انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکلات موردی در Mac OS X

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Re: مشکلات موردی در Mac OS X

پستتوسط iSam » 02 اوت 2012, 01:39

ممنون پوریای عزیز.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط AmiN.D » 01 سپتامبر 2012, 23:05

دوستان به نظرتون از دستور purge استفاده کنم؟ چون من اکثرا زیر ۱۰۰مگ free دارم توو رم...
دستور و کارش و اینجا میتونید ببیند:
http://osxdaily.com/2012/04/24/free-up- ... e-command/
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Ilia » 02 سپتامبر 2012, 00:33

امین جان،

شما زیادی در این بابت دقیق هستی. بگذار سیستم کارش را بکند. خودش معمولا بسیار به خوبی حافظه‌اش را مدیریت میکند. فقط بد نیست که اگر برنامه‌ای را لازم نداری، ببندیش و یا هر چند وقتی یکبار کامپیوترت را ری‌استارت کنی.

زیاد ذهن خودت را به این مسایل که چقدر رم کجا مصرف شده و غیره مشغول نکن و اگر واقعا کمبود رم داری، بجای این کارها مقدار رم کامپیوترت را اضافه کن.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Pooria Azimi » 02 سپتامبر 2012, 11:24

کاری که این دستور purge می کنه اینه که (در عمل) حافظه رو به طور مطلق trash میکنه. کلی swap انجام میشه، دیسک الکی تکون میخوره، باطری مصرف میشه، اطلاعات مفیدی که در قسمت inactive حافظه بوده ن و ممکن بود خیلی زود دوباره بهشون نیاز باشه از بین می رن و ...

حافظۀ خالی = Free + Inactive

کاش این رو اپل تو همون صفحه می نوشت. در تصویری که این نابغه قرار داده هم میشه این رو دید که مجموع حافظۀ خالی در دو حالت برابره و ایشون فقط خودش رو گول زده. Inactive حافظۀ خالی ایه که اطلاعات مفیدی رو داره که "ممکنه" (و محتمله) خیلی زود بهشون نیاز پیدا بشه. مثلاً اطلاعات یک برنامه که تازه بسته شده رو داخل خودشون دارند. اگر اون حافظه رو خالی کنی دفعۀ بعد که اون برنامه رو باز می کنی به جای خوندن از رم، اطلاعات رو از دیسک میخونه که ده ها هزار بار کندتره.

اگر روند کار این جوریه که ۷۰ برنامه سنگین همزمان باز هستند و بینشون سویچ میشه، این دستور کمک می کنه (هر چند، خریدن رم بیشتر عاقلانه تره). اما در مواقعی که فقط با چند برنامۀ سنگین (همزمان یا پشت سر هم) کار میشه این دستور ضررش بیشتر از منفعتشه.

این چیزها رو اپل در http://support.apple.com/kb/HT1342 هم خیلی خلاصه نوشته.

ویرایش: شاید تنها معیار درست‌وحسابی برای این‌که متوجه بشید آیا نیاز به رم بیشتر دارید یا نه، توجه به مقدار swap in/out باشه. اگر این swap out مثلاً ۴-۵ گیگابایته و کامپیوترتون رو کمتر از دو-سه روز پیش ریستارت کرده‌اید، شاید خرید رم بیشتر مقرون‌به‌صرفه باشه. اما اگر این swap در حد ۲۰۰-۳۰۰ مگابایته، کامپیوتر شما نیاز به رم بیشتر، یا جنگولک‌بازی برای افزایش رم بیشتر نداره.

اگر دیدید مقدار زیادی Inactive Memory وجود داره، و سیستم داره داده‌ها رو swap می‌کنه (هر دوی این شرایط باید صدق کنند)، اون‌موقع purge «ممکنه» به‌درد بخوره. در غیر این صورت، خیر.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط GOLI » 03 سپتامبر 2012, 13:18

دوستان چطور ميشه يه فايلو تو مك زيپ كرد
GOLI

پست‌ها : 123

پستتوسط shiny » 03 سپتامبر 2012, 14:29

راست کلیک روی فایل مورد نظر و انتخاب compress
نخ دندون روزی ۱ بار حتما حتما حتما
مسواک روزی ۲ بار، صبح قبل از صبحانه و شب قبل از خواب
خمیر دندون حاوی فلوراید باشه بهتره
دندون ها مرگ طبیعی ندارن، ما باعث میشیم بمیرن ...
shiny

پست‌ها : 15

پستتوسط AmiN.D » 03 سپتامبر 2012, 15:06

GOLI نوشته است:[نمایش]
دوستان چطور ميشه يه فايلو تو مك زيپ كرد

دقت کنید این نوع از فشرده سازی با ویندوز الزاما سازگار نیست.سعی کنید از iarchiver استفاده کنید اگر خیلی حیاتی هست(مثل فایل های یک اداره ی دولتی و غیره(
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط GOLI » 07 سپتامبر 2012, 18:52

iarchiver ؟؟؟
چطور از کجا باید جستجوش کنم
GOLI

پست‌ها : 123

پستتوسط Ilia » 07 سپتامبر 2012, 23:49

Goli،

نمیدانم مشکل امین با زیپ‌هایی که خود مک میسازد چیست. برای خیلی از مواقع میشود همانطور که گفته شد، روی فایل یا فولدری که میخواهید با دکمهٔ راست ماس کلیک کنید و گزینهٔ Compress را اجرا کنید. فایل زیپ حاصله روی پیسی هم باز میشود. کمبود‌هایی که این طریق دارد، مال وقتی است که مثلا بخواهید که روی زیپ پسورد بگذارید و یا مثلا اجزاء فایل که مختص مک هستند را از آرشیو حذف کنید که کاربران پیسی را مثلا گیج نکند یا کارهای پیشرفته‌تر. اگر اینها برایتان مسئله بود باید که از یک برنامهٔ مفصل‌تر مخصوص این کار استفاده کنید که این تاپیکش است در ایرماگ::
viewtopic.php?f=3&t=1547

اگر آدرس Unarchiver را هم میخواهید، این برنامه هم در فروشگاه اپل موجود است:
http://itunes.apple.com/app/the-unarchiver/id425424353
و هم در آدرس زیر:
http://unarchiver.c3.cx/
که اینهم لینک مستقیم دانلودش است:
http://theunarchiver.googlecode.com/fil ... ver3.3.zip

Unarchiver مجانیست. این هم برادر بزرگتر آن The Archive Browser است که ۴ دلار پولش است:
http://itunes.apple.com/us/app/the-arch ... d510232205

من خودم در نود در صد مواقع از همین رایت-کلیک و کامپرس خود فایندر استفاده میکنم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط AmiN.D » 08 سپتامبر 2012, 00:06

ایلیا جان برای دانشگاه با مک زیپ کرده بودم و فایل را داده بودم به آنها ..بعدا متوجه شدم که مدارکم ناقص هست.بعد از کلی کلنجار فهمیدیم فایل زیب را نتوانسته بودند استفاده کنند و باز نمایند :-|
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط Ilia » 08 سپتامبر 2012, 00:41

داستان اینه:

این فولدر در مک بنظر فقط دو تا عکس توشه:

MacSnap.png

دقت کنید که فولدر بنا بر تاریخ لیست شده و عکس‌ها آیکان هم دارند.

اگر این را با رایت-کلیک مک زیپ کنید. و اون زیپ را در پیسی‌های معمولی ببینید، محتویاتش اینطور دیده میشه:
PCSnap.png

اون آت و آشغال‌های دیگه که احتمالا کارمند‌های بیسواد دانشگاه شما را گیج کرده (چون احتمالا آنها را با فایل اصلی عوضی گرفته‌اند)، مخصوص مک هستند و در فایندر نامرئی هستند (بیشتر از اینها هم میتواند آنجا فایل نامرئی مک باشد).

حالا اگر همین فولدر را با برنامهٔ مخصوصی که تنظیماتش این باشد که این فایل‌ها و فولدرهای نامرئی را از زیپ حذف کند، زیپ کنید، این اطلاعات مک (که در محیط مک مفید هم هستند) از بین خواهد رفت (و منشی خنگ دانشگاه امین خوشحال خواهد شد). ولی اگر این زیپ را دوباره در مک بازش کنید، اینطوری خواهد بود:
MacInfoLost.png

دقت کنید که چگونگی نمایش فولدر به حالت پیشفرض مک برگشته و آیکانها مختصات خودشان مثل آیکانهایشان و یا اینکه چه برنامه‌ای باید آنها را باز کند و غیره را از دست داده‌اند.

این کل داستانی است که اتفاق می‌افتد. حالا اگر میخواهید این فایل زیپ را برای خودتان درست کنید و مثلا پسورد و غیره هم لازم ندارد، با همین فایندر مک اینکار را میتوانید بکنید، اما اگر میخواهید ببریدش روی یک پیسی و طرف خیلی بیغ است و یا بایستی پسورد بگذارید رویش یا چند قسمتش کنید یا چیزهای دیگر، حتما از این برنامه‌های مفصل این کارها کمک بگیرید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط AmiN.D » 10 اکتبر 2012, 00:51

چند روزی هست که وقتی شارژ و وصل کردم خود به خود چراغ سبز رنگ خاموش میشه.اما عملیات شارژ همچنان ادامه داره. ..دوباره وصل میکنم سبز میشه.
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط Mehdizadeh » 12 اکتبر 2012, 21:09

سلام
۱- چکار کنم وقتی فایندر رو باز میکنم یا هر فولدری تو فایندر ، قسمت سرچ فعال باشه یعنی با باز کردن فایندر یا هر فولدری تو فایندر در جا بتونم بدون انتخاب سرچ ، تایپ و سرچ کنم
۲- هنگامی که یه فایل یا چندین فایل رو در بین چندین فایل دیگر paste میکنیم ، مثل ویندوز نشون نمیده فایل یا فایلها کجا paste شده
راهی وجود داره که مثل ویندوز فایل یا فایلها رو هایلایت شده نشون بده ؟
با تشکر فراوان
نماد کاربر
Mehdizadeh

پست‌ها : 393

پستتوسط Behnam » 13 اکتبر 2012, 02:02

فکر می‌کنم پنجرهٔ فایندر بطور دیفالت جعبهٔ جستجو داره. بهرحال اگر نداری وقتی یک پنجره بازه توی منو برو View>Customize Toolbar و اونجا هرجوری که دلت می‌خواد ابزارت رو برای پنجرهٔ فایندر تنظیم کن.
در مورد paste کردن نمی‌دونم چون ویندوز استفاده نمی‌کنم که منظورت رو بفهمم. ولی هرچیزی که در هرجا paste می‌کنی معمولاً به ترتیب الفبا یا ترتیب دیگری که برای فایندر تنظیم کرده باشی قرار می‌گیره.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Pooria Azimi » 13 اکتبر 2012, 02:21

برای راحتی، با کامند+F هم می‌شه جستجو کرد.

فقط، در تنظیمات فایندر بگو که فقط فولدر جاری رو جستجو کنه:
پیوست‌ها
Screen Shot 2012-10-13 at 1.19.46 AM.png
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 43 مهمان