انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکلات موردی در Mac OS X

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پاسخ: مشکلات موردی در Mac OS X

پستتوسط Behnam » 05 نوامبر 2014, 03:53

راستش اگر من یک ماوس و کیبورد سیمی خود مک داشتم یک PRAM می‌کردم. با بلوتوث گمان نکنم کار بکنه.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط matiansszz » 05 نوامبر 2014, 07:34

سلام،
من يك مك بوك اير ٢٠١٣ دارم حدوداً يك ساله كه خريدمش و داشتم باهاش با ماوريكس كه رو خودش بود كار ميكردم
كار هاي اهنگ سازي و برنامه نويسي با ايكس كد و... به هيچ وجه هنگ نميكرد...
حتي وقتي كل اپليكيشن هام باز بود و...
مل حاردش تقريبا پر شد ١ ما پيش ٥٠ گيگ خالي داشت،
خواستم فرمت اش كنم و سيستم عامل جديد نصب كنم كه براي اپديت يوسميت هم اماده باشه،
العان نميدونم چرا هنگ ميكنه كل ٤ گيگ رو حتي با باز كردن safari تنها inactive نشون ميده و تقريبا هر ٢ دقيقه ١ بار بايد با freememory خالي كنم
البته تو زمان ريكاوري و ري اينيستال در حتلت بوت مدم امو نمي شناخت اما تا الام ١٠ دفعه عوض كردم سيستم عاملو
فك كنم يكي از او ٢ گيگ مموري ام كار رو نمي شناسه
راهنمايي ميخوام اين تنها سايتي است كه كامت گذاشتم بعد ١ ماه :|
matiansszz

پست‌ها : 10

پستتوسط Ali.Rastegar » 09 نوامبر 2014, 06:43

الان با یوسمیتی این مشکلات ایجاد شده؟
وقتی از منوی Apple گزینه About this Mac رو میزنید چقدر Memory نشون میده؟
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط matiansszz » 10 نوامبر 2014, 00:16

تقريبا با همه سيستم عامل ها ،در about :4GB نشون ميده ،زماني كه اپليكيشن هايم را ميريزم مثل لاجيك پرو x و xcode خيلي بدتر ميشه،
ولي وقتي اونارو حتي باز نميكنم از اول تازه روشن كردم با باز كردن safari و چند تا تب تو safari هنگ ميكنه و free memory:110mg ميشه و active 2GB ,inactive:2gb در حالي كه من قبلا logic pro x,iphoto ,xcode ,safari يا حتي ١٠ تا برنامه ديگه باز بود اصلا احساس نميكردم كه حتي سرعت ١٪ پايين اومده.
matiansszz

پستتوسط Ali.Rastegar » 10 نوامبر 2014, 08:31

[نمایش]
در about :4GB نشون ميده

پس کل ۴ گیگابایت شناسایی شده.
---
من حدس میزنم مشکل به RAM مربوط نیست، بلکه سرعت خوندن و نوشتن اطلاعات روی SSD اومده پایین. وقتی SSDها تقریبا پر باشن سرعتشون خیلی میاد پایین.
راستش متن شما خیلی واضح نبود، نفهمیدم وقتی SSD پر شده بود، فرمتش کردین و از نو نصب کردین؟ الان چقدر جای خالی داره؟
ضمن اینکه هنگ می‌کنه یا کند میشه؟ و هنگ یعنی وقفه در عملکرد یک برنامه خاص یا از کار افتادن کل سیستم عامل؟
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط perse » 10 نوامبر 2014, 17:33

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
وقتی SSDها تقریبا پر باشن سرعتشون خیلی میاد پایین.

واقعا اینجوریه ؟
یکم بیشتر توضیح میدید ؟
نماد کاربر
perse

پست‌ها : 188

پستتوسط matiansszz » 10 نوامبر 2014, 18:48

از 250گيگ ٧٠ گيگ فري بود
اما الا ٢٢٠ گيگ فري است
Inactive ram خيلي زياد ميشه حتي ٣گيگ
matiansszz

پستتوسط matiansszz » 10 نوامبر 2014, 18:59

من خودم فكر ميكنم سيستم خودش مموري رو اتوماتيك خالي نميكنه و بايد به صورت دستي ممروري را clean كنم
كدي ميخوام كه تو ترمينال يا هر جاي ديگه وارد كنم كه اتوماتيك ممري رو خالي كنه هم inacyive رو هم wired و swap رو و active رو كنترل كنه كه در يه زمان clean كنه .
من خودم برنامه نويسي ميكنم براي application iphone و ايپد و هر كسي مشكلي داره به من ميگه در اپل چون من با هيچ سيستم عامل ديگه اي كار نكردم
اما واسه اولين بار اين مشكل پيش اومده
و imac و macbook pro هم دارم هيچ مشكلي براي اونا پيش نيومده
من كه گشتم هيچ كندي پيدا نكردم
اگ شما ميتونيم كمك كنيد
راستي تو about system report ممري ecc:disable است و سريال نامبر ممرري نوشته نشده
matiansszz

پستتوسط matiansszz » 10 نوامبر 2014, 20:47

العان ٢ ساعته روشنش كردم دارم يه اپليكيشن از اپ استر دانلود ميكنم / سافاري دارم ميگردم ،دارم با ايتيونز اهنگ گوش ميدم فري مموري خيلي كمه،بيشترين حجمو توactivity monitor kernel_task كه تو imac و macbook pro kernel_task نيست هر برنامه اي كه بازه مثل safari,active monitor,terminal,mail,logic pro,يا هر برنامه اي كه باز بوده وقتي فقط ميبندمشون quite نميكنم يا همون لحظه خودش quite mishe مثل ترمينال يا app هاي utility يا بعدا .
وقتي هم ري استارت ميكنم يا خاموش ميكنم وقتي روشن ميكنم همه او اپ ها بسته شده حتي وقتي باز بودن ، اما تو مك بوك بوك اير ام برنامه ها اتوماتيك quite نميشه و اگر خاموش و ري استارت كنم وقتي روشن ميشه اون برنامه ها بازه و سافاري همون سايت ها دارن سرچ ميشن
و انگار بايد دستي qite بكنم
از رو الان دارم نگاه ميكنم
Memory:
Wired:561MB
active:1.73GB
Inactive:1.20GB
free:98MB
Swap:77MG/1.0GB
page ins:4.3mil
Page outs:176,205
----
Cpu:
User:0%
System:0%
Nice:0%
Idle:96%
matiansszz

پستتوسط Ali.Rastegar » 11 نوامبر 2014, 10:01

perse نوشته است:[نمایش]
واقعا اینجوریه ؟
یکم بیشتر توضیح میدید ؟

شاید «خیلی» پایین میاد اغراق باشه، اما معمولا توصیه می‌کنن ۲۵ یا حداقل ۲۰ درصد SSD رو خالی بذارید تا عملیاتی که SSDها برای حفظ سرعت و افزایش طول عمر انجام میدن به بهترین نحو انجام بشه. کارهایی مثل دستور TRIM هم که توسط سیستم عامل به SSD ارسال میشه اگر یه مقدار فضای خالی وجود داشته باشه بهتر انجام میشه.
برای اطلاعات بیشتر اینجا رو ببینید:
http://en.wikipedia.org/wiki/Write_amplification
و این مطلب Anandtech:
http://www.anandtech.com/show/6489/playing-with-op
(البته با پیشرفت SSDها، نسل‌های جدید ممکنه در این موارد خیلی بهتر از قبلی‌ها عمل کنن).

matiansszz نوشته است:[نمایش]
از 250گيگ ٧٠ گيگ فري بود
اما الا ٢٢٠ گيگ فري است

پس ربطی به SSD نداره، حداقل نه از اون جنبه که من فکر می‌کردم.

من خودم فكر ميكنم سيستم خودش مموري رو اتوماتيك خالي نميكنه و بايد به صورت دستي ممروري را clean كنم
كدي ميخوام كه تو ترمينال يا هر جاي ديگه وارد كنم كه اتوماتيك ممري رو خالي كنه هم inacyive رو هم wired و swap رو و active رو كنترل كنه كه در يه زمان clean كنه .
من خودم برنامه نويسي ميكنم براي application iphone و ايپد و هر كسي مشكلي داره به من ميگه در اپل چون من با هيچ سيستم عامل ديگه اي كار نكردم
اما واسه اولين بار اين مشكل پيش اومده
و imac و macbook pro هم دارم هيچ مشكلي براي اونا پيش نيومده
من كه گشتم هيچ كندي پيدا نكردم
اگ شما ميتونيم كمك كنيد
راستي تو about system report ممري ecc:disable است و سريال نامبر ممرري نوشته نشده

من ۸ گیگابایت رم دارم و الان در FreeMemory حدود ۲/۶ گیگابایتش رو Inactive زده و ۶۷۰ مگابایت Free، دیروز ۳/۷ گیگابایت Inactive بود و میزان Free زیر ۱۰۰ مگابایت بود، اما دستگاه هیچ کندی نداشت، دقت کنید که از Mavericks به بعد نحوه استفاده از RAM تغییرات مهمی کرده و اگر دائم بخواهید FreeMemory رو چک کنید خودتون رو اذیت کردید، چه بسا با خالی کردن دائم قسمت Inactive سیستم رو کند و ناپایدار هم بکنید.
البته با ۸ گیگابایت هم گاهی رم دستگاه من کم میاد یا به دلایل دیگه کند میشه، که ناشی از مصرف زیاد browserها و خود سیستم عامل هست، معمولا به خاطر باگ و memory leak.
در ضمن ECC: Disabled عادیه، اگر اشتباه نکنم الان اپل غیر از Mac Pro در هیچ مک دیگه‌ای از رم ECC استفاده نمی‌کنه.
سریال نامبر رم نوشته نشده یا نوشته 0x00000000؟
چون 0x00000000 عادیه.
iMac و MacBook Pro از چه نسخه OS X استفاده می‌کنن؟ چقدر رم دارن؟
اگر جفتشون کارت گرافیک اختصاصی دارن، این جنبه رو در نظر داشته باشید که MacBook Air با گرافیک Integrated اینتل تا حدود ۱ گیگابایت از رم دستگاه رو به صورت اشتراکی استفاده می‌کنه و طبعا رم آزاد کمتری در اختیار دارید.

العان ٢ ساعته روشنش كردم دارم يه اپليكيشن از اپ استر دانلود ميكنم / سافاري دارم ميگردم ،دارم با ايتيونز اهنگ گوش ميدم فري مموري خيلي كمه،بيشترين حجمو توactivity monitor kernel_task كه تو imac و macbook pro kernel_task نيست هر برنامه اي كه بازه مثل safari,active monitor,terminal,mail,logic pro,يا هر برنامه اي كه باز بوده وقتي فقط ميبندمشون quite نميكنم يا همون لحظه خودش quite mishe مثل ترمينال يا app هاي utility يا بعدا .
وقتي هم ري استارت ميكنم يا خاموش ميكنم وقتي روشن ميكنم همه او اپ ها بسته شده حتي وقتي باز بودن ، اما تو مك بوك بوك اير ام برنامه ها اتوماتيك quite نميشه و اگر خاموش و ري استارت كنم وقتي روشن ميشه اون برنامه ها بازه و سافاري همون سايت ها دارن سرچ ميشن
و انگار بايد دستي qite بكنم
از رو الان دارم نگاه ميكنم
Memory:
Wired:561MB
active:1.73GB
Inactive:1.20GB
free:98MB
Swap:77MG/1.0GB
page ins:4.3mil
Page outs:176,205
----
Cpu:
User:0%
System:0%
Nice:0%
Idle:96%

من برای استفاده روونتر از Mac mini، رم رو به ۸ گیگابایت ارتقا دادم و به نظرم این کار اپل که دستگاهی رو در سال ۲۰۱۳ با رم solder شده ۴ گیگابایت فروخته ناراحت کننده است، اینکه مدل ۲۰۱۴ رو هم باز با همین وضع فروخته از ناراحت کننده وارد شرم‌آور شده.
با این حال هنوز میشه با تدابیری از همون ۴ گیگابایت بهتر استفاده کرد، مثلا مرورگرهای مختلف رو مقایسه کنید ببینید در استفاده روزمره کدوم بیشتر رم مصرف می‌کنن و کدوم بیشتر به صرفه هستن.
یا مثلا در یوسمیتی چیزی که ممکنه کمک کنه گزینه Reduce Transparency در System Preferences قسمت Accessibility هست، اینجوری با غیر فعال شدن افکت‌های شفافیت، از چیپ گرافیکی اینتل کمتر کار می‌کشه و ممکنه مصرف رم هم به همین خاطر کم بشه.
در مورد باز شدن خودکار پنجره‌های قبلی برنامه‌ها بعد از باز کردن دوباره برنامه، اگر در System Preferences به قسمت General برید و Close windows when quitting an application رو تیک بزنید دیگه فایل‌ها و پنجره‌های قبلی برنامه‌ها خود به خود باز نمیشه.
موقع Restart و Shutdown هم باید تیک گزینهٔ Reopen windows when logging back in رو بردارید که دوباره برنامه‌ها بعد از بوت خود به خود اجرا نشن (با یه بار برداشتن تیک دفعه‌های بعدی باید یادش بمونه).
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط matiansszz » 11 نوامبر 2014, 14:53

من همه اين كارا رو كردم
اما به نظرم مدت زمان clean كردن مموري يا نا محدود شده يا خيلي زياده
كه وقتي يه برنامه رو quite ميكنيم اطلاعاتي ارسال نميكنه به مموري كه از اون رو كم كنه
در اصل quite شده اما حجمي از مموري هنوز خالي نشده
---
سريال نامبر مموري به اين سورت است:

Serial numberr:-
براي هر دو مموري اينطور است

و من از اطلاعات cpu كه براي شما فرستادم كه 0% بود احتمال ميدم تمام كارايي افتاده بر روي مموري يا اينكه يكي از مموري ها فعال نميشه
---
حالا اگر شما دستوري ميدونيد كه به خود سيستم عامل بدم كه زمان clean كردن مموري رو تنظيم كنه يا هر چيز ديگه بهم بگين
مثل اين ها:
http://www.zoomit.ir/howto/computer/103 ... s-mac-os-x
--
http://rsb.info.nih.gov/ij/docs/install/osx.html

http://apple.stackexchange.com/question ... n-mac-os-x
---
و اينكه شايد من تو اين چند باري كه reinistall كردم تو disk utility مموري رو تنظيم نكردم
matiansszz

پستتوسط Ali.Rastegar » 11 نوامبر 2014, 15:22

من همه اين كارا رو كردم
اما به نظرم مدت زمان clean كردن مموري يا نا محدود شده يا خيلي زياده
كه وقتي يه برنامه رو quite ميكنيم اطلاعاتي ارسال نميكنه به مموري كه از اون رو كم كنه
در اصل quite شده اما حجمي از مموري هنوز خالي نشده

باز هم میگم اگر خیلی به رقم‌های FreeMemory دقت کنید خودتون رو اذیت کردید، خواستید قسمت Memory رو در Activity Monitor در موریکس به بعد نگاه کنید و ببینید اون گرافی که می‌کشه سبز هست یا نه. اگر سبز باشه یعنی مشکلی از نظر رم نیست.

حالا اگر شما دستوري ميدونيد كه به خود سيستم عامل بدم كه زمان clean كردن مموري رو تنظيم كنه يا هر چيز ديگه بهم بگين
مثل اين ها:
http://www.zoomit.ir/howto/computer/103 ... s-mac-os-x
--
http://rsb.info.nih.gov/ij/docs/install/osx.html

http://apple.stackexchange.com/question ... n-mac-os-x

اگر واقعا با purge کردن مداوم سرعت دستگاهتون بهتر میشه، که بعید می‌دونم، میتونید با cron job یا حتی دادن یک برنامه به Calendar که هر روز ساعت خاصی اجراش کنه به طور منظم خودتون این کار رو بکنید، اما به نظرم ایده خوبی نیست.

یه طور کلی میشه گفت روز به روز مرورگرها بیشتر رم مصرف می‌کنن، برای اپل هم ظاهرا کاهش مصرف رم توسط برنامه‌ها و ابزارهای خودش در سیستم عامل خیلی براش در اولویت نیست، در نتیجه ۴ گیگابایت رم روز به روز بیشتر کم میاد، حالا این کم اومدن رو با شیوه‌هایی میشه کنترل کرد، اما به هر حال OS X و برنامه‌های مک زیاد رم مصرف می‌کنن.

سريال نامبر مموري به اين سورت است:

Serial numberr:-
براي هر دو مموري اينطور است

و من از اطلاعات cpu كه براي شما فرستادم كه 0% بود احتمال ميدم تمام كارايي افتاده بر روي مموري يا اينكه يكي از مموري ها فعال نميشه

مگه میشه کارهای CPU به دوش رم بیفته؟
ضمن اینکه وقتی ۴ گیگابایت رو شناخته، بعیده مشکلی داشته باشه.

و اينكه شايد من تو اين چند باري كه reinistall كردم تو disk utility مموري رو تنظيم نكردم

اصلا متوجه منظورتون نشدم.
---
من پست‌های شما رو ترکیب کردم، ممنون میشم در یک پست نکات مختلف رو وارد کنید. میتونید با دکمه ویرایش پست‌های ارسال شده رو ویرایش کنید.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط matiansszz » 11 نوامبر 2014, 15:31

خوب ميشه بگين چرا سريال نامبر مموري نوشته نشده و بجاي اون خط تيرست؟!
Serial number : -
matiansszz

پستتوسط Ali.Rastegar » 11 نوامبر 2014, 15:34

ممکنه شما نسخه ویرایش شده پست من رو ندیده باشید، لطفا یه نگاه بندازید.

خوب ميشه بگين چرا سريال نامبر مموري نوشته نشده و بجاي اون خط تيرست؟!
Serial number : -

عجیبه واقعا، روی همه نسخه‌های OS X همون شکلی میاد؟
برای هر دو رم همینطوره، درسته؟
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط matiansszz » 11 نوامبر 2014, 15:35

بله به نظرتون مشكلش چيه؟
matiansszz

قبلیبعدی