انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کالیبره کردن صفحهٔ نمایش

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

کالیبره کردن صفحهٔ نمایش

پستتوسط Behnam » 13 دسامبر 2010, 09:10

دوستانی که با عکاسی و گرافیک سر و کار دارند این گوهر کوچولوی سیستم عامل مک را نباید از قلم بیاندازند.
کالیبره کردن رنگ صفحهٔ نمایش البته به مقدار گسترده‌ای به حوزهٔ کار بستگی دارد. کسانی رنگ مونیتور را با نور محیط کار تنظیم می‌کنند، کسانی یک استاندارد واحد را برای مونیتورهای متعدد تعبیه می‌کنند... و کسانی هم مثل من فقط از این utility به منظور مصرف شخصی استفاده می‌کنند.
ولی هدف هرچه باشد، این ابزار قابل تر از آن است که به نظر می‌آید. البته برای محیط کار حرفه‌ای شاید ضروری باشد که از دستگاه‌های حرفه‌ای کالیبره کردن مونیتور استفاده کرد ولی در فقدان چنین امکانی -و چنین نیازی- ابزار کالیبره کردن مک اگر با صرف یکی دو ساعت وقت و با حوصله به کار گرفته شود نتیجه‌ای ارزنده و دیرپا به ارمغان خواهد آورد.
برای کالیبره کردن رنگ و کنتراست مونیتور به system profile و سپس به display بروید و در آنجا تب colour را بزنید و روی دکمه calibrate کلیک کنید.
قبلاً بگویم که کالیبره کردن مونیتور برای کسانی که با دقت رنگ و کنتراست سر و کاری ندارند (اکثر کاربران) اصلاً ضرورتی ندارد. مونیتورهای LCD امروزه از همان ابتدا با کیفیت رنگ بسیار بالایی از کارخانه بیرون می‌آیندکه البته شاید با مقداری ناهماهنگی پیکسل‌ها در گسترهٔ صفحهٔ‌نمایش همراه باشد.
من از کیفیت رنگ مونیتور تازه‌ام کاملاً راضی بودم (انعکاس شیشه به کنار!) ولی به نظرم کمی گرم می‌آمد. این است که دیروز به کالیبره کردن آن پرداختم. از آنجا که این بار اولم نبوده و نیست، گفتم بد نیست چیزهایی که در این باره به نظرم می‌رسد با شما در میان بگذارم. کالیبره کردن مونیتور صبر و حوصله می‌خواهد و چشم تار (بله درست خواندید!) ،قدم‌های ظاهراً ساده‌ای که ابزار مک به نوبت در مقابل می‌گذارد، اگر با بالاترین دقت و شکیبایی به اجرا گذاشته نشوند نتیجهٔ مثبتی به بار نخواهند آورد.
کل قضیه بسیار ساده است. یک سیب (اپل) در تصویری با زمینهٔ خطوط تنگ افقی قرار دارد و در هر مرحله هدف این است که با استفاده از slider های دو طرف تصویر کاری کرد که عکس سیب بر بستر زمینه‌اش «حل» شود و دیگر قابل تشخیص نباشد.
توصیهٔ من این است که برای کار با slider ها از ماوس استفاده نکنید. از کلیدهای فلش‌دار بالا ، پایین، چپ و راست خود صفحه‌کلید استفاده کنید و با کلید Tab هم Slider مورد نظر را انتخاب کنید. سرعت حرکت ماوس را حتی اگر در سیستم به حداقل خودش هم برسانید، باز آن کنترل لازم را برای بازی با sliderها به شما نمی‌دهد. بخصوص در مورد slider سمت راست که هم حرکت افقی می‌کند و هم حرکت عمودی. کنترل حرکت عمودی و افقی این slider با کلیدهای صفحه‌کلید بطور جداگانه و با دقت عمل بسیار بیشتری ممکن است.
برای اینکه به بهترین وجهی حل شدن foreground در background را بتوانید بسنجید، یا باید مثل من عینکی باشید و عینک خود را بردارید تا تصویر را تار ببینید، و یا اگر از بد روزگار چشم‌های ۲۰/۲۰ دارید، باید آنها را تنگ کنید‬‬ و به آنها فشار بیاورید تا تصویر را بصورتی تار و مبهم ببینید.
نکتهٔ مهم دیگر این است که وقتی یکبار مراحل مختلف تنظیمات را اجرا کردید کار را تمام شده تلقی نکنید و آن را save نکنید. با کلیک کردن دکمهٔ Go Back دوباره به اولین مرحله برگردید و دوباره مراحل تنظیم را تکرار کنید. اگر فشار آوردن به چشم‌ها شما را خسته کرده است، بروید یک چایی درست کنید، سیگاری بکشید (اگر سیگاری هستید!) و وقتی حال و حوصله پیدا کردید دوباره آن مراحل تنظیم را تکرار کنید. سه بار، پنج بار، ده بار، تا آنجایی که واقعاً مطمئن شده‌اید که دیگر بیش از این قادر نیستید سیب را در بطن زمینه‌اش حل و غیر قابل تشخیص کنید. من برای انجام این کار خوشبختانه هم عینکی هستم و هم سیگاری که کار را تسهیل می‌کند!
اینی که گفتم البته مراحل تنظیم نوع «expert» است که به نظر من نوعی است که برای مونیتورهای امروزی شاید ضروری باشد. نوع «ساده»ی آن واقعاً برای مونیتورهای امروزی ضرورتی ندارد. در آخرین مرحله قبل از save کردن امکان این را دارید که گامای استاندارد مک (۲.۲) را انتخاب کنید و یا گامایی که تنظیمات شما نتیجه داده است. این البته به محیط کار بستگی دارد ولی من گامای تنظیمات خودم را نگه داشتم و اکنون از calibration ساخت خودم برای مونیتور استفاده می‌کنم. ضمناً حق با من بود، تنظیمات پیشفرض مونیتور کمی گرم بود که این البته شاید با توجه به سلیقهٔ اکثر خریداران تنظیم شده باشد. گامای تنظیمات من هم حدود ۲ از آب درآمد و نه ۲.۲
چیزی که فراموش کردم بگویم این است که تنظیمات برای رنگ سفید خیلی به محیط کار و نور آن بستگی دارد. برخی ترجیح می‌دهند آن را در محیط نور مثلاً تنگستن چراغ اتاق تنظیم کنند. من تمام تنظیمات خودم را در حالی انجام می‌دادم که همهٔ چراغ‌ها را خاموش کرده بودم (و شب بود).
پیوست‌ها
Calibration.jpg
آخرین ویرایش توسط Behnam on 15 دسامبر 2010, 05:00, ویرایش شده در 2.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

Re: کالیبره کردن صفحهٔ نمایش

پستتوسط cyra » 13 دسامبر 2010, 11:25

بهنام خان... سپاس بابت اطلاعات خیلی خیلی خوب و کارامدت. یکسری Profile هم خود OS داره که برای فضاهای رنگی خاص در نظر گرفته شده. فکر می کنم روی Display خود اپل بشه ازشون استفاده کرد. البته برای مانیتورهای دیگه احتمالا باید دستی و به شکلی که شما توضیح دادی عمل کرد.
Mac Pro (mid 2009), 12 GB RAM, OS X 10.8.5, Avid Media Composer 8.3.1
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پست‌ها : 313

پستتوسط aamir » 14 دسامبر 2010, 11:59

مرسی بهنام / عاشق توضیحاتتم!
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

پستتوسط shirazigs » 14 دسامبر 2010, 22:51

بهنام جان،
ممنون، عالی بود.
نماد کاربر
shirazigs

پست‌ها : 32

Re: فتوشاپ — PhotoShop

پستتوسط Mehdi.y » 18 مارس 2012, 00:35

با سلام
کسی اطلاع دارد که چگونه میشود مانیتور مک را کالیبره کرد که عکسهای نمایش داده شده همانند چاپ شده آن باشد اگر نرم افزاری باشد بهتر است چون خود مک هم امکان تنظیم دستی را دارد.
اگر جای درستی درخواست ندادم لطفا منتقل شود
ممنون
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Pooria Azimi » 18 مارس 2012, 01:21

تنظیمی که دنبالش هستید در System Preferences -> Displays -> Color ـه. با زدن Calibrate… می‌تونید مانیتور رو کالیبره کنید، یا Open profile رو بزنید و یکی از پروفایل‌های دیگه رو انتخاب کنید.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

Re: فتوشاپ — PhotoShop

پستتوسط AmiN.D » 18 مارس 2012, 02:37

Mehdi.y نوشته است:[نمایش]
با سلام
کسی اطلاع دارد که چگونه میشود مانیتور مک را کالیبره کرد که عکسهای نمایش داده شده همانند چاپ شده آن باشد اگر نرم افزاری باشد بهتر است چون خود مک هم امکان تنظیم دستی را دارد.
اگر جای درستی درخواست ندادم لطفا منتقل شود
ممنون

توضیحات اصلی داده شد توسط دوستان.اما یادت باشه فرمت فایلی که برای چاپ خونه میفرستی هم بسیار دخیل هست.[و حت یفرایند چاپ[
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Mehdi.y » 18 مارس 2012, 03:14

البته همانطور که اقا بهنام فرمودن این کار بسیار مشکلی است که ممکن است یا اشتباه فرد یا تفاوت تشخیص رنگها باعث بدتر شدن بشود، از این راه قبل از مطرح کردن رفته بودم اما بخاطر حرفه‌ای نبودن منصرف شدم، ایا نرم افزاری نیست (رایگان چه بهتر) که این کار را انجام بدهد.
البته قبل از این کار مبحث عکاسی در ایرماگ را خوانده بودم و در انجا به این کار اشاره شده بود و پرهام خانم هم رجوع داده بودن به Spyder یا خود شما در جای دیگر به دکتر روشن در سایت عکاسی که آن را هم خواندم اما به چشم‌ها و قوه تشخیص خودم بخاطر بی تجربگی اعتماد ندارم برای همین هم بدنبال نرم‌افزاری مخصوص این کار می‌گردم.
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Ilia » 18 مارس 2012, 03:39

مهدی جان،

من خودم از مال اپل استفاده میکنم که اگر چند بار استفاده کنی‌اش نتیجهٔ خوبی از آن میتوانی بگیری. اما اگر هر برنامهٔ دیگری هم استفاده کنی، نتیجه‌اش آخر بر میگردد به شما چون شما بایستی به آنها بگویی که چه درست است یا نیست. اگر برنامه‌ای دیگر برای این کار میخواهی، من یک جستجو کردن و این SuperCal را پیدا کردم که قیمتش ۱۹ دلار است:
http://www.bergdesign.com/supercal/

خودم هیچ تجربه‌ای با آن ندارم. اگر شما از آن استفاده کردی، تجربه‌ات را به ما هم بگو.

برای اینکار خیلی‌ها از سخت‌افزارهای مخصوص این کار هم استفاده میکنند که مثالشان را در آخر این مقالهٔ مک‌ورد آورده شده:
http://www.macworld.com/article/1151706 ... nitor.html

این مقاله را هم اگر نگاه کنی بد نیست:
http://www.northlight-images.co.uk/viewing.html

اما کالیبره کردن یک طرف، کیفیت مانیتور هم بسیار مهم است. اگر مانیتور مرغوب نباشد، هیچ رقم نمیشود رنگ درست را از آن بیرون آورد. از طرف دیگر کالیبره کردن همیشه به درست‌تر بودن رنگها میتواند کمک کند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Behnam » 18 مارس 2012, 03:54

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
تنظیمی که دنبالش هستید در System Preferences -> Displays -> Color ـه. با زدن Calibrate… می‌تونید مانیتور رو کالیبره کنید، یا Open profile رو بزنید و یکی از پروفایل‌های دیگه رو انتخاب کنید.

پوریا اگر اشتباه نکرده باشم سوء تفاهمی رخ داده. Open Profile در واقع پارامترهای وارد شده در آن profile راکه از قبل انتخاب شده به نمایش می‌گذارد. جنبهٔ خیلی فنی و تخصصی دارد و مصرفی برای کاربر معمولی ندارد.
سوء تفاهم دیگر این است که بخواهیم مونیتور را مطابق با کیفیت رنگ چاپ کالیبره کنیم. این کار دو اشکال دارد. یکی اینکه اشتباه است، و دوم اینکه غیر ممکن!
شما ابتدا رنگ مونیتور را بر اساس کیفیت نور تابشی (RGB) کالیبره می‌کنید و سپس با برنامه‌های تخصصی مثل فتوشاپ، پروفایل رنگ چاپ یک فرایند ویژهٔ چاپ را -مثلاً فلان کاغذ بخصوص برای فلان پرینتر و جوهرهای بخصوص- در Proofing (نمایش روی مونیتور و نه روی کاغذ) انتخاب می‌کنید و فتوشاپ تلاش می‌کند بیشترین «شباهت» کیفیت رنگ چاپ آن پروفایل بخصوص را که در واقع نور بازتابی (CMYK) است بر صفحهٔ نور تابشی مونیتور بازسازی کند. تنظیم رنگ نور تابشی مونیتور با کیفیت یک چاپ بخصوص و در واقع یک نور بازتابی، اولاً تقریباً غیر ممکن است، ثانیاً کاری اشتباه. چون مونیتور از آن پس هر چیز دیگری را با کیفیت رنگ کاملاً ناجور نمایش خواهد داد. البته شاید بتوان پروفایل فلان کاغذ فلان پرینتر را هم به پوشهٔ پروفایل‌های مونیتور مک اضافه کرد و برای مشاهدهٔ پروفینگ روی مونیتور از آن پروفایل استفاده کرد ولی این کار بی مورد و پر دردسری است وقتی که خود فتوشاپ این امکان را در اختبار می‌گذارد. در اپرچر هم البته این امکان وجود دارد. ولی منظور این است که این پیش‌نمایشِ شبیه ساز یک نور بازتابی، در درجهٔ اول به یک مونیتور کالیبره شده برای نور تابشی متکی است. وقتی مطمئن شدید که مونیتور رنگ‌های RGB را درست نمایش می‌دهد، از Proofing برای دیدن «شبیه» آن چیزی که روی کاغذ چاپ خواهد شد استفاده کنید و اگر صلاح دیدید رنگ‌های تصویر را بر آن اساس اصلاح کنید تا رنگ چاپ شدهٔ عکس همان چیزی باشد که شما خواسته‌اید.
http://en.wikipedia.org/wiki/CMYK_color_model
نماد کاربر
Behnam

Screenshot و پروفایل فضای رنگ صفحهٔ نمایش

پستتوسط Behnam » 15 ژانویه 2013, 00:32

چیز جدیدی کشف کردم، یا در واقع می‌دانستم ولی به عواقب آن توجه نداشتم.
پروفایل صفحهٔ نمایش فقط در کامپیوتر شما وجود دارد و نه هیچ کامپیوتر دیگری. به عبارت روشن‌تر این پروفایل تنها رابطی است میان چشمان شما و ویژگی‌های سخت‌افزاری صفحه‌نمایش LCD کامپیوتر شما. کامپیوتر دیگری از آن خبر ندارد. وقتی که یک فایل تصویری با فضای رنگ sRGB یا Adobe RGB یا هر استاندارد دیگری را در کامپیوتر باز می‌کنید، پروفایل صفحهٔ‌ نمایش تنها وظیفه‌اش این است که رنگ‌ها و نورها را آنگونه که در فایل تصویری ضبط است به چشم شما برساند. تغییری در پروفایل رنگی خود فایل تصویری نمی‌دهد. آن را برای چشم شما «ترجمه» می‌کند.
این امر هنگام کار با هر تصویری و با هر استانداردی از فضای رنگ صادق است. به این هم می‌گویند Color Managed Environment که همهٔ کامپیوترهای مک از آن بهره‌مند هستند.
تنها یک مورد وجود دارد که پروفایل صفحه نمایش کالیبره شدهٔ شما در مؤلفه‌های فایل تصویری ثبت می‌شود -و این چیزی است که اخیراً به آن توجه کرده‌ام- و آن هنگامی است که از روی صفحهٔ‌ نمایش خودتان screenshot می‌گیرید.
در مواردی که شما روی یک فایل تصویری کار می‌کنید، پروفایل مانیتور شما تنها یک رابط میان آن فایل و چشم‌های شماست. این فایل تصویری از قبل وجود داشته و پروفایل رنگی خودش را در فایل ثبت کرده است. این تغییر نمی‌کند. ولی وقتی که شما screenshot می‌گیرید، در واقع یک فایل تصویری را از آغاز و از بستر صفحهٔ نمایش خود خلق کرده‌اید. این فایل تصویری هیچ پروفایل رنگی را بجز پروفایل مانیتور شما نمی‌شناسد و همان پروفایل را به عنوان پروفایل رنگی خودش ثبت می‌کند.
این نکتهٔ مهمی است چون وقتی شما یک screenshot می‌گیرید هیچ اشکالی در کیفیت رنگ‌ها مشاهده نمی‌کنید. به این دلیل ساده که اگرچه آن screenshot یک پروفایل رنگی استاندارد ندارد، ولی آن پروفایلی که دارد (پروفایل مانیتور شما) طبیعتاً در کامپیوتر شما موجود است و کامپیوتر شما هیچ مشکلی در نمایش دقیق رنگ‌های screenshot شما نخواهد داشت چون آن پروفایل را می‌شناسد و از آن استفاده می‌کند.
ولی وقتی که همان screenshot را برای دوست خودتان می‌فرستید و یا در وِب منتشر می‌کنید، این screenshot با پروفایل رنگی ای منتشر می‌شود که هیچ کامپیوتر دیگری آن را نمی‌شناسد و به پروفایل دیفالت خودش رجوع می‌کند که در نتیجه رنگ‌های تصویر به آن صورتی که شما در نظر داشته‌اید بازتولید نمی‌شوند. عواقب این تغییر کیفیت رنگ در کامپیوترهای دیگر، بسته به ویژگی‌های سخت‌افزاری مانیتور شما و پروفایلی که برایش درست کرده‌اید، می‌تواند ناچیز و یا شدید باشد. در هر حالت قدر مسلم این است که دقیق نخواهد بود.
پس این نکتهٔ مهمی است. اگر شما مونیتور خود را کالیبره کرده‌اید (و یا حتی اگر نکرده‌اید و از پروفایل خود مک استفاده می‌کنید) و می‌خواهید که دست‌کم برای کامپیوترهایی که از Color Managed Environment بهره‌مند هستند، رنگ‌های screenshot شما دقیقاً همانطور که شما تولید کرده‌اید به نمایش درآید، چاره‌ای جز این ندارید که پروفایل فایل های screenshot خودتان را قبل از فرستادن به جاهای دیگر به یک پروفایل استاندارد مثل sRGB تغییر دهید.
برای این کار ظاهراً از Preview نمی‌توان استفاده کرد. Preview این امکان را به شما می‌دهد که «تگ» پروفایل رنگی یک فایل تصویری را تغییر دهید. این به کار شما نمی‌آید. چیزی که شما لازم دارید این است که رنگ‌های اسکرین‌شات شما به این پروفایل جدید map شوند. من برای این کار از Pixelmator استفاده می‌کنم ولی تقریباً هر ادیتور تصویری این کار را می‌تواند بکند. کاری که Preview با صرفاً عوض کردن برچسب فضای رنگی (بدون هیچگونه تغییری در بازتعریف رنگ پیکسل‌ها) می‌کند اگرچه به کار شما نمی‌آید ولی یک خاصیت دارد و آن این است که به شما امکان می‌دهد که عملاً نتیجهٔ «بدخوانی» پروفایل رنگی یک فایل تصویری را به چشم مشاهده کنید. در واقع می‌تواند به شما ایده‌ای بدهد که بدانید اگر یک فایل تصویری با پروفایل رنگی درست (و استاندارد و قابل دسترس) خوانده نشود چه بلایی سر رنگ‌ها می‌آید!
توجه به این قضیه خیلی دور از ذهن است چون کیفیت رنگ screenshot در کامپیوتر کاربر هیچ مشکلی ندارد زیرا اگرچه از یک پروفایل منحصر به فرد استفاده می‌کند، ولی آن پروفایل منحصر بفرد در کامپیوتر کاربر موجود و شناخته شده است.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Amir_S » 15 ژانویه 2013, 08:46

ممنون بهنام جان، نکته واقعا ظریفی بود...
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2