انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

تنظیم بزرگنمایی مونیتور

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

تنظیم بزرگنمایی مونیتور

پستتوسط Behnam » 12 دسامبر 2010, 10:50

می‌بخشید اگر در اینباره قبلاً تاپیکی باز شده است. هرچه گشتم چیزی پیدا نکردم اگرچه یادم هست در اینباره قبلاً هم گفتگو شده بود.
مونیتور آیمک من ۱۴۴۰×۲۵۶۰ پیکسل در یک صفحهٔ ۲۷ اینچی دارد. دقیقاً حساب نکرده‌ام ولی این می‌شود بیش از ۱۰۰ پیکسل در اینچ. به عبارت دیگر، برای دیدن یک نوشته در بزرگنمایی طبیعی آن (آن بزرگنمایی که هنگام چاپ بر روی کاغذ مشاهده می‌شود) اندازهٔ نمایش نوشته بر روی مونیتور باید ۱۵۰٪ افزایش یابد.
در حال حاضر من این کار را مثلاً‌ روی Mellel انجام داده‌ام و بزرگنمایی نمایش نوشته در Mellel درست است. ولی آیا راهی وجود دارد که این کار در سطح OS انجام شود تا برای همهٔ چیزهایی که بر مونیتور ظاهر می‌شوند اندازهٔ حقیقی آنها بدست بیاید؟
البته من می‌توانم resolution مونیتورم را تغییر بدهم و در حال حاضر مثلاً برای سیاحت و خواندن مطالب در سفاری و وِب، همین کار را انجام می‌دهم. زمانی که من مونیتور را برای ۱۰۸۰×۱۹۲۰ تنظیم می‌کنم، بزرگنمایی به اندازه‌هایی نزدیک به اندازهٔ طبیعی می‌رسد.

مشکل این راه حل این است که نمی‌دانم به چه دلیل به شفافیت و شارپ بودن نمایش حروف بر روی صفحهٔ مونیتور لطمه می‌زند و اصلاً آن کیفیت نمایش معروف اپل را ندارد. بیشتر شبیه کیفیت نمایش سفاری روی ویندوز است! screen shot هم نمی‌توان گرفت و نشان داد چون خود عکس بنا به این که با چه resolution نمایش داده شود نوشته را متفاوت نشان می‌دهد.
ولی به چشم من، نوشته‌ای که Mellel با ۱۵۰٪ بزرگنمایی در سطح نرم‌افزار و روی resolution ماکزیمم (واقعی) مونیتور نمایش می‌دهد خیلی شفاف‌تر از همان نوشته با ۱۱۲٪ بزرگنمایی است که روی مونیتور ۱۰۸۰×۱۹۲۰ نمایش می‌دهد.
این ۱۵۰٪ و ۱۱۲٪ به ترتیب ضرایب بزرگنمایی هستند که باعث می‌شوند یک سانتیمتر «کاغذ» روی Mellel دقیقاً یک سانتیمتر روی مونیتور نمایش داده شوند.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

Re: تنظیم بزرگنمایی مونیتور

پستتوسط abdol » 12 دسامبر 2010, 12:04

آخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar on 05 سپتامبر 2011, 02:25, ویرایش شده در 2.
دلیل: ‎برگرداندن متن اصلی عبدل پیش از آنکه با متن‌های بی‌ربط جایگزینش کند.
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط Amir_S » 12 دسامبر 2010, 12:34

نمایشگر های LCD یه resolution اسمی دارند که در واقع بزرگترین resolution آنهاست؛ در صورتی که از resolution های دیگه استفاده کنید، کیفیت تصویر افت خواهد داشت...!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Behnam » 12 دسامبر 2010, 12:45

موافقم امیر. خیلی هم ممنون عبدل از معرفی این ابزار Tinker. ولی باید سر فرصت بگردم ببینم آیا تنظیمات دیگری را هم در اختیار می‌گذارد یا نه. تغییر اندازهٔ فانت‌های سیستم راه حل مناسبی به نظر نمی‌رسد. این به احتمال زیاد اندازهٔ نوشته را با المان‌های bitmap نمایش که جنبهٔ تصویری دارند و نه جنبهٔ وکتوری، ناهماهنگ خواهد کرد. به علاوه، قضیهٔ نمایش دادن یک سانتیمتر واقعی به اندازهٔ یک سانتیمتر، با بزرگ انتخاب کردن اندازهٔ فانت حل نمی‌شود. زیرا آن فانت بزرگ شده هم به همان نسبت قبلی بر روی کاغذ بسیار بزرگتر چاپ خواهد شد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 12 دسامبر 2010, 18:52

بهنام جان،

برای سفاری که فقط لازم است Command + را بزنی تا همهٔ صفحه را بزرک کند, Command - کوچک میکند و Command 0 برمیگرداند به 100%. و بایستی در منوی view گزینهٔ Zoom text only انتخاب نشده باشد.

برای کل سیستم این دستور در ترمینال هست:
کد: انتخاب همهٔ
defaults write -g AppleDisplayScaleFactor 1.5

که عدد آخر مقدار بزرگنمایی است. مثلا میتوانی بجایش 1.2 یا 0.8 بزنی.

بعد از اجرای دستور در ترمینال باید restart کنی.

وقتی خواستی به حالت اول برگردی در ترمینال تایپ کن:
کد: انتخاب همهٔ
defaults write -g AppleDisplayScaleFactor 1.0

و ریستارت.

البته فقط مواظب باش که اشتباهی تایپ نکنی 0.1 که خرابکاری بزرگی خواهد بود! :-)

من این را روی لئوپارد امتحان کرده‌ام، اشکال آن این است که بعضی جاها بازی در می‌آورد. یعنی مثلا اجزای باکس‌ها و غیره ممکن است کمی جابجا بشوند.

من این را از اینجا پیدا کرده‌ بودم:
http://osxdaily.com/2009/08/08/virtuall ... -workspace

اگر کسی این را خواست امتحان کند، بایستی خیلی دقت کند که عددها را اشتباه نزند.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Behnam » 12 دسامبر 2010, 19:56

Ilia نوشته است:[نمایش]
من این را روی لئوپارد امتحان کرده‌ام، اشکال آن این است که بعضی جاها بازی در می‌آورد. یعنی مثلا اجزای باکس‌ها و غیره ممکن است کمی جابجا بشوند.

مرسی ایلیا. حالا که دقت کردم دیدم Mellel هم با اِلِمان‌های گرافیک پنجرهٔ نمایش کاری نمی‌کند و بزرگنمایی تنها در مورد برگ نوشته اجرا می‌شود و منوها و غیره همانطور ریز می‌مانند.
البته خودم هم فکر می‌کردم که اگر قضیه به این سادگی‌ها بود اولین کسی که برای آن یک راه حل حاظر و آماده در سطح تنظیمات خودکار سیستم عامل تدارک می‌دید اپل بود!
ولی ترا به خدا ببین panel تنظیمات Mellel روی این resolution چگونه موریانه شده است! همانطور که پوریا یکبار اشاره کرده بود، حالا مجسم کن اگر مونیتورهای آیندهٔ مک از صفحهٔ retina ی آیپاد تاچ استفاده کنند وضع چگونه خواهد بود!
پیوست‌ها
Screen shot 2010-12-12 at 10.01.35 AM.jpg
WYSIWYG در مقایسه با ضریبب ۱
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 12 دسامبر 2010, 20:32

وقتی چند سال پیش اپل آیکان‌های غول‌آسا را معرفی کرد فکر همین روزها بود. همینطور اگر یادت باشد، روی مانیتورهای قدیمی منوها و ویندوها خیلی گشاد و بزرگ بنظر می‌آمدند و صدای خیلی‌ها را در آورده بودند.

ملل در ساخت user interface اش از استاندارد اپل مطابعت نکرده است. فکر میکنم که کسی باید این مشکل را با سازندگانش در میان بگذارد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Nyaiesh » 17 دسامبر 2010, 15:47

مشکل نمایش ریز دستورات صفحه در مدل هایی که تفکیک پذیری بالایی دارند واقعا وجود دارد این رو کسانی می فهمند که با این مانیتورها سر و کار داشته باشند آیکون های بزرگ هم هیچ کمکی به شما نمی کنه چون شما خواستار خوانایی نوشته های نوار بالا یعنی دستورات برنامه ها و کلامتن همه پنجره ها هستید. من از حدود یک سال پیش که 17 اینچ گرفتم همین مشکل را دارم باید قبول کرد که اپل فکری برایش نکرده نمی دانم چرا با این که شما در ویندوز می توانید بدون تغییر تفکیک پذیری متن را ریز و درشت کنید بدون تعصب باید بگویم این یکی از ضعف های سیستم عامل اپل ک شما می توانی نمادها را اینقدر بزرگ کنی اما نوشته ها ریز ریز می مونند .
بهنام.تنها راه حل هم فعلا استفاده از ابزارquartz debug.app است که در xcodeوجود دارد از قسمت windows- us resolution را انتخاب کنید و تنظیم کنید با این کار در 60 درصد برنامه ها نتیجه قابل قبول و لااقل چشمها از کاسه درنمیاد.
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط Mazdak » 17 دسامبر 2010, 21:45

مگه +/-Command همینكار را نمی كند؟)كوچك/بزرگ كردن فونت(
Mazdak

پست‌ها : 113

پستتوسط Pooria Azimi » 17 دسامبر 2010, 22:33

Mazdak نوشته است:[نمایش]
مگه +/-Command همینكار را نمی كند؟)كوچك/بزرگ كردن فونت(

منظور ایشون و بقیۀ دوستان، اندازۀ فونتِ منوها و کنترلهاست که کوچیکه، نه متنِ داخل براوزر یا بقیۀ برنامه ها.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Behnam » 18 دسامبر 2010, 03:30

آره در واقع سه موضوع مختلف مطرحه. در واقع هزار و یک موضوع مختلف که بر هم تأثیر می‌گذارند ولی سه موضوع را می‌توان تشخیص داد.
یکی بزرگ و کوچک کردن فانت است که دردی را دوا نمی‌کند و اگر در سطح سیستم اجرا شود باعث می‌شود که مثلاً نوشته‌ها درون باکس‌های متن درست جا نشوند. دیگری بزرگ نشان دادن متن است. در این حالت اندازهٔ فانت عوض نمی‌شود ولی به همراه اندازه پنجرهٔ‌ نمایش متن بزرگ و کوچک می‌شود. این مثلاً همان راه +⌘ است که در بعضی جاها مثل سفاری قابل اجراست. ولی دو مشکل دارد. یکی اینکه در همه جا قابل اجرا نیست، دوم اینکه اگر هم قابل اجرا باشد بر (UI (User Interface برنامه تأثیری نمی‌گذارد. اگر بخواهد تأثیر بگذارد مشکل مورد اول پیش می‌آید! مثلاً من برای نوشتن این مطلب Character Viewer را باز کردم تا علامت ⌘ را وارد کنم. نوشته‌های این برنامه بزرگ و کوچک هم نمی‌شود و روی resolution بالای مونیتور من واقعاً ریز شده است. Screen shot هم برای نشان دادن مشکل دردی را دوا نمی‌کند چون بر مبنای resolution این مونیتور گرفته شده است و هر کسی آن را روی کامپیوترش به گونه‌ای متفاوت خواهد دید. ولی برای اینکه ایده‌ای داشته باشید که چقدر من ریز می‌بینم، سعی کنید ترتیبی بدهید که عکس ضمیمه با پهنای ۱۹ سانتیمتر نمایش داده شود!
در مورد استفاده از Xcode و Terminal و این قضایا، اگر پروژهٔ مفصلی داشته باشم گمان می‌کنم که دست به دامان آن بشوم. ولی گمان نمی‌کنم اگر اپل آن را روی سینی تقدیم نکرده، بی‌دلیل بوده باشد. احتمال می‌دهم که شفافیت تصویر لطمه می‌خورد و اگر چنین باشد، همان راه حلی که در ابتدا مطرح کردم، یعنی تغییر دادن resolution مونیتور کار را به راحتی انجام می‌دهد و با تبدیل آن از ۲۵۶۰×۱۴۴۰ به ۱۹۲۰×۱۰۸۰ همه چیز بزرگتر می‌شود. هم متن و هم UI. ولی با کیفیت پایین. اینکه این گزینه از همان ابتدا مرا به یاد کیفیت متن و تصویر در Windows انداخت، مرا به این فکر انداخته است که راه حل Xcode برای تنظیمات مطابق با Windows شاید کیفیتی بهتر از این چیزی که من به سادگی در منوی مونیتور در دسترس دارم نباشد.
پیوست‌ها
Character Viewer.jpg
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 18 دسامبر 2010, 04:51

مسلما مشکلی است که باید اپل درستش بکند. اما تا آن موقع، اجالتا میتوانید از زوم ماوس هم کمک بگیرید. اگر اکتیو باشد، مثلا میشود با Control و اسکرول سریع صفحه را بزرگ و کوچک کرد. و همینطور در کنترل پنل unversal access میشود میزان کرد که همهٔ صفحه با کنترل+آپشن و - و + کوچک و بزرگ شود.
پیوست‌ها
UniversalAccess_Snap.png
Mouse_CP_Snap.png
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Behnam » 18 دسامبر 2010, 05:24

ممنون ایلیا. این قضیهٔ موش و کنترل کلی مشکلات خرده ریز (مثل همین Character Viewer) را علی‌الحساب رفع می‌کند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Nyaiesh » 18 دسامبر 2010, 12:13

با استفاده از xcode لطمه ای به کیفیت صفحه نمایش نمی خورد کار راحتی و اصلا به پای نوشتن دستور در ترمینال نمی رسه یکبار امتحانش کن بهنام.
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط نیما » 18 دسامبر 2010, 17:42

ببخشید اگه تکراری و درست نخوندم.
به نظرم باید dpi را عوض کنی:

http://superuser.com/questions/13412/change-dpi-on-osx
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462