انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مکینتاش: پنجره‌هایی که منفک از همدیگر عمل می‌کنند

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

مکینتاش: پنجره‌هایی که منفک از همدیگر عمل می‌کنند

پستتوسط Arzhang » 23 سپتامبر 2010, 18:10

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که مهاجران ویندوز به مکینتاش دارند، منفک عمل کردن پنجره‌های برنامه‌های مکینتاش است. مثلا در فاینال کات یا تکست ادیت، هر پنجره باید جدا جدا بسته شوند یا مینیمایز شوند در حالی که در ویندوز، هر برنامه را اگر مینیمایز کنید، تمام پنجره‌های آن، با یکدیگر جمع می‌شوند.
اول این که فایده‌ی این کار واقعاً چیست؟ و چرا مکینتاش تا حالا این موضوع را حل نکرده است؟ چون بعضی وقت‌ها واقعاً مایه‌ی درد سر است و وقتی چند برنامه را با هم باز کنیم و بخواهیم بین آن‌ها برویم و بیاییم گاهی به شدت کلافه می‌شویم. البته برای انتقال بین برنامه‌های مک، می‌دانم که راه حل‌هایی هست (مثل command+tab) اما فایده‌ی این شیوه‌ی عملکرد پنجره‌ها در مک چیست؟
دوم این که آیا می‌شود با برنامه‌ای یا دستوری این کار را انجام داد به شکلی که با مینیمایز کردن یک برنامه‌، تمام برنامه‌های آن با هم مینیمایز شود؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

Re: مکینتاش: پنجره‌هایی که منفک از همدیگر عمل می‌کنند

پستتوسط Moha » 23 سپتامبر 2010, 18:34

در مک هم می‌توانید همه پنجره های یک برنامه را به صورت هم زمان کوچک کنید( با command+H) و همچنین بین پنجره های یک برنامه حرکت کنید با command+`
باید کلید های میانبر را یاد بگیرید.
Isfahan/Tehran
MacBook pro 2.4 Intel Core 2 Duo(early 2008)
Mac OSX 10.6.6
Moha

پست‌ها : 87

پستتوسط Arzhang » 25 سپتامبر 2010, 17:44

البته با command+H می‌شود همه‌ی پنجره‌های یک برنامه را مینیمایز کرد ولی باز هم این پنجره‌ها منفک از یکدیگر عمل می‌کنند. مثلاً برای من شده است که برنامه‌ای را همزمان با فاینال کات باز کرده‌ام و طی کار کردن‌ها، یک باره یکی از پنجره‌ها (به خطا یا نه) بسته شده یا مثلاً یک پنجره از یک برنامه آمده روی بخشی از پنجره‌ی فاینال کات و بخشی دیگرش زیر پنجره‌ی دیگری از آن مانده و مشکلاتی از این قبیل. این مشکل در ویندوز مطلقاً موجود نیست چون یا برنامه‌ای باز است و پنجره‌اش هویداست یا مینمایز است. انفکاک پنجره‌ها از یکدیگر گاهی برای من دردسرهای کلافه کننده‌ای ساخته است.
درضمن پاسخ سؤال من هنوز بی‌پاسخ مانده است: اصولاً چرا مکینتاش پنجره‌های برنامه‌هایش این‌طوری عمل می‌کند؟ فایده‌اش چیست؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 25 سپتامبر 2010, 18:39

در ویندوز، یک پنجرۀ باز بعضی وقتها یک document ـه و بعضی اوقات یک application. اما در مک، یک پنجره همواره یک document ـه.

اگر منظورتون رو درست متوجه شده باشم...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 25 سپتامبر 2010, 19:24

arzhang نوشته است:[نمایش]
البته با command+H می‌شود همه‌ی پنجره‌های یک برنامه را مینیمایز کرد ولی باز هم این پنجره‌ها منفک از یکدیگر عمل می‌کنند. مثلاً برای من شده است که برنامه‌ای را همزمان با فاینال کات باز کرده‌ام و طی کار کردن‌ها، یک باره یکی از پنجره‌ها (به خطا یا نه) بسته شده یا مثلاً یک پنجره از یک برنامه آمده روی بخشی از پنجره‌ی فاینال کات و بخشی دیگرش زیر پنجره‌ی دیگری از آن مانده و مشکلاتی از این قبیل. این مشکل در ویندوز مطلقاً موجود نیست چون یا برنامه‌ای باز است و پنجره‌اش هویداست یا مینمایز است. انفکاک پنجره‌ها از یکدیگر گاهی برای من دردسرهای کلافه کننده‌ای ساخته است.
درضمن پاسخ سؤال من هنوز بی‌پاسخ مانده است: اصولاً چرا مکینتاش پنجره‌های برنامه‌هایش این‌طوری عمل می‌کند؟ فایده‌اش چیست؟

ارژنگ،

این عملکرد مجزای پنجره‌ها، همانقدر که ممکن است گیج‌کننده باشد، همانقدر هم ممکن است مفید باشد. برای من بارها پیش آمده که از این خاصیت آنها برای کارم استفاده کرده‌ام. اما شما حق دارید که اگر راهش را بلد نباشید، ممکن است که گیج کننده باشد.

کاری که من میکنم این است که از spaces استفاده میکنم و این برنامه‌های مفصل با صفحات متعدد را در یک space خودشان باز میکنم. بعد با Contol+ArrowKey سریع از یک space به space دیگر میروم. Spaces را باید در System Preferences به نحوی که میخواهی Set up کنی. اما اجالتا به عکس‌های من نگاه کن.

Spaces_Snap_01.jpg

Expose_Snap_01.jpg

کار دیگری هم که میتواند برایت مفید باشد، این است که اگر در برنامه‌ای هستی و میخواهی آن برنامه با تمام صفحاتش سریع مخفی بشود، میتوانی دکمه option را فشار بدهی و روی دسکتاپ با ماوس کلیک کنی. آن برنامه بدون آنکه به dock برود فقط ناپدید میشود. بعد اگر خواستیش با command+tab برش بگردان.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط damon_021 » 25 سپتامبر 2010, 19:37

این Option + Click خیلی مفید بود ایلیای عزیز.
iMac 2.5 i5 Sandy Bridge
8GB 1333Mhz RAM
500GB HDD + 128GB SSD
10.7.3

پست‌ها : 118

پستتوسط AliGhz » 25 سپتامبر 2010, 21:13

اما فایده‌ی این شیوه‌ی عملکرد پنجره‌ها در مک چیست؟
دوم این که آیا می‌شود با برنامه‌ای یا دستوری این کار را انجام داد به شکلی که با مینیمایز کردن یک برنامه‌، تمام برنامه‌های آن با هم مینیمایز شود؟

واقعا در بدو ورود به دنیای مک از ویندوز، این چیزها بسیار گیج‌کننده و حتی آزارنده است. اما به‌نظرم، فلسفۀ این وضعیت به فلسفۀ نوع کار مک او.اس. و تفاوت بنیادی آن با دنیای ویندوز* برمی‌گردد و بعد از کمی، کار با آن کاملا راحت می‌شود -از راهش.
چون در مک هر برنامه‌ای که باز است، یک نوار منو در بالای صفحه دارد و یک آیکون فعال در داک، کاملا با ویندوز که یک برنامه صرفا با پنجره‌هایش در نوار پایین صفحه می‌تواند باز/فعال باشد، فرق دارد. یعنی این‌که در مک می‌توان یک برنامه را باز/فعال نگه داشت بی‌آن‌که پنجره‌ای از آن باز باشد (با برخی استثناها مثل فونت‌بوک یا...).
البته در مورد منفک عمل کردن پنجره‌ها، مثلا برنامه‌ای مثل فایرفاکس یا هر مرورگر وب دیگری هم در ویندوز، پنجره‌هایشان منفک از هم است و با مینیمایز کردن یکی، سایرین مینیمایز نمی‌شوند (مگر با راست-کلیک روی عنوان پنجره‌ها در نوار پایین و انتخاب minimize all).

اما در مورد کار در محیط مک، علاوه بر نکاتی که آقا ایلیا و سایر دوستان گفتند، یک روش کارآمد دیگر هم استفاده از expose موضعی است. یعنی مثلا برای این‌که فقط پنجره‌های سافاری را در حالت expose ببینید، روی آیکون سافاری در داک کلیک کنید و نگه دارید (یا، به حالت expose بروید و بعد روی آیکون برنامه‌های فعال در داک کلیک کنید). در این حالت، اگر پنجره‌ها در فضا(space)های مختلف هم باز باشند، همه یک‌جا نشان داده می شوند.

در کل، محیط مک برای کسی که تازه از ویندوز آمده، اوایل در بعضی از موارد خیلی غریب است و با روند کار معمول ویندوز هم‌خوانی ندارد. اما (تجربۀ من نشان داده) اگر بشناسی‌اش، آن‌قدر کارت را راحت‌تر می‌کند که فکرش را هم نمی‌توانی کنی!

پی‌نوشت:
* تجربۀ کار من از ویندوز تا نسخه XP است.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط gr8ideaman » 25 سپتامبر 2010, 22:40

اگر اشتباه نکنم در فاینال کات پرو برای اینکه همه پنجره ها با هم مینیمایز بشه باید Option + click کنی روی دکمه - برنامه، و برای مکسیمایز کردن هم از Command + tab. راستش این ویژگی برای من هم اوایل آزار دهنده بود ولی خداییش تو فاینال کات باهاش خیلی حال کردم. چون هر وقت به هر دلیلی نیاز به خالی بودن یک گوشه از مانیتور داشتم بعنوان مثال سمت چپ بالا اون پنجره رو مینیمایز میکردم تا مثلا یه فایل دیگه رو که پشت اون بود ببینم شاید یه برنامه تلویزیونی یا حتی یه فایل تو فوتوشاپ و ... در از کارایی کلیدهای F8-F9-F10 اهم غافل نشو!
هرآنچه مرا نکشد قویترم سازد!
Whatever Doesn't Kill Me, Makes Me Stronger
نماد کاربر
gr8ideaman

پست‌ها : 21

پستتوسط abdol » 25 سپتامبر 2010, 22:41

به این می گویند فرمت چند سندی در اصطلاح سیستم عامل.
ویندوز که شما از آن صحبت می کنید واسط گرافیکی آن به صورت فرمت تک سندی است.
عمده ترین تفاوت:
اگر شما یک فایل word را باز کنید، در ویندوز به ازای هر فایل که باز می کنید حافظه جداگانه برای برنامه و واسط گرافیکی اختصاص داده می شود اما در مک فقط بخشهایی از برنامه که نیاز به حافظه اختصاصی دارند حافظه مجزا داده می شود و مابقی به اشتراک گذاشته می شوند.

http://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_d ... _interface
آخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar on 05 سپتامبر 2011, 01:57, ویرایش شده در 2.
دلیل: ‎برگرداندن متن اصلی عبدل پیش از آنکه با متن‌های بی‌ربط جایگزینش کند.
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط Arzhang » 26 سپتامبر 2010, 17:20

AliGhz نوشته است:[نمایش]
برنامه‌ای مثل فایرفاکس یا هر مرورگر وب دیگری هم در ویندوز، پنجره‌هایشان منفک از هم است و با مینیمایز کردن یکی، سایرین مینیمایز نمی‌شوند

علی آقا. فایر فاکس که بیش‌تر از یک پنجره ندارد. می‌شود بیش‌تر توضیح بدهید؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 26 سپتامبر 2010, 17:56

برنامه‌ای مثل فایرفاکس یا هر مرورگر وب دیگری هم در ویندوز، پنجره‌هایشان منفک از هم است و با مینیمایز کردن یکی، سایرین مینیمایز نمی‌شوند

علی آقا. فایر فاکس که بیش‌تر از یک پنجره ندارد. می‌شود بیش‌تر توضیح بدهید؟

چرا،
[در ویندوز]
با Ctrl+N می‌شود پنجره‌های جدید باز کرد که اگر تعدادشان از عددی بیشتر شود و گزینۀ مربوطه هم تعریف شده باشد، همه را با هم Group می‌کند:
firefox2.jpg

حالا اگر روی این آیتم راست-کلیک کنید، گزینه‌هایی را می‌بینید از جمله Minimize Group یا Close Group. در حالی که هر کدام از این پنجره‌ها به‌تنهایی می‌توانند مینیمایز یا بسته شوند بی‌آن‌که وضعیت سایر پنجره‌ها تغییر کند. اما با بستن آخرین پنجره، فایرفاکس هم بسته می‌شود؛
[/در ویندوز]
در حالی که در مک این‌طور نیست و تا Quit نشود، فعال است. در واقع، در مک برنامه می‌تواند باز/فعال باشد و اگر دلمان خواست یا لازم داشتیم، پنجره هم برایش باز کنیم؛ اما در ویندوز، باز/فعال بودن برنامه، با باز بودن پنجره‌اش معنا پیدا می‌کند.

همان‌طور که قبلا هم گفتم، اینها به تفاوت فلسفۀ مک او.اس. و ویندوز برمی‌گردد و لزوما به معنای بد بودن یک روش و بهتر بودن روش دیگر نیست. اما اگر به ویندوز عادت کرده باشیم (بدعادت شده باشیم!) مدام دنبال سبک کار ویندوز در مک می‌گردیم که رویکرد نادرستی است.

با مک باید به روش مک کار کرد، آن‌وقت است که مسحور شگفتی‌هایش می‌شویم و دیگر هرگز دلمان برای فلان ویژگی در ویندوز تنگ نمی‌شود! (و البته همۀ اینها به این معنی نیست که مک ‌Perfect است، چون اگر این‌طور بود، الان نسخۀ ۱۰.۶.۴-اش دستمان نبود و برای آمدن ‌۱۰.۷ و... مشتاق نبودیم. مثلا در همین اسنولپرد عزیز، گزینه‌ای اضافه شده که می‌شود پنجره‌های یک برنامه را به‌جای مینیمایز کردن در سمت راست داک به‌عنوان پنجره‌‌های مستقل، داخل آیکون خود آن برنامه در داک مینیمایز کرد: System Preferences>Dock)
sys.jpg
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Arzhang » 27 سپتامبر 2010, 10:59

مثلا در همین اسنولپرد عزیز، گزینه‌ای اضافه شده که می‌شود پنجره‌های یک برنامه را به‌جای مینیمایز کردن در سمت راست داک به‌عنوان پنجره‌‌های مستقل، داخل آیکون خود آن برنامه در داک مینیمایز کرد: System Preferences>Dock)

بله موافقم... این ویژگی اسنو لئوپارد برای من که دوست ندارم داک خیلی شلوغ و پلوغ باشد، خیلی خوب بود
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 27 سپتامبر 2010, 11:04

Ilia نوشته است:[نمایش]
کاری که من میکنم این است که از spaces استفاده میکنم و این برنامه‌های مفصل با صفحات متعدد را در یک space خودشان باز میکنم.
ایلیا

این روشی که به کار می‌بری برایت گیج کننده نیست ایلیا؟ چه طور یادت می‌ماند کدام برنامه توی کدام space باز است؟ مثلاً موقعی که من دارم فیلم تدوین می‌کنم هم‌زمان فاینال کات، افتر افکت، فوتوشاپ، ادوب بریج، یک کانورتور تصویری مثل هند بریک یا گزیلا سافت و ادوب ایلوستریتور باز است. قدری گیج کننده نیست وقتی این برنامه‌ها هر کدام در یک space مجزا باشند؟ به نظرم روش ساده‌تر آن است که راهی به کار رود که فارغ از این که هر برنامه کجاست، کاربر بتواند به آن دست پیدا کند.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 27 سپتامبر 2010, 13:42

Ilia نوشته است:[نمایش]
کاری که من میکنم این است که از spaces استفاده میکنم و این برنامه‌های مفصل با صفحات متعدد را در یک space خودشان باز میکنم.
ایلیا

این روشی که به کار می‌بری برایت گیج کننده نیست ایلیا؟ چه طور یادت می‌ماند کدام برنامه توی کدام space باز است؟ مثلاً موقعی که من دارم فیلم تدوین می‌کنم هم‌زمان فاینال کات، افتر افکت، فوتوشاپ، ادوب بریج، یک کانورتور تصویری مثل هند بریک یا گزیلا سافت و ادوب ایلوستریتور باز است. قدری گیج کننده نیست وقتی این برنامه‌ها هر کدام در یک space مجزا باشند؟ به نظرم روش ساده‌تر آن است که راهی به کار رود که فارغ از این که هر برنامه کجاست، کاربر بتواند به آن دست پیدا کند.

اگر تنظیم کنی که فرضاً After Effects در Space سوم ظاهر بشه، اگر در space دوم باشی و روی آیکانش کلیک بکنی، خودکار پرتاب می‌شی به space سوم. من اصلاً از spaces استفاده نمی‌کنم، اما برای کسی که دائماً لازم داره چندین برنامهٔ مفصل رو باز نگه داره و بینشون حرکت بکنه، spaces موهبتی آسمانیه و فقط به خاطر همین یک ویژگی می ارزه که یک نفر از ویندوز به مک مهاجرت بکنه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 27 سپتامبر 2010, 17:37

ضمن تایید صحبت پوریا، آنطور که من امتحان کرده‌ام، احتمالا داشتن چهار پنجره بهترین حالت است. هم سریع عوض میشوند و هم بهتر یادتان میماند که چه کجاست.

- دکمهٔ Command را فشار بده و نگه دار و فقط بزن روی Tab تا وقتی برنامه‌ات انتخاب بشود و بعد کامند را ولش کن. سریع میروی به Space مربوطه.

- همینطور اگر مثل من Shortcut آن را میزان کرده باشی با فشار Control و Right Arrow Key سریع Space را عوض میتوانی بکنی.

- من همینطور گوشهٔ بالای سمت راست مانیتورم را در Exposé گذاشته‌ام برای نشان دادن Spaces. اما راستش با استفاده از دو روش بالا به آن صورت نیازی به آن ندارم.

- اگر بخواهی میتوانی کلید میانبری هم برای رفتن مستقیم به به Space ای که میخواهی بسازی، اما باز هم برای من لازم نبود بخصوص که با میانبرهای برنامه‌های دیگر ممکن بود که مشکل پیدا کند.

و از همهٔ اینها به کنار، اگر خواستی روی یک صفحه برنامه‌هایت را باز کنی، Option+Click که برای مخفی کردن برنامه که قبلا هم گفتم، بسیار کارساز است. از آن غافل نشو.

هر کسی روش خودش را بمرور پیدا میکند. مثلا من خودم اصلا بندرت از dock استفاده میکنم. راستش، طوری میزانش کرده‌ام که خودش را مخفی کند و حتی نبینمش. بجایش خودم را عادت داده‌ام که از Quick Silver استفاده میکنم. قبل از آنکه اپل Spaces را به سیستم اضافه کند، حتی در سیستم ۹ هم از یوتیلیتی‌ای که این کار را میکرد استفاده میکردم حتی با اتصال همزمان دو مانیتور بزرگ، چون همیشه جا کم می‌آوردم. اما از وقتی که پنجره‌ها حالت منفک پیدا کردند، دیگر این نیاز به Spaces ضروری‌تر شد.

بطور خلاصه، کمی به این روش که کار کنی بقول فرنگی‌ها برایت Second nature میشود و چشم بسته کار خواهی کرد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

بعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 21 مهمان