انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

لایِن — Mac OS X 10.7 Lion

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Re: لایِن — Mac OS X 10.7 Lion

پستتوسط iSam » 09 ژوئیه 2012, 00:23

دقیقا مشکل همینجاست. من هم تصمیم گرفتم که روی یک پیسی بیارمشون پایین. مشکل اصلیم همان فارسی روی کروم است و سوالم در رابطه با باتری. ممنون.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Ilia » 09 ژوئیه 2012, 02:51

سامان جان، لینکی که در جوابت در مبحث باتری گذاشتم به پست دوستمان علی قزوینی را خواندی؟ اگر نخواندی یک نگاهی به آن بکن جواب سوالت آنجا هست.
بیبیسی روی کروم را هم من که نمیدانم اشکالش از کجاست. اما بد فکری نیست که اسنپ شات صفحه را بفرستی برای سایتشان.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط iSam » 09 ژوئیه 2012, 09:28

ممنون ایلیا جان.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط alireza3335 » 15 ژوئیه 2012, 21:31

سلام
دوستان یه مشکلی برای من پیش آمده و کمی جست و جو کرده‌ام و به نتیجه‌ای نرسیدم. اینکه وقتی در لاین برنامه‌ای وارد حالت تمام صفحه یا همان full screen می‌شوید خیلی وقت‌ها ممکن است برای‌تان پیش بیاید که بخواهید از دکمه‌ی esc استفاده کنید اما این دکمه دقیقا shortcut‌ای است که باعث می‌شود برنامه از حالت full screen خارج شود!
کسی می‌داند که چه باید کرد؟
خیلی مشکل بزرگی است این اتفاق!
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط Behnam » 16 ژوئیه 2012, 04:03

چه جالب! من چندان در full screen کار نمی‌کنم و تا حالا برام پیش نیامده بود که با این مشکل برخورد کنم ولی امتحان کردم و با مقداری خلاقیت و ابتکار تونستم شرایطی که این مشکل پیش بیاد رو ایجاد کنم و دیدم حق با توست!
متأسفانه Esc از کلیدهای shortcut نیست و به سیستم hardwire شده. مثل ویندوز آنقدرها مورد استفاده نداره ولی بعضی پنجره‌هایی که جنبهٔ dialogue box دارند (نتونستم تعریف بهتری پیدا کنم) با این کلید بسته می‌شن. خود full screen mode هم یک جنبهٔ dialogue box نمایشی از پنجرهٔ اصلی برنامه هست و به همین دلیل هم با Esc جفت شده.
ولی در موردی که من تونستم این مشکل رو ایجاد کنم (با Aperture در full screen mode یک پنجرهٔ تنظیم فیلتر باز کردم) کلید Esc در واقع کلید سیستم برای بستن اون پنجره هست (که البته اولویت رو به خارج شدن از full screen mode می‌ده) ولی خود برنامه رَوِش دیگه‌ای برای بستن پنجره در اختیار می‌گذاره. در مورد آزمایشی من، همان دکمه‌ای که کلیک کردم و پنجره رو باز کرد، پنجره رو می‌بنده و یا روی گوشهٔ پنجره می‌شه روی x کلیک کرد و بستش.
برای موردی که برای تو پیش آمده راه حل آلترناتیوی برای بستن پنجره وجود نداشته؟

ضمناً یک چیز جالب دیگه رو هم کشف کردم. در full screen mode اگر دیالوگ force quit رو بیارم بالا، Esc اول اون دیالوگ رو می‌بنده و بعد اگر دوباره فشار بدم از full screen خارج می‌کنه.
------------
حرف‌های قبلی رو نادیده بگیر!
همین قضیهٔ force quit من رو به چیزی مشکوک کرد. رفتم دوباره با اپرچر اون شرایط رو ایجاد کردم و دیدم اگر full screen برنامه «رو» باشه، esc اون رو می‌بنده. ولی اگر dialogue box توی برنامه «رو» باشه، esc اون رو می‌بنده. برای اینکه dialogue box رو باشه باید روش کلیک کنی. (که البته اگر قرار باشه روش کلیک کنی، خب روی علامت xش کلیک می‌کنی و همونجا می‌بندی!)
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط alireza3335 » 16 ژوئیه 2012, 19:01

حالا این مساله چطور حل می شود؟
به نظرم از آن چیزهایی است که به دلیل بدیع بودنش، باید زمانی بگذرد و چنین باگی را طراحان، از آن حذف کنند.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط Behnam » 16 ژوئیه 2012, 22:18

بد نیست اپل رو از این قضیه باخبر کرد. اگر هر نرم‌افزاری برای حل این مشکل ساز خودش را بزنه خیلی خر تو خر می‌شه. فکر می‌کنم که bypass کردن بستن full screen باید در سطح سیستم راه حل داشته باشه. مثلاً option+esc بستن full screen رو نادیده بگیره و هر چیز دیگه‌ای رو که در لایهٔ بعدی باشه و با esc جفت می‌شه ببنده.
http://www.apple.com/support/feedback/
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Pooria Azimi » 16 ژوئیه 2012, 23:12

برنامه ها اگر بخوان می تونن مانع خروج از حالت Full screen هنگام زدن escape بشن.مثلاً Xcode این کار رو می کنه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Pooria Azimi » 26 ژوئیه 2012, 14:48

با اومدن شیر کوهی، لاین از اپ‌استور حذف شده.

اما اگر قبلاً این نسخه رو تهیه کرده‌اید، با روشی که در عکس زیر گفته شده (آپشن-کلیک روی تب Purchased) می‌تونید دوباره دانلودش کنید.

تصویر

http://www.macrumors.com/2012/07/25/how ... app-store/
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پاسخ: لایِن — Mac OS X 10.7 Lion

پستتوسط GOLI » 16 ژوئن 2013, 10:48

سلام دوستان
ميخواستم بدونم تو لاين ميشه يه فولدر و تو فايندر مخفي (hidden) كرد تو جستجوي پيشرفته چيزي دستم نيومد ممنون ميشم كمك كنيد
GOLI

پست‌ها : 123

پستتوسط Behnam » 16 ژوئن 2013, 12:12

یک راه حل آبکی که به نظرم رسیده اینه که فولدر رو توی یوزر لایبرری بگذاری که به طور دیفالت مخفیه. اما هرکسی که بدونه چطور فولدر لایبرری رو مرئی بکنه به اون فولدری هم که توش گذاشتی دسترسی داره. اما اگر برای اینه که داداش کوچولوت فضولی نکنه شاید راه حلی کافی باشه!
راه حل اصولی‌تر اینه که بجای مخفی کردن، با قرار دادن کلمهٔ رمز ویژه اون فولدر رو از دسترسی دیگران محافظت بکنی. راه حلی که دیدم اینه که از اون فولدر یک Disk Image درست کنی که هنگام درست کردنش می‌تونی براش رمز عبور بگذاری (و توی keychain نگذاری!). بسته به این که سیستم عامل OS 10.8 باشه یا نباشه این کار ساده‌تر یا مشکل‌تر هست ولی گویا در هر حال شدنی است. من لینک راهنمای هر دو حالت رو اینجا می‌گذارم.
http://osxdaily.com/2012/08/12/encrypt- ... -mac-os-x/
http://osxdaily.com/2012/01/11/password ... -mac-os-x/
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط GOLI » 16 ژوئن 2013, 12:56

خوب در اينصورت خود فولدر به همراه اسمش قابل رويت هستش واسه يكي يا دوتا فولدر جواب ميده ولي اگه تعداد زياد باشه نه .
داخل يوزر لايبرري هم امنيت لازم رو تامين نميكند . يعني سيستم عامل به اين پيشرفتگي يه همچين چيزي و نديده؟
GOLI

پست‌ها : 123

پستتوسط Mehdi.y » 16 ژوئن 2013, 14:57

من خودم از برنامه Cloak برای مخفی کردن استفاده میکنم روش آن اینطوریست که در مک اگر اول اسم فایلی . (نقطه یا دات) باشد آن فایل (فولدر) نمایش داده نمیشود اما با این برنامه آن را میتوانید ببینید.
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Arzhang » 17 ژوئن 2013, 00:27

به نظرم مخفی کردن های اینچنینی اگر همراه با رمزگذاری نباشند ارزشی زیادی ندارند چون هر کسی با قدری اطلاعات می تواند فولدرهای مخفی را نمایان کند. پس ترکیب دیسک ایمیج و پنهان کردن شاید همان چیزی باشد که شما دنبالش هستی
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Behnam » 17 ژوئن 2013, 00:32

GOLI نوشته است:[نمایش]
خوب در اينصورت خود فولدر به همراه اسمش قابل رويت هستش واسه يكي يا دوتا فولدر جواب ميده ولي اگه تعداد زياد باشه نه .
داخل يوزر لايبرري هم امنيت لازم رو تامين نميكند . يعني سيستم عامل به اين پيشرفتگي يه همچين چيزي و نديده؟

البته مک در سیستم پریفرنسز FileVault داره ولی فکر نمی‌کنم این چیزی باشه که بخوای. این گزینه تمام کامپیوترت رو encrypt می‌کنه و مصارف حرفه‌ای داره (لپ‌تاپ های ادارات کشوری و لشکری دولتی، کمپانی‌های تجاری بزرگ و غیره). ضمناً اگر پسوردت یادت بره، دیگه فایل‌ها به هیچ صورت قابل دسترس نیستند. چون این پسورد فقط یک کلمهٔ رمز برای باز کردن یک فایل نیست. کلمهٔ رمزی هست که چگونگی «رمز گشایی» محتوای فایل‌ها رو هم مشخص می‌کنه. البته اگر من در ایران بودم و لپ‌تاپ داشتم شاید از اون استفاده می‌کردم!
اما مرئی و نامرئی کردن فایل چندان راه حل مناسبی به نظرم نمی‌رسه. همونطور که تو باید راه نامرئی کردن یک فایل رو یاد بگیری، کس دیگری هم می‌تونه این راه رو یاد بگیره و تلاش تو رو خنثی کنه. به نظر من همون ساختن Disk Image با رمز ورود و قرار ندادن این رمز در keychain بهترین راه حله. این مثل اینه که توی کامپیوترت یک «گاو صندوق» درست کرده باشی!
اشتباه تو اینه که خیال می‌کنی برای هر فایلی که بخوای محرمانه باشه باید این کار رو تکرار کنی. نه! تو یک Disk Image درست می‌کنی با ظرفیت یک DVD (که اگر پُر شد بتونی به راحتی ازش یک DVD بکاپ بگیری و مشکل جابجایی نداشته باشی). این دیسک ایمیج مثل یک درایو خارجی عمل می‌کنه. مثل اینه که با سیم USB یک درایو خارجی رو به کامپیوترت قطع و وصل کنی. با این تفاوت که برای وصل شدن ازت یک رمز عبور می‌خواد. تا زمانی که این دیسک وصل هست برای همه قابل دسترسی هست. به همین دلیل مهمه که هر بار بعد از تمام شدن کارت اون رو Eject کنی. بار دیگه که بخوای به فایل‌هاش دسترسی داشته باشی دوباره ازت رمز عبور می‌خواد. این به نظر من راه حل خوبی هست. من خودم بطور امتحانی یکی درست کردم. هر فایلی رو که بخوام محرمانه باشه در اون دیسک درست می‌کنم (یا به اون دیسک وارد می‌کنم و کپی روی کامپیوتر رو پاک می‌کنم).
برای ساختنش Disk Utility رو باز کردم و روی آیکان New Image کلیک کردم. توی پنجرهٔ تنظیمات به این شکل عمل کردم:
تصویر
وقتی که روی دکمهٔ Create کلیک کنی، ازت می‌خواد که یک پسورد براش انتخاب کنی. مواظب باش که پسورد وارد keychain نشه. خوبی این تنظیمات اینه که این دیسک اگرچه به اندازهٔ یک DVD ظرفیت داره ولی اگر خالی باشه به آن اندازه در هارددرایو جا نمی‌گیره و مثل بادکنکی هست که به همون اندازه که توش هوا باشه بزرگ می‌شه، البته تا حد اکثر ظرفیت DVD. ولی همانطور که گفتم، این مثل یک درایو خارجی هست که به کامپیوترت وصل شده باشه. برای این که یادت نره که تا وقتی که وصل هست همه به اون دسترسی دارند، اگر در Finder Preferences این گزینه رو تیک نزدی حتماً تیک بزن:
تصویر
به این صورت تا زمانی که دیسک وصل هست، تو روی دسکتاپ آیکان اون رو می‌بینی و می‌تونی اون رو Eject بکنی و خیالت راحت باشه.
تصویر
چون پاسخ من طولانی بود ارژنگ در این فاصله مختصر و مفید پاسخ داد! بله بعد از ساختن «گاو صندوق» اگر خواستی می‌توانی آن را نامرئی هم بکنی تا به چشم نیاید.
آخرین ویرایش توسط Behnam on 17 ژوئن 2013, 02:43, ویرایش شده در 3.
نماد کاربر
Behnam

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 21 مهمان