انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

لایِن — Mac OS X 10.7 Lion

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Re: Mac OS X 10.7 Lion

پستتوسط Ilia » 03 مارس 2011, 08:38

این هم نمونهٔ صداهای لاین:
http://www.appleinsider.com/articles/11 ... oices.html

سومیش عربی را داره.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط javadkh65 » 05 مارس 2011, 00:05

من نمیدونم که سوال احمد رو با این عکس جواب میدم یا نه اما توی تکست ادیت من این چیزها رو تو لاین دیدم که تو عکس میبینید.

سرم خلوت شد وقت کردم نصبش کنم:
پیوست‌ها
TextEdit.png
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط Pooria Azimi » 05 مارس 2011, 00:23

ببخشید که دیر پاسخ می‌دم. من Home folder ـم رو بین اسنولپرد و لاین share کرده‌م، و این مشکلاتی رو بوجود می‌آره و هر دفعه بعضی تنظیمات پیش‌فرضم به‌هم می‌ریزه، برای همین سعی می‌کنم تا جایی که می‌شه کمتر بین این دو سویچ کنم...

چون تعداد عکس‌هایی که می‌خوام ضمیمه کنم خیلی زیاده، جواب احمد رو در چندین پست می‌دم.

[نمایش]
۱- در TextEdit، آیا تغییر محسوسی می‌توانی ببینی، آیا مثلا cursor بصورت پیشفرض در سمت راست قرار می‌گیرد (تحت سیستم عربی البتہ)؟
۲- آیا امکان این هست کہ راست بہ چپ را در تنظیمات تکست ادیت بصورت پیشفرض تعیین کرد؟

وقتی زبان عربیه، با باز کردن TextEdit کرسر بطور خودکار در سمت راست قرار می‌گیره. اما وقتی زبان انگلیسیه، حتی اگر متنی که باز می‌کنیم فارسی باشه، متن چپ‌چین نمایش داده می‌شه.
در عکس‌های زیر، متنی عربی در تکست‌ادیت زمانی که زبان عربی بوده، نوشته شده، و با تغییر سیستم به انگلیسی دوباره بازش کرده‌م. این راست-به-چپ بودن خودکار، حتی در Stickies هم کار می‌کنه!

TextEdit-Arabic-1.png

TextEdit-English-1.png

Stickies-1.png
Stickies-1.png (31.49 KiB) - بازدید 10490 بار

چیز جالبی که به سیستم نمایش متون مک در لاین اضافه شده، امکان اینه حروف رو به‌جای افقی، عمودی نمایش بدیم! تصاویری از این امکان در تکست‌ادیت و Stickies:
TextEdit-Arabic-2.png

Stickies-2.png
Stickies-2.png (22.57 KiB) - بازدید 10490 بار

البته امکانی ندیدم که بشه همیشه راست-به-چپ رو فعال کرد. در کل تا جایی که یادم می‌آد، تنظیمات (Preferences) تکست‌ادیت در لاین و اسنولپرد تفاوت خیلی زیادی نکرده.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Pooria Azimi » 05 مارس 2011, 00:50

[نمایش]
۳- با راست کلیک کردن در بدنہ تکست ادیت آیا در contextual menue در مورد راست بہ چپ تغییری می‌بینی؟

خیر.

[نمایش]
۴- می‌دانم کہ در نسخۂ لایون تکست ادیت اگر یک حرف لاتین مثلا a را تایپ کنی لیگاتورهای مختلف این حرف بطور اتوماتیک ظاهر شده و کاربر می‌تواند آنی را کہ بیشتر دوست دارد انتخاب کند، آیا این امکان برای حروف عربی و فارسی نیز وجود دارد یا خیر؟

حقیقتش من همچین امکانی رو برای متون انگلیسی ندیدم، و به‌نظرم بسیار هم اعصاب‌خُرد کن می‌آد همچین ویژگی‌ای!
البته شاید من کار اشتباهی انجام می‌دم، اگر جایی نوشته که چجوری می‌شه این ویژگی رو فعال کرد، ممنون می‌شم بگید کجاست که برای فارسی/عربی تست کنم.

[نمایش]
۵- متنی فارسی را در تکست ادیت بنویس و جملاتی را در آن انتخاب نما، سپس از دستور کماند و T، پنل فانت را فعال کن، اکنون در منتہی الیہ سمت چپ روی علامت «چرخ دنده» کلیک کن و ببین آیا از لحاظ تایپوگرافی می‌توانی کلمہ‌‌های موجود در آن جملات را بہ اشکال آلترناتیو تغییر دهی؟ فانت بکار رفتہ در آن جملات را عوض کن و دباره تست را انجام بده. خطوط بہنام را (آخرین اصدارشان) را نصب کن و عین همین کار را نیز با آنہا تست کن.

تصاویر زیر فکر کنم نسبتاً گویا باشن. متأسفانه خیلی از امکاناتی که در این پنل Typography بود (برای سری XB)، کار نمی‌کردن (مثل Arabic Fi و چندین مورد دیگه) - البته به‌احتمال زیاد، من نتونسته‌م نمونه‌ای درست کنم که بتونه از این تایپوگرافی‌ها استفاده کنه!

Typography1.png

Typography2.png

Typography3.png

Typography4.png

Typography5.png
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ilia » 05 مارس 2011, 00:59

دستت درد نکنه پوریا جان،

فانت عربی جدیدی اضافه نشده؟ شورتکات دیفالت تغییر زبان هنوز هم Command+space است؟ شمارهٔ نسخهٔ جیزه‌اش چیست؟
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Pooria Azimi » 05 مارس 2011, 01:11

[نمایش]
۶- آیا خط عربی/فارسی جدیدی در این اصدار تعبہ شده است، اگر بلہ لطف کن عکسی از آنہا در اینجا بگذار

[نمایش]
فانت عربی جدیدی اضافه نشده؟ شورتکات دیفالت تغییر زبان هنوز هم Command+space است؟ شمارهٔ نسخهٔ جیزه‌اش چیست؟

اولین کاری که بعد از نصب لاین کردم، این بود که یک صفحهٔ وب فارسی آوردم و با دیدن «ی» گوژپشت جیزه، به‌سرعت جیزه رو با جیزهٔ لپرد عوض کردم و بعد از اون، Tahomabuster و فونت‌های سری XB رو نصب کردم. به‌نظرم گوژپشتی «ی» کمی کمتر از اسنولپرد شده بود، اما نمی‌تونم مطمئن باشم چون کمتر از ۱۰ ثانیه بعد، اون فونت رو تعویض کرده بودم و الآن نابود شده و سطل‌آشغالم هم بارها از اون موقع خالی شده و دیگه نمی‌تونم جیزه رو برش گردونم!! شورتکات دیفالت رو هم راستش مطمئن نیستم، چون من تنظیماتم رو از اسنولپرد به نوعی به لاین آورده‌م، و من در اسنولپرد گذاشته‌بودم Option+Space.

یک فونت جدیدی (به‌نظرم) اضافه شده با نام دمشق (Damascus)، که تصویری ازش رو می‌گذارم:

Damascus.png

چند تصویر هم از دیکشنری می‌گذارم. در نسخهٔ لاین، علاوه‌بر این‌که در سمت چپ، کلمات مشابه رو نشون می‌ده، قسمت Wikipedia ـش هم بهبود پیدا کرده، و دیگه باگ‌های نسخهٔ اسنولپرد رو نداره و درست کار می‌کنه. و ضمناً، الآن این ویژگی بسیار عالی به قسمت Wikipedia اضافه شده که در تصاویر معلومه: یک دکمه در بالای نوشته‌های ویکی‌پدیا که امکان رفتن از نسخهٔ فارسی به انگلیسی ویکی‌پدیا رو می‌ده (در عکس اول، من روی English کلیک کرده‌م و نتیجه شده عکس دوم). تصویر سوم هم یک باگ در قسمت گرفتن تصویر از صفحه‌ست، وگرنه دیکشنری در همه‌جا خیلی خوب و قشنگ کار می‌کنه! تصویر آخر هم مربوط به نتایج Spotlight ـه که کلمه‌ای رو جستجو کرده‌م، و با قرار دادن ماوس روی آیکن برنامهٔ Dictionary، این باکس زیبا در کنار آیکن نمایش داده شده.

Dictionary1.png

Dictionary2.png

Dictionary3.png

Dictionary4.png

Dictionary5.png
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 05 مارس 2011, 01:25

[نمایش]
۸- می‌دانی کہ در سیستم اسولئوپارد در مورد نمایش تاریخ شمسی باگی وجود دارد کہ در اثر آن نما روز نمایش داده نمی شود، بہ عکس زیر توجہ شود. آیا در این اصدار لایون این مشکل حل شده است یا خیر؟

خوشبختانه این باگ برطرف شده (این که بین ۰ و ۱۶ فاصله نیست، به‌خاطر اینه که در اون‌لحظه ثانیه‌شمار داشته چشمک می‌زده، و باگ نیست):

Menu1.png

Menu2.png

اما، یه باگی شبیه همین الآن در قسمت Get Info وجود داره:

GetInfo.png
GetInfo.png (19.67 KiB) - بازدید 10472 بار

[نمایش]
۷- در بخش تنظیمات سیستم System preferences در رابطہ با زبانہای راست بہ چپ آیا تغییری را مشاهده می‌کنی؟ تقویم و غیره

من یادم نمی‌آد در اسنولپرد تنظیمات به چه شکلی بودن، پس از تمام موارد عکس می‌گذارم:

Languages1.png

Languages2.png

Languages3.png
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 05 مارس 2011, 01:34

یک موردی هست که بهش اشاره نکردید: باگ تقویم فارسی! iCal الآن به‌خوبی با فارسی کار می‌کنه، و روزهای هر ماه از اول ماه شمسی شروع و در ۳۰ ماه شمسی تموم می‌شن، و ماه‌ها هم به‌ترتیب هستند.

Calendar4.png
Calendar4.png (37.1 KiB) - بازدید 10471 بار

نمایش تقویم در حالت سال/ماه/هفته/روز:

Calendar1.png

Calendar6.png

Calendar2.png

Calendar3.png

Calendar7.png

-----

وقتی تقویم انتخابی «فارسی»ـه، Timezone ـها (در گوشهٔ بالا-سمت راست iCal) رو هم به فارسی نمایش می‌ده:
Calendar5.png
Calendar5.png (24.96 KiB) - بازدید 10471 بار

این هم قسمت انتخاب تقویم‌ها، که خیلی شبیه iPad شده (البته این مورد ربطی به فارسی نداره):
Calendar8.png
Calendar8.png (65.9 KiB) - بازدید 10471 بار

-----

اگر مورد دیگه‌ای مدنظرتون بود که قابل تست‌کردنه، ممنون می‌شم بگید.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 05 مارس 2011, 01:59

[نمایش]
حقیقتش من همچین امکانی رو برای متون انگلیسی ندیدم، و به‌نظرم بسیار هم اعصاب‌خُرد کن می‌آد همچین ویژگی‌ای!
البته شاید من کار اشتباهی انجام می‌دم، اگر جایی نوشته که چجوری می‌شه این ویژگی رو فعال کرد، ممنون می‌شم بگید کجاست که برای فارسی/عربی تست کنم.

پوریای عزیز
بسیار ممنون بابت پاسخ‌های سیستماتیک بہ سئوالات مربوط بہ پشتیبانی از سیستم نوشتاری راست بہ چپ و فارسی.
در مورد نمایش اتوماتیک لیگاتورها، من آنرا در فیلمی کہ آدرسش را در پست‌های قبلی قرار داده بودم مشاهده کردم. اینکہ آیا جائی در تنظیمات برنامہ برای فعال/غیر فعال کردن آن وجود دارد یا نہ من اطلاعی ندارم ولی من آن بخش از فیلم را کہ این امکان را نمایش می‌دهد را قیچی کرده‌ام کہ می‌توانی آنرا ببینی.

باز هم ممنون بابت شرح مفصل اماکانات فارسی لایون
احمد
پیوست‌ها
arabic lion.m4v.zip
(519.38 KiB) دانلود 269 بار
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Pooria Azimi » 05 مارس 2011, 02:09

چقدر جالب...

در حالی عادی، در ویندوز یا مک، وقتی در حال نوشتن هستیم، اگر دستمون رو روی دکمهٔ a نگه داریم، همچین چیزی رو تایپ می‌کنیم: aaaaaaaa ، اما در لاین، با پایین نگه‌داشتن کلیدهای حروفی مثل a و n و c و o و e و s، فقط یکی از اون‌ها روی صفحه چاپ می‌شه، و بعد از تقریباً ۱ ثانیه پایین‌نگاه‌داشتن، اون pop up ـی که در فیلم بالا هست نشون داده می‌شه. یعنی الآن می‌تونیم به‌راحتی و بدون نیاز به کلید آپشن، تایپ کنیم résumé! البته در سافاری هنوز انگار این feature یه باگ‌هایی داره، اما در تکست‌ادیت و Spotlight و Finder و تقریباً تمام جاهای دیگه، امکان انجام این کار هست. مخصوصاً ساکنین کشورهای اروپایی خیلی این ویژگی به مذاقشون خوش می‌آد...

البته این ویژگی فقط با کاراکترهای انگلیسی کار می‌کنه، و کاراکترهای عربی رو پشتیبانی نمی‌کنه. اما احتمالاً با report اون به اپل، در نسخهٔ نهایی با عربی/فارسی هم سازگار خواهد شد.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 06 مارس 2011, 14:43

pooriaazimi نوشته است:[نمایش]
چقدر جالب...
در حالی عادی، در ویندوز یا مک، وقتی در حال نوشتن هستیم، اگر دستمون رو روی دکمهٔ a نگه داریم، همچین چیزی رو تایپ می‌کنیم: aaaaaaaa ، اما در لاین، با پایین نگه‌داشتن کلیدهای حروفی مثل a و n و c و o و e و s، فقط یکی از اون‌ها روی صفحه چاپ می‌شه، و بعد از تقریباً ۱ ثانیه پایین‌نگاه‌داشتن، اون pop up ـی که در فیلم بالا هست نشون داده می‌شه.

پوریا جان با سلام،

حالا کہ شما تا اینجا زحمت تست کردن امکانات نوشتاری راست بہ چپ را در لایون کشیده‌ای، زحمت بکش یک (یا دو) تست دیگر را اگر ممکن است انجام بده.
در تکست ادیت جملہ‌ای انگلیسی را بنویس و سپس نوع خط را Zapfino قرار بده. حالا همان تست بالا را انجام بده، یعنی حرفی را در دنبالۂ همان جملہ تایپ کن و کلید مربوطہ را یک ثانیہ پایین نگہ دار. ببین حروفی کہ نمایان می‌شوند چگونہ هستند. اگر بتوانی از این روند عکسی بگیری و در اینجا قرار دهی خیلی ممنون می‌شویم.

با هم ممنون از زحماتت،
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Pooria Azimi » 09 مارس 2011, 19:21

ببخشید که خیلی دیر پاسخ می‌دم...

به‌نظر می‌رسه که این ویژگیِ جدید لاین، به نوع قلم مربوط نیست و برای تمام قلم‌ها، و در تمام فیلدهای متنیِ استاندارد (مثل Spotlight)، به یک‌شکل عمل می‌کنه. با انتخاب فانت Zapfino هم دقیقاً همون اتفاقی افتاد که در فیلمِ چند پست بالاتر نشون داده شد، یک باکسی در پایین باز می‌شه و با Arrow Key ـها می‌شه بین «انواع» مختلف نمایش اون حرف حرکت کرد.

تصویر آخر مربوط به Spotlight ـه. لازم‌به‌ذکره که در جستجوی اسپات‌لایت، é و ê و بقیهٔ این موارد، تبدیل می‌شن به e عادی. یعنی جستجوی résumé و resume، هر دو یک نتایج رو بر می‌گردونن (که در اکثر موارد، این رفتار مطلوب‌تره).
پیوست‌ها
Screen Shot 1389-12-18 at 6.17.03 PM.png
Screen Shot 1389-12-18 at 6.17.03 PM.png (31.93 KiB) - بازدید 10403 بار
Screen Shot 1389-12-18 at 6.16.03 PM.png
Screen Shot 1389-12-18 at 6.12.35 PM.png
Screen Shot 1389-12-18 at 6.12.35 PM.png (34.7 KiB) - بازدید 10403 بار
Screen Shot 1389-12-18 at 6.11.33 PM.png
Screen Shot 1389-12-18 at 6.11.33 PM.png (33.46 KiB) - بازدید 10403 بار
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 15 آوریل 2011, 18:12

دیروز تصمیم گرفتم Lion رو روی VirtualBox نصب کنم، بعد از چندین ساعت سر کار بودن به خاطر مشکلی که VirtualBox با فایل dmgی Lion داشت، بلاخره بعد از تبدیل اون به تبدیل اون به iso و یه مقدار دستکاری کردن فایل ها ، ماشین مجازی که ساخته بودم و Lion، هم دیگه رو پذیرفتن! ولی حالا با این خطا روبرو میشم:
Screen shot ۱۳۹۰-۰۱-۲۶ at ۵.۴۴.۹.png

البته یه مقدار هم در موردش سرچ کردم، ولی تا جایی که دیدم، این خطا رو هیچکس تو موقع نصب نداشته!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Behnam » 16 آوریل 2011, 03:48

pooriaazimi نوشته است:[نمایش]
به‌نظر می‌رسه که این ویژگیِ جدید لاین، به نوع قلم مربوط نیست و برای تمام قلم‌ها، و در تمام فیلدهای متنیِ استاندارد (مثل Spotlight)، به یک‌شکل عمل می‌کنه. با انتخاب فانت Zapfino هم دقیقاً همون اتفاقی افتاد که در فیلمِ چند پست بالاتر نشون داده شد، یک باکسی در پایین باز می‌شه و با Arrow Key ـها می‌شه بین «انواع» مختلف نمایش اون حرف حرکت کرد

ممنون از احمد و پوریا.
به نظر می‌رسه که این یکی از فیچرهای Back to Mac باشه که از صفحه‌کلید iOS عاریه گرفته شده است. این به آلترناتیوها و اشکال مختلف یک حرف (یک کُد) که در AAT استفاده می‌شه ربط مستقیمی نداره. اولاً چون حروف اکسنت دار مختلف یک حرف از قبل در یک مجموعه قرار گرفته‌اند (مانند یک صفحه‌کلید در iOS و هرکدام کُد متفاوتی دارند)، سیستم به یک فانت مبنا نیاز دارد که از وجود آن حروف در فانت مطمئن باشد. به احتمال زیاد هم Lucida Grande است. این در واقع یک فیچر کمکی برای صفحه‌کلید و نیز Character Viewer برای سهولت در Text Input هست که در هر انتخاب، کُد متفاوتی را وارد می‌کند. این فیچر را نمی‌توان به «فانت انتخابی» محول کرد چون هیچ معلوم نیست که فانت انتخابی همهٔ آن کُدها را داشته باشد.
برداشت من این است که وقتی که متن تهیه شد (با همان لوسیدا) آنوقت می‌توان فانت متن را به Zapfino یا هر چیز دیگری تبدیل کرد و سپس، اگر نرم‌افزار اجازه دهد، از تیپوگرافی AAT فانت استفاده کرد و نماهای حروف را به سلیقه تغییر داد.
اینکه در این فیچر کُدهای مختلف اکسنت دار حرف a یه همان صورتی ردیف می‌شوند که در تیپوگرافی AAT نماهای آلترناتیو ردیف می‌شوند باعث سوء تفاهم شده است. اولی کُدهای مختلف را ردیف می‌کند و دومی نماهای مختلف یک کُد مشخص را.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Amir_S » 16 آوریل 2011, 13:17

Amir_S نوشته است:[نمایش]
دیروز تصمیم گرفتم Lion رو روی VirtualBox نصب کنم، بعد از چندین ساعت سر کار بودن به خاطر مشکلی که VirtualBox با فایل dmgی Lion داشت، بلاخره بعد از تبدیل اون به تبدیل اون به iso و یه مقدار دستکاری کردن فایل ها ، ماشین مجازی که ساخته بودم و Lion، هم دیگه رو پذیرفتن! ولی حالا با این خطا روبرو میشم:
Screen shot ۱۳۹۰-۰۱-۲۶ at ۵.۴۴.۹.png

البته یه مقدار هم در موردش سرچ کردم، ولی تا جایی که دیدم، این خطا رو هیچکس تو موقع نصب نداشته!

کسی نظری در این مورد نداره؟
من تو سورس های سایت اپل هم این فایل launchctl.c رو پیدا کردم، اصلا همچین کدی توش نیست!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2