انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نصب ویندوز روی مک

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پاسخ: نصب ویندوز روی مک

پستتوسط GOLI » 01 اکتبر 2013, 08:46

سلام ایلیا جان
آقا این دردسرهایی که میگی یعنی چی؟ بوت کمپ آسیبی به سیستم میرسونه؟ من جایی خوندم که کارت گرافیکو نابود میکنه این حرف درسته؟ اگه اینجوری باشه شاید پارلل خیلی بهتر باشه
GOLI

پست‌ها : 123

پستتوسط Ali.Rastegar » 01 اکتبر 2013, 14:11

Ali.Tajik نوشته است:[نمایش]
سلام
کلاً تفاوت نصب ویندوز از طریق بوت‌کمپ، با پارتیشن‌بندی هارد درایو و نصب تمیز ویندوز بر روی درایو جدا شده چیست؟ من تا به حال بوت‌کمپ به کارم نیامده ... منتهای‌اش که برایم سوال شد که هر مکی که می‌تواند یک لپ‌تاپ ویندوزی خوب باشد، چرا مردم نمی روند یک‌باره‌کی ویندوز را مستقیم بریزند روی یکی از درایو های مثلا فرمت شده و آماده شده‌ی مک شان؟ جدای از اینکه بر خلاف کنوانسیون ژنو و منشور حقوق بشر سازمان ملل و یک جور جنایت علیه بشریت است البته!

اگر منظور Boot Camp Assistant باشه، اون فقط برای ساده کردن کارهاست. اگر منظور از Boot Camp ساز و کارهای سازگاری با سیستم‌های عامل دیگه است، این توضیحات من رو بخونید:

همونطور که ایلیا نوشت، مک‌های اینتلی از اول با EFI عرضه شدن که اون موقع اصلا برای کامپیوترهای شخصی رایج نبود و اپل هم در آغاز لایهٔ شبیه‌سازی BIOS رو در اون تعبیه نکرده بود.
وقتی که تصمیم گرفت این سازگاری رو اضافه کنه، نیاز به نصب EFI Firmware Update بود.
انتشار این آپدیت همزمان بود با انتشار Boot Camp (فکر کنم اون موقع Assistant توی اسمش نبود) که در اون زمان فقط دو کار می‌کرد:
- resize کردن پارتیشن مک و ایجاد پارتیشن ویندوز (که در اون زمان resize کردن پارتیشن مک بدون از دست دادن اطلاعات با خود Disk Utility ممکن نبود، اما در آپدیت بعدی Mac OS X 10.4 به Disk Utility هم اضافه شد).
- دانلود درایورهای سخت‌افزار مک برای نصب در ویندوز.

چون استفاده از Boot Camp Assistant مستلزم نصب اون EFI Firmware Update هم بود، راحتتر بود به کاربرها گفته بشه Boot Camp Assistant رو نصب کنید تا در طی انجام مراحل اون آپدیت لازم هم نصب بشه و نگران دردسرهای پارتیشن‌بندی و پیدا کردن درایور هم نباشن.
مک‌هایی که بعد از اون زمان منتشر شدن از اول سازگاری BIOS رو در EFI خودشون داشتن و دیگه نیازی به نصب آپدیت نبود.

اما این اواخر Boot Camp Assistant کاربرد دیگه‌ای هم پیدا کرد، با حذف درایو DVD از بیشتر مک‌های جدید، خیلی‌ها نیاز داشتن که به جای دیسک نصب ویندوز، image نصب ویندوز رو روی یک فلش پیاده کنن و سیستم رو با اون بوت کنن.
از اونجایی که لایهٔ سازگاری BIOS در مورد بوت از فلش بگیر و نگیر داره و اپل از نسخهٔ تغییریافتهٔ EFI استفاده می‌کرد، نه UEFI که مورد استفاده ویندوز و شرکت‌های سازندهٔ PC بود، ایجاد فلش قابل بوت قلق خودش رو داشت (من ساخت فلش قابل بوت ویندوز رو روی مک امتحان نکردم که ببینم ساده است یا نه، اما در مورد لینوکس خیلی آزمون و خطا لازم داشت).
خلاصه الان Boot Camp Assistant خودش یه فلش قابل بوت از image نصب ویندوز شما میسازه و آخرین درایورهای مک شما رو هم همراهش قرار میده که همراه با ویندوز نصب بشن.

پس استفاده از Boot Camp Assistant برای راحتی بیشتره، اگر کسی مایل نباشه میتونه استفاده نکنه.

آخرین موردی که میتونم اضافه کنم اینه که ظاهرا MacBook Air سری ۲۰۱۳، و احتمالا iMac جدید و هر مک دیگه‌ای که از این به بعد میاد، بالاخره از UEFI 2 استفاده می‌کنه. این خبر برای افرادی که میخوان ویندوز یا سیستم‌های عامل دیگه نصب کنن خبر خیلی خوبیه چون:
- دیگه بدون نیاز به شبیه‌سازی BIOS، بدون نیاز به داشتن دوجور پارتیشن مپ GPT و MBR برای حفظ سازگاری، میتونن سیستم‌های عامل دیگه رو نصب کنن (ظاهرا ویندوز ۸ نسخه ۶۴ بیت تست شده و به خوبی کار می‌کنه).

- وقتی لایهٔ شبیه‌سازی BIOS استفاده نشه، بوت ویندوز یا هر سیستم عامل دیگه‌ای که از UEFI مک‌های جدید استفاده کنه، بدون تاخیر آغاز میشه و چند ثانیه‌ زودتر بوت میشه.

در نتیجه الان حتی بیشتر از قبل میشه استفاده از Boot Camp Assistant رو غیر الزامی دونست، اما همچنان به خاطر دانلود درایورها کار رو آسونتر می‌کنه.

GOLI نوشته است:[نمایش]
بوت کمپ آسیبی به سیستم میرسونه؟ من جایی خوندم که کارت گرافیکو نابود میکنه این حرف درسته؟ اگه اینجوری باشه شاید پارلل خیلی بهتر باشه

نمی‌دونم در مورد مک‌های جدید هم همینطوره یا نه، اما قبلا وقتی مک دو تا چیپ گرافیکی داشت، ویندوز فقط به چیپ گرافیکی اختصاصی دسترسی داشت که هم باطری بیشتر مصرف‌ می‌کرد و هم این روزها در ایرماگ زیاد می‌بینیم که در مورد بعضی مک‌بوک پروها اون چیپ گرافیکی اختصاصی بعد از مدتی خراب شده.
طبعا هرچی بیشتر از اون چیپ گرافیکی استفاده بشه احتمال زودتر خراب شدنش هم هست، صرف نظر از اینکه بعضی‌ها این نگرانی رو مطرح می‌کنن که آیا موقع استفاده از ویندوز حرارت به خوبی مدیریت میشه یا ممکنه قطعه‌ای بیش از حد داغ بشه و به موقع سرعت فن‌ها افزایش پیدا نکنه که خنکش کنه.
من شخصا نه روی مک خودم ویندوز نصب شده روی پارتیشن مستقل دارم و نه مکی دارم که دو تا چیپ گرافیکی داشته باشه و نمیتونم صحت این مورد رو بررسی کنم، اما خوب اگر کسی کارش با نصب ویندوز روی نرم‌افزارهای مجازی‌سازی مثل VMWare Fusion, Parallels Desktop و VirtualBox به خوبی می‌گذره، چرا از اونها استفاده نکنه؟
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Ali.Tajik » 03 اکتبر 2013, 01:30

ایلیا و علی عزیز، از هر دوی شما بابت اینهمه اطلاعات کامل متشکرم!!

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
من ساخت فلش قابل بوت ویندوز رو روی مک امتحان نکردم که ببینم ساده است یا نه، اما در مورد لینوکس خیلی آزمون و خطا لازم داشت.

من روی ویندوز امتحان کردم، بوت کمپ نسخه ۴ را هم امتحان کردم، هر دو تقریبا یک کار را انجام دادند. اول فلش را فرمت کردند و بعد فایل و پوشه ای به نام بوت داخل اش ساختند به همراه یکی دوتا فایل سیستمی دیگر. بعد هم کل محتویات دی‌وی‌دی ویندوز را داخل‌اش کپی کردند. حالا نمی‌دانم آن فایل بوت که هم در فلش بود و هم در ایمیج ویندوز، کدامشان کدام را نگه داشت روی مموری استیک. به هر صورت هر دو فلش توانستند آن صفحه‌ی DOS مانند اینستالر ویندوز را به سلامتی اجرا کنند، از آنجا به بعد اش را دوستانی که ویندوز ریختند باید بگویند!
MBAir 6.2
نماد کاربر
Ali.Tajik

پست‌ها : 142

پستتوسط Ali.Rastegar » 03 اکتبر 2013, 13:42

خواهش می‌کنم، ممنون از توضیح فرایند ساخت فلش قابل بوت ویندوز.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط T-Motso » 06 اکتبر 2013, 23:45

من سلام:) من می خوام روی مک بوک پرو ویندوز رو به صورت مستقل نصب کنم وقتی از بوت کمپ استفاده میکنم. ارور زیر رو میده. متوجه نمیشم مشکل از کجاست؟ ورژن او اس 10.6.8 هست

تصویر
T-Motso

پست‌ها : 42

پستتوسط Ali.Rastegar » 08 اکتبر 2013, 01:16

سلام :)
من حدس میزنم همین الان بیشتر از یک پارتیشن برای سیستم عامل مک یا کاربردهای دیگه دارید که این پیغام رو میده.
در Disk Utility میتونید تعداد پارتیشنها رو ببینید. ضمنا (بعد از تهیه بکاپ مطمئن از فایلهاتون)، میتونید با همون دیسک یوتیلیتی پارتیشنها رو حذف کنید و فقط یک پارتیشن باقی بذارید.
مثلا یک سناریو میتونه این باشه که فایلهای تمام پارتیشنها رو منتقل کنید به بزرگترین پارتیشن، بعد با دیسک یوتیلیتی پارتیشنهای که خالی کردید رو حذف کنید و در نهایت اون فضای ایحاد شده با حذف باقی پارتیشنها رو بدید به پارتیشن باقی مونده.
اگر به هیچ وجه قصد ندارید به ترکیب پارتیشنهای فعلی دست بزنید میتونید از راهنماهای نصب ویندوز با وجود چند پارتیشن که در اینترنت موجود هست استفاده کنید اما از کارآمدی و سادگی اونها اطلاع ندارم.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط nasraa » 12 اکتبر 2013, 13:48

من يك پارتيشن اضافي برای نصب و تست mountain lion ایجاد کرده بودم. پس از نصب و تست آن با ديسك يوتيليتي آنرا حذف كردم و همانجا با موس مقدار پارتيشن باقي مانده را زياد كردم و دكمه apply را زدم. مي خواستم بدانم روش كار درست است يا نه .
.سیستم عامل leopard هست.
بعد دوباره با بوت كمپ يك پارتيشن جديد اضافه كردم. و ويندوز xp نصب كردم.
همه چيز طبيعي است ولي در system preferences در قسمت startup disk ویندوز را نشان نمیدهد.
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط nasraa » 13 اکتبر 2013, 12:53

اينطور كه خودم در سايتهاي خارجي جستجو كردم ، گويا دليل آن فرمت NTFS قسمت ويندوز هست.
نماد کاربر
nasraa

پستتوسط Ali.Rastegar » 13 اکتبر 2013, 19:46

روش کار شما درست بوده.
من یکبار جستجوی مختصری کردم و چیزی پیدا نکردم، اما الان که خودتان به NTFS اشاره کردید دوباره گشتم و ظاهرا NTFS-3G یا امثال آن که امکان نوشتن اطلاعات روی NTFS را فراهم می‌کنند عامل این مشکل هستند.
اگر نیازی به نوشتن اطلاعات روی NTFS از داخل مک ندارید آنها را پاک کنید، در غیر این صورت فکر کنم با نصب درایورهای بوت کمپ در ویندوز ابزار مشابه Startup Disk در ویندوز هم نصب می‌شود که می‌توانید از آنجا ویندوز را پیش فرض بوت قرار دهید.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط nasraa » 13 اکتبر 2013, 22:50

در مورد پیش فرض قرار دادن بوت مشکلی ندارم . اینطور که نوشتید مشکلی هم وجود ندارد و همه چیز مرتب است. ممنون .
----
ویرایش:
من برای NTFS برنامه paragon را نصب کرده بودم.
الان دیدم که امکان پیش فرض قرار دادن بوت برای ویندوز در قسمت paragon در system preferences هست.
نماد کاربر
nasraa

پستتوسط T-Motso » 17 اکتبر 2013, 19:44

سلام :)
من حدس میزنم همین الان بیشتر از یک پارتیشن برای سیستم عامل مک یا کاربردهای دیگه دارید که این پیغام رو میده.
در Disk Utility میتونید تعداد پارتیشنها رو ببینید. ضمنا (بعد از تهیه بکاپ مطمئن از فایلهاتون)، میتونید با همون دیسک یوتیلیتی پارتیشنها رو حذف کنید و فقط یک پارتیشن باقی بذارید.
مثلا یک سناریو میتونه این باشه که فایلهای تمام پارتیشنها رو منتقل کنید به بزرگترین پارتیشن، بعد با دیسک یوتیلیتی پارتیشنهای که خالی کردید رو حذف کنید و در نهایت اون فضای ایحاد شده با حذف باقی پارتیشنها رو بدید به پارتیشن باقی مونده.
اگر به هیچ وجه قصد ندارید به ترکیب پارتیشنهای فعلی دست بزنید میتونید از راهنماهای نصب ویندوز با وجود چند پارتیشن که در اینترنت موجود هست استفاده کنید اما از کارآمدی و سادگی اونها اطلاع ندارم.

ممنون علی جان. چون قبلن مانین لاین نصب کرده بودم این مسئله پیش اومد. با راهنمایی یکی از دوستان حل شد. ویندوز ۶۴ بیت نصب کردم. فقط صدای ویندوز قطعه!
T-Motso

پستتوسط Ali.Rastegar » 19 اکتبر 2013, 01:09

خواهش می‌کنم. درایورهای بوت کمپ آخرین نسخه بوده؟ روی چه دستگاهی این مشکل صدا هست؟
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط T-Motso » 20 اکتبر 2013, 02:12

خواهش می‌کنم. درایورهای بوت کمپ آخرین نسخه بوده؟ روی چه دستگاهی این مشکل صدا هست؟

درایور رو دانلود و نصب کردم. درست شد. سپاس
T-Motso

پستتوسط alireza3335 » 08 ژوئیه 2014, 16:30

سلام
برای استفاده از بعضی نرم‌افزارها مجبورم شدم که ویندوز نصب کنم. ویندوز ۸ را به صورت Boot Campنصب‌ کرده‌ام. منتهی بعضی از اوقات (اصلاً بازی نمی‌کنم!) هنگام استفاده داغ می‌شود و این اتفاق مخصوصاً وقتی که در حال شارژ شدن هست بیشتر می‌افتد به طوری که دست گذاشتن روی بدنه آلمینیومی برای تایپ کردن خیلی مشکل می‌شود. علاوه بر همه این‌ها ویندوز شارژ باطری را خیلی زودتر تمام می‌کند.
برای رفع این مشکلات چه کارهایی می‌توانم انجام دهم؟
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پاسخ: Re: بروزرسانی جدید اپل

پستتوسط Nav ! D » 15 اوت 2014, 12:13

در ادامه ی مشکلم در این صفحه:

http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f= ... 6&start=60

و این پست:

.SorousH. نوشته است:[نمایش]
http://www.aradown.com/macosx/61885-bootcamp-installation-image-w7-and-w8-to-winclone-installation-without-drive-intel.html
من همین رو الان دارم دانلود میکنم. احتمالا فردا شب تمومه
ظاهرا ویندوز ۷و ۸ رو شامل میشه
برای ویندوز ۸ به تنهایی چیزی پیدا نکردم
اگر که عجله نداری صبر کن من دانلود کنم تا اگر که جواب داد خبرت کنم... اگر هم که نه> :-(

دوستان اگر لینکی دارید از ویندوز ۸ بوتکمپی که clean باشه و به درد استفاده بخوره بدید که بتونم نصب کنم٬ ظاهرا لینک قبلی به مشکل خورده.

ممنون
Apple iMac MC814 - MacBook Air MD760 - iPhone 11 Pro Max - iPod Nano 6G
نماد کاربر
Nav ! D

پست‌ها : 216

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 15 مهمان