انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نغییر لی‌اوت کیبورد

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

نغییر لی‌اوت کیبورد

پستتوسط ژوبین » 24 اوت 2005, 11:55

سلام
احتمالاَ همه متوجه مشکل چیدمان فونتها در mac os x شده‌اید. منظورم عوض شدن جای ر و ز با د و ذ است. آیا راهی وجود دارد که هر کاربر بتواند این مورد را در سیستم خود تصحیح کند؟
ممنون
ژوبین

نغییر لی‌اوت کیبورد

پستتوسط Ali.Rastegar » 24 اوت 2005, 15:28

شما دو نوع کیبورد داخل Mac OS X‌ دارید، Persian‌ و Persian ISIRI‌ اما اگر از هیچ کدام راضی نیستید من چند لینک که شما را در ساخت و ویرایش آنها کمک می کند قرار می دهم:
http://developer.apple.com/technotes/tn2002/tn2056.html
http://homepage.mac.com/poorant79/software/kb.html
http://scripts.sil.org/cms/scripts/page ... id=ukelele
http://wordherd.com/keyboards/
موفق باشید :-)
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

نغییر لی‌اوت کیبورد

پستتوسط مهمان » 25 اوت 2005, 16:04

سلام علی جان
ممنون از لینکهای مفیدی که معرفی کردی. فعلاَ دارم با نرم افزارها سر و کله می زنم.
اگر چیز خوبی بدست اومد، اینجا می نویسم.
باز هم متشکر
ژوبین
مهمان

نغییر لی‌اوت کیبورد

پستتوسط Ali.Rastegar » 26 اوت 2005, 16:02

خواهش می کنم، امیدوارم به نتیجه برسید :-)
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

Re: نغییر لی‌اوت کیبورد

پستتوسط Ahmad » 26 اوت 2005, 20:35

ژوبین نوشته است:[نمایش]
سلام
احتمالاَ همه متوجه مشکل چیدمان فونتها در mac os x شده‌اید. منظورم عوض شدن جای ر و ز با د و ذ است. آیا راهی وجود دارد که هر کاربر بتواند این مورد را در سیستم خود تصحیح کند؟
ممنون

اولا ژوبین چه نام قشنگی، من اولین بار است می‌شنوم.

من البته متوجه منظور شما در مورد عوض شدن جای "ر" و "ز" نشدم ولی این مهم نیست.

ثانیا بهترین برنامه در این مورد برنامه‌ای است که علی نیز ذکر کرده است، برنامۀ Ukeleleاست. زحمت استفاده از هیچ برنامه دیگری بخود ندهید که به درد سرش نیم ارزد. با این برنامه می‌توانید که یک صفحه کلید کاملا جدید بسازید بر طبق نیاز خودتان و یا یکی از صفحه کلیدهای موجود را طوری تغییر دهید که مایل هستید. فقط باید ابتدا راهنمای این برنامه را چاپ کنید و سپس بر مبنای آن کار کنید. یادتان باشد که اگر می خواهید یکی از صفحه کلیدهای موجود را تغییر دهید حتما روی کپی آن کار کنید و اصل آنرا در جائی مطمئن محافظت نمایید.
در ضمن صفحه کلید PersianQWERTY که بهنام آنرا تغییر داده و علی صمدی نیز برایش نصب کننده تهیه کرده است را می توانید از بخش دریافتهای همین انجمن ایرماگ دریافت نمایید. این صفحه کلید بسیار خوبی است تنها اشکال آن نداشتن علامت فتحه می‌باشد.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Behnam » 27 اوت 2005, 15:35

تنها توصیهٔ من این است که اشتباهی که من در نوشتن صفحه‌کلید هایم در گذشته مرتکب شده‌ام مرتکب نشوید. کدهای غیر ضروری را وارد صفحه‌کلید خود نکنید.
برای اینکه واژه‌های فارسی توسط موتورهای ردیف کننده و جستجوگر قابل جستجو و شناسائی باشند، باید تا آنجا که ممکن است از یک استاندارد در مورد کدهای استفاده شده برای نوشتن واژه‌ها پیروی کنند. اگر من برای نوشتن همزه در »همهٔ« از »ه« و »همزه« استفاده کنم و شما از کد »هٔ« همزه دار، در واقع ما از دیدگاه کامپیوتر دو واژهٔ متفاوت نوشته‌ایم.
سعی کنید تنها از کدهائی استفاده کنید که برای صفحه‌کلید ISIRI استفاده شده است، حال برای مکان آنها بر روی صفحه‌کلید هرجور که دوست دارید عمل کنید.
علاوه بر کدهائی که در ISIRI موجودند، می‌توانید )و بهتر است( که الف کوچک با کد U+0670 را نیز اضافه کنید. این علامت در آینده به استاندارد دولتی ایران نیز اضافه خواهد شد. چیزی که در استاندارد دولتی موجود نیست ولی من به استاندارد خودم همیشه اضافه می‌کنم )!( »ه« گل است )U+06C1( که در فرم‌های میانی و پایانی آن همیشه در فارسی استفاده شده است. برای این یکی، موتورهای جستجوگر باید خود را با زبان فارسی تطبیق دهند و نه برعکس!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط مهمان » 27 اوت 2005, 15:56

ضمناً علی جان ببین در مورد علائم آئینه‌ای در سفاری چکار می‌توانی بکنی.
من در متن بالا که در سفاری وارد کرده بودم، همهٔ علائم آئینه‌ای را (پرانتزها و علائم نقل قول) را برعکس وارد کرده بودم تا در متن نهائی درست ظاهر شوند. حالا می‌بینم که آنها تنها در سفاری درست نمایش داده می‌شوند و در فایرفاکس برعکس هستند. این اشکال در سفاری است. فایرفاکس درست عمل می‌کند.
مهمان

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان