انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

خودآموز تایپ فارسی

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

خودآموز تایپ فارسی

پستتوسط Behnam » 01 ژوئیه 2005, 17:04

سلام،
من گمان می‌کنم که ایرماگ باید در بخش بارگزاری برنامه هائی را معرفی کند که برای خودآموزی تایپ فارسی نوشته شده اند. البته من اصلا نمی‌دانم که آیا چنین برنامه هائی وجود دارند یا نه. ولی اگر هم وجود ندارند، خودآموز تایپ انگلیسی هم مشکل را رفع می‌کند.
از زمانی که کسی تایپ به طریق «چشم بسته» را در هر زبانی بیاموزد، دیگر اهمیتی ندارد که بر روی صفحه کلید چه علائمی حک شده اند چون انگشتهای دست جای خود را بطور چشم بسته پیدا می‌کنند و کافیست که بدانیم کدام حرف بر کدام کلید قرار داده شده است تا انگشتها خود به خود آن را تایپ کنند. بنابراین تایپ به هر زبانی، با استفاده از همان صفحه کلیدی که در اختیار داریم، کاملا میسر است.
اگر خودآموز فارسی وجود ندارد، البته بهتر است که برنامه نویسی همت کند و یکی از خودآموزان انگلیسی را به فارسی ترجمه کند چون خودآموز انگلیسی برای کاربران داخل ایران چندان مفید نیست. زیرا اگر کسی به زبان انگلیسی مسلط هم باشد ولی کاربرد روزانه از ان در نوشتن نداشته باشد، زمان تمرین کافی برای مسلط شدن به تایپ چشم بسته را پیدا نخواهد کرد در حالی که اگر به زبان فارسی باشد، طبعا نیازهای روزانه او را به تمرین مداوم تشویق خواهد کرد.
آموزش تایپ چشم بسته تنها یک ماه تمرین پیگیرانه نیاز دارد و پس از آن، و برای مابقی عمر، فن بسیار مفیدی در کاربرد کامپیوتر و بقراری ارتباط و تبادل نظر با دیگران را برای همیشه در مغز آدم ثبت می‌کند. این مثل آموزش دوچرخه سواری است. یکبار که آموختی، دیگر فراموش نمی‌کنی!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

خودآموز تایپ فارسی

پستتوسط armeen » 01 ژوئیه 2005, 19:40

kamelam movafegh hastam. agar barnameye moarefe beshe ke type farsi ra amoozesh bede khyle ale meshe. elate inke man ba alfbaye farsi type nemekonam dar inja in hast ke dastam dar type farsi kond hast vale dar english khyle sare tar. ye barname ke be type farsi komak kone khyle ale meshe

ba tashakor
armeen
نماد کاربر
armeen

پست‌ها : 101

خودآموز تایپ فارسی

پستتوسط Behnam » 01 ژوئیه 2005, 20:18

آرمین جان تو برای استفاده نکردن از تایپ فارسی بهانه‌ای نداری! می‌دانم که تایپ انگلیسی تو عالی است و مطمئنا خیلی سریع تر تایپ می‌کنی ولی تنها دلیل آن این است که به اندازه کافی برای تایپ فارسی وقت نمی‌گذاری!
اگر تو هم کاری را بکنی که من کردم، به تو قول می‌دهم که ظرف یک هفته سرعت تایپ فارسی تو به حد قابل قبولی می‌رسد. من هم اول تایپ انگلیسی را بطور چشم بسته (touch typing) آموختم و هنوز هم بیشتر انگلیسی استفاده می‌کنم تا فارسی. ولی کاری که کردم این بود که keyboard viewer را باز کردم و در گوشه صفحه مونیتورم گذاشتم و صفحه کلید فارسی اپل را انتخاب کردم و در یک برگ تمرینی، شروع کردم به تایپ کردن. هر حرفی را که نمی‌دانستم کجاست به viewer نگاه می‌کردم و پس از پیدا کردنش تایپ می‌کردم. اصلا به نگاه کردن به صفحه کلید نیازی نبود و البته فایده ای هم نداشت چون صفحه کلید من انگلیسی است!
تو هم همین کار را بکن و هفته دیگر به اعضای انجمن نتیجه را گزارش کن!
نماد کاربر
Behnam

خودآموز تایپ فارسی

پستتوسط Ali.Rastegar » 01 ژوئیه 2005, 20:31

اتفاقا من یه برنامه می شناسم اما متاسفانه فقط بر روی ویندوز عمل می کنه. اسمش "ججوم" هست از گروه نرم افزاری برنیس:
http://www.bornisgroup.com/index.htm
من خودم زیاد استفاده نکردم اما به نظر نرم افزار خوبی اومد. اتفاقا یکی از افراد علاقه مند به مکینتاش بهم داد :-)
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط مهمان » 03 ژوئیه 2005, 12:58

با سلام،
به این برنامه یک نگاهی بکنید یک برنامه مجانی هست که البته هنوز فارسی را پشتیبانی نمیکنه ولی برای اونهایی که از صفحه کلید Persaian QWETY استفاده میکنند کمک بزرگی هست
http://homepage.mac.com/typetrainer4mac/Menu1.html
مهمان

پستتوسط armeen » 05 ژوئیه 2005, 19:23

بهنام عزیز... آیا keyboard viwer یک برنامه جداگانه هست یا در خود سیستم ببر هست

با تشکر
آرمین
نماد کاربر
armeen

پستتوسط Behnam » 06 ژوئیه 2005, 05:20

در همهٔ سیستم های مک keyboard viewer وجود داشته و در تایگر هم وجود دارد.
System Preferences>International> Input Menu> Keyboard Viewer
ضمناً در همانجاست که صفحه کلید فارسی را انتخاب می کنی.
هرکسی که می تواند به یکی از زبانهای زندهٔ دنیا بطور «چشم بسته» تایپ کند، با قرار دادن keyboard viewer در کنار صفحهٔ مونیتور می تواند تایپ به هر زبان دیگری را در مدت کوتاهی بیاموزد. زحمت اصلی آموختن این است که هر ده انگشت جای خود را در صفحه کلید بطور خودکار پیدا کنند. اگر کسی قبلاً این کار را آموخته باشد (به هر زبانی) مابقی کار چندان دشوار نیست.
حتی اگر خودآموز تایپ ده انگشتی به انگلیسی باشد، آنچه آموخته می شود زبان انگلیسی نیست، تایپ کردن چشم بسته (بدون نگاه کردن به صفحه کلید) است. پس از آن به گمان من keyboard viewer بقیهٔ کار را حل و فصل می کند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط armeen » 07 ژوئیه 2005, 20:13

behnam jon motshaker az rahnamayet dar morede keyboard viewer. yek chize ke baraye man jaye soal hast ine ke, roye machine PC man ke windows xp rosh nasb hast, jaye baze az character haye farsi motefavet ba keyboarde farsi roye macintosh hast! faghat elate in moshgel baraye jaye soal hast
نماد کاربر
armeen

پستتوسط Behnam » 08 ژوئیه 2005, 01:04

حق با توست. صفحه کلید فارسی استاندارد ویندوز با استاندارد اپل فرق دارد. من به صفحه کلید اپل عادت دارم و برایم دم دست داشتن «ویرگول» خیلی مهم است. پاشنهٔ آشیل استاندارد فارسی اپل محل «پ» است. من در صفحه کلیدی که برای خودم نوشته ام، جای بهتری برای آن پیدا کرده ام. بهر حال استاندارد صفحه کلید ویندوز خیلی شبیه به استاندارد دولتی ایران است که در اپل زیر نام Persian -ISIRI 2901 موجود است و می توانی از آن استفاده کنی.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ahmad » 17 ژوئیه 2005, 15:48

Behnam نوشته است:[نمایش]
در همهٔ سیستم های مک keyboard viewer وجود داشته و در تایگر هم وجود دارد.
System Preferences>International> Input Menu> Keyboard Viewer
ضمناً در همانجاست که صفحه کلید فارسی را انتخاب می کنی.
هرکسی که می تواند به یکی از زبانهای زندهٔ دنیا بطور «چشم بسته» تایپ کند، با قرار دادن keyboard viewer در کنار صفحهٔ مونیتور می تواند تایپ به هر زبان دیگری را در مدت کوتاهی بیاموزد. زحمت اصلی آموختن این است که هر ده انگشت جای خود را در صفحه کلید بطور خودکار پیدا کنند. اگر کسی قبلاً این کار را آموخته باشد (به هر زبانی) مابقی کار چندان دشوار نیست.
حتی اگر خودآموز تایپ ده انگشتی به انگلیسی باشد، آنچه آموخته می شود زبان انگلیسی نیست، تایپ کردن چشم بسته (بدون نگاه کردن به صفحه کلید) است. پس از آن به گمان من keyboard viewer بقیهٔ کار را حل و فصل می کند.

با سلام دوستان

چند روز پیش مطلب جالبی را خواندم در مورد یک صفحه کلید دیجیتال. از ویژیگیهای این صفحه کلید این است که با تغییر صفحه کلید موجود بروی میزکار کامپیوتر (صفحه کلید مجازی)، حروف نوشته شده بروی کلیدها (صفحه کلید حقیقی ، فیزیکی) نیز بطور اتوماتیک عوض میشود. یعنی اینکه اگر شما صفحه کلید انگلیسی در کامپیوترتان فعال باشد حروف نمایش داده بروی کلیدهای صفحه کلید (فیزیکی) انگلیسی خواهد بود، به محض اینکه صفحه کلید را به فارسی تغییر دهید (یا به آلمانی و یا هر زبان دیگر بدون هیچ محدودیتی در این مورد) حروف نمایش داده شده بروی کلیدها نیز اتوماتیک‌وار عوض می‌شوند. این بدین معنی است که اگر شرکتی کامپیوتری بخواهد از این صفحه کلید استفاده کند دیگر نیازی نخواهد داشت که به ازای هر زبان یک نوع صفحه کلید بسازد و آنرا به کاربران خود عرضه کند.
برای اطلاعات بیشتر در مورد این تکنولوژی جالب به تصویر پایین و نیز لینک شرکت سازنده آن نیز نگاهی بیندازید. این تکنولوژی بطور یقین مشکلات دوستانمان آرمین، بہنام و خودم را حل می‌کند. از آنجائیکه حدس می‌زنم که قیمت این صفحه کلید زیاد هم ارزان نباشد به دوستان پیشنهاد می‌کنم که از همین الان پولهایشان را پس انداز نمایند که تا در آینده زمانی که این صفحه کلید به بازار عرضه شد بیدرنگ آنرا بخرند.

احمد

http://www.artlebedev.com/portfolio/optimus
پیوست‌ها
Inteligent keyboard.png
صفحه کلید هوشمند
Inteligent keyboard.png (401.49 KiB) - بازدید 22222 بار
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط armeen » 20 ژوئیه 2005, 20:00

متشکر از با بت راهنماییتون. از وقتی که بهنام عزیز گقت که آرمین تو برای استفاده نکردن از تایپ فارسی بهانه‌ای نداری من شروع به تمرین کردم. یه کسی نگین ولی دستم داره تند میشه . حالا برای این کیبورد جدید هم باید یه قلک بخرم.
نماد کاربر
armeen

پستتوسط Ali.Samadi » 20 ژوئیه 2005, 22:58

واقعا صفحه کلید عالی هست ولی انگار هنوز بیرون نیومده. نه؟
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط مهمان » 21 ژوئیه 2005, 03:54

armeen نوشته است:[نمایش]
از وقتی که بهنام عزیز گقت که آرمین تو برای استفاده نکردن از تایپ فارسی بهانه‌ای نداری من شروع به تمرین کردم. یه کسی نگین ولی دستم داره تند میشه .

برای شکنجهٔ دوستان همیشه در خدمتم!
اما در مورد این صفحه کلید بسیار جالب، گمان می‌کنم این یک مشکل شخصی باشد ولی مشکل من این است که از وقتی که تایپ چشم بسته می‌کنم دیگر نمی‌توانم با «چشم باز» تایپ کنم! هروقت، حتی برای انگلیسی، به صفحه کلید نگاه می‌کنم کاملاً خودم را گم می‌کنم. باید چشمم را از صفحه کلید بردارم تا انگشتانم حروف را پیدا کنند!
بهنام
مهمان

پستتوسط مهمان » 21 ژوئیه 2005, 12:12

Anonymous نوشته است:[نمایش]
از وقتی که بهنام عزیز گقت که آرمین تو برای استفاده نکردن از تایپ فارسی بهانه‌ای نداری من شروع به تمرین کردم. یه کسی نگین ولی دستم داره تند میشه .

برای شکنجهٔ دوستان همیشه در خدمتم!
اما در مورد این صفحه کلید بسیار جالب، گمان می‌کنم این یک مشکل شخصی باشد ولی مشکل من این است که از وقتی که تایپ چشم بسته می‌کنم دیگر نمی‌توانم با «چشم باز» تایپ کنم! هروقت، حتی برای انگلیسی، به صفحه کلید نگاه می‌کنم کاملاً خودم را گم می‌کنم. باید چشمم را از صفحه کلید بردارم تا انگشتانم حروف را پیدا کنند!
بهنام

امان از دست زبانت بهنام
:-D
علی
مهمان

پستتوسط blix » 22 ژوئیه 2005, 19:36

yek chize ke baraye man jaye soal hast ine ke, roye machine PC man ke windows xp rosh nasb hast, jaye baze az character haye farsi motefavet ba keyboarde farsi roye macintosh hast! faghat elate in moshgel baraye jaye soal hast

برای تصحیح یا سفارشی کردن صفحه کلید ویندوزهای 2000 و XP می‌تونید از Traylayout استفاده کنید.
blix

پست‌ها : 5

بعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: Google [Bot] و 22 مهمان