انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

پرسش‌های یک تازه وارد در مورد مک

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پاسخ: مشکلات یک مبتدی

پستتوسط Ilia » 28 مه 2009, 22:12

سلام و عرض خوش‌آمد.

از قرار قبلا کتاب مفید ۳۰ نکته را مطالعه کرده‌اید. جواب خیلی از سوالات دیگرتان را ممکن است در صفحات فوروم پیدا کنید.

و بعد؛

- مگر با سیم برق چه کار دیگری میشود کرد؟ منظورتان را متاسفانه متوجه نمیشوم.

- هر وقت لازم داشتید از باطری استفاده کنید، نداشتید بزنید به آداپتور. نگران چیزی نباشید.

- داغ کردن مکبوکتان طبیعیست، فقط بگذارید هوا اطرافش جریان داشته باشد.

- کمی اندازه حروف براوزرتان را بزرگ کنید (اگر از سفاری استفاده میکنید کلید اپل و + را فشار بدهید) و اجازه بدهید که چشمتان به فونت معقول و زیبایی که با کامپیوترتان آمده عادت کند. فعلا اینقدر به همبرگر عادت کرده‌اید که از کباب برگ خوشتان نمی‌آید.

- برای home باید (fn+alt+left arrow) را استفاده کنید. برای END فکر کنم باید (fn+alt+right arrow) باشد. این را از حافظه‌ام میگویم، ممکن است اشتباه کنم.

موفق باشید،
ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط faramarz7 » 28 مه 2009, 22:27

با سلام:
اگر از کارت گرافیکی دوم استفاده کنید دیگه داغ نمیکنه.
نماد کاربر
faramarz7

پست‌ها : 30

پستتوسط StarSoheil » 28 مه 2009, 23:03

ممنون از پاسخ سریعتون

۱- چون روی مک بوک دو سوکت برق هست که فکر کنم دومیش برای برق خارجی ها باشه. چون سه شاخ هست.

۳- مثل اینکه کامند + بالا یا پایین این اعمال رو انجام میده

امکان تغییر فونت بصورت سراسری نیست؟ برای فایرفاکس از چه راهی برم؟

در رابطه با پارتیشن بندی چکار کنم؟ هنوز به دیفالت خود مک عادت نکردم. =(
StarSoheil

پست‌ها : 22

Re: پاسخ: مشکلات یک مبتدی

پستتوسط StarSoheil » 28 مه 2009, 23:06

faramarz7 نوشته است:[نمایش]
با سلام:
اگر از کارت گرافیکی دوم استفاده کنید دیگه داغ نمیکنه.

این امکان در مک بوک وجود نداره.

راستی عمل Print Screen رو کدوم کلید انجام میده؟
StarSoheil

پستتوسط onfuve » 28 مه 2009, 23:41

StarSoheil نوشته است:[نمایش]
faramarz7 نوشته است:[نمایش]
با سلام:

راستی عمل Print Screen رو کدوم کلید انجام میده؟

۴ مدل میتونی print screen بگیری !

shift+command+4
shift+comman+3
shift+control+command+4
shif+control+command+3

تفاوتشون رو امتحان کن خودت !

برای home و end
fn + right
fn + left

اینم جالبه ٫ تست کن :

shift + alt + کم یا زیاد کردن صدا روی کیبرد
onfuve

پست‌ها : 62

پاسخ: Re: پاسخ: مشکلات یک مبتدی

پستتوسط Pooria Azimi » 29 مه 2009, 00:49

کلیدهای شورتکات در مک :
http://support.apple.com/kb/HT1343

اینو سرسری نگیر. تا یه هفته، هر شب قبل از خواب یه نگاهی بهش بنداز !! در مک نصف کاراتو می تونی با شورتکاتا انجام بدی.
البته در ویندوز هم همین وضعه، ولی مشکل ویندوز اینه که هر کی ساز خودشو میزنه : یه جا برنامه با Alt+F4 بسته میشه یه جا با Alt+X یه جا با Ctrl+Q یا جا با Ctrl+W !!!
فجیع تر از همه، کلید شورتکات برای Play/Pause در ویندوز مدیا پلیز، Ctrl+P ـه !!!!!! :-) کلیدی که در 50 سال اخیر در تمام سیستم عامل ها برای پرینت گرفتن استفاده می شده ! ( البته کمی اغراق کردم )
یا برای فول اسکرین، یه جا F11 ـست یه جا Alt+Enter یه جا Ctrl+F یه جا هم هیچ کدوم! یه چیز عجیب غریبی از خودشون در آورده ن !

ولی در مک، بعد از کمی "زندگی" متوجه میشی که برنامه ها طراحیشون چقدر یکپارچه س ( احساس می کنم این جمله م کمی نامفهومه ... ) منظورم اینه که مثلاً در 90% برنامه ها ( اون 10 درصد هم محض اطمینانه وگرنه من که تا بحال با همچین برنامه ای مواجه نشده م ) با Control+F فول اسکرین میشن و الخ.
همه شم بر می گرده به راهنمای جامع و خیره کنندۀ اپل ( بدون تعصب می گم ) در مورد Human User Interface Guide که همۀ برنامه سازان مک سعی می کنن رعایتش کنن و همین باعث شده که یه کاربر عادی با کمی کار با مک بتونه قشنگ با سیستم عامل و برنامه هاش ارتباط برقرار کنه .

اگر اینترنت پرسرعت ( = 128 کیلوبیت !! ) داری این ویدئوها هم مناسبن برای آشنایی به اصول کار با مک و مشکلات مهاجرت از وین به مک :
http://www.apple.com/findouthow/mac/
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط R_Behnood » 29 مه 2009, 05:41

این هم دوزاری من:
- باتری های مورد استفاده در نوت بوکها تعداد محدودی سیکل دارند. باتری مک بوک بعد از حدود ۳۰۰ سیکل تخلیه و شارژ بطور قابل توجهی ظرفیتش را از دست میدهد. بنابرای بهترین شرایط استفاده (و البته توصیه اپل) اینستکه هر زمان پریز برق در دسترس هست نوت بوکتان را به برق بزنید. یک توصیه دیگر این که ماهی یک بار یک تخلیه و شارژ کامل انجام بدید.
- مک بوک داغ میشود و برای همین هم اپل بجای لپتاپ ترجیح میدهد به آن بگوید نوت بوک! اما جدا از اینکه تا حدود ۶۰ درجه طبیعی است بالا تر از آن نشان دهنده فعالیت شدید پردازنده است. برای من این اغلب یک نشانه است که برنامه ای درست کار نمیکند و با بستن و مجدد باز کردنش مشکل حل میشود. این جدا از وقتی است که شما برنامه سنگینی اجرا میکنید (فرض بفرمایید پردازش ویدیو)
- یک ویجت بدرد بخور بنام iStat pro هست که هم اطلاعات خوبی در مورد باتری نمایش میدهد و هم درجه حرارت و میزان فعالیت پردازنه و خیلی چیزهای دیگر که پیشنهاد میکنم استفاده کنید (رایگاان است)
- کلیدهای میانبر در مک خیلی بدرد خور هستند و کارها را خیلی راحت میکنند. راه درست یاد گرفتنش البته همانطور که گفتند خواند مستندات اپل است ولی یک برنامه جالبی به نام keycue هست که با نگهداشتن یک دکمه لیست کلیدهای میانبر در برنامه فعال را نشان میدهد.
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پست‌ها : 334

پستتوسط shegefty » 29 مه 2009, 08:25

سلام

دوستان من

این ویجت iStat pro که دوستمون معرفی کردن رو از کجا می تونم دانلود کنم ؟؟؟ایا اصلا جای خاصی برا دانلود کردن ویجت وجود داره ؟؟؟

و یه سوال دیگه :
دوتا کانفیگ کاملا برابر یکی با cpu 2 و دیگری با cpu 2.4 چقدر تفاوت سرعت بین این دوتا محسوس است

ممنون میشم راهنمایی کنید
shegefty

پست‌ها : 17

پستتوسط StarSoheil » 29 مه 2009, 10:09

ممنون از راهنمایی دوستان
۳ مشکلی که هنوز رفع نشده:

۱- این کلید نور صفحه کلید غیرفعال شده. یعنی fn + F5 رو که میگیرم علامت Stop میاره

۲- Brightness صفحه نمایش رو چطور میتونم تغییر بدم؟ احساس میکنم زیاد از حد روشنه و رنگ واقعی خودشو نداره. ( راستی چرا صفحه نمایشش به نسبت سونی بی کیفیت تره ؟:( )

۳- این پارتیشن بندیش رو هنوز نفهمیدم. مثلا چطور میتونم فیلم , بازی و نرم افزارها رو هر کدوم جدا داشته باشم؟
StarSoheil

پستتوسط aamir » 29 مه 2009, 10:41

سلام
۱ - برو به system pref و توی قسمت کیبورد یه گزینه هست Use all f1, etc keys as standard شاید اون غیر فعال شده.
۲- علاوه بر کلید خود سیستم عامل یه نرم افزار هم هست به نام Shade که میتونی نور را کم تر از نور استاندارد سیستم کنی.(ایلیا معرفیش کرده)
۳- توی Spotlight سرچ کن Disk utility و اونجا میتونی اینکارو کنی. . خیلی ساده است ولی اگه سوال داشتی بپرس
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

پستتوسط Pooria Azimi » 29 مه 2009, 11:34

برای دانلود ویجدها ( تقریباً 14 میلیون ویجد :-) ) :

http://www.apple.com/downloads/dashboard

دقت کن که سمت چپ و تو لیست All Downloads بیست-سی تا گزینه وجود داره و ویجد فقط یکیشه !
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط StarSoheil » 29 مه 2009, 14:50

آیا مک نرم افزاری مشابه Paint در ویندوز داره؟ آخه من ۵۰٪ کارهام با Paint هست :-D
StarSoheil

پستتوسط sadeghi » 29 مه 2009, 15:37

بله
Paintbrush
البته Gimp هم نسخه مک داره.
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Ilia » 29 مه 2009, 15:47

در رابطه با پارتیشن بندی چکار کنم؟ هنوز به دیفالت خود مک عادت نکردم. [/quote]

هر user در پوشهٔ مخصوص کاربران (users) یک folder یا پوشه بنام خودش داره که سمبلش شکل یک خانه است. این خانهٔ شماست. در داخل آن یک سری پوشه هستند که برای شما آماده شده‌اند تا تصاویر، اسناد، فیلم و غیره‌ات را آنجا ذخیره کنی. فولدر دسکتاپت هم آنجاست که هر چی روی دسکتاپت می‌بینی، در حقیقت آنجاست. یک فولدر هم برای داونلود است که سفاری فایل‌هایش را آنجا داونلود میکند. فولدر Public برای فایل‌هایست که میخواهی با کاربران دیگر کامپیوترت share کنی.

اسم فولدر اصلیت را هر چه هست عوض نکن، که کار خطرناکیست و سیستمت را بهم میریزد.

اگر منظورت از پارتیشن، قسمت‌ کردن هارد به تکه‌های کوچکتر است فقط برای جدا کردن فایل‌هایت، این در محیط مک کار بیهوده‌ایست.

اگر خودت را عادت بدهی که فایل‌هایت را آنطور که گفتم ذخیره کنی، هم خودت را آسوده میکنی و هم بعدا راحت‌تر میتوانی بک‌آپشان کنی و هم برنامه‌های اپل گیج نمیشوند.

اما یک نکتهٔ مهم؛ سعی نکن که مکت را بکنی مثل پیسی. میدانم که به آن سیستم عادت داری، اما سعی کن این یکی را یاد بگیری و تجربه کنی. خیلی‌ها دائم تلاش میکنند که مثلا کاری کنند که برنامه‌های مک مثل برنامه‌های پیسی کار کنند. مثلا itune مثل media player کار کند. بجای اینکه یاد بگیرند که itune چطور کار میکند و اصلا فلسفه‌اش برای تفاوتش چیست.

اگر پیسی میخواستی که داشتی. این را آن جور که هست تجربه کن، اگر نتیجه نداد، برو هر کار خواستی بعدا بکن.

در مورد دیکشنری فارسی، جواب سوالت در فوروم هست. بگرد و پیدا کن. بجای word هم از neo office استفاده کن.

من باید برگردم سر کارم تا اخراج نشده‌ام.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط StarSoheil » 29 مه 2009, 22:15

ممنون بابت توضیح کاملتون. نظرتون راجع به نصب ویندوز در کنار مک چیه؟
StarSoheil

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 14 مهمان