انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

پرسش‌های یک تازه وارد در مورد مک

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پاسخ: پرسش‌های یک تازه وارد در مورد مک

پستتوسط SRZi » 20 ژوئن 2015, 15:50

123ali نوشته است:[نمایش]
دوستان اگه طریقه پاک کردن یک برنامه رو بطور کامل در مک به من توضیح بدید ، ممنون میشم .

سلام،
بنده برای این‌کار از برنامه‌ی «کلین‌اپ» استفاده می‌کنم.
کلین‌اپ۵ رو می‌تونید از سایت‌ش بخرید: http://www.syniumsoftware.com/cleanapp/
اگر هم امکان خرید ندارید، گوگل کنیدش.
البته اصولن برنامه‌هایی که از اپ‌استور دریافت کرده باشید رو می‌تونید با کلیک و نگه‌داشتن روی آیکون اپ در لانچ‌پد‌ (مانند کاری که در آی‌اواس می‌کنید)، اقدام به حذف نمایید.
SRZi

پست‌ها : 1

پستتوسط 123ali » 20 ژوئن 2015, 16:57

ممنون.
دوستان از همتون متشکرم که به سوال هام جواب میدید .
دوستان من دوتا سوال داشتم:
1:آیا سیستم عامل يوسميت که در آپ استور برای دانلود است ،این سیستم عامل اورجينال است یا تقلبی ؟
2:از کجا دريوسميت میتونم بفهمم که چه برنامه های رو سيستمم نصب شده ؟
3:من مکبوکم رو یه هفته ای میشه که گرفتم ، بعد از نصب انتی ویروس (بعد از ساعاتی )هنگی زیادي رو سيستم مشاهده کردم که وقتی انتی ویروس رو پاک کردم درست شد ، من یه بار متوجه شدم که سيب لپ تاپ روشن نشد وقتی داشتم کار میکردم با سیستم و لی ريستارت کردم درست شد ، وسط دیدن فیلم صدای فیلم یک دفعه قطع شد وبداز باز کردن دوباره فیلم درست شد ،،،به نظر تون مک من مشکل داره ؟یا اون حرف هایی که ميگفتن :مک بوک های 2015که يوسميت نصبه ،باگ های فراوان داره .؟ (چیز خاصی هم رو مک ندارم )ولی 98%موقع ها مکم عین آدم کار میکنه و مشکلی براش بوجود نمیاد ...به نظر تون مشکل چیه ؟
4-مک من بعد از 3ساعت کارکردن خیلی خیلی کم داغ میکنه ،به نظر تون عادیه ؟
ممنون
123ali

پست‌ها : 497

پستتوسط 123ali » 20 ژوئن 2015, 20:19

دوستان فک نکنید که از جواب دادن ها تون ناسپاسمااااااا....اگه طور دیگه ای میشه من بهتون لطف کنم !امیر و پوریا و کسانی که تو ایران هستند به من به ايدي تو لاین یا وای بر یا هرجای دیگه بهم بديد ، تا من از خجالتتون در بیام !!!!
123ali

پستتوسط Ilia » 20 ژوئن 2015, 20:23

- یوسمیت غلط است و یوسِمیتی درست است.

- اپل چرا سیستم عامل خودش را باید بصورت تقلبی در فروشگاه خودش بفروشد؟

- برای دیدن همهٔ برنامه‌ها، برو به داخل فولدر Utilities که در داخل فولدر Applications وجود دارد و برنامهٔ System Information.app را اجراء کن. بعد از ستون عمودی دست چپ. برو داخل قسمت Software و در آنجا بزن روی Applications. همهٔ برنامه‌های نصب شده، در سمت راست نشان داده خواهد شد.

- مک شما با یک پارتیشن ریکاوری می‌آید که از طریق آن میشود پارتیشن دیگر را فرمت و سیستم را دوباره روی آن نصب کرد. دسترسی به آن از طریق ری-استارت مک و بلافاصله نگهداشتن دکمه‌های Command و r است تا وقتیکه سیستم به شما پارتیشن ریکاوری را نشان بدهد. بعد میتوانی از آن پارتیشن مکت را راه بیندازی و اگر خواستی پارتیشن اصلی را فرمت و سیستم را مجدا نصب کنی.

البته برای اطمینان قبل از اینکار بهتر است که از فایل‌هایت بک‌آپ برداری و اینستالر یوسمیتی را هم از اپ‌استور اپل دانلود و با آن یک USB که بتواند مکت را بوت کند، بسازی. که راحت‌ترین راه ساخت آن از طریق برنامه‌ای بنام DiskMaker X است:
http://liondiskmaker.com

ممنون بچه ها ....پس مجبورم از wine برای نصب ياهو استفاده کنم ...چون استفاده ی زیادی ار یاهو دارم ....

- احتمالا منظورت از Wine، کراس‌اور بوده. چشمم آب نمیخورد که کار کند.

- بالاخره دستگاه اگر کار سنگین بکند، گرم میشود و طبیعیست. اما جایی بگذاریدش که بتواند خنک بشود. یعنی هوا اطرافش بتواند جریان داشته باشد.

جواب خیلی از سوال‌های کرده و نکردهٔ شما در ایرماگ هست. اگر از ابزار جستجوی سایت در آن بالا استفاده کنید، یا در مبحث‌ها بگردید، چیزهای مفیدی یاد خواهید گرفت.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط .SorousH. » 20 ژوئن 2015, 20:33

ممنون.
دوستان از همتون متشکرم که به سوال هام جواب میدید .
دوستان من دوتا سوال داشتم:
1:آیا سیستم عامل يوسميت که در آپ استور برای دانلود است ،این سیستم عامل اورجينال است یا تقلبی ؟
2:از کجا دريوسميت میتونم بفهمم که چه برنامه های رو سيستمم نصب شده ؟
3:من مکبوکم رو یه هفته ای میشه که گرفتم ، بعد از نصب انتی ویروس (بعد از ساعاتی )هنگی زیادي رو سيستم مشاهده کردم که وقتی انتی ویروس رو پاک کردم درست شد ، من یه بار متوجه شدم که سيب لپ تاپ روشن نشد وقتی داشتم کار میکردم با سیستم و لی ريستارت کردم درست شد ، وسط دیدن فیلم صدای فیلم یک دفعه قطع شد وبداز باز کردن دوباره فیلم درست شد ،،،به نظر تون مک من مشکل داره ؟یا اون حرف هایی که ميگفتن :مک بوک های 2015که يوسميت نصبه ،باگ های فراوان داره .؟ (چیز خاصی هم رو مک ندارم )ولی 98%موقع ها مکم عین آدم کار میکنه و مشکلی براش بوجود نمیاد ...به نظر تون مشکل چیه ؟
4-مک من بعد از 3ساعت کارکردن خیلی خیلی کم داغ میکنه ،به نظر تون عادیه ؟
ممنون

۱. این سوال از اون سوالا بود!
هر برنامه، بازی و نرم افزاری که توی اپ استور وجود داره، اورجینال ترین و مطمئن ترین حالت ممکنه هست!
۲. در حالت کلی توی قسمت Applications
۳. اصولا نصب کردن آنتی ویروس روی مک یه کار مضحک و عجیبیه چون معمولا اگر ویروسی هم برای مک نوشته بشه خود اپل به سریعترین حالت ممکنه آپدیت و راه حل برای مقابله با اون رو بیرون میده... که اکثر اون ها هم از طریق برنامه فلش و جاوا امکان نفوذ دارن (تا جایی که من تا به حال شنیدم و اطلاع دارم)
پس از بابت ویروس تقریبا خیالتون راحت باشه...اما با این حال همیشه آپدیت های امنیتی رو که اپل از طریق اپ استور میذاره رو نادیده نگیرین و نصب کنین.
۴. خیر... خیلی هم خوبه! اگر که کارهای معمولی میکنین و داغ بکنه اونموقع باید شک کرد.
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

پستتوسط 123ali » 20 ژوئن 2015, 20:48

خیلی خیلی ممنون آقا سروش( اچ );، ولی من به طور دقیق از این جواب سوالم سردر نیاوردم ،يعني سیستم عامل مک من دچار مشکل نرم افزاری شده است ؟ یا اينها طبیعیه؟(مانند هنگ کردم ويندوز...)

(سوالم:چراغ اپل و قطع شدن صدا و باگ )

ممنون
123ali

پستتوسط Amir_S » 20 ژوئن 2015, 21:38

داغ کردن بدنه بسته به میزان کاری که ازش می‌کشید طبیعی‌ه، فقط همونطور که ایلیا گفت اون رو جایی بذارید که جریان هوا برقرار باشه، مثلا روی فرش یا چیزای نرم دیگه نذارید.
در مورد صدا قبلا صحبت کردیم، یه سری از برنامه‌ها یه باگی دارن که وقتی خروجی صدا میدن، صدا کلاً قطع می‌شه و با کم و زیاد کردن صدا (با دکمه های ردیف بالای کیبورد) در حین پخش صدا از یه برنامه سالم، دوباره برمیگرده! و رایج‌ترین‌شون تو ایران احتمالاً وایبر‌ه…
درمورد چراغ لوگوی پشتی نظری ندارن، ممکنه اتفاقی بوده باشه… به هر حال ایراد های مربوط به شارژ و چراغ ها و صدا و مانند اینا اگه با ریست رفع نشن، معمولا با ریست کردن SMC برطرف میشن و مورد خاصی نیست.
آدرس جایی که همه برنامه ها رو نشون میده رو که ایلیا گفت، من فقط این توضیح رو اضافه کنم که تومک بخاطر ساختار برنامه ها اصولا چیزی بنام نصب به اون معنا که تو ویندوز وجود داره مطرح نیست! برنامه ها بصورت یه پکیج (همون فایل app) ساخته می‌شن که همه چیزای مورد نیازشون رو داخل خودشون نگه می‌دارن و معمولا پاک کردن همین فایل کفایت می‌کنه. در مورد فایل‌هایی که از اپ‌استور بگیرید که همیشه همینه. اما درمورد بعضی برنامه‌ها که کارهای پیچیده تری می‌کنن و مثلا پلاگ‌این و… دارن یا فایل‌های مختلفی رو دستکاری می‌کنن، معمولا پکیج نصب وجود داره که مشابه ویندوز برنامه رو نصب میکنه و کنارش (یا خودش) برنامه حذف هم هست.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط 123ali » 20 ژوئن 2015, 22:47

آقا امیر از شما هم تشکر .(پس اگه من مشکلاتی از قبیل این برا من پیش اومد باید مجبور به نصب دوباره os xبشم)
دوستان لطف زیادی بهم ميکنين،خدا خيرتون بده
....
123ali

پستتوسط Amir_S » 20 ژوئن 2015, 23:20

خیر این قبیل ایراد ها ممکنه پیش بیاد و نصب بعضی برنامه های مورد دار و انگولک های زیاد باعث به هم خوردن تنظیمات SMC میشه و کافیه اون رو ریست کنید (بسته به مدل کامپیوتر باید تحت شرایط خاصی (مثل وصل بودن شارژر و گرفتن کلیدهایی) کامپیوتر رو روشن کنید) و نیازی به نصب مجدد سیستم نیست.
اصولاً در مک فرض بر اینه که شما نیازی به نصب مجدد ندارید! برای نمونه من تو این شش سال فقط یک بار موقع تعویض هارد محض تجربه سیستم رو از نو نصب کردم و یه بار هم که کامپیوترم درحال کار از میز پرت شد و هاردش سوخت، مجبور شدم از بک‌آپ تایم ماشین روی هارد جدید نصب کنم و بقیه موارد فقط آپدیت بوده! یعنی به عبارتی فقط یک بار نصب تمیز کردم و اون هم لزومی نداشته…
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط AmirT » 21 ژوئن 2015, 00:44

این که میگید سیب پشت روشن نشده خیلی برای من عجیبه!
چون برای روشن کردنش چیز جدایی وجود نداره، یه پوشش ماته که نور صفحه مکبوک ازش بیرون میاد.
اگر نور صفحه رو کم کنید و یک چراغ قوه بگیرید روی لوگو، میشه اون وسط صفحه رو خوند. :)
شاید اون موقعی که لوگو خاموش شده بوده، نور صفحه رو بستید یا کم کردید یا یه همچین چیزی!
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 342

پستتوسط 123ali » 22 ژوئن 2015, 13:11

ممنون.ّ
سلام دوستان. ، من مشکلم اینه که وقتی چند فایل رو درگ میکنم و میخوام مجموع حجم آن فایل هارو ببینم ،کامند+i رو میزنم ولی به جای مجموع حجم فايل هام ،تک تک حجم هرفايل رو نمايش میده ...به نظر تون چه جوری میشه حجم رو کلی دید ؟
123ali

پستتوسط Amir_S » 22 ژوئن 2015, 13:25

برای حجم مجموع فایل و فولدر ها باید کامند و شیفت و آی رو بزنید…
علاوه بر اون ابزار مشابهیوجود داره که با کامند و آپشن و آی باز میشه و فرقش با قبلی اینه که هر چیزی رو که انتخاب کنید، همون موقع اطلاعاتش رو نشون میده. به عبارتی لایوـه و نیاز نیست هر بار ببندید و بازش کنید.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط Ilia » 22 ژوئن 2015, 17:21

اشتباه لپی شده. منظور امیر Command-Option-i بوده.
کامند-شیفت-i شورتکات iCloud Drive هستش.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Amir_S » 22 ژوئن 2015, 20:10

بله اشتباه لپی شد… منتها منظورم من command+control+i بود!
همونطور که گفتم این دوتا خیلی شبیه به هم هستند، تفاوت ظاهری شون فقط اینه که نوار عنوان command+option+i و دکمه های چراغ راهنمایی! اون بالا، کوچیک‌تر از سایز معمول‌ه.
و فرق واقعیشون اینه که اولی فقط اطلاعات اون چیزی که اون لحظه انتخاب شده بوده رو نشون میده و با command+w بسته میشه، ولی دومی با تغییر موارد انتخاب شده خودش رو آپدیت میکنه و با command+w هم بسته نمیشه!
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط mishkaa » 26 ژوئن 2015, 10:33

سلام دوستان عزیز

۱.ببخشید این command+control+i چه استفاده ای داره ؟
من زدم،اما هیچ اتفاقی رخ نداد .

۲.لطفا یکی دو تا برنامه خوب برای نشان دادن میزان دمای قطعات مک مثل فن و سی پی تو معرفی بفرمایید

۳.در Activity monitor که نگاه میکنم یه برنامه ای هست به نام Kernel_task که حدود ۹۰۰ مگ حجم داره
این چی هست ؟طبیعیه ؟(چطوری میشه عکسش را گذاشت اینجا ؟)

خیلی ممنون
mishkaa

پست‌ها : 32

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 16 مهمان