انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

پرسش‌های یک تازه وارد در مورد مک

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

یک سوال در مورد دکمه ی enter در مک

پستتوسط amirsalar7 » 24 سپتامبر 2011, 11:51

می خواستم بدونم آیا یشه کاری کرد که وقتی توی finder هستیم٫ به جای اینکه وقتی اینتر میزینیم rename کنه٫ وارد فولدر بشه؟
amirsalar7

پست‌ها : 19

Re: یک سوال در مورد دکمه ی enter در مک

پستتوسط Ali.Tajik » 24 سپتامبر 2011, 12:50

سلام امیرسالار
راستش جواب سوالت را نمی‌دانم، یعنی نه خواسته‌ام و نه می‌دانم که می‌شود این تغییر را بدون دست بردن در کدها، آنطور که دم‌دست و ساده باشد و هر کاربری با اندک اطلاعات ، انجام دهد یا نه، در نت هم چنین چیزی ندیدم، شاید دوستان که تجربه بیشتری دارند بتوانند راهنمایی کنند، اما با توجه به تاریخ عضویتتان فرض را بر این می‌گیرم که جدیدا به مک مهاجرت کرده‌اید، می‌خواهم بگویم که گاهی بد نیست "متفاوت فکر کنید" یا به تعبیر دیگری "متفاوت عمل کنید"، می دانم بسیار سخت است تا کاربر با کلیدهای میانبر مک هم‌آهنگ شود، مخصوصاْ اگر کاربر پی سی هم بوده باشد و هرچه هم آن مدت بیشتر باشد که بدتر. اما باور کن، خودت را با این روش جدید وفق بده، و خواهی دید که در ویندوز هم ناخودآگاه ⌘ + ↓ را می‌زنی تا وارد فولدر بشوی!! کلید میانبر و استفاده بیشتر از کیبرد دو هدیه‌ی فوق العاده ای بود که مکینتاش به من، زمانی که به‌اش مهاجرت کردم، داد!
MBAir 6.2
نماد کاربر
Ali.Tajik

پست‌ها : 142

پستتوسط ehs.ehsan » 24 سپتامبر 2011, 13:15

من در ابتدای ورودم به مک از دو نرم‌افزار برای این کار استفاده میکردم. یکی openreturn بود، دیگری رو یادم نیست ولی خوب یادم هست به محض اینکه یاد گرفتم از ⌘ + ↓ استفاده کنم این دو نرم‌افزار مضحک رو پاک کردم و زمانی که نرم‌افزار دیگری برای فعال کردن گزینه cut برایم مشکل ایجاد کرد یاد گرفتم که هیچوقت مک را مثل ویندوز نکنم چون مک،مک است و ویندوز،ویندوز.
کار با میانبرهای مک را یاد بگیرید، اینطوری زندگی خیلی راحت‌تر می‌شود.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط amirsalar7 » 24 سپتامبر 2011, 15:32

آقایون خیلی ممنون.
من اگر این کلید میانبر رو میدونستم نیازی نداشتم که از اینتر اسفاده کنم. چون راستش از اینکه تغییر نام میده٬٫ خوشم اومده بود. منتها نمیدونستم چجوری سری با کیبورد وارد فولدرا بشم.
خیلی خلی ممنون که این میانبر رو معرفی کردید.
amirsalar7

پست‌ها : 19

Re: پرسش‌های کسی که تازه به مک مهاجرت کرده

پستتوسط Ilia » 24 سپتامبر 2011, 16:46

Command+o هم فولدر را باز میکند و هم برنامه‌ها را راه می‌اندازد (o مخفف open است).

لیست کامل شورت‌کات‌های مک اینجاست:
http://support.apple.com/kb/ht1343
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

برنامه رایگان برای دانلود می خوام و چند سوال از دوستان داشتم

پستتوسط mahyar.amini » 28 سپتامبر 2011, 21:33

دوستان عزیز قبل از هر چیز یه خواهشی داشتم و اونم اینه اگه امکانش هست برنامه هایی که می زارید یا معرفی می کنید رایگان باشه یا حداقل راهی باشه که بشه ازش به صورت رایگان استفاده کرد.

۱. من یه نرم افزار واسه دانلود می خوام که مثه دانلود منجر باشه و حتما رایگان باشه
۲. اگه امکانش هست یه سری برنامه های فایل منجر معرفی کنید چون واقعا این فایندر مک رو اعصابه آخه وقتی تو یه پوشه هستی و می خوای یه فلدر جدید باز کنی می پره تو همون قبلی و این طوری کلی وقت گیره
۳. من یه هارد سی گیت خریدم که با مک سازگاره فقط می خواستم بدونم چرا نمی شه از هارد لپ تاپ به رم ها و این هارد که خریدم فایل بفرستم فقط می شه از فلش به هارد فایل بفرستم
۴.آیا نیازی هست که از خود مک هم بک اپ بگیرم ( از فایل هام بک اپ دارم ) و بهترین برنامه واسه بک آپ چیه ؟
۵.من واسه یه سری از کار هام نیاز به محیط ویندوز دارم و به نظر شما با توجه به اینکه ۸۰ در صد کاربرهای مایکروسافت از ویندوز اکس پی استفاده می کنن و منم با محیطش خیلی حال می کنم عاقلانه هست ویندوز اکس پی نصب کنم ( می خواستم بدونم اکس پی از منابع سیستم من از رم تا باقی چیز ها به درستی استفاده می کنه ؟ ) یا اینکه ویندوز سون نصب کنم یا اصلا بی خیال ویندوز شم و از برنامه رایگان ویرچوال باگس که مخصوص این کاره استفاده کنم ؟ یا شما ویرچوال ماشین دیگه ای رو پیشنهاد می کنید ؟
۶.چطوری می توم از صفحه دسکتاب عکس بگیرم؟
۷.می خواستم بدونم چه طوری می شه هیستوریه آدوب مدیا پلیر رو پاک کرد مثلا وقتی باهاش فایل ها اف ال وی رو می بینی همه اون چیز هایی که دیدی تو هیستوری باقی می مونه می خواستم کامل پاک باشه همین تو هیستوریه برنامه آی تون وقتی موزیک گوش می دیم
۸.کلید F5 و F6 وقتی مک میاد بالا و سیستم کاملا اماده استفاده هست برای چه کاریه؟
۹.می خواستم بدونم دقیقا جای سی پی یو تو لپ تاپ کجاست که وقتی می خوام فن کول پد رو جا به جا کنم و بزارم زیرش دقیقا همون جا بزارم یا ایکنه وقتی لپ تاپ رو کول پد می زارم فن رو بزارم همون وسط باشه ؟ آخه فن کول پدی که خریدم قابلیت جابجایی داره.

پی نوشت : من سیستمم رو دو ماه پیش خریدم ، مک پرو ۱۳ اینچ با سی پی یو ۲.۷ ci7 و رم ۴ گیگ این مشخصات رو دادم که در مورد نصب ویندوز راهنمایم کنید

با تشکر
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Pooria Azimi در 28 سپتامبر 2011, 22:22.
دلیل: انتقال پست به تاپیک جدید
mahyar.amini

پست‌ها : 6

پستتوسط Pooria Azimi » 28 سپتامبر 2011, 22:50

سلام و خوش آمدید.
لطف کنید و از این به بعد، سؤالاتتون رو ترجیحاً در تاپیک‌های مختلف بپرسید. این‌جوری، جواب‌های بهتری می‌گیرید و جواب‌ها با هم قاطی نمی‌شن. من چون تعداد سؤالات زیاد بود و حوصلهٔ ساخت چند تاپیک نداشتم، همه رو آوردم اینجا.

من پاسخ سؤالاتتون رو (اونایی که می‌دونم) رو می‌گم:

۱. برنامه‌های Folx، iGetter و افزونه‌های Flash got و DownThemAll هستند که به‌رایگان این کار رو انجام می‌دن.

۲. اگر کلید کامند رو بگیرید و دابل‌کلیک کنید، دیگه نمی‌پره توی قبلی. می‌تونید از برنامهٔ PathFinder (پولی) هم استفاده کنید که یک فایندر قدرتمندتره و خیلی امکانات بیشتری داره. برنامهٔ TotalFinder (پولی) هم افزونه‌ای بر فایندر مکینتاشه که به اون tab و خیلی امکانات دیگه اضافه می‌کنه. من به‌شخصه TotalFinder رو بیشتر می‌پسندم. متأسفانه آلترناتیو رایگانی نمی‌شناسم.

۳. درست نفهمیدم سناریو از چه قراره. در برنامهٔ Disk Utility، ببینید فرمت درایو خارجی سی‌گیتتون چیه، و فرمت فلش‌درایوهایی که می‌زنید و رَم (منظورتون حافظهٔ گوشیه دیگه؟) رو هم بگید تا دقیق بشه راهنمایی کرد.

۴. مکینتاش با برنامه‌ای بی‌نهایت عالی به‌نام تایم‌ماشین (Time Machine) می‌آد که اتوماتیک از فایل‌ها بک‌آپ می‌گیره و با رابط کاربری بی‌نظیرش، بازیابی فایلی که مثلاً ۱۲ هفتهٔ پیش در پوشهٔ x داشتید و الآن نابود شده رو خیلی راحت می‌کنه. اطلاعات بیشتر در http://support.apple.com/kb/ht1427 و http://www.apple.com/macosx/apps/#timemachine هستند. من به شما استفاده از این برنامه رو پیشنهاد می‌کنم.
برنامه‌ها خانبی هم برای این کار هستند: SuperDuper و CarbonCopy هم از دیسک بک‌آپ می‌گیرند، اما هر دو پولی هستند (امکان استفادهٔ نامحدود رایگان هم ازشون هست، اما این‌جوری هر دفعه کل هارد رو کپی می‌کنند نه فقط تغییرات).

۵. از نظر من، اگر می‌تونید، بهتره ویندوز ۹۸ بریزید! اما اگر امکانش نیست، همون XP بهتره. ویندوز انقدر مسخره ساخته شده که با اجراش، سرعت مکینتاشتون نصف می‌شه. به‌نظرم اصلاً ویندوز سون رو نریزید که پشیمون می‌شید. من چون هیچ‌موقع روی مکم ویندوز نریختم (و نخواهم ریخت)، تجربهٔ دست‌اول از هیچ کدوم از این مجیط‌های ویرچوال ندارم، اما از تجربهٔ اطرافیانم، به‌نظر VMWare بهتره (از نظر سرعت)، و بعد Parallels و VirtualBox هنوز performance خوبی نداره. اما از طرف دیگه، VirtualBox رایگانه و شما هم انگار فقط قصد کار با Word دارید و نمی‌خواهید World of Warcraft روش بازی کنید. پس فکر می‌کنم اگر XP بریزید روی VirtualBox، کارائیِ بدی نداشته باشه.

۶. کامند+شیفت+۳ از کل صفحه عکس می‌گیره، کامند+شیفت+۴ رو که بزنید می‌تونید از یک ناحیهٔ مشخص عکس بگیرید، کامند+شیفت+۴ و بعدش Space، مکان‌نما رو می‌کنه عکس یه دوربین. بعد از اون، روی هر پنجره‌ای که کلیک کنید تصویر اون پنجره (فقط اون پنجره) و سایه‌ش روی دسکتاپ ذخیره می‌شه. پست بالاییتون رو نگاه بکنید، یک لیست کامل از شورتکات‌های مکینتاش را داره.

۷. نمی‌دونم! و یک نکتهٔ جانبی: به‌نظر من بهتره با VLC فایل‌های FLV رو تماشا کنید. در کمال تعجب، این برنامه از برنامهٔ خود Adobe سریعتره و کمتر حافظه مصرف می‌کنه. و یک نکتهٔ کاملاً بی‌ربط هم این که یک برنامهٔ خیلی عالی برای دیدن فیلم‌ها هست به‌نام Movist که پیشنهاد می‌کنم حتماً اون رو هم تست بکنید (در انجمن Movist رو جستجو بکنید تا کلی مطلب مفید درباره‌ش پیدا کنید).

۸. این دو کلید، نور پشت صفحه‌کلید رو کم و زیاد می‌کنند. چراغ اتاق رو خاموش کنید تا متوجه منظورم بشید.

۹. این رو نگاه کنید:‌ http://www.ifixit.com/Teardown/MacBook- ... 14/2#s4427 - پردازنده اون مربع سبزیه که در بالا-راست قرار داره. حالا عکس بالایی‌ش رو نگاه کنید (که در اون، لاجیک‌بُرد برعکس این عکسه) و ببینید کجاست. عکسهای بالاتر رو نگاه کنید هم موقعیت کلی لاجیک‌برد دستتون می‌آد. در کل، پردازنده در بالا-وسط مک‌بوک قرار داره. اگر به فن (در عکس‌های بالای صفحه) نگاه کنید، می‌بینید که انگار یک لوله‌ای داره که هوا رو از پردازنده می‌کشه و به بیرون منتقل می‌کنه.

----

و راستی، شما مک‌بوک‌پرو دارید، نه مک‌پرو. به‌نظرم یک بار این تاپیک و viewtopic.php?f=23&t=2956 رو از اولش بخونید کلی چیزِ به‌درد بخور پیدا می‌کنید. و راستش رو بخواهید، فکر کنم به‌جز مورد ۷، جواب بقیهٔ سؤالاتتون حداقل ۳-۴ باری در انجمن داده شده باشه. اگر از امکان جستجو استفاده کنید، معمولاً جواب‌های قبلی کامل‌تر هستند.

برای کشف برنامه‌های مک، علاوه بر جستجو کردن در گوگل، دو سایتِ خیلی خوبِ http://www.macupdate.com و osx.iusethis.com هم هستند.

موفق باشید. :-D
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط mahyar.amini » 28 سپتامبر 2011, 23:13

با تشکر از لطف شما ... بسیار اموزنده بود
mahyar.amini

پست‌ها : 6

پستتوسط T-Motso » 29 سپتامبر 2011, 00:29

جایی پیدا نکردم اینجا سوال کردم :-)
‎من هم با دیکشنری لانگمن و هم با دیکشنری آکسفورد، موقعی که بازشون میکنم این ارور رو میبینم‫ و ‬ برنامه باز نمیشه‫.‬ قبلن لانگمن راحت کار می کرد اما یهو اینطوری شد‫.‬ این که توی ارور اسم موزیلا رو آورده نمیدونم چرا؟ کسی می تونه کمک کنه؟
پیوست‌ها
Screen shot 2011-09-21 at 11.18.47 PM.png
T-Motso

پست‌ها : 42

پستتوسط میم مثل مهدی » 09 اکتبر 2011, 10:07

سلام
لطفا تو این چند مورد راهنماییم کنین
1- چطوری میتونم یه نرم افزار رو uninstall کنم؟

2-وقتی با ایفون به مک وصل میشم عکسام رو از طریق iphoto انتقال میدم حالا میخوام بدونم مسیری که عکسا توش ذخیره میشه کجاس؟؟

3-دیکشنریی مثل بابیلون هست که بشه رو مک نصب کرد؟
ممنونم
Mac book Pro OS X
i7 2.7GHz
8G RAM
1TB HDD NEW ;)
iPhone10 256Gb
نماد کاربر
میم مثل مهدی

پست‌ها : 209

پستتوسط Amir_S » 09 اکتبر 2011, 15:55

برای پاک کردن اکثر برنامه ها، کافیه بندازیدشون تو سطل آشغال :-)
البته بعضی‌هاشون هم خودشون uninstaller دارن یا اینکه باید همون برنامه نصب‌شون رو دوباره اجرا کنید...
iphoto یه فولدر تو فولدر picture داره
و برای ترجه مهم دیکشنری خود مک خیلی خوب جواب میده.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط میم مثل مهدی » 09 اکتبر 2011, 17:18

Amir_S نوشته است:[نمایش]
برای پاک کردن اکثر برنامه ها، کافیه بندازیدشون تو سطل آشغال :-)
البته بعضی‌هاشون هم خودشون uninstaller دارن یا اینکه باید همون برنامه نصب‌شون رو دوباره اجرا کنید...
iphoto یه فولدر تو فولدر picture داره
و برای ترجه مهم دیکشنری خود مک خیلی خوب جواب میده.

اول این که خیلی ممنون از جواب سریعت

دوم این که خب من همین کارو کردم(درمورد پاک کردن نرم افزار) ولی مشکلم حل نشد
میدونین مشکلم چیه؟ من یاهوو مسنجر دارم خب بعد اوایل درست بود یعنی مثلا وقتی با یکی چت میکردی و یه نفر دیگه پی ام میداد یه لبه دیگه باز میشد ولی نمیرفت رو اون لبه ولی چند وقته الان که این قضیه برعکس شده یعنی مثلا وقتی با چند نفر چت میکنی اگه نفر دوم پی ام بده خود به خود اون صفحه میاد روی صفحه و هرچی که داشتی تایپ میکردی رو اون صفحه تایپ میشه یعنی در کل نمیشه با دو نفر چت کرد دیگه. هر کاری هم کردم این مشکلش برطرف نشد. بعد من اومدم مسنجر رو delete کردم و دوباره نصب کردم که بازم مشکل حل نشد یعنی مثل قبله. حالا به من بگین چیکار باید بکنم؟

در مورد دیکشنری هم میشه بیشتر راهنماییم کنین که چطور میشه ازش استفاده کرد منظورم انگلیسی به فارسیه و بلعکسه و ایا شورت کاتی داره یا مستقیم همیشه باید برم به خود برنامش رجوع کنم؟

در مورد iphoto هم تو picture رفتم ولی همچین چیزی رو ندیدم اونجا؟

بازم ممنون از راهنماییتون
Mac book Pro OS X
i7 2.7GHz
8G RAM
1TB HDD NEW ;)
iPhone10 256Gb
نماد کاربر
میم مثل مهدی

پستتوسط AliGhz » 09 اکتبر 2011, 17:53

در مورد آی‌فوتو، به‌طور عادی در فایندر نمی‌شود به فولدر عکس‌ها دسترسی داشت. اما می‌توانید عکسی را داخل آی‌فوتو و انتخاب کنید و از طریق منو، آن را در فایندر ببینید:

Screen Shot ۱۳۹۰-۰۷-۱۷ at ۱۶.۴۹.۳۸.png
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Ilia » 09 اکتبر 2011, 18:00

فقط بسیار مواظب باشید که محتویات آن فولدرهای آیفوتو را اصلا انگولک نکنید. وگر نه آیفوتو مشکل پیدا خوهد کرد. اگر عکسی را خواستید، از همان پنجرهٔ آیفوتو با ماوس بکشیدش و بیندازیدش روی دسکتاپ تا یک کپی از آن به شما بدهد.

اصلا صلاح نیست که از این طریق بروید سراغ عکس‌هایتان.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط میم مثل مهدی » 09 اکتبر 2011, 19:33

یه سوال دیگه
من یه سری اسکرین سرور (یا بک گراند)متحرک گرفتم
بعد وقتی یکی دوتاشونو استفاده میکنم
بعد چند لحظه صدای بلند فن از توی سیستم میاد
میخواستم بدونم مشکلی پیش میاد اگه مدام استفاده کنم از این صفحه ها یا نه؟؟
Mac book Pro OS X
i7 2.7GHz
8G RAM
1TB HDD NEW ;)
iPhone10 256Gb
نماد کاربر
میم مثل مهدی

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 38 مهمان