انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

پرسش درباره نصب یا ارتقای سیستم عامل مک

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Re: پرسش درباره نصب یا ارتقای سیستم عامل مک

پستتوسط cyra » 03 مه 2012, 15:23

[نمایش]
من الان بشدت سیستمم کمد شده و چون از موشن و فاینال کات استفاده می کنم برایم دردسر ساز شده راههای مختلفی را امتحان کردم اما اینکه ظاهرا سیستم عامل من هم ۶۴ بیت شده البته من اسنو لیوپارد رو با اپ دیت ۱۰.۶.۸ نصب دارم و تصمیم دارم از ابتدا کل هارد رو فرمت کنم و برگردم به ۱۰۶.۰ حال اگر این کار و بکنم سیستمم ۳۲ بیت خواهد بود یا ۶۴ بیت؟ آیا زمان نصب گزینه ای هست که انتخاب کنیم؟ و اینکه پس از نصب روی کدام آپ دیت سیستم رو آپ کنم که سرعت خوبی داشته باشم برای کار هام؟

Mac OSX 10.6 برنامه هاى ٣٢ و ٦٤ بيتى رو با هم اجرا مى كنه. بايد برنامه ات بر اساس ساختار ٣٢ يا ٦٤ بيتى نوشته شده باشه. مثلا براى FCP، اگر از ورژن آخرش :x استفاده كنى ٦٤ بيتيه. اما از FC Studio 3 به پايين ٣٢ بيتى هستن. سازنده هم هميشه مشخص مى كنه كه از كدوم ورژن سيستم عامل استفاده كنى.
Mac Pro (mid 2009), 12 GB RAM, OS X 10.8.5, Avid Media Composer 8.3.1
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پست‌ها : 313

پستتوسط mani_34 » 03 مه 2012, 17:40

cyra نوشته است:[نمایش]
[نمایش]
من الان بشدت سیستمم کمد شده و چون از موشن و فاینال کات استفاده می کنم برایم دردسر ساز شده راههای مختلفی را امتحان کردم اما اینکه ظاهرا سیستم عامل من هم ۶۴ بیت شده البته من اسنو لیوپارد رو با اپ دیت ۱۰.۶.۸ نصب دارم و تصمیم دارم از ابتدا کل هارد رو فرمت کنم و برگردم به ۱۰۶.۰ حال اگر این کار و بکنم سیستمم ۳۲ بیت خواهد بود یا ۶۴ بیت؟ آیا زمان نصب گزینه ای هست که انتخاب کنیم؟ و اینکه پس از نصب روی کدام آپ دیت سیستم رو آپ کنم که سرعت خوبی داشته باشم برای کار هام؟

Mac OSX 10.6 برنامه هاى ٣٢ و ٦٤ بيتى رو با هم اجرا مى كنه. بايد برنامه ات بر اساس ساختار ٣٢ يا ٦٤ بيتى نوشته شده باشه. مثلا براى FCP، اگر از ورژن آخرش :x استفاده كنى ٦٤ بيتيه. اما از FC Studio 3 به پايين ٣٢ بيتى هستن. سازنده هم هميشه مشخص مى كنه كه از كدوم ورژن سيستم عامل استفاده كنى.

دوست عزیز ممنون از راهنمایی شما ... اما من مشکلی با خود فاینال کات ندارم .. من سوالم اینه که چون می خوام سیستم رو کلن از اول نصب کنم آیا هنگام نصب اسنو لیوپارد گزینه ای هست که ۳۲ یا ۶۴ بیت بودن رو تعیین کنه؟
و کلا پس از نصب اسنو لیوپارد ما با چه سیستم عاملی روبرو هستیم ۶۴ یا ۳۲؟
و اینکه کدام آپدیت رو نصب کنم که برای کار با پک فاینال کات مناسب تر باشه ...
ممنون می شم که دوستان راهنملیی و توجه کنند ... با سپاس فراوان
mani_34

پست‌ها : 61

پستتوسط mani_34 » 03 مه 2012, 17:44

و سوالی دیگر هم دارم به مانند ویندوز که می توانیم مثلا با اسستفاده از یک کول دیسک یا فلش مموری بعنوان کمکی و یا افزایش رم اصلی سیستم عمل کنیم. آیا در مک هم می توان با استفاده از فلش مموری های پرتابل که همه هم داریم رم سیستم را افزایش داد و کول دیسک را با رم اصلی سیستم لینک کرد؟ ... اگر می شود چگونه؟
mani_34

پستتوسط cyra » 03 مه 2012, 18:53

عرض كردم خدمتتون... تصور شما براساس ساختار ويندوزه. در مك شما ورژن ٣٢ يا ٦٤ بيتى نداريد. در حقيقت برنامه هاى ٢٣ بيتى و ٦٤ بيتى كنار هم نصب و اجرا مى شوند. اينكه سيستم شما كند شده ربطى به چند بيتى بودن نداره، دليلش جايى ديگست. و اينكه شما معمولا سيستمتون رو آپديت مى كنيد مگر خلافش ثابت بشه. مثلا من روى مك پروم هم 5 Avid MC دارم و هم FCS 3. ولى به خاطر MC نمى تونم به 10.6.8 آپديت كنم. اگر ورژن FCP تون رو بگيد دقيق تر مى شه پاسخ داد.
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پستتوسط Pooria Azimi » 03 مه 2012, 19:02

در هنگام نصب اسنولپرد و لاین، هر دو نسخه با هم نصب می‌شن. اگر بخواهید، موقع بوت کردن می‌تونید کلیدهای ۳ و ۲ رو همزمان بگیرید (یا ۶ و ۴ رو) تا وارد مد دلخواهتون بشید. با کمک برنامه‌ای مثل http://www.macupdate.com/app/mac/32299/ ... urswitcher هم می‌تونید پیش‌فرض (که ۳۲ بیته) رو تغییر بدید. الآن هم اگر از ۶۴ بیتی بودن سیستم ناراحت هستید نیاز به نصب دوبارهٔ سیستم نیست و فقط کافیه ۳۲ بیت بالا بیایید.

و مک هم چیزی مثل ReadyBoost نداره. البته ReadyBoost رم رو «افزایش» نمی‌ده (از طریق پورت کند USB2!) و هیچ ربطی هم به «لینک‌کردن» مموری خارجی با رم اصلی نداره؛ بلکه فقط کمک می‌کنه به کمتر thrash شدن دیسک در مواقعی که رم کم می‌آد و عمل paging داره رخ می‌ده. در مورد شما که کارتون با فایلهای بزرگ و حجیمِ sequential ـه (و نه random پخش شده در طول دیسک) هم احساس می‌کنم تأثیر خاصی روی افزایش سرعت نمی‌تونه داشته باشه و شما بهتره رم سیستم رو افزایش بدید.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط cyra » 03 مه 2012, 19:14

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
در هنگام نصب اسنولپرد و لاین، هر دو نسخه با هم نصب می‌شن. اگر بخواهید، موقع بوت کردن می‌تونید کلیدهای ۳ و ۲ رو همزمان بگیرید (یا ۶ و ۴ رو) تا وارد مد دلخواهتون بشید.

پوريا جان... با مد ٣٢ يا ٦٤ بوت شدن كه نبايد مشكلى در شرايط اجراى يه برنامه داشته باشه، درسته؟ چون من الان روى سيستمم مثلا هم After Effect CS5 رو اجرا مى كنم كه ٦٤ بيتيه و هم Media Composer كه ٣٢ بيتيه.
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پستتوسط Pooria Azimi » 03 مه 2012, 19:27

تا جایی که اطلاع دارم خیر (در ویندوز و لینوکس تفاوت می‌کنه، اما در مک نه). در حقیقت باید گفت که در اکثر مواقع و برنامه‌ها خیر. اگر ۶۴ بیتی بالا بیایید، مقدار بیشتری از رمتون صرف آدرس‌دهی‌ها می‌شه، و اپل یه سری مکانیزم‌های امنیتی بیشتر رو در حالت ۶۴ بیتی فعال می‌کنه. اگر برنامه‌ای از فرم‌ورکی استفاده کنه که ۶۴ بیتی نباشه و سیستم در حالت ۶۴ بیتی بالا بیاد، برنامه درست اجرا نخواهد شد (اما فریم‌ورک‌های اپل و اکثر فریم‌ورک‌های third party همه ۶۴ بیتی هم کامپایل شده‌ن و از این نظر عموماً مشکلی نیست). بزرگترین مشکل واقعی‌ای که در مد ۶۴ بیتی وجود داره، نبودن یه‌سری kernel extension (عملاً معادل درایور در ویندوز) در حالت ۶۴ بیتیه.

در کل تا اون‌جایی که عقل و اطلاعات من قد می‌ده بهتره آدم همیشه در حالت ۳۲ بیتی باشه، مگر دلیل موجهی برای ۶۴ بیتی شدن وجود داشته باشه. در حالت ۳۲ بیتی (فعلاً) مشکلات کمتر هستن.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط cyra » 03 مه 2012, 19:43

سپاس گذارم پوريا جان.
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پستتوسط Ali.Rastegar » 03 مه 2012, 20:43

تا آنجایی که من اطلاع دارم؛
Mac OS X 10.7 Lion حاوی کرنل‌های ۶۴بیتی و ۳۲بیتی است که در صورت ۶۴بیتی بودن دستگاه شما و پشتیبانی اپل از ۶۴بیت بودن آن* می‌توانید با کرنل دلخواه خود بوت کنید؛
- اگر با کرنل ۳۲بیت بوت کنید، برنامه‌های ۳۲ و ۶۴ بیت بدون مشکل اجرا می‌شوند. اما تنها امکان استفاده از kextها(درایورها) ۳۲ بیت را دارید.
- اگر با کرنل ۶۴بیت بوت کنید، باز هم برنامه‌های ۳۲ و ۶۴ بیت بدون مشکل اجرا می‌شوند. اما تنها امکان استفاده از kextهای ۶۴ بیت را دارید.
- کرنل ۳۲بیت هم امکان آدرس‌دهی بیشتر از ۴ گیگابایت را دارد. این کار در مک‌های اینتلی با استفاده از PAE انجام می‌شود.
- استفاده از کرنل ۶۴ بیت در تئوری سرعت را بالا می‌برد، اما با توجه به استفادهٔ بیشتر از RAM، اگر RAM کافی نداشته باشید و هارد دیسک کندی داشته باشید، آثار swap را زودتر حس می‌کنید.
* دستگاه‌هایی هستند که از نظر فنی امکان استفاده از کرنل ۶۴بیتی را دارند اما اپل درایورهای ۶۴بیت برای آنها تهیه نکرده و اگرچه برنامه‌های ۶۴بیت را اجرا می‌کنند تنها با کرنل ۳۲ بیت بوت می‌شوند. مک‌بوک مشکی من از همین دسته است. شیر کوهی تنها با کرنل ۶۴بیت عرضه می‌شود و به همین دلیل از مک‌بوک من پشتیبانی نمی‌کند.

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
در کل تا اون‌جایی که عقل و اطلاعات من قد می‌ده بهتره آدم همیشه در حالت ۳۲ بیتی باشه، مگر دلیل موجهی برای ۶۴ بیتی شدن وجود داشته باشه. در حالت ۳۲ بیتی (فعلاً) مشکلات کمتر هستن.

اگر kext ضروری نصب کرده باشیم که ۳۲ بیت باشد و نسخهٔ ۶۴بیت نداشته باشد موافقم. همچنین اگر RAM زیادی نداشته باشیم. اما در غیر این صورت به نظرم برعکس است. یعنی تا وقتی با کرنل ۶۴بیت مشکلی نداریم دلیلی برای برگشت به ۳۲بیت نخواهد بود :-)
به هر حال شیرکوهی تنها کرنل ۶۴بیت را دارد و بخواهیم یا نخواهیم باید با کرنل ۶۴بیت سر کنیم :-)
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Ali.Rastegar » 03 مه 2012, 21:16

تاریخچه‌ای در مورد ۶۴ بیت شدن سیستم عامل مک:
اپل از زمان عرضهٔ PowerMac G5 در سال ۲۰۰۳ وعدهٔ ۶۴بیت را بارها داد، اما:
- در آغاز، این دستگاه‌ها با نسخه‌ای از Mac OS X 10.2 عرضه شدند که به صورت وصله-پینه‌ای(!) توان آدرس دهی بیشتر از ۴ گیگابایت را داشت، اما همچنان ۳۲بیت بود.
- کمی بعد Mac OS X 10.3 این توان آدرس‌دهی بیش از ۴ گیگابایت را کاملتر کرد اما همچنان کرنل ۳۲بیت ماند.
- با آمدن Mac OS X 10.4 سرانجام امکان اجرای برنامه‌های ۶۴بیت فراهم شد اما تنها در قسمت‌های زیرین برنامه‌ها و خط فرمان. به عبارت دیگر امکان ساختن برنامه‌ای با رابط کاربر گرافیکی۶۴ بیت وجود نداشت، اما این امکان وجود داشت که رابط گرافیکی ۳۲بیت باشد اما برنامه‌ای که در لایه‌های زیرین ۶۴بیت است را کنترل کند. کرنل همچنان ۳۲بیت ماند.
- Mac OS X 10.5 امکان ساخت برنامه‌های ۶۴ بیت با رابط کاربر گرافیکی را هم فراهم کرد. ابتدا قرار بود امکان ساخت برنامه‌های ۶۴بیت با هردوی Cocoa و Carbon فراهم شود که اپل پیش از عرضهٔ نهایی Leopard نظر خود را عوض کرد و امکان ساخت برنامه‌های ۶۴بیت به Cocoa محدود ماند*. کرنل همچنان ۳۲ بیت بود.
- Mac OS X 10.6 اولین نسخهٔ سیستم عامل مک بود که با کرنل ۶۴بیت عرضه شد. اما همچنان بسیاری از مک‌ها را با کرنل ۳۲بیت بوت می‌کرد.(اطلاعات بیشتر: لیستی از مک‌هایی که امکان بوت با کرنل ۶۴بیت داشتند.)
- Mac OS X 10.7 در مک‌های بیشتری به صورت پیش‌فرض با کرنل ۶۴بیت بوت می‌شد. با اینکه این نسخه تنها روی مک‌هایی که پردازندهٔ ۶۴بیت داشتند قابل نصب بود همچنان برخی مک‌ها را با کرنل ۳۲بیت بوت می‌کرد.
- Mac OS X 10.8 که تابستان امسال عرضه می‌شود تنها کرنل ۶۴بیت را دارد. در نتیجه تنها از مک‌هایی پشتیبانی می‌کند که بوت با کرنل ۶۴بیت در آنها رسماً توسط اپل پشتیبانی می‌شود.

* Adobe علت تاخیر عرضهٔ نسخهٔ ۶۴بیت برنامه‌هایش برای مک را خلف وعدهٔ اپل در مورد ۶۴بیت شدن Carbon اعلام کرد. برای ۶۴بیت شدن لازم بود که برنامه‌ها برای Cocoa بازنویسی شوند. این بازنویسی باعث شد فتوشاپ مک یک نسخه دیرتر از نسخهٔ ویندوز ۶۴بیت شود. اما حالا که این بازنویسی انجام شده دیگر تاخیری صورت نمی‌گیرد و شاید بتوان گفت این خلف وعدهٔ اپل در نهایت به نفع کاربران تمام شد.

منابع: مطلبی از AppleInsider و اطلاعات شخصی.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط mani_34 » 09 مه 2012, 15:05

دوستان سلام ... من اسنو لیوپارد را تازه نصب کردم اما آیکن هارد اصلی که مک در آن نصب هست را در دسکتاپ نمی بینم. قبلا بود .اما الان که دوباره نصب کردم نیست ...چه کنم که این آیکن دیده شود؟ ممنون از راهنماییتون.
mani_34

پستتوسط .SorousH. » 09 مه 2012, 15:58

فایندر رو باز کنید
بعد قسمت پرفرنسز Preferences
General> از قسمت Show this item on the desktop, Hard disks رو انتخاب کنید
Screen Shot ۱۳۹۱-۰۲-۲۰ at ۱۵.۵۷.۰۵.png
Screen Shot ۱۳۹۱-۰۲-۲۰ at ۱۵.۵۷.۰۵.png (35.33 KiB) - بازدید 10944 بار
پیوست‌ها
Screen Shot ۱۳۹۱-۰۲-۲۰ at ۱۵.۵۶.۴۱.png
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

پستتوسط mani_34 » 09 مه 2012, 19:23

.SorousH. نوشته است:[نمایش]
فایندر رو باز کنید
بعد قسمت پرفرنسز Preferences
General> از قسمت Show this item on the desktop, Hard disks رو انتخاب کنید

ممنونم بسیار ممنونم. انجام شد.
mani_34

بالا نیامدن مک بعد از آپدیت ناقص

پستتوسط nchshm » 12 مه 2012, 11:19

سلام دوستان.
اولین بار هست که مک من خراب شده.هر کاری میکنم بالا نمیاد. من استارت اپ ئسورد دارم و وقتی روشن میشه باید پس بزنم.بعد از اینکه پس مییزنم واسه چند لحظه علامت سیب هست اما بعدش علامتی شبیه ورود ممنوع سفید جای عکس سیب رو میگیره. و دیگه همون جا گیر میکنه.
فکر کنم میدونم مشکل چی هست. دیشب خواستن از 10.7.3 به 10.7.4 آپدیت کنم اما سرعت ئایین بود کنسل کردم.
ورژن مکینتاش اورجینال من 10.7 بود اما چون خیلی فروشنده دستکاری کرده بود من کلین اینستال 10.7.2 نصب کرده بودم و بعد آپدیت کرده بودم.
اساتید گل - شدیدا حالم گرفته شده - چون روی efi هم ئسورد گذاشته بودم و الان هر کاری میکنم ئسوردم رو قبول نمیکنه - خواهش میکنم کمکم کنید.
ممنونم و منتظر راهنمایی شما
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط nchshm در 12 مه 2012, 11:49.
nchshm

پست‌ها : 11

Re: بالا نیامدن مک

پستتوسط nchshm » 12 مه 2012, 11:47

فکر کنم همه راهها رو پیشتر قفل کردم و دیگه هیچ راه حلی وجود نداره... :-(
nchshm

پست‌ها : 11

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 55 مهمان