انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

پرسش درباره نصب یا ارتقای سیستم عامل مک

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Re: پرسش درباره نصب یا ارتقای سیستم عامل مک

پستتوسط Ilia » 13 مه 2012, 03:38

لینکی که من دادم راببینید. ۴ تا ۴ گیگی.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط mani_34 » 13 مه 2012, 10:31

ممنون و سپاس از شما که بمانند همیشه کمک و راهنمایی کردید
mani_34

پست‌ها : 61

Re: بالا نیامدن مک بعد از آپدیت ناقص

پستتوسط Ilia » 17 مه 2012, 00:22

nchshm نوشته است:[نمایش]
سلام دوستان.
اولین بار هست که مک من خراب شده.هر کاری میکنم بالا نمیاد. من استارت اپ ئسورد دارم و وقتی روشن میشه باید پس بزنم.بعد از اینکه پس مییزنم واسه چند لحظه علامت سیب هست اما بعدش علامتی شبیه ورود ممنوع سفید جای عکس سیب رو میگیره. و دیگه همون جا گیر میکنه.
فکر کنم میدونم مشکل چی هست. دیشب خواستن از 10.7.3 به 10.7.4 آپدیت کنم اما سرعت ئایین بود کنسل کردم.
ورژن مکینتاش اورجینال من 10.7 بود اما چون خیلی فروشنده دستکاری کرده بود من کلین اینستال 10.7.2 نصب کرده بودم و بعد آپدیت کرده بودم.
اساتید گل - شدیدا حالم گرفته شده - چون روی efi هم ئسورد گذاشته بودم و الان هر کاری میکنم ئسوردم رو قبول نمیکنه - خواهش میکنم کمکم کنید.
ممنونم و منتظر راهنمایی شما

nchshm نوشته است:[نمایش]
جالبه بدونید که در دبی هم از انجام هر گونه خدماتی پرهیز کردند و گفتند ما فقط و فقط به گارانتی الشرف خدمات میدهیم!
حالا من موندم ویک تیکه بورد!!!

پست شما را در مبحث گارانتی دیدم، ولی جواب شما را اینجا میدهم.

اول بگویم که اگر از علی رستگار کمک گرفته‌اید و مشکلاتان حل نشده، حتما از من کاری بر نمی‌آید. اما این آدرس این مبحث در سایت اپل است در این باره:
http://support.apple.com/kb/HT1352?view ... cale=en_US

نمیدانم که مدل مک شما چیست. اگر مکبوک ایر باشد، قائدتا فقط اپل میتواند پسوردش را بر دارد. اما اگر هر مدل دیگری بجز مکبوک ایر باشد، اینطور که اینجا نوشته:
http://apple.stackexchange.com/question ... w-macbooks
فقط کافیست که کانفیگوریشن سخت‌افزار مکتان را تغییر بدهید و بعد ۳ بار پشت سر هم پارامتر رم را پاک کنید. پارامتر رم را میشود اینطور ریست کرد که وقتی کامپیوتر را روشن میکنید، بایستی دکمه‌های کامند+آپشن+p+r را فشار بدهید و آنقدر نگه دارید تا وقتی که دوباره صدای روشن شدن مکتان را بشنوید. ولی در مورد شما بایستی دکمه‌ها را باز هم نگه دارید تا اینکه ۳ بار دیگر آن صدا را بشنوید.

تغییر کانفیگوریشن مک را هم میشود به این طریق انجام داد که مثلا مقدار رمش را زیاد و کم کرد.

وقتی که قفل EFI یا همان پسورد فرم ویر را برداشتید، میشود که با همان پارتیشن ریکاوری سیستم را از نو نصب یا ریکاور کرد.

علت اینکه مکبوک ایر را نمیشود به این طریق قفل EFI اش را برداشت این است که هیچ چیزش را از لحاظ سخت‌افزاری نمیشود تغییر داد. اگر کامپیوتر شما مکبوک ایر باشد، قائدتا راه دیگری دارد که تعمیرگاه‌های رسمی اپل انجامش میدهند و من از آن اطلاعی ندارم.

http://support.apple.com/kb/TS2391

-----------

آپدیت؛
من کمی بیشتر در این مورد جستجو کردم. بنظر روشی که من در بالا گفته بودم احتمالا بر روی مک‌هایی که اخیرا تولید شده‌اند دیگر کار نمیکند. همینطور ریست کردن آن از طریق یوتیلیتی‌ای که از طریق بوت کردن مک با پارتیشن ریکاوری هم قابل دسترسی است با مکهای جدید کار نمیکند. اگر این موارد در مورد شما صدق کند، متاسفانه بایستی کامپیوتر شما به یک تعمیرگاه مجاز اپل فرستاده بشود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط nasraa » 12 آوریل 2013, 02:09

من مجبور شدم دوباره leopard 10.5.6 را از روی دی وی دی نصب کنم . آپدیت 10.5.8 را هم قبلا داشتم. ولی هنگام نصب هم روی بخش bootcamp و هم روی macintach HD علامت ورود ممنوع می آید . قسمت مک را verify کردم خطا نمیدهد. مشکل از چیست؟
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط Pooria Azimi » 12 آوریل 2013, 09:45

هنگام نصب سیستم، یا اعمال آپدیت؟
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط nasraa » 12 آوریل 2013, 11:27

هنگام اعمال آپدیت
آپدیت من از نوع combo نیست ولی قبلا یک بار با همین آپدیت کرده بودم. آپدیت combo را هم دارم دانلود می کنم. ولی حجمش خیلی بیشتر هست . حدود ۷۶۰ مگ.

راستی دیکته macintosh را اشتباه نوشته بودم.
نماد کاربر
nasraa

پستتوسط nasraa » 12 آوریل 2013, 11:39

در ضمن باتری دستگاه را چون باد کرده خارج کردم . ممکن است به این دلیل باشد؟
نماد کاربر
nasraa

پستتوسط Ilia » 12 آوریل 2013, 17:00

فقط آپدیت کامبو هست که روی همه نسخه‌های قبلی کار میکنه. 10.5.8 معمولی فقط برای 10.5.7 کار میکنه. این به باتری ربط نداره.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط nasraa » 12 آوریل 2013, 20:27

ممنون ایلیا جان
خیالم کمی راحت شد
نماد کاربر
nasraa

پستتوسط Arzhang » 05 مه 2013, 17:10

خانم من در راه برگشتش از سوییس یک مک بوک ایر دست دوم (ساخت شده در می ۲۰۱۲) خریده است که به صورت اوریجینال رویش شیر کوهی نصب است. با توجه به خبری که اخیراْ در مورد آن نرم‌افزار Hidden شنیده بودم، فکر کردم برای امنیت بیش‌تر شاید خوب باشد یک بار سیستم عامل را clean install کنم. با اطلاعاتی که در مورد این دسته از مک بوک ایرها به دست آوردم و فهمیدم که تنها راهش نصب از طریق پارتیشن ریکاوری‌ست و سی‌دی‌ای همراه آن‌ها نیست، و با توجه به این که باید عمده‌ی فرآیند از طریق اینترنت جمهوری اسلامی انجام بشود، ترس برم داشت که نکند وسط راه چیزی از کار بیفتد و پشیمانی سودی نداشته باشد. برای تعویض نکردن سیستم عامل و خاطر جمعی از امنیت سیستم چه پیشنهادی به نظرتان می‌رسد؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ali.Tajik » 05 مه 2013, 22:26

Little Snitch این گنجشک فضول فکر کنم بهترین راه باشد برایت! اول اش یک کم سخت است، چون همه‌ی ارتباط های دستگاه با اینترنت را حتی سیستمی هایش را، مثل applepushserviced ، icloud و غیره را مانیتور می کند و اخطار می دهد که تصمیم بگیری اجازه دارد یا نه، تمام برنامه ها و گجت ها و حتی help ها را هم دانه دانه خبر می دهد. منتها که بعد از یک مدت که اصل کاری ها را اجازه بدهی (با توجه به اینکه حتی می گوید به کدام سرور می خواهند وصل شوند) این است که خیال راحت تنها چیزی است که بعدتر هایش برایت می ماند.
http://www.obdev.at/products/littlesnitch/index.html
MBAir 6.2
نماد کاربر
Ali.Tajik

پست‌ها : 142

پستتوسط Ilia » 06 مه 2013, 00:39

ارژنگ جان مبارکه!

بعد از تایید حرف تاجیک که لیتل اسنیچ بسیار برنامهٔ خوبیه؛

من یک جستجو کردم و این پست رو در فوروم اپل پیدا کردم:

[نمایش]

This is how its done:
It works on Mac OS X Lion only.

1. Launch the Terminal application on you Mac. Then run the following sequence of commands (one at a time):
sudo su
dscl . -delete /Groups/admin GroupMembership yourAccountNameHere
dscl . -delete /Users/yourAccountNameHere
2. Now reboot your Mac into single-user mode by holding Command-S at startup.

3. Once booted into single-user mode, run the following sequence of commands (one at a time):
/sbin/fsck -fy
/sbin/mount -uw /
rm -R /Users/yourAccountNameHere
cd /var/db/
mv .AppleSetupDone .RunLanguageChooserToo
rm -R /Library/Caches/*
rm -R /System/Library/Caches/*
rm -R /var/vm/swapfile*
reboot
Your Mac will reboot to the start of the initial Apple Setup program just like when you first powered it on after purchase. All clean and ready to sell or give to a new user.

ماخذ:
https://discussions.apple.com/thread/32 ... 0&tstart=0

این کارهایی که این بالا گفته است را اگر بکنی، فکر میکنم که همهٔ اکانت‌ها را کلا پاک بکند و کامپیوتر از شما مثل روز اول خواهد خواست که اکانت جدید درست کنید.

فکر نمیکنم اگر درست انجامش بدهی مشکلی ایجاد کند، اما بهر حال مسئولیتش با خودت :-)

راه دیگرش این است که بزنی و با استفاده از پارتیشن ریکاوری فرمتش کنی. اما این کار باز لازمه‌اش این است که یا اینستالر کامل مانتین لاین را داشته باشی و یا اینکه آنرا از سایت اپل دانلود کنی. درستش این است که آنرا از سایت اپل دانلود کنی. اما میدانم که دانلود کردن چهار، پنج گیگ چه بدبختی‌ای بایستی باشد.

بهر حال چون مانتین لاین با مک شما آمده، آنرا میتوانی مجددا از سایت اپل دانلود و نصب کنی. راهش را هم که میدانی. کامپیوتر را ری‌استارت میکنی، و کامند+r را نگه میداری تا بروی روی پارتیشن ریکاوری و غیره و غیره.
(یک نکتهٔ جالب که برای من تازگی داشت و اخیرا فهمیدم این است که اگر بجای آن کامند+آپشن+r فشار داده شود، بسته به سریال نامبر کامپیوتر، نسخه‌ای از لاین که موقع ساخت نصب بوده دانلود میشود نه نسخه‌ای که الان نصب است. یعنی اگر موقع ساخت آن لاین معمولی بوده، آن دانلود و نصب میشود).

یک جالب هم هست که با آن میشود از همان لاین که روی سیستم نصب هست کمک گرفت و اینستالر آن را از سایت اپل دانلود کرد و با آن فلش درایو اینستالر bootable یا DVD اینستالر ساخت:
http://hints.macworld.com/article.php?s ... 1105634716
این هم راه ساختن این فلش درایو است:
http://www.macworld.com/article/1161069 ... aller.html

اگر بتوانی که یکبار هم که شده این را دانلود کنی و این فلش مموری قابل بوت را بسازی، خودت را برای بعدا راحت کرده‌ای.

اما بهر حال، آن راه اول آسانترین راه هست و خیالت را راحت خواهد کرد و احتیاجی هم به نصب مجدد سیستم ندارد.

----
مشابه این کار هم برای وقتیست که میخواهید کامپیوترتان را بفروشید. این راه ریست کردن آن است که خیلی مشابه همان راه اول است:
http://hints.macworld.com/article.php?s ... 2080339900
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 06 مه 2013, 10:59

ممنون عزیزان. از همان راه ساده شروع میکنم. نصب از طریق اینترنت به نظرم حداقل الان منتفی ست.
اما ایلیا جان من دیدم در دستور عملی که داده بودی نوشته فقط مربوط به لاین است. پس من نمیتوانم ازش برای شیر کوهی استفاده کنم درسته؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ilia » 06 مه 2013, 16:45

فکر میکنم که برای مانتین لاین هم کار کنه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

سیستم عامل مک

پستتوسط mohsenlpr » 23 ژوئن 2013, 22:43

من یه مک بوک پرو 2012 دارم که بعد از نصب ویندوز پارتیشن مکش پاک شده و سیستم عامل مک اون حذف شد.
حالا نمیدونم برای نصب مک چکار کنم . قبلا هم بک آپ نگرفتم و سیستم عامل بوتیبل هم ندارم ، البته فایل dmg نسخه شیر کوهی رو دارم اما با اون نمیشه مک رو نصب کرد.
نرم افزارهای mactrans و poweriso رو هم امتحان کردم که توی بعضی سایت ها اومده بود اما فایده ای نداشت.
لطفا کمکم کنید...
mohsenlpr

پست‌ها : 5

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان