انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

Help ME PLZ

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Help ME PLZ

پستتوسط archiran » 30 اوت 2008, 07:10

سلام.
عرض ادب.
اگر کسی از نرم افزار و سخت افزار اپل سر رشته ای داره، خواهش میکنم اعلام نظر کنه.
کارم خیلی گیره!
خلاصه میگم :
4سال پیش داییم یک لپ تاپ آی بوک اپل دست دوم خرید.
چند روز پیش من دستکاریش کردم. حالا اون یه پسورد میخواد که داییم نمیدونه چیه.خودش هم بلد نیست کار کنه باهاش. من هم فقط ویندوز رو بلدم متاسفانه.
چطوری میتونم سیستم عاملش رو عوض کنم که اطلاعاتش باقی بمونه؟
اصلاً میتونم اون پسورد رو که صاحب قبلیش گذاشته بردارم؟(یه چیزی مثل یوزر پسورد ویندوز)
اگر کسی میتونه کمکم کنه همین جا بگه. موضوع حیاتیه!
این هم ایمیلمه :
archiran@ymail.com
پیشاپیش سپاسگذارم.
یا علی
archiran

پست‌ها : 3

پاسخ: Help ME PLZ

پستتوسط GK » 30 اوت 2008, 14:15

سلام علی
دو سه راه حل وجود دارد. پیش از هر چیز آیا سی دی / دی وی دی سیستم عامل osx را دارید یا نه ؟ آیا با ترمینال مک کمی آشنایی دارید یا نه ؟
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Behnam » 30 اوت 2008, 17:49

جزئیات دیگری هم مهم هستند. اگر CD یا DVD همراه آی‌بوک در دسترس نیست، DVD دیگری برای نصب سیستم عامل باید با مشخصات آن مک مطابقت داشته باشند. برخی از مک‌های قدیمی مثل مال من قادر نیستند که لئوپارد را نصب کنند و باید تایگر را روی آنها نصب کرد. البته برای تغییر admin password شاید توفیری نکند.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط archiran » 01 سپتامبر 2008, 02:03

سلام دوباره.
این آی بوک ماله 3-4 ساله پیشه.
دی وی دی نداره فکر کنم.
این نرم افزارایی هم که گفتین اصلاً نمیدونم چیه!
اما اگر راهنمایی کنین حتماً میتونم درستش کنم.
ممنونم
archiran

پستتوسط Behnam » 01 سپتامبر 2008, 03:15

زیربنای سیستم عامل مک Unix هست. خدمات online بانکی معمولاً از این استفاده می‌کنند چون وارد شدن به آن بدون داشتن نام یوزر و کلمهٔ عبور تقریباً غیر ممکنه. حالا هر کاری که کرده‌ای باعث شده که مک بصورت دیفالت روی حساب یوزر اصلی روشن نشه و بعد از روشن شدن نام و کلمهٔ عبور یوزر رو بپرسه. اگر وضع مطابق چیزی هست که گفتم و تو اصلاً نمی‌تونی سیستم رو باز کنی، و اگر DVD نصب سیستم عامل اون رو هم نداری (که همیشه با هر مک که به فروش می‌رسه همراهه) بفهمی نفهمی کلاهت پس معرکه هست!
اگر یک کاربر مک می‌شناسی کامپیوتر رو ببر تا به کامپیوترش وصل کنه. اگر نمی‌شناسی، فکر کنم که باید DVD نصب سیستم عامل مک (Mac OS 10.4) رو اول تهیه کنی.
Optical Drive مک باید از عهدهٔ DVD بر بیاد. اپل تقریباً ده سال هست که چیزی کمتر از DVD drive بیرون نداده.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 01 سپتامبر 2008, 21:05

راه انداختن این دستگاه و دسترسی به اطلاعات آن دو مسئله جداگانه است.

اگر فایلی در خارج از پوشه user ها باشه راحت میشه بهش دسترسی پیدا کرد. کافیه که کامپیوتر خاموش رو با یک سیم فایروایر به یک مک دیگه وصل کنید، بعد روشنش کنید و T رو فشار بدید، کامپیوتر مثل یک هارد خارجی روی مک دوم باز میشه. در این حالت همونطور که قبلا گفتم، فایلهایی که در خارج از فولدر کاربران هستند رو میشه باز یا کپی کرد، اما فایلهای یوزرها قفل میمونند و این برای حفاظت اطلاعات اونهاست.

مطئنا راه‌هایی هست که هکرها استفاده میکنند تا بتونند به فایلهای یوزرها دسترسی پیدا کنند، اما اولا من بلد نیستم، دوما اگر هم میدونستم اینجا نمیشه اینجور راه‌ها رو توضیح داد.

اما برای راه انداختن کامپیوتری که دیگه قفل مونده، اگه از خیر اطلاعات داخلش بگذرید، کافیست که یکDVD اینستالر سیستم مک رو بخرید و سیستم رو از نو اینستال کنید، فقط یادتون باشه که اگر هارد رو فرمت کنید تمام اطلاعاتش پاک میشه، اگر هم فورمت نکنید باز هم اطلاعات یوزرهایی که پسوردشون رو ندارید قفل و غیر قابل دسترس میمونه.

یادتون نره که پسورد جدید رو فراموش نکنید و به داییتون بگید که همیشه از فایلهاش یک بک‌آپ بگیره تا برادر زاده‌اش با خیال راحت‌تری بتونه با کامپیوترش کار کنه! :-)

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط anappleaday » 01 سپتامبر 2008, 21:30

با سلام ، اميدوارم كه تا بحال موفق شده باشى كه كامپيوترت رو راه بندازى ولى اگر هنوز نشدى
يه نگاهي به اين دو تا لينك بنداز فكر كنم بدرد ت بخوره !!
موفق باشى !! :-)
پیوست‌ها
reset_password_2.jpg
reset_password_2.jpg (47.87 KiB) - بازدید 6972 بار
an apple a day
ADSL
iPod Touch 4th gen. 64GB
iPad 16GB
نماد کاربر
anappleaday

پست‌ها : 104

پستتوسط anappleaday » 02 سپتامبر 2008, 19:46

an apple a day
ADSL
iPod Touch 4th gen. 64GB
iPad 16GB
نماد کاربر
anappleaday

پست‌ها : 104

Thanks

پستتوسط archiran » 06 سپتامبر 2008, 19:07

از شما دوستان که جواب سوالم رو دادید صمیمانه تشکر میکنم.
اول اینکه نسبت من به داییم خواهر زادشه نه برادر زادش ;-)
نکته بعد اینکه فکر کنم بهترین کار اینه که کاملاً بیخیالش بشیم!
چون من هیچ شررشته ای از اپل ندارم متاسفانه.
دوست داییم تا چند وقت دیگه از انگلیس میآد. امیدوارم اون بتونه درستش کنه.
ممنونم از شما
archiran

پاسخ: Thanks

پستتوسط Ali.Rastegar » 07 سپتامبر 2008, 00:46

شما بالاخره به دیسک سیستم عامل که اسمش Mac OS X هست نیاز خواهید داشت. برای اطمینان از سازگاری با iBook داییتان نسخه‌ی 10.3 یا Panther *رو از بازار تهیه کنید. وقتی CD شماره‌ی ۱ داخل دستگاه هست کامپیوتر رو روشن کنید و بلافاصله کلید C رو نگهدارید تا از روی CD بوت بشه. بعد از اینکه setup سیستم عامل اجرا شد به جای انجام مراحل setup از منوی Installer گزینه‌ی Reset Password رو انتخاب کنید. بعد مثل این عکس هر کاربری جز Admin(root) رو انتخاب کنید و password جدید وارد کنید:
http://km.support.apple.com/library/APP ... 6156_2.jpg
اینا همه در شرایطی هست که password مربوط به خود سیستم‌عامل بوده باشه،‌اگر OpenFirmware Password باشه، یعنی دقیقا مثل این تصویر:
http://km.support.apple.com/library/APP ... 6482_2.jpg
بحثش جداست.
* من Panther رو توصیه کردم چون ۴ سال پیش Tiger منتشر نشده بود و احتمال اینکه روی اون iBook این نسخه باشه بیشتر از Tiger هست.(مگه اینکه در این مدت کسی سیستم عامل کامپیوتر داییتون رو ارتقا داده باشه.)
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

Re: پاسخ: Thanks

پستتوسط GK » 08 سپتامبر 2008, 21:50

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
شما بالاخره به دیسک سیستم عامل که اسمش Mac OS X هست نیاز خواهید داشت. برای اطمینان از سازگاری با iBook داییتان نسخه‌ی 10.3 یا Panther *رو از بازار تهیه کنید. وقتی CD شماره‌ی ۱ داخل دستگاه هست کامپیوتر رو روشن کنید و بلافاصله کلید C رو نگهدارید تا از روی CD بوت بشه. بعد از اینکه setup سیستم عامل اجرا شد به جای انجام مراحل setup از منوی Installer گزینه‌ی Reset Password رو انتخاب کنید. بعد مثل این عکس هر کاربری جز Admin(root) رو انتخاب کنید و password جدید وارد کنید:
http://km.support.apple.com/library/APP ... 6156_2.jpg
اینا همه در شرایطی هست که password مربوط به خود سیستم‌عامل بوده باشه،‌اگر OpenFirmware Password باشه، یعنی دقیقا مثل این تصویر:
http://km.support.apple.com/library/APP ... 6482_2.jpg
بحثش جداست.
* من Panther رو توصیه کردم چون ۴ سال پیش Tiger منتشر نشده بود و احتمال اینکه روی اون iBook این نسخه باشه بیشتر از Tiger هست.(مگه اینکه در این مدت کسی سیستم عامل کامپیوتر داییتون رو ارتقا داده باشه.)

با سلام
علی جان، یکی از ساده ترین راه ها همینی ست که تو بالا دادی: به اضافه اینکه با هر دی وی دی لئوپارد نیز می شود به reset password آی بوک دست یافت
اگر این دوستمان برگشت و بدون دیسک سیستم عامل مشکلش همچنان باقی بود، راه command + S و ترمینال را برایش پیشنهاد می دهیم :-)
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان