انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

Mac OS X 10.6 Snow Leopard

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پستتوسط mani3552 » 16 فوریه 2010, 01:26

سلام
پیرو صحبت ایلیا جان بگم من زمانی از ماشین مجازی استفاده میکنم (Parallel Desktop 4) زمان Shutdown شدنم بیشتر طول میکشه ( نه بیست ثانیه) نسبت به زمانی که از parallel استفاده نمیکنم.
به نظر شما این قضیه هم میتونه تو زمان Shutdown شدن دخیل باشه؟

با تشکر
محمد مانی

MacBook 13.3" - 2.4GHz, 2GB RAM, 250 GB HDD | MB467LL/A - 10.6.2
Qazvin | ADSL 128kbps
MacBook Air (Early 2013), macOS 11.1
MacBook Pro (Early 2020), macOS 11.1
iPhone 3GS 16GB
نماد کاربر
mani3552

پست‌ها : 93

پستتوسط Pooria Azimi » 16 فوریه 2010, 01:38

من برای ماهها، گفته بودم که دو فیلترشکن + برنامه ی میل در ابتدای بالا اومدن لپرد و اسنولپرد اجرا بشن. به خاطر همین، در طول این چند ماه، هر بار که کامپیوتر رو ریستارت می کردم، دقیقاً 2-3 دقیقه طول می کشید تا اینا لود بشن. و فکر می کردم مشکل، تعداد بسیار بسیار زیاد برنامه هاییه که دارم و البته، هارد 250 گیگ که 243 گیگش پره!!

چند روز پیش، فقط برای تفنن، این سه برنامه رو گفتم که دیگه خودشون اتوماتیک اجرا نشن، حالا در عرض 10 ثانیه سیستم میاد بالا. و اجرای اونا هم 30 ثانیه طول می کشه. هنوز متوجه نشده م مشکل چیه، اما تجربه ای که داشتم این بود که دیگه هیچ وقت برنامه اضافی ای رو Open at Login نکنم.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط amirazizi » 17 فوریه 2010, 01:26

پوریای عزیز

از اونجا که از عزیزترین کاربران ایرماگ هستید نمی تونم این رو نگم

درسته سیستم Mac خوبه ولی اون هم برای خودش نقص هایی داره ,

۲۴۳ از ۲۵۰ هارد واقعا وحشتناکه و ممکنه هر لحظه سیستم تون رو نابود کنه

حداقل فضای اضافه که هارد Mac نیاز داره ۱۰ درصد شه که می شه ۲۵ , تو رو خدا در حق خودت و سیستمت ظلم نکن و این ۲۵ گیگ رو خالی کن , اگر هم بیشتر بتونی خالی کنی بهتر

با احترام

امیر
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط Pooria Azimi » 17 فوریه 2010, 02:16

چشم... ممنون از توصیه. حتماً‌این کار رو می‌کنم :-D

به نظرم تنها نقطه ضعفی که مک‌بوک‌ها دارن، همین هارد کمشونه. البته ۲۵۰ گیگ خیلی‌ها زیاد هم هست، ولی من که ۳۰۰ گیگ فیلم بلوری ( البته عمدتاً کلاسیک ) و ۱۰۰ گیگ ویدئوهای کلاس‌های دانشگاه‌های هاروارد و استنفورد و MIT ـه (‌Computer science)، و همه‌شون رو هم دوست دارم :-) خیلی سخته که هاردم رو خالی نگه دارم...

باز هم ممنون.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط eysun » 17 فوریه 2010, 03:02

آقا پوریا از این فیلم هات به ما هم میدی؟! :دی
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

پستتوسط abdol » 17 فوریه 2010, 12:24

من هم همینطور :joy:
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط Pooria Azimi » 17 فوریه 2010, 16:38

حتماً. خوشحال می‌شم. :-)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط eysun » 21 فوریه 2010, 00:26

اخیرا وقتی یک فلش دیسک رو با Snow leopard به Fat32 فرمت میکنم ، در ویندوز اونو نمیشناسه! مشکل از کجاست؟!
نماد کاربر
eysun

پستتوسط abdol » 21 فوریه 2010, 01:05

ویندوز شما XP نیست احیانا؟
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پستتوسط abdol » 21 فوریه 2010, 01:26

من در XP این مشکل رو داشتم. اگر بخواهید در مک فرمت کنید باید Partition Map Schemeمناسب رو انتخاب کرده باشید.
مک به حالت اولیه از GUID اسفاده می کنه. به این صورت درست کنید:
به Disk Utility برید
-فلش رو انتخاب کنید.
-partition بروید.
-volume scheme را به تعداد پارتیشنهایی که لازم دارید تغییر بدید.
-options رو بزنید و Masterboot... رو انتخاب کنید.
-Format رو بر روی FAT و DOS تنظیم کنید.
-apply.
آخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar on 05 سپتامبر 2011, 01:19, ویرایش شده در 2.
دلیل: ‎برگرداندن متن اصلی عبدل پیش از آنکه با متن‌های بی‌ربط جایگزینش کند.
abdol
Banned

پستتوسط eysun » 21 فوریه 2010, 01:47

درسته مشکل همینه ! یک بار اون رو تغییر داده بودم و یادم رفته بود به حالت اول برگردونم. این مشکل در vista و ۷ پیش نمیاد؟
مرسی عبدل جان از راهنماییت
نماد کاربر
eysun

پستتوسط abdol » 21 فوریه 2010, 02:37

راستش نمی دونم چون من فلش رو به کامپیوتر های دانشگاه می زنم که همگی ز دم XP هستند. Seven روی مک بوک دارم و بوت کمپ روشه وPC هم دارای mac drvie است پس جواب درستی نمی تونم بدم ضمن اینکه من مدت کوتاهی است که مک گرفتم و راستش این جواب رو بقیه دوستان بهتر از من میدونن حتما. :joy:
آخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar on 05 سپتامبر 2011, 01:20, ویرایش شده در 2.
abdol
Banned

پستتوسط pooriya.kh » 21 فوریه 2010, 22:32

باسلام خدمت دوستان
من در اینترنت درباره ی filevault در مک تحقیق کردم ولی چیز قابل توجهی نفهمیدم !!!
میشه لطفا یک توضیح مختصر بدید
متشکرم
pooriya.kh

پست‌ها : 530

پستتوسط abdol » 21 فوریه 2010, 23:06

یک برنامه برای کد گذاری اطلاعات شخصی هر user است به نحوی که فقط صاحب account به اون دسترسی داره.
اطلاعات بیشتر:
http://en.wikipedia.org/wiki/FileVault
آخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar on 05 سپتامبر 2011, 01:20, ویرایش شده در 2.
abdol
Banned

پستتوسط Pooria Azimi » 22 فوریه 2010, 00:24

اگر در سیا و ناسا ( یا خدای نکرده موساد! ) کار می‌کنید این رو باید روشن نگه دارید تا اطلاعات اکانتتون محرمانه باقی بمونن :-)

و حالا یک نکتهٔ تقریباً باربط:

همون‌جور که می‌دونید، رم کامپیوتر تقریباً محدوده. مثلاً‌ ۱ گیگ، ۲ گیگ، ۴ گیگ یا یک عدد نسبتاً کوچک. پس چجوریه که در مکینتاش ( و کلاً‌ همهٔ OS ـهای جدید ) می‌شه فتوشاپ + Xcode + چند دوجین برنامهٔ سنگین دیگه رو همزمان با هم باز کرد ( و ده‌ها background process هم همیشه فعال هستند که کاربر از وجودشون خبر نداره ) که مثلاً مجموع حافظهٔ رَمی که احتیاج دارن ۷-۸ گیگ می‌شه؟ در اینجا، سیستم‌های عامل مدرن از swapping حافظه استفاده می‌کنن. یعنی یک قسمتی از هارددیسک رو بر می‌دارن و یک مقداری از اطلاعات رم که مثلاً مربوط به سافاریه ( و الآن سافاری minimize شده و موقتاً بهش احتیاج نداره ) رو در اون‌جا قرار می‌ده و بعد، اطلاعات یک برنامهٔ جدیدتر رو در فضای خالی شده می‌ریزه. و این کار رو پیوسته تکرار می‌کنه. برای همینه که اگر ۱۰٫۰۰۰ برنامه هم با کامپیوتر باز کنیم، کامپیوتر از کار نمی‌افته بلکه فقط کندتر می‌شه چون مشغول swap کردنه. ( به فضای swap شده، حافظهٔ مجازی یا virtual memory هم می‌گن ).

خوب، مشکل امنیتی که پیش میاد کجاست؟ فرض کنید شما در همون سازمانی کار می‌کنید که امنیت براش مهمه و ( به خیال خام خودش )‌ تمام اطلاعاتِ خامِ حیاتیِ روی هارددیسک رو رمزگذاری کرده. یا مثلاً عکس یا ویدئویی رو اخیراً داشتید تماشا می‌کردید و الآن حذفش کرده‌اید ( و سطل آشغال رو هم secure خالی کرده‌اید ).

اما قسمت ناراحت‌کننده اینجاست که (‌به لطفِ همین swapping که قرار بوده مفید باشه ) اطلاعات ممکنه به صورت رمزنشده روی هارددیسک باقی مونده باشن و اگر یک فردی به صورت فیزیکی به هارددیسکتون دسترسی داشته باشه، خیلی راحت می‌تونه virtual memory رو با برنامه‌های مخصوص زیر و رو بکنه و به مقاصد پلیدش برسه.

یک راه برای جلوگیری اینه که کلاً swap رو خاموش کرد ( که سرعت کارایی رو بالا می‌بره چون سیستم‌عامل مجبور نیست حواسش به swap کردن هم باشه، ولی عملاً حافظه محدود می‌شه به همون میزان رم که شاید خیلی مطلوب نباشه ).
یا راه دیگه هم اینه که در هر بار راه‌اندازی مجدد سیستم، virtual memory رو پاک کرد.
اما مکینتاش یک راه دیگه هم پیش روی شما می‌ذاره ( ویندوز به طور خودکار این امکان رو نداره و برنامه‌های 3rd party که این کار رو می‌کنن، معمولاً کند و ناقص و پرخطا این کار رو می‌کنن )‌ و اون راه هم اینه که همین اطلاعات Virtual Memory هم رمزنگاری بشن تا اگر کسی حتی هارددیسک شما رو هم تونست به دست بیاره، باز هم نتونه اون اطلاعات رو به چنگ بیاره.
انجامش هم در مک خیلی راحته. فقط کافیه در System Preferences به قسمت Security رفته و Use secure virtual memory رو فعال کنید:
پیوست‌ها
Screen shot 2010-02-21 at 11.16.57 PM.png
Screen shot 2010-02-21 at 11.16.57 PM.png (92.58 KiB) - بازدید 10587 بار
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 26 مهمان