انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

لئوپارد آمد

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

لئوپارد آمد

پستتوسط Behnam » 28 اکتبر 2007, 19:26

سرانجام لئوپارد به بازار آمد و طبعاً رشتهٔ گفتگوها از حدس و گمانهٔ کاربران به تجربیات عینی تغییر خواهد کرد که این شایستهٔ تاپیک تازه‌ای بود.
اپل هنوز دو روز از عرضهٔ لئوپارد نگذشته، یک بروز رسانی منتشر کرده است. این پچ مشکلی را برطرف می‌کند که برخی کاربران در نصب لئوپارد و انتقال اطلاعات مربوط به login & keychain با آن مواجه شده‌اند که به گفتهٔ اپل به شیوهٔ ذخیرهٔ این اطلاعات در اولین نسخهٔ این سیستم عامل، Mac OS 10.1 بر می‌گردد.
http://www.macnn.com/articles/07/10/27/ ... s.leopard/
از سوی دیگر، بسیاری از کاربران در نصب لئوپارد به شیوهٔ upgrade با مشکل روبرو شده‌اند که عملیات نصب را بسیار طولانی یا کاملاً منجمد کرده و آنها را وادار کرده است که دوباره کامپیوتر را از DVD بوت کنند و شیوهٔ archive and instal را برگزینند.
این مشکل ظاهراً به یک نرم‌افزار بخش ثالث مربوط می‌شود که عملیات نصب به شیوهٔ upgrade را مختل می‌کند. نرم‌افزار مشکوکی که بر آن انگشت گذاشته شده است APE (Application Enhancer) از Unsanity LLC است که برای هک کردن مک به منظور اضافه کردن امکاناتی چون shape shifter از سوی برخی از کاربران مورد استفاده قرار گرفته است.
http://www.computerworld.com/action/art ... rss_news50
ولی خود اپل هنوز در این مورد واکنش رسمی نداشته است و در راهنمایی تلفنی به خریدارانی که در نصب لئوپارد به شیوهٔ upgrade با مشکل روبرو شده‌اند صبر را توصیه می‌کند. نصب به این شیوه ممکن است تا دو ساعت طول بکشد (بسته با اینکه تا چه اندازه برنامه‌های مختلف با تنظیمات شخصی در نسخهٔ پیشین نصب بوده باشد) ولی وجود APE گویا این عملیات را تا شش هفت ساعت طولانی‌تر می‌کند... اگر کاربری پیش از آن عملیات را متوقف نکرده باشد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پاسخ: لئوپارد آمد

پستتوسط Reza.Y » 28 اکتبر 2007, 20:08

بهنام جان سپاس از آغاز این موضوع. آقا من هنوز توی کف اون ویژگیهای محرمانه که جابز قول داد هستم. چی شد یهو؟
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط Behnam » 28 اکتبر 2007, 20:33

راستش من هم مانده‌ام که این قضیه چی بود!
برخی نویسندگان از همینک ادعا می‌کنند که تحولاتی که در لئوپارد نسبت به تایگر روی داده است بیشتر به یک به روز رسانی شباهت دارد تا upgrade.
من با این نظر مخالفم چون امکانات جدیدی که از نظر تجربهٔ کاربری به لئوپارد اضافه شده است حتی در برخی جزئیات در مثلاً Mail کاملاً اساسی است. اما نکته این است که این امکانات مدتهاست که از سوی اپل معرفی شده بودند و چیز محرمانه‌ای ندارند!
به گمانم بخش «محرمانه»ی این توسعه مربوط به برنامه‌نویسی این سیستم عامل باشد. بسیاری از کارشناسان در حیرتند که چگونه لئوپارد اینهمه امکانات گرافیکی پیش‌نمایش فایل‌ها را عرضه کرده است بدون اینکه سرعت عمل سیستم عامل بخاطر این حجم عظیم فعالیت‌های گرافیکی کاهش یافته باشد. گمان می‌کنم که بخش «محرمانه» به همین قضیه مربوط باشد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Rastegar » 29 اکتبر 2007, 09:51

حقیقت این است که معرفی Dock جدید و Stacks و تغییرات Desktop و سایر مسائلی که اولینبار در WWDC امسال اعلام شدند را باید -حتی با کراهت!- همان ویژگیهای محرمانه حساب کنیم.
اگرچه من گمان می‌کنم ویژگیهای مهمتری هم بود که اپل برای جلوگیری از تاخیر مجدد Leopard آنها را کنار گذاشت. حتی در این مدت حداقل ۳ ویژگی کوچک Leopard را که قبلا در سایتش نوشته بود حذف کرد.(سوییچ سریع بین مک و ویندوز از طریق SafeSleep و Hibernate، امکان sync کردن noteها با iPhone و حالا امکان استفاده از Time Machine با دیسکهای متصل بهAirport که البته هنوز راه حل غیر رسمی دارد.)
و اما Leopard در زیربنا تغییرات خیلی خوبی داشته. اینطور که شنیدم همین AutoFS باعث میشه دیگه هرگز Finder با اختلالات شبکه freeze نشه. از امکانات CPUهای چند هسته‌ای خیلی بهتر استفاده میشه و کلا مدیریت پروسه‌ها مدرنتر شده. تغییراتی که در موتور متنی ایجاد شده مثل پشتیبانی از OpenType و نکات دیگه.
این حرفم تکراریه اما به هرحال من معتقدم اپل اگر اینقدر جنجال و بزرگنمایی روی یکسری ویژگی Leopard نمیکرد و دائما Vista رو زیر سوال نمیبرد Leopard خیلی دوست داشتنی‌تر بود :-)
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Reza.Y » 29 اکتبر 2007, 10:03

امکان sync کردن noteها با iphone در واقع اشتباه فهمیده شده. این پست John Gruber را بخوانید: http://daringfireball.net/linked/2007/o ... note_synch
Reza.Y

پستتوسط Ali.Rastegar » 30 اکتبر 2007, 14:11

من همیشه reviewهای ars رو درمورد Mac OS X از سر تا ته به دقت میخونم و این یکی هم مثل همیشه عالی بود:
http://arstechnica.com/reviews/os/mac-os-x-10-5.ars/1
هرچند در برخی موارد اختلاف سلیقه داریم :-)
چند تا سوال که هیچکجای سایت اپل جوابش نبود رو به خوبی جواب داده:
۱- QuartzGL در بعضی برنامه‌ها فعاله و بعضیها نیست. دلیلش اینه که برنامه‌ای که با در نظر گرفتن Quartz که از CPU و RAM استفاده میکرد ساخته شده انتقالش به GPU گاهی اوقات نتیجه‌ی منفی میده. پس خود developer وقتی با در نظر گرفتن QuartzGL برنامه‌اش رو اصلاح کرد مشخص میکنه که برای برنامه‌اش فعال بشه. نتیجه‌ی اینو الان نمیبینیم. حداقل ۱-۲ سال دیگه :-)
۲- هنوز Resolution Independence بدون نقص نیست و پیشفرض فعال نیست. اما خیلی کاملتر شده و مخلوطی از vector و bitmap رو استفاده میکنه، هرکدوم در جای مناسب :-) برای vector از PDF استفاده میشه.
۳- روش پردازش محیط گرافیکی و theme در Leopard به کل عوض شده صرف نظر از فعال یا غیر فعال بودن Resolution Independence. با CoreUI هم اوضاع نظم و قاعده‌ی بهتری داره(باز هم XML!) هم امکان تغییرات کلی در theme در آینده تا حد زیادی فراهم شده.
۴- تغییرات Finder بعضیهاش از نظر همه مثبت هستن و بعضیهاش از نظر نویسنده‌ی مقاله منفی. من که فکر میکنم حتی اون تغییرات منفی رو هم ترجیح بدم با اینکه دلیل نارضایتی نویسنده‌ی مقاله رو هم درک می‌کنم.
۵- اپل در جای جای زیربنای سیستم‌عامل تصمیمهای درست و آینده نگرانه گرفته که هم در استفاده‌ی فعلی ما و هم در نسخه‌های آینده‌ی Mac OS X تاثیرات قابل توجهی دارن.
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط GK » 30 اکتبر 2007, 14:45

با سلام و...
به هر حال ، اگر قصد نصب لئوپارد را دارید، حواس‌تان باشد به بروزرسانی از تایگر !!!!! اغلب اوقات گرفتاری پیش می‌یاد. بهتراینکه:
- قبلا تمام تنظیمات و داده های شخصی را حفظ کنید. ( ساده تر از همه بک‌آپ کل پرونده‌ی user )
- لئوپارد را از اول و کامل و به صورت « تمیز» نصب کنید
- حالا با کمک assistant migration می‌توانید تمام برنامه ‌ها و داده‌های شخصی خود را انتقال دهید به لئو.

علی جون
منظور از این چیزهای «محرمانه» لئوپارد، شاید آن پیش‌خبر پنهان آیمک آلومینیومی و نیز مک‌بوک جدید که قرار است در این روزهای آینده بیاد، بوده است !!!! :lol: :lol:
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Ali.Rastegar » 30 اکتبر 2007, 16:11

قلی جان اینها را هم دوست فالگیرت گفت؟ ;-)
به نظر کم دردسترین روش نصب archive & install است، هم تقریبا تمیز است هم بدون نیاز به backup گیری اطلاعات را حفظ می‌کند. هرچند که من با این وجود از اطلاعاتم backup گرفتم.
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط GK » 30 اکتبر 2007, 16:39

علی جان
من با archive & install آخرین بتای لئوپارد دو سه مشکل پیدا کرده بودم. مثال : از ۵۸ برنامه‌‌‌ای که توانسته بود به خوبی در ( application (old حفظ کند، فقط ده پانزده تایش را دوباره نصب کرد. و از این برنامه های نصب شده چندتایی نیز به دردسر افتادند
به گمانم برخی از نرم‌افزارها، از جمله parallel روی تایگر و لئو به دو شکل متفاوت نصب میشوند. چونکه معماری این دو سیستم عامل دقیقا یکی نیست.
آره، خبر مک بوک جدید باز کار آن فال‌بین ماست !!!!
اگر ۹ ماه پیش به حرفش اعتماد داشته و کمی سهام اپل می خریدم، امروز میشدم بیل گیتس !!! ( سهم اپل از ۸۴ دلار رسیده امروز به ۱۸۶ دلار )
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Reza.Y » 30 اکتبر 2007, 17:35

اون Ars technica review عالی بود. علی جان سر بعضی جزئیات look and feel راست می‌گه. می‌دونی کاربر عادی رو باید با زرق و برق راضی نگه داشت ولی نتیجه یک کم برای حرفه‌ای‌ها ناخوشایند شده.
Reza.Y

پستتوسط saeidk » 31 اکتبر 2007, 13:01

اپل گفته حداقل پروسسور برای لئوپارد ۸۶۷ است. این یعنی این که روی G4 700 من اصلاً نصب نمی‌شه یا کند می‌شه؟ اگرکه اصلاً نصب نمی‌شه دیگه dvd اون رو تهیه نکنم.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Behnam » 31 اکتبر 2007, 15:19

مال من هم G4 800 هست و از خیر نصبش گذشته‌ام. اگر هم نصب بشه، کارایی لازم را نخواهد داشت.
در ضمن اگر وضع به منوال قدیم باشد، installer قبل از نصب سخت‌افزار کامپیوتر را بررسی می‌کند و اگر با شرایط حداقل مطابقت نداشته باشد پیامی می‌دهد که لئوپارد روی این ماشین قابل نصب نیست.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط saeidk » 31 اکتبر 2007, 19:00

ما این جا وضعمون خرابه! (':(')
شما چرا آقا بهنام. اونجا که قسطی مفت در می‌آد. باید به فکر خرید یه دونه نو باشم.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط GK » 31 اکتبر 2007, 20:01

لئوپارد روی G4 800 نمیشه !!! ؟؟؟ چرا که نه !!!! دو سه شرط کوچولو می‌خواد :
- داشتن محتوای دی وی دی سیستم عامل لئو روی یک HDD خارجی external با usb (ببخشید usb با ppc بوت نمی شود!!!) و یا بهتر firewire
- جاگذاری این فایل کوچک به جای فایل سیستم :
http://www.box.net/shared/dv8v9t9tso
همین.
مبارکه انشاله !!!!
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Behnam » 01 نوامبر 2007, 02:45

چشم. در اولین فرصت!
من کلاً با تغییرات با کندی مواجه می‌شوم. در مورد تایگر هم همینطور بود. اگر چیزی می‌دیدم که واقعاً چشمم را می‌گرفت، لحظه‌ای صبر نمی‌کردم ولی حالا منتظرم که اپل یک مُدل جدید Art Deco بیرون بدهد تا راضی شوم از این چراغ رومیزی‌ام دل بکنم! فعلاً که این طفلک از همه نظر کارم را راه می‌اندازد.
راستی قلی این حتماً باید یک HDD خارجی باشد؟ نمی‌توان روی یک پارتیشن داخلی گذاشت؟
دیگر اینکه اگر اپل نمی‌خواهد روی این ماشین ها نصب شود لابد دلیلی دارد و نمی‌خواهد از همه جا کاربران برایش باگ گزارش کنند که چنین و چنان. پس لئوپارد روی این ماشین ها شاید باعث چنین و چنان شود!
نماد کاربر
Behnam

بعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 30 مهمان