انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکل با فونت فارسی

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

Re: مشکل با فونت فارسی

پستتوسط javadkh65 » 20 ژوئیه 2010, 23:34

ممنون!

نمیدونم یه آریال چجوری توی فولدر یوزر بود! اون رو حذف کردم و متن به شکل زیر در اومد:
پیوست‌ها
Bild  2010-07-20 at 11.31.29 PM.jpg
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط Behnam » 21 ژوئیه 2010, 02:16

دخل تاهوماشون رو که درآوردیم. حالا مونده عددهای انگلیسی و «ي» نقطه دار که نمی‌دانم چکارش کنیم! من که خسته شدم!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط javadkh65 » 21 ژوئیه 2010, 15:38

بهنام جون ما که فقط از این فونت ها استفاده می کنیم خسته شدیم شما که درست می کنی که واقعا باید بهت گفت خداقوت!!
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط Reza.Y » 21 ژوئیه 2010, 16:12

نمی‌دانم شما هم این مشکل را در فایرفاکس ۳.۵+ دارید یا نه. به خودی خود تصمیم می‌گیرد که اعداد را به عربی/لاتین تبدیل کند و تصمیم‌گیری بر پایه کاراکتر همسایه است. واقعا اذیت کننده است به خصوص که از اعداد فارسی (۶، ۵ و ۴)‌ خبری نیست.
پیوست‌ها
firefox-numbers.jpg
تبدیل خودکار نمایش اعداد در فایرفاکس
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط Ilia » 21 ژوئیه 2010, 16:41

من ۳.۶.۳ را دارم و اعدادم همه انگلیسی هستند.

FF_Snap.png
FF_Snap.png (11.93 KiB) - بازدید 12631 بار
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط AliGhz » 08 اوت 2010, 19:48

امان از این فونت‌های اریال!
این اواخر، مشکل جدا شدن حروف را داشتم که با راهنمایی همین تاپیک، همه فونت‌های خانواده اریال را غیرفعال کردم و همه چیز خوب بود. همین لحظاتی پیش، دیدم که وقتی در Mail می‌خواهم نامه جدید بنویسم، حروف جدا از هم تایپ می‌شوند! در سافاری هم دیدم مثلا در جی‌میل وقتی با command++ فونت‌ها را تغییر اندازه می‌دهم، یکی در میان حروف را جدا از هم نشان می‌دهد! آمدم اینجا مشکل را مطرح کنم که گفتم قبلش یک بار دیگر فونت‌بوک را چک کنم؛ و بله...دیدم که یک خانواده اریال آنجا جا خوش کرده‌اند! آن را هم غیرفعال کردم و دنیا دوباره جای بهتری شد :-)
حالا نمی‌دانم قبلا آن را ندیده بودم یا این‌که خود به خود اضافه شده بود؛ که البته گزینه اول محتمل‌تر است و گزینۀ دوم ناممکن به‌نظر می‌رسد.
فونت خود به خود که اضافه نمی‌شود؟
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Behnam » 08 اوت 2010, 20:21

AliGhz نوشته است:[نمایش]
فونت خود به خود که اضافه نمی‌شود؟

خود به خود که نه. ولی با نصب نرم‌افزار هایی که بویژه با ویرایش متن سر و کار دارند ممکن است قلم‌هایی هم به همراه آن نصب شوند.
اگر شما روی مک کار می‌کنید، یکی از راه حل‌های قطعی و نهایی نصب قلم‌هایی هست که من برای سفاری درست کرده بودم. تایمز و اریال و غیره همه نصب می‌شوند بدون اینکه برای مک مشکلی ایجاد کنند. منتها روی ویندوز نباید آنها را نصب کرد چون یکی از آنها تاهوما هست که قلم سیستم ویندوز است و با نصب قلم ساخت من فلاکت ایجاد خواهد کرد. ولی روی مک، ابتدا هرچه قلم همنام قلم‌های ویژهٔ سفاری دارید بکلی از هارد پاک کنید -نه فقط غیر فعال بلکه بکلی نابود کنید- بعد اینها را نصب کنید و هم همهٔ این قلم‌ها را دارید و هم با مشکلی مواجه نخواهید بود. من که مدتهاست که دارم از آنها استفاده می‌کنم و مشکلی ندارم. آن Tahomabuster که در این بسته نصب می‌شود نعمتی است برای مشاهدهٔ صفحاب وِب فارسی زبان.
https://public.me.com/behnam
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط iShahin » 10 اوت 2010, 04:40

سلام ممنون بهنام جان. راستش من با فونت فارسی مشکل نداشتم همه چی درست بود. اما من همون روزی که از شما سوال کردم رفتم فونت xseries دانلود کردم برای این که فونت هام خوشگل بشه اما بعد اون فونت ها بد خط شدن و جدا جدا هستن قسمتیش مثلا س ل ا م باید چکار کنم؟

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط Behnam » 10 اوت 2010, 06:12

والله چه عرض کنم iShahin جان. اولین کاری که باید بکنی اینه که اون فونت‌ها رو دوباره برداری. اگر مشکلت حل شد که شد. اگر نه بگو قضیه از چه قراره.
من نمی‌دونم از xseries دقیقاً منظورت کدوم فونت‌هاست. اگر ایکس سری دوم منظور باشه، هیچ تأثیری در نمایش متن نباید داشته باشه. برای اینکه فونتی فعال بشه، باید در یک برنامه بطور دستی خودت اون فونت رو انتخاب کنی اگرنه برنامه از فونت دیفالت خودش استفاده می‌کنه و به اون فونت‌ها کاری نداره. موردی هم که یکی از فونت‌های سری ایکس ۲ (سری XB) حالت دیفالت داشته باشه در هیچ جا جز همین ایرماگ وجود نداره.
مشکل جدا شدن حروف معمولاً از این ناشی می‌شه که یک نرم‌ افزار برای نمایش یک متن علی رو صدا می‌کنه (فرض کن علی اسم یک فونته!) ولی از علی خبری نیست. در غیبت علی، اکبر میاد جلو (اکبر هم اسم یک فونت دیگه هست!) که از عهدهٔ کار بر نمیاد و سلام می‌شه س‌ل‌ا‌م. اون «علی» قلمی هست که بیخودی از سیستم پاک کرده‌ای.
یک حالت دیگه هم اینه که نرم‌افزار علی رو صدا می‌کنه و یه دفعه پنج تا علی می‌پرن جلو! سیستم هم گیج ویجی می‌گیره و یک سین رو میده به یک علی و یک لام رو می‌ده به یک علی دیگه و یک الف رو می‌ده به علی سوم و الیٰ آخر. خُب این حروف که نمی‌تونن به هم بچسبن چون از صد جای مختلف اومدن! مثلاً تو ایرماگ خودمون نمی‌تونی دست علی صمدی رو به کتف علی رستگار بچسبونی که!
از هر قلم با یک نام مشخص (نه نام فایل قلم بلکه نامی که توی فانت‌بوک می‌بینی) باید فقط یکی نصب باشه تا به قول اینجایی ها conflict ایجاد نکنه.
حالا به هرحال کار از اونجا شروع می‌شه که برگردی به وضع قبل از مشکل. هر قلمی رو که بعد از آن نصب کرده بودی بردار و هر قلمی رو که حذف کرده بودی دوباره نصب کن. حالا کامپیوتر من عتیقه هست. شما ها که تایم ماشین دارین که نباید مشکلی داشته باشین.
یک چیز دیگه هم هست که ایرماگی‌های قدیمی‌تر که در جریان هستند بد نیست بررسی کنند. سری ایکس ۲ چون هم OT داره و هم AAT هراز چند گاهی در مک با این مشکل روبرو می‌شد که در برنامه‌هایی که با سیستم AAT کار می‌کنند به عنوان فانت AAT به رسمیت شناخته نمی‌شد و به عنوان فانت OT به رسمیت شناخته می‌شد. بعد هم کل ماجرای چسبیدن حروف تخته می‌شد. شاید این مشکل هنوز هم وجود دارد؟ مک من که هنوز تایگر است چنین مشکلی ندارد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Strasboorg » 11 اوت 2010, 10:39

نمیدونم تاپیک مناسبی ه یا نه
همه الان با قسمت ویکی ه فوروم ودانلود سایت مشکل دارن ؟
من الان نمیتونم اون صفحه ها رو ببینم
پیغام خطا میده
کسی هست بتونه فوری و فوتی قلم XB Zar رو آپلود کنه من بتونم بگیرم ؟
ممنون
نماد کاربر
Strasboorg

پست‌ها : 120

پستتوسط Ilia » 11 اوت 2010, 16:26

متشکر از اینکه اطلاع دادید. من به علی رستگار اطلاع میدهم تا درستش کند.
اجالتا فونتها را میتوانید از سایت بهنام بگیرید:
https://public.me.com/behnam
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط iShahin » 13 اوت 2010, 10:16

سلام من یک سری از فونت ها رو از فونت بوک پاک کردم بعد فونت های شما رو اضافه کردم تغییری نکرد میشه به من بگید چیگار باید بکنم setting فونت هام به حالت پیش فرض مک برگرده و فونتها مثل قبل هونطور که از اول بود بشه؟ ببخشد من خنگم و تازه وارد لطفا ببخشید اگر سوالات ابتدایی میکنم.

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط Behnam » 14 اوت 2010, 02:04

اینطوری گمان نکنم هیچکس بتونه بهت کمک کنه. باید اطلاعات بدی. مثلاً URL یک صفحهٔ وِب که باهاش مشکل داری. مرورگری که استفاده می‌کنی (سفاری یا فایرفاکس یا غیره..) یک screenshot از اون صفحه و مشکلاتش. ضمناً بد نیست که Font Book رو هم نگاه کنی و ببینی که آیا روبری بعضی از قلم‌های لیست یک نقطهٔ سیاه وجود داره یا نه. ضمناً همونطور که گفتم تا مشکل حل نشده بهتره فونت‌های من رو اضافه نکنی چون کمکی نمی‌کنن و به گیجی اوضاع اضافه می‌کنن.
این اطلاعات و عکس‌ها رو بفرست مستقیم به من ( behnam@irmug.org) تا بیخودی توی این تاپیک جا نگیره. من هم اگر کاری از دستم بر بیاد خواهم کرد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط hsedigh » 21 اوت 2010, 17:29

joda joda boodan font hadar word ro chejor hal mishe kard?
farsi neveshtan chi?
hsedigh

پست‌ها : 6

پستتوسط Ilia » 21 اوت 2010, 19:07

جواب این سوالات شما مکررا پاسخ داده شده است. اگر کمی بگردید هم آن را پیدا میکنید و هم کمی با سایت ما بیشتر آشنا خواهید شد. و ما در خدمت شما خواهیم بود.

ucp.php?mode=terms

موفق باشید
ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 15 مهمان