انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکل با فونت فارسی

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

Re: مشکل با فونت فارسی

پستتوسط Siaavash » 14 سپتامبر 2010, 06:16

من توی تایپ فارسی با چند تا کلید مشکل دارم و به سختی تایپ می کنم.

C, V, B,N,M که پایین صفحه کلید هستن هر کدوم یه چیز بی ربط تایپ می کنن و زندگی رو سخت کردن واسه ما!!

خواهشا به داد برسید!
Siaavash

پست‌ها : 1

پستتوسط Behnam » 14 سپتامبر 2010, 08:02

در صفحه‌کلید فارسی استاندارد مک، C,V,B,N,M به ترتیب به صورت و، ر، ز، د، ذ map شده‌اند. در صفحه‌کلید استاندارد دولت ایران (و تا حدودی ویندوز) به صورت پ، د، ذ، ر، ز. شما به استاندارد ویندوز عادت دارید. این کار را بکنید:
فایل ISIRI-9147 را از https://public.me.com/behnam دانلود کنید و آن را در این جا بگذارید:
Mac HD>Library>Keyboard Layouts
کامپیوتر را restart کنید و بعد در Preferences سیستم MacOS در قسمت International که قبلاً صفحه‌کلید فارسی خود را انتخاب کرده بودید، این بار آن صفحه‌کلید Persian استاندارد مک را که انتخاب کرده بودید غیر فعال کنید و صفحه‌کلید Persian - ISIRI 9147 را تیک کنید. این صفحه‌کلید استاندارد فارسی است که از استانداردی که با خود مک می‌آید جدیدتر است و کامل‌تر.
البته در عکس ضمیمه من کلی صفحه‌کلید را تیک کرده‌ام که به کارم مربوط می‌شود. شما فقط یک صفحه‌کلید فارسی لازم دارید و آن هم ISIRI-9147 است.
پیوست‌ها
Picture 3.png
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط iShahin » 01 نوامبر 2010, 02:52

Behnam نوشته است:[نمایش]
والله چه عرض کنم iShahin جان. اولین کاری که باید بکنی اینه که اون فونت‌ها رو دوباره برداری. اگر مشکلت حل شد که شد. اگر نه بگو قضیه از چه قراره.
من نمی‌دونم از xseries دقیقاً منظورت کدوم فونت‌هاست. اگر ایکس سری دوم منظور باشه، هیچ تأثیری در نمایش متن نباید داشته باشه. برای اینکه فونتی فعال بشه، باید در یک برنامه بطور دستی خودت اون فونت رو انتخاب کنی اگرنه برنامه از فونت دیفالت خودش استفاده می‌کنه و به اون فونت‌ها کاری نداره. موردی هم که یکی از فونت‌های سری ایکس ۲ (سری XB) حالت دیفالت داشته باشه در هیچ جا جز همین ایرماگ وجود نداره.
مشکل جدا شدن حروف معمولاً از این ناشی می‌شه که یک نرم‌ افزار برای نمایش یک متن علی رو صدا می‌کنه (فرض کن علی اسم یک فونته!) ولی از علی خبری نیست. در غیبت علی، اکبر میاد جلو (اکبر هم اسم یک فونت دیگه هست!) که از عهدهٔ کار بر نمیاد و سلام می‌شه س‌ل‌ا‌م. اون «علی» قلمی هست که بیخودی از سیستم پاک کرده‌ای.
یک حالت دیگه هم اینه که نرم‌افزار علی رو صدا می‌کنه و یه دفعه پنج تا علی می‌پرن جلو! سیستم هم گیج ویجی می‌گیره و یک سین رو میده به یک علی و یک لام رو می‌ده به یک علی دیگه و یک الف رو می‌ده به علی سوم و الیٰ آخر. خُب این حروف که نمی‌تونن به هم بچسبن چون از صد جای مختلف اومدن! مثلاً تو ایرماگ خودمون نمی‌تونی دست علی صمدی رو به کتف علی رستگار بچسبونی که!
از هر قلم با یک نام مشخص (نه نام فایل قلم بلکه نامی که توی فانت‌بوک می‌بینی) باید فقط یکی نصب باشه تا به قول اینجایی ها conflict ایجاد نکنه.
حالا به هرحال کار از اونجا شروع می‌شه که برگردی به وضع قبل از مشکل. هر قلمی رو که بعد از آن نصب کرده بودی بردار و هر قلمی رو که حذف کرده بودی دوباره نصب کن. حالا کامپیوتر من عتیقه هست. شما ها که تایم ماشین دارین که نباید مشکلی داشته باشین.
یک چیز دیگه هم هست که ایرماگی‌های قدیمی‌تر که در جریان هستند بد نیست بررسی کنند. سری ایکس ۲ چون هم OT داره و هم AAT هراز چند گاهی در مک با این مشکل روبرو می‌شد که در برنامه‌هایی که با سیستم AAT کار می‌کنند به عنوان فانت AAT به رسمیت شناخته نمی‌شد و به عنوان فانت OT به رسمیت شناخته می‌شد. بعد هم کل ماجرای چسبیدن حروف تخته می‌شد. شاید این مشکل هنوز هم وجود دارد؟ مک من که هنوز تایگر است چنین مشکلی ندارد.

ممنون بهنام عزیز از توضیحاتتون مشکل همون وجود چند علی بود که دخلشون رو آوردم و درست شدند!

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

قبلی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 9 مهمان