انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نسخهٔ دوم قلم‌های سری X

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پاسخ: نسخهٔ دوم قلم‌های سری X

پستتوسط Behnam » 14 ژانویه 2014, 05:48

به قول معروف از دل برود هرآنکه از دیده برفت!
این عددهای عربی را اجباری طراحی کردم وگرنه من که طراح نیستم! اما سری ایکس ۲ یک مجموعه از زبان‌ها را زیر پوشش قرار می‌دهد و برای بعضی از گلیف‌ها ناچار شدم هنر بی‌بدیل خودم رو عرضه کنم! البته همانطور که می‌دانی یکان بُرنا نوع بولد ندارد. این نوع بولد را عمدتاً به طور اتوماتیک از روی نوع معمولی آن ساخته‌ام. آن بُرِش‌ها نتیجهٔ کار اتوماتیک است که از چشمم پوشیده مانده بود. در نوع معمولی اینطور نیست. ولی در مورد زشتی طرح بحثی نیست. اشکال این است که من بهینه سازی این قلم‌ها را سالهاست که متوقف کرده‌ام. همین هینتینگ هم اگر بدون دستکاری تمامیت ساختار قلم عملی نمی‌شد، آخر و عاقبتی پیدا نمی‌کرد. این است که شاید برای این سری جدید که دوستمان ساخته و رویش کار می‌کند اینگونه اصلاحات در سطح گلیف عملی‌تر باشد. همانطور که صفر توخالی و غیره را تغییر داده.
حالا باید عددهای جایگزین اردو را که برای سری ایکس ۲ طراحی کرده‌ام ببینی!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali.Rastegar » 15 ژانویه 2014, 01:42

بهنام جان امیدوارم زمانی کار روی قلم‌های سری دوم ایکس را دوباره شروع کنی، من که همچنان کمابیش هر روز از آنها استفاده خواهم کرد.
---
چند روز پیش ایمیلی دریافت کردم که از انتشار قلم‌هایی استانداردسازی و تصحیح شده مبتنی بر قلم‌های رایج فارسی خبر می‌داد. تا امروز فرصت آزمایش آنها را نداشتم، الان یک نمونه جملهٔ سعید را با یکان این مجموعهٔ اصلاح شده امتحان کردم و دیدم که برای جلوگیری از آن مشکل فاصلهٔ میان حروف را بیشتر کرده‌اند.
iryekan.png
iryekan.png (9.3 KiB) - بازدید 19183 بار

iryekan2.png
iryekan2.png (3.73 KiB) - بازدید 19177 بار

ظاهرا این قلم‌ها را آقای حسین زاهدی به سفارش شورای عالی اطلاع‌رسانی تصحیح کرده است:
http://www.scict.ir/Portal/Home/ShowPag ... 46fe24d8a3
(عجب آدرس‌های طولانی و شگفت‌انگیزی دارد این شورا!)
---
من با نوشتن این خبر مثلا می‌خواهم بهنام را به رقابت و تجدید نظر در تصمیم به توقف سری دوم ایکس تشویق کنم اما می‌ترسم نتیجهٔ عکس بدهد!
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar در 15 ژانویه 2014, 02:25.
دلیل: اضافه کردن تصویر اعداد عربی
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Behnam » 15 ژانویه 2014, 04:55

ترست بجا بود!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط 000937 » 27 ژانویه 2014, 00:42

آقا بهنام بازم میگم متوقفش نکن و بنظره من وقتتو صرفه چندتا فونت پرکاربرد بکن چون فونتای شورا هنوزم زشت و عیب دار هستن
000937

پست‌ها : 19

پستتوسط 000937 » 27 ژانویه 2014, 00:42

لطفا لینک دانلود آخرین فونتایی رو که کار کردید رو بذارید
000937

پستتوسط Ali.Rastegar » 27 ژانویه 2014, 03:23

لینک آخرین نسخهٔ سری دوم ایکس همیشه در ویکی قابل مشاهده است:
http://dl.irmug.com/dl.php?id=25
آخرین نسخه از جهت داشتن hinting با نسخه‌های قبلی فرق داره و هیچ کاراکتری تغییر نکرده.
اون یکی تاپیک با عنوان فونت‌های منتج از سری ایکس حاوی نسخهٔ تغییر یافتهٔ قلم‌های سری ایکس است که آنها را فرد دیگری مبتنی بر کار بهنام تولید کرده است.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط 000937 » 28 ژانویه 2014, 20:13

تشکر دوست عزیز
000937

پستتوسط javadEd » 21 فوریه 2014, 13:07

سلام
اسنپشات زیر رو ببینید،وقتی فونت یه مقدار کوچیک میشه، محل اتصال حروف ناجور میشه... توی اندازه یه مقدار بزرگتر مشکلی وجود نداره
تصویر
javadEd

پست‌ها : 8

پستتوسط saeidk » 21 فوریه 2014, 15:13

این همون قضیه هینتینگ است. شما در چه برنامه‌ای چه سیستم‌عاملی چه اندازه‌ای؟ این موضوع را دیده‌اید.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط javadEd » 22 فوریه 2014, 19:20

saeidk نوشته است:[نمایش]
این همون قضیه هینتینگ است. شما در چه برنامه‌ای چه سیستم‌عاملی چه اندازه‌ای؟ این موضوع را دیده‌اید.

ممنون
فوتوشاپ/مک/ حدود ۱۸ یا کمتر
البته با اون فونت‌هایی که دوستان از یه سایت دیگه گذاشتن، تست کردم و مشکل نداره ( البته تا جایی که چشم من یاری میکنه )
تصویر
javadEd

پست‌ها : 8

پستتوسط Ilia » 24 فوریه 2014, 00:27

من روی فتوشاپ CS5 (ورژن ۱۲) روی مک امتحان کردم و مشکلی نداشت.

Screen Shot 2014-02-23 at 2.52.49 PM.png
Screen Shot 2014-02-23 at 2.52.49 PM.png (18.2 KiB) - بازدید 18916 بار
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط zoghal » 28 مه 2014, 23:13

درود بر همگی .
سوزنچی هستم و مدتی یک سال خورده ای هست روی دولوپ فونت فارسی کار میکنم. طی یک سری مسايل که پیش اومد عزم و جزم کردیم که تا اونجا که در توان هست مشکلات فونت فارسی رو حل و یکسره کنم.
خوب اولین موفقیت در ضمینه فونت وب حاصل شد. و برای اولین بار موفق شدم فونت هایی با ظاهر نسبتا خوبی رو در وب ارائه بدم.و در lab.ritaco.ir معرفی کنم.از اولش اصلا قصد نداشتم وارد این کار بشم اما وقتی اوضاع احوال این فونت ها رو دیدم و پای چندتا از طراحان قدیمی نشستم. دیدم باید تا آخرش برم. از اونجایی که برنامه نویس هستم نه گرافیست. خوب بعد از آنالیز چندصد فونت متوجه یک موضوع شدم و اون اینه که نرم افزاری فایده نداره. چرا که هر نرم افزار عیب و ایرادی داره مخصوصا در اسکریپت عرب یا همون جداول اوپن تایپ(اینجا به این اسم شناخته میشه.)
نتیجه یکسال و خورده بسیار خوشایند و عالی بوده به نوعی که الان موفق شم قول همکاری و همایت طراحان قدیمی از جمله جناب انصاری ، آقای هومن مهر و چند تن دیگه رو بگیم.
از مواردی که می تونم ذکر کنم. فشرده سازی فونت ها بود که موفق شدم فونت نستعلیق که ۱.۵ مگابایت حجم داشت رو برای وب به 289 کیلوبایت برسانم و در گیت منتشر کنم.
[نمایش]
http://ritaco.github.io/WebFont-Nastaliq/

مورد بعدی پیاده سازی و استاندارد کامل و جامعه برای ایجاد فونت فارسی هست که در فاز اول موفق شدم فونت یکان برای وب به صورت کامل به حجم 10.7 کیلوبایت.برای وب و 14-15 کیلوبایت در فرمت ttf دولوپ کنم. کلیپش :
[نمایش]
http://soozanchi.ir/video/standard-step1.mp4

و نتایج کلی رو در یک طرح به اسم خانه فونت فارسی font-store.ir بزودی رو نمایی میشه. تو این طرح دارم فونت ها رو شناسنامه دار می کنم. از تموم طراحان دعوت کردم و خیلی ها پیوستن و از همین الان دو فونت آزاد با لایسنس معتبر تو لیست انتشار داریم.

اما هدف اصلی من فیکس کردن همین تعداد نبوده و نیست. در بک گراند خانه فونت یک موتور تولید فونت وجود داره که این امکان رو فراهم میکنه. یک طراح فونت فقط سشیت اولیه رو با گلیف ها پر کند و در پرتال آپلود کند. و بعد فونت کامل رو تحویل بگیرید. جزپیات رو بعدن در سایت ذکر مکنم.
این موتور کارش اینه که تموم فونت ها رو در یک سطح می رسونه و اگر ایرادی وجود داشته باشه کافیه در دیتابیس من تعریف و دستور بازسازی مجدد بدم. اینطوری تموم فونت ها فیکس خواهد شد.

تا الان فونت های وب در مک از هم.ن اول مشکلی نداشتند. در لینوکس هم چک شده . اما روی مک شک و تردید وجود داره . سرچ کردم به اینچا رسیدم . توضیحات سری دوم فونت های منتشر شده رو خوندم. واقعیتش قبول ندارم و اشتباه می دونمشون به عنوان نمونه اصلا و ابدا برای وب نیاز به وچود گلیف انگلیسی نیست. فقط در یک مورد خاص هست.

قصد جسارت ندارم و فقط نظرم رو طبق تجربیاتم اعلام کردم.

اما از این حرفا بگذریم. میخواستم راهنمایی بگیرم و به صورت فشرده ببینم در مک و نسخه های مختلفش چه مشکلاتی هست.و بتونم از تجربیاتی که بدست آمده استفاده کنم. تا این پروژه کامل به سرانجام برسه.
ممنون از همه کسانی که تا الان برای فونت و زبان فارسی زحمت کشیده اند. چون می دونم چی کشیدن تا حالا :tired:
zoghal

پست‌ها : 28

پستتوسط Ahmad » 29 مه 2014, 16:43

جناب سوزنچی بہ ایرماگ خوش آمدید!
من بہ سایتہای شما، ثانیہ‌ها و آزمایشگاه ریتا، سری زدم و در آنہا مطالب بسیار مفیدی یافتم. همچنین خوشحالم کہ برخلاف نظر رایج در بین بسیاری از ایرانیان شما در مورد رعایت حق کپی‌رایت و مالکیت فکری موضع گرفتہ‌اید .

امادر بارهٔ سئوال شما در خصوص رفتار فونت در محیط مک نسبت بہ محیط ویندوز باید بگویم کہ بدلیل پشتیبانی از تکنولوژی اُپن تایپ و تروتایپ و البتہ یونیکود در محیط مک فونت‌ها در محیط مک همانجور عمل می‌کنند کہ در محیط‌های دیگر کہ این شامل تایپوگرافی پیشرفتۂ تکنولوژی اُپن‌تایپ نیز می‌شود.

شاید برایتان جالب باشد کہ بدانید کہ مثلا در برنامۂ سادهٔ TextEdit کہ برابر با برنامۂ WordPad در محیط ویندوز است امکان انجام تایپوگرافی پیشرفتہ اُپن‌تایپ تقریبا در حد برنامہ‌های خاورمیانہ Adobe در سطح سیستم عامل وجود دارد و این بدین معنی است کہ تمام برنامہ‌هائی کہ از امکانات موتور متن سیستم عامل مک استفاده می‌کنند این امکانات را بہ ارث می‌برند در حالیکہ در محیط ویندوز این امکانات فقط در برنامۂ ایندیزاین و فتوشاپ خاورمیانہ وجود دارد حتی برنامۂ «ورد» از امکانات پیشرفتۂ تایپوگرافی پشتیبانی نمی‌کند. بہ عکس پایین نگاه کنید.

علاوه بر پشتیبانی از اُپن‌تایپ، سیستم عامل اپل موسوم بہ OSX امکانات پیشرفتۂ تاپیوگرافی ویژه خود دارد کہ بہ AAT موسوم است؛ Apple Advanced Typography. متاسفانہ فونت‌هائی فارسی یا عربی کہ از این تکنولوژی اپل بہره ببرند موجود نمی‌باشد ولی برای سیستم نوشتاری لاتین چندین فونت وجود دارد کہ از این امکان بہره می‌برد. بہ عکس زیر توجہ شود.

احمد

TextEdit_OT_PersianTypography.png

Apple Advanced Typography (AAT) .png
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط zoghal » 09 ژوئن 2014, 17:09

درود بر شما جناب احمد عزیز.

[نمایش]
من بہ سایتہای شما، ثانیہ‌ها و آزمایشگاه ریتا، سری زدم و در آنہا مطالب بسیار مفیدی یافتم. همچنین خوشحالم کہ برخلاف نظر رایج در بین بسیاری از ایرانیان شما در مورد رعایت حق کپی‌رایت و مالکیت فکری موضع گرفتہ‌اید .

چوب خدا صدا ندارد. چوبش رو خوردم. تازه فهمیدم چه بد کردم و قصد دارم جبران کنم.

[نمایش]
امادر بارهٔ سئوال شما در خصوص رفتار فونت در محیط مک نسبت بہ محیط ویندوز باید بگویم کہ بدلیل پشتیبانی از تکنولوژی اُپن تایپ و تروتایپ و البتہ یونیکود در محیط مک فونت‌ها در محیط مک همانجور عمل می‌کنند کہ در محیط‌های دیگر کہ این شامل تایپوگرافی پیشرفتۂ تکنولوژی اُپن‌تایپ نیز می‌شود.

پس اگر اینطوری باشد. رو مک هیچ مشکلی نخواهیم داشت.
متاسفانه یکی از مشکلات من در دسترس نداشتن مک هست. فعلا یکی از آزوهای دور من تهیه مک هست. که بعید می دونم حالا حالا تهیه کنم.

در مورد تایپوگرافی پیشرفته ای که ذکر کردید تا حدودی سعی شده در همه فونت ها اعمال شود. متاسفانه بعضی از فونت ها فاقد گلیف لازم هستند. بنده هم طراح نیستم که بخوام طراحی کنم. برای همین در مرحله اول سعی کردم با خود طراحانشون ارتباط بر قرار کنم. تا حدودی هم موفق شدم. از جمله فونت ایرانین هست که آقای هومن مهر تموم مستندات این قلم رو در اختیارم قرار دادن تا بعد از رفع مشکلات و با لایسنس آزاد منتشر بشه.و این اولین فونت رسمی و البته آزاد خانه فونت خواهد بود.

باز اگر مشکلی یا نکاتی، کمبودی احساس میشه ممنون میشم راهنمایی کنید و تا آنها رو هم پوشش بدم.

احمد عزیز نمی دونم تا الان فروم خودتون رو در کروم یا فایرفاکس ویندوز دید یا خیر؟ من دو اسکرین شات گرفتم.
۱- اول ببینید دارم میکشم با این وضعیت.
۲- این همه زحمت کشیدم که تغییر تو وب فارسی ایجاد کنم. حیف نیست اینجا این شکلی باشه؟ پس لطفا یک ایمیل به من بدید تا فونت وب رو در اختیارتون قرار بدم. حداقل خودم بتونم راحت به اینجا سر بزنم.
من چند تصویر از سایت در حالت فعلی و حالت که از فونت وب استفاده میشه تهیه کردم.
کد: انتخاب همهٔ
http://soozanchi.ir/screens/sites/irmug.com/

برای تست نمایش در مک هم همین فونت رو در وبلاگ خانه فونت استفاده کردم. می تونید خودتون تست کنید.
کد: انتخاب همهٔ
http://blog.font-store.ir/

منتظر تماستون هستم.
شاد و پیروز باشید.
zoghal

پست‌ها : 28

پستتوسط Behnam » 10 ژوئن 2014, 04:42

در این که کیفیت نمایش در عکس های ارسالی خیلی بد است بحثی نیست. در مورد فانت های شلنگی (حروف با قطر ثابت مثل تاهوما) ایرماگ در گذشته میانه ای نداشت. معیار این بود (البته تا حدودی تحمیلی از جانب من!) که اگر مرورگری یا کامپیوتری نمی تواند خط ظریف را نمایش دهد مشکل از کامپیوتر و یا مرورگر است و نه از خط. البته در آن زمان فرض بر این بود که کسانی که ایرماگ را تماشا می کنند با مک تماشا می کنند و مشکلی نخواهند داشت.
اما این نمونه ها حتی از آن چیزی که تصور می کردم بدتر است! احتمالاً اینها از وب فانت است و نه از فانت نصب شده. «ی» را هم نمی چسباند که دخلش را به وب فانت بودن نمی فهمم. ریزتر از آن چیزی هم هست که باید باشد. اما با فانت نصب شده هم کیفیت نمایش در ویندوز روی کروم بد است. در فایرفاکس تعریفی ندارد ولی در اینترنت اکسپلورر کیفیت آن را با عکس ارسالی مقایسه کرده ام.
پیوست‌ها
Screen Shot 2014-06-09 at 7.48.06 PM.jpg
نماد کاربر
Behnam

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 8 مهمان