انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نسخهٔ دوم قلم‌های سری X

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پا

پستتوسط Mahmood.Amintoosi » 11 آوریل 2009, 20:16

آقا بهنام عزیز سلام

از اینکه شما را با آقای اسفهبد اشتباه گرفتم عذرخواهی می‌کنم. لینک‌های مربوط به آقای اسفهبد را حذف کردم.

در مورد لینک خرمشهر چشم. انشاءالله هز موقع نسخهٔ رسمی آن منتشر شد آنرا اصلاح خواهم کرد. البته در مورد آن زر ایتالیک به چپ هم چون حدس می‌زدم لینک شما موقتی باشد سریع برای خودم یکی ورداشتم و با اجازه روی سایتم قرار دادم که یک وقت نکند شما پشیمان بشی و من بمانم و زر با ایتالیک مایل به راست.

در مورد زیبایی، من هم فونت تاهوما را خیلی نمی‌پسندم ولی چند سال پیش که می‌خواستم برای یک سایت تصمیم‌گیری کنم در نهایت همان تاهوما را انتخاب کردم، چرا که روی صفحه خواناتر بود و به نظرم در یک سطح مشخص تعداد کاراکترهای بیشتری را نشان می‌داد، شاید به دلیل اینکه حروفی مانند ی که زیر کرسی هستند در آن تقریباً به روی کرسی منتقل شده‌اند و میم هم کوتاه شده است.

ضمناً در مورد توسعهٔ قلم‌های سری ایکس بد نیست که تماسی با برگزار کنندگان کنفرانسها در ایران داشته باشید، مانند کنفرانس کامپیوتر و کنفرانس برق. این کنفرانسها معمولاً قلم مورد استفاده برای آماده‌سازی مقالات -مانند B Nazanin- را به همراه فرمت مقاله عرضه می‌کنند. یا اینکه در ایمیلی مزایای آنرا به اطلاع وب‌مسترهای برخی سایتهای پربیننده مانند تبیان و تابناک رساند.

باز هم از زحمات شما متشکرم و خدانگهدار
نماد کاربر
Mahmood.Amintoosi

پست‌ها : 9

Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re:

پستتوسط Behnam » 11 آوریل 2009, 23:25

Mahmood.Amintoosi نوشته است:[نمایش]
در مورد زیبایی، من هم فونت تاهوما را خیلی نمی‌پسندم ولی چند سال پیش که می‌خواستم برای یک سایت تصمیم‌گیری کنم در نهایت همان تاهوما را انتخاب کردم، چرا که روی صفحه خواناتر بود و به نظرم در یک سطح مشخص تعداد کاراکترهای بیشتری را نشان می‌داد، شاید به دلیل اینکه حروفی مانند ی که زیر کرسی هستند در آن تقریباً به روی کرسی منتقل شده‌اند و میم هم کوتاه شده است.
دقیقاً همینطور است و این مشکلی است که من در سری ایکس رفع کرده‌ام بدون اینکه استتیک را قربانی فضا کرده باشم. مشکل کنونی فضا نیست. عدم وجود antialiasing در ویندوز است که اگر حروف با خم و راست کردن شلنگ نوشته نشده باشند کناره‌های آن را چنان می‌جود که چیزی از آن باقی نمی‌ماند. امید من این است که خرمشهر به اندازهٔ کافی قطور باشد که از این جویدگی‌ها جان سالم بدر ببرد.
حالا اگر خرمشهر هم به اندازهٔ کافی قطور نبود، یک قلم قطورتر خواهم ساخت. این مشکلی نیست. مشکل این است که وِب مستر ها را قانع کرد که مثل ایرماگ یک لینک به قلم مورد استفاده در سایتشان بگذارند تا از سوی کاربران نصب و استفاده شود.
حالا اگر روزی یک «بستهٔ قلم‌های وِب» تهیه شد که وِب مسترها امکان انتخاب داشته باشند و همان بسته رفته رفته در همهٔ کامپیوترها نصب شد، شاید هدف عملی‌تر باشد.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Behnam در 12 آوریل 2009, 03:19.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 11 آوریل 2009, 23:51

بهنام جان،

اگر در قسمت Effects در Display Properties ویندوز ClearType انتخاب بشه، زر شمایل معقولی پیدا میکنه.

ایلیا
پیوست‌ها
Zar_XP_ClearTypeEffect.png
فانت زر وقتی که ClearType در Display Properties انتخاب شده باشد.
Zar_XP_ClearTypeEffect.png (52.77 KiB) - بازدید 12717 بار
Zar_XP_StandardEffect.png
شمایل زر با افکت استاندارد در XP.
Zar_XP_StandardEffect.png (31.88 KiB) - بازدید 12717 بار
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Mahmood.Amintoosi » 12 آوریل 2009, 00:02

سلام، ظاهراً Clear Type حالت پیش‌فرض ویندوز است. درست است؟
نماد کاربر
Mahmood.Amintoosi

پست‌ها : 9

پستتوسط Ilia » 12 آوریل 2009, 00:07

نه در XP استاندارد که آن خورده خورده است پیشفرض است. ویستا را من نمیدانم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Behnam » 12 آوریل 2009, 00:14

ظاهراً در ویستا ClearType پیشفرض است. اما ClearType کار antialiasing مک (و برخی از نسخه‌های لینوکس) را نمی‌کند. البته متن را خواناتر می‌کند. ولی خودمانیم ایلیا، اگر من کاربر PC بودم مطلب بالا را تنها در صورتی با اشتیاق تمام می‌خواندم که حساب و کتاب طلبکاری‌های مرا روشن کرده باشد!
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Behnam در 12 آوریل 2009, 03:20.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 12 آوریل 2009, 00:26

موافقم. اما یک دلیل که مایکروسافت antialiasing را به شدت مک و لینوکس انجام نمیدهد این است که antialiasing زیاد روی مانیتورهای با رزلوشن کم مثل CRTهای قدیمی نوشته‌ها را زیادی تار میکند. اپل سخت افزار خودش را میسازد و دستش باز است. DPI مانیتورهای اپل زیادتر است و نتیجتا تار نمیشود. لینوکس هم که دست شما را باز میگذارد که هر چه دوست داشتید بکنید.
پیوست‌ها
Ubuntu_Fonts_Option.png
Ubuntu_Fonts_Option.png (36.14 KiB) - بازدید 12704 بار
Zar_Ubuntu.png
Zar_Ubuntu.png (65.82 KiB) - بازدید 12704 بار
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Behnam » 12 آوریل 2009, 01:25

آره این هم یکی از دلایل هست. ولی کلاً ClearType و antialiasing از دو فلسفهٔ متفاوت تبعیت می‌کنند و طرفداران هر مکتب (که من از هر دو گروه می‌شناسم) با هم خصومت خونی دارند!
antialiasing از این فلسفه تبعیت می‌کند که اگر outline یک خط مثلاً دو سوم یک پیکسل را زیر پوشش قرار می‌دهد، آن پیکسل بجای این که سفید یا سیاه باشد، دو سوم خاکستری است. البته این تصویری ساده از قضیه است. antialiasing الگوریتمی پیچیده دارد که گویا پیشرفته‌ترین آن را مک دارد.
ClearType برای سایزهای بزرگ قلم از نوعی antialiasing و خاکستری سازی پیکسل‌ها استفاده می‌کند که رهنمود آن را از hinting قلم می‌گیرد ولی برای سایز‌های کوچکتر، دقیقاً با این منطق که خاکستری سازی پیکسل موجب تاری نوشته می‌شود، تکلیف پیکسل را روشن می‌کند که یا سیاه باشد و یا سفید (و احتمالاً انتخاب محدودی از طیف خاکستری) که این نیز طبق یک الگوریتم پیچیده از سوی ویندوز اعمال می‌شود. تأثیر سوء این رویکرد بر متن لاتین به اندازه‌ای نیست که در متن فارسی مشاهده می‌شود. ولی برای لاتین هم، آنها که چشمشان به ویندوز عادت کرده است آن را بیشتر می‌پسندند و آنهایی که به مک عادت دارند مک را. این دست‌کم برداشت من از گفتگوهایی است که در میان برنامه نویسان، نه در مورد برنامه نویسی، بلکه در مورد عمل نوشتن و تایپ کردن کُد بر صفحهٔ مک و ویندوز گهگاه دیده‌ام.
نماد کاربر
Behnam

Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re:

پستتوسط Behnam » 12 آوریل 2009, 04:22

saeidk نوشته است:[نمایش]
این Oblique را هیچ برنامه‌ای در ویندوز پشتیبانی نمی‌کند
ممنون
آیا امتحان کرده‌ای که خرمشهر را در پوشهٔ قلم‌های خود InDesign نصب کنی و نه سیستم؟
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط saeidk » 12 آوریل 2009, 10:18

درست گفتید در پوشهٔ قلم‌های خود InDesign گذاشتم درست شد.
در ویستا دیدن صفحه ایرماگ با نمایشگر lcd ۱۹ مشکل (رنجه) یا خورده شدن ندارد. ولی اندازه قلم کمی ریز است. در نتیجه من با فایرفاکس اندازه صفحه را بزرگ می‌کنم.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Behnam » 12 آوریل 2009, 16:54

منظورت قلم زر هست؟ آیا می‌تونی ترتیبی بدی که ایرماگ رو با خرمشهر ببینی و نتیجه رو مقایسه کنی؟
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 12 آوریل 2009, 19:48

همانطور که گفتم از وقتی که تاهومای قلابی را (که همان خرمشهر است) روی کامپیوترم نصب کرده‌ام به خیلی صفحات وِب فارسی می‌روم که هیچوقت نمی‌رفتم. متن روی مک خیلی خوب نمایش داده می‌شود. ولی بدون antialiasing روی PC فکر می‌کنم که خرمشهر هم ناکار شود.
پیوست‌ها
Picture 1.png
Picture 1.png (220.29 KiB) - بازدید 12662 بار
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط saeidk » 12 آوریل 2009, 20:21

قلم پیشفرض رو که نمی‌شه تغییر داد. من با dreamweaver قلم صفحه اول رو عوض کردم این شد
پیوست‌ها
irmug-zar-vista.gif
irmug-zar-vista.gif (67.74 KiB) - بازدید 12652 بار
irmug-khoramshahr-vista.gif
irmug-khoramshahr-vista.gif (66.27 KiB) - بازدید 12652 بار
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Behnam » 12 آوریل 2009, 20:35

ممنون saeidk،
به آن بدی که فکر می‌کردم نیست. بقیهٔ قضایا بازهم مربوط به عدم antialiasing می‌شود که احتمالاً کاربران PC به آن عادت دارند چون همه چیز را همینطور می‌بینند.
آیا در این عکس‌ها هم نمایش را از پیشفرض بزرگتر کرده‌ای؟
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 12 آوریل 2009, 20:40

بهنام جان،

آیا اشکال از Hinting یا عدم وجود آن است؟ چون این مشکل مختص قسمت فارسی نیست (مثلا O در کلمه WebObject در عکس ارسالی سعید).

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 6 مهمان