انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نسخهٔ دوم قلم‌های سری X

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: اشکا

پستتوسط Behnam » 22 مارس 2009, 02:13

اتفاقاً این قدرت تمیز ایتالیک فارسی به چپ با نظر ایلیا تطابق دارد.
تمایل طبیعی نگارش فارسی کج شدن به راست است ولی برای حروفی که یک استخوان راست در بدنشان ندارند این تمایل طبیعی چیزی جز یک «نمایش طبیعی» از نوشتهٔ فارسی را عرضه نمی‌کند. نمایشی که اگر در کنار متن غیر ایتالیک قرار نگرفته باشد، چه بسا اصلاً ایتالیک بودن خود را به بیننده تداعی نکند.
ایتالیک به چپ دقیقاً بخاطر اینکه خلاف جریان آب شنا می‌کند تمایز خود را بهتر آشکار می‌کند حتی اگر متن غیر ایتالیک را جهت قیاس در کنار خود نداشته باشد.
اما از سوی دیگر، من جداً حاضر نیستم که حروف لاتین به این صورت ایتالیک شوند. اولاً «ایتالیک» در تیپوگرافی لاتین با این کج کردن حروف که من در قلم‌هایم (بجز کیهان) اعمال کرده‌ام و نیز کج کردن‌هایی که از سوی بسیاری نرم‌افزارها اعمال می‌شود خیلی تفاوت دارد. ثانیاً این گزینه‌های اجباری نمایش خط از اساس نادرست است. در AAT انتخاب نمایش لزوماً میان ایتالیک و بولد و بولد ایتالیک نیست. انتخاب نمایش میان آن چیزهایی است که خطاط قلمساز برای آن قلم صلاح دانسته است. این امکان انتخاب تنگ در OpenType بویژه به آن صورتی که از سوی ویندوز و آفیس مایکروسافت همگانی شده است شیوهٔ نگرش ما را خیلی یک بعدی کرده است.
البته منِ قلمساز هرچه از این اوضاع بنالم، نمی‌توانم به عنوان یک کاربر از اینکه با Cmd+I و Cmd+B به واریاسیون‌های حاضر و آماده و قابل پیش‌بینی ای از یک قلم دسترسی داشته باشم بنالم!
حالا من روی نسخه‌ای از قلم زر کار می‌کنم که لاتین را به راست و فارسی را به چپ کج کند و کاری به کار علاماتی چون ! و : و غیره نداشته باشد. ببینیم چه می‌شود.
ولی حقاً نمی‌توانم ایتالیک لاتین را به این صورت تحمل کنم.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 22 مارس 2009, 05:18

و وقتی که در یک متن ایتالیک فارسی و انگلیسی پشت سر هم بیایند و یکی اینطرفی کج و یکی آنطرفی...

بهنام جان، بنظر من زاویه ایتالیک زر را به سمت راست باید ۴-۵ درجه بیشتر کنی. شما زاویه آن را دقیقا برابر انگلیسی گرفته‌ای که برای فارسی کمی کم است.

اما نکته دیگر اینکه حروف انگلیسی زر جدید مطابق نمونه‌ات به سریف تبدیل شده که کاریست بسیار بجا.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: اش

پستتوسط Behnam » 22 مارس 2009, 19:46

Ilia نوشته است:[نمایش]
بهنام جان، بنظر من زاویه ایتالیک زر را به سمت راست باید ۴-۵ درجه بیشتر کنی. شما زاویه آن را دقیقا برابر انگلیسی گرفته‌ای که برای فارسی کمی کم است.
عجیب است که این تاکنون به فکر خودم نرسیده بود. از دست خودم عصبانی هستم!
اما قضیه ۴-۵ درجه نیست. من به ملاحظهٔ حروف فارسی، هم فارسی و هم لاتین را ۱۵ درجه کج می‌کردم. این برای لاتین زیاد است. ۱۲ درجه نُرم ایتالیک لاتین است. ضمناً مشکل، تناسب خمش میان فارسی و لاتین نیست. من اصلاً به عقلم نرسیده بود که این دو را از هم جدا کنم. از این روست که از خودم عصبانی هستم. چون با جدا کردن آنها لاتین را می‌توان به همان ۱۲ درجه برگرداند و فارسی را بیشتر کج کرد.
فارسی را ۱۸ درجه کج کردم، نتیجه چندان با کژی ۱۵ درجه‌ای قابل تفکیک نبود. پا را تا ته روی گاز فشار دادم و ۲۴ درجه کج کردم. دیگر بیشتر از این فارسی کلّه معلق می‌شود!
نتیجهٔ آن چیزی است که به پیوست می‌فرستم و نسخهٔ آزمایشی آن با نام Zar IR (Italic Right در همان آدرس قابل دسترس است.
http://idisk.mac.com/behnam-Public?view=web
ما بالاخره این قضیه را به یک جایی خواهیم رساند!
پیوست‌ها
Picture 9.png
Picture 9.png (53.68 KiB) - بازدید 10950 بار
نماد کاربر
Behnam

پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پا

پستتوسط Ilia » 22 مارس 2009, 20:51

بهنام جان دستت درد نکنه! من این را هزار بار به تمایل به چپ ترجیح میدهم. البته بنظر من ۲۱ یا ۲۲ درجه هم بایستی کفایت کند اما شما خودت بهتر میتوانی تشخیص بدهی. همانقدر باید باشد که با نسخه غیر ایتالیک متمایز بشود اما لازم نیست که در بین متن جیغ بزند که من ایتالیکم. کاری که اگر به چپ کج کنی میشود.

من زاویه ایتالیک را برای حروف انگلیسی ۱۱ درجه میدانستم. متشکر!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Behnam » 22 مارس 2009, 22:11

زاویهٔ ایتالیک در میان کشورهای مختلف و چه بسا طراحان مختلف همیشه چند درجه‌ای نوسان دارد. آن ۱۱ درجه ای هم که تو می‌دانستی درست است.
ابزار قلم‌ساز فانت‌لب ۱۲ درجه را بصورت دیفالت گذاشته است. هرکسی به سلیقهٔ خود اما، شاید یکی دو درجه آن را کم و زیاد کند. من بالای ۱۲ درجه هم در مواردی دیده ام که عمدتاً منشأ اروپایی دارد.

اگر انتخاب میان جیغ زدن از یکسو، و به زحمت تمیز دادن (و نه در لحظه و بطور خودبخودی) از سوی دیگر باشد، من جیغ زدن را ترجیح می‌دهم. با کج کردن فارسی به چپ هم فی نفسه مشکلی نداشتم. مشکل من تأثیر آن روی لاتین بود. ولی گمان می‌کنم بتوانیم دو درجه‌ای آن را کم کنیم.
حالا اگر مشتری دیگری نیست، این حراجی را با ۲۲ درجه ایتالیک فارسی و ۱۲ درجه ایتالیک لاتین ببندیم...
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ahmad » 23 مارس 2009, 00:18

با سلام
من نیز نظر ایلیا را بطور کامل تایید می‌کنم و آنرا درست می‌دانم.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Behnam » 23 مارس 2009, 03:44

نسخهٔ جدید XB Zar در ایرماگ بارگذاری شد. آن تعدیل در ایتالیک فارسی نتیجهٔ خوبی داشت و شاید هنوز هم جای تعدیل بود ولی ترسیدم که آن قدرت خود شناسی لحظه‌ای اش را از دست بدهد.
محسن نمی‌دانست که از خبرش اینقدر استقبال خواهد شد! حالا اگر علی یک فاصله میان محسن و پرانتز گذاشته بود، کیفیت ایتالیک را بهتر می‌شد قضاوت کرد.
حروف ایتالیک به هر حال از کالبدشان خارج می‌شوند. من تا حدود زیادی امکان روی هم نشینی حروف ایتالیک را برطرف می‌کنم ولی در مواردی حساب و کتاب‌های من بر مبنای پیش‌فرض‌هایی است که اگر صورت نگیرند، نتیجه به آن خوبی مورد انتظار نخواهد بود. نمونهٔ تایپ کردن پرانتز بعد از محسن و بدون فاصله یکی از آن موارد غیر قابل پیش‌بینی است.
بهرحال فکر می‌کنم همه این خبر محسن را شیرفهم شده باشند!
پیوست‌ها
Picture 10.png
Picture 10.png (53.67 KiB) - بازدید 10916 بار
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Reza.Y » 23 مارس 2009, 17:40

راستش من هم به راست را ترجیح می‌دهم. وقتی به چپ می‌شود احساس می‌کنم کلمات در حال افتادن هستند D: به نظرم در این نسخه آخر هم هنوز فارسی‌ها زیادی زاویه دارند. نمی‌دانم بقیه هم همین طور فکر می‌کنند؟
راستی این فارسی‌تک هنوز پروژه زنده‌ای است؟
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط GK » 23 مارس 2009, 22:05

بهنام جان
دست مریزاد برای این نسخه‌ی جدید؛ عالی‌ست...
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط sadeghi » 24 مارس 2009, 00:07

سلام

می گم خوب شد بالاخره من هم منشا خیری در ایرماگ شدم. یاد مشق های عید به خیر که از روی یک چیز ده بار می نوشتیم! :-)

محسن
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Behnam » 24 مارس 2009, 02:25

Reza.Yeganeh نوشته است:[نمایش]
راستش من هم به راست را ترجیح می‌دهم. وقتی به چپ می‌شود احساس می‌کنم کلمات در حال افتادن هستند D: به نظرم در این نسخه آخر هم هنوز فارسی‌ها زیادی زاویه دارند. نمی‌دانم بقیه هم همین طور فکر می‌کنند؟
راستی این فارسی‌تک هنوز پروژه زنده‌ای است؟
فکر می‌کنم یکی دو درجه بتوانم کوتاه بیایم. لاتین آن هم باید یکی دو درصد بزرگ شود (یا فارسی آن یکی دو درصد کوچک)

بله دوستی که با من تماس گرفت روی آن کار می‌کند. البته به برداشت من از نوشتهٔ محمود گویا دو پروژهٔ مختلف لاتک هست. به هر حال این یکی فعال است و نسخهٔ قابل نصب روی مک هم دارد.
http://wiki.parsilatex.org/index.php/نصب_زی‌پرشین_در_لینوکس_و_مکینتاش
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 24 مارس 2009, 02:39

GK نوشته است:[نمایش]
بهنام جان
دست مریزاد برای این نسخه‌ی جدید؛ عالی‌ست...
ممنون.
حالا اینجا ما یک آلمانی نداریم که بخواهد Eszett تایپ کند؟ اگر بخواهد تایپ کند ẞ می‌تواند ها!!!
این حرف کاپیتال ß است که تازگی‌ها کُد گرفته است. اما از درستی شکل آن مطمئن نیستم. بهرحال چیزی را برای آن کُد نشان می‌دهد!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط GK » 24 مارس 2009, 03:23

ß ü ä ö Ö Ä Ü همه‌شان به خوبی کار می کنند
و نیز é è ç â à فرانسوی !!!!!
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Behnam » 24 مارس 2009, 03:32

ممنون قلی. ولی فکر نکنم به این آسونی‌ها بتونی ẞ را تایپ کنی! ẞ کُدش U+1E9E هست که هنوز اکثر کیبوردهای آلمانی هم آن را ندارند! آن چیزی که تو تایپ کردی lower case حرف آلمانی Eszett هست. بقیهٔ حروف را هم که زر از قدیم از پسشان بر می‌آمد. اما خوشحالم که چیزی خراب نشده است!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 24 مارس 2009, 17:17

بهنام جان، حالا که انگار ما میتوانیم wish list داشته باشیم، این هم فضولی‌های من است:

- بنظر من زاویه ایتالیک کمی زیاد است.
- همانطور که شما گفتی، اندازه حروف لاتین آن کمی کوچک است.
- کاش میشد که حروف لاتین را از فونتی با اندکی X hight بزرگتر و کمی چاقتر انتخاب میکردی. (قسمت نازک حروف لاتین بنظر من زیادی نازک هستند)
- فاصله بین خطوط کمی کم است. کاش میشد که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر میشد.

البته شما خودت بهتر میدانی. متشکر

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 18 مهمان