انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکلِ نمایش فارسی در سفاری بعد از آپگریدِ مک‌او‌اس

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پاسخ: مشکل در نمایش فارسی در سفاری بعد از آپگرید به ال‌کپیتن

پستتوسط saeidk » 24 فوریه 2016, 16:51

البته همانطور که پیش از این هم در این سایت بحث زیادی داشتیم. در ویندوز و در مرورگر کروم یک ضدشکستگی وجود دارد که نسبتا خوب است ولی با روش مک متفاوت است.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط AliGhz » 27 مارس 2016, 00:08

برای من هم دقیقاً مشکلی مثل شاهین پیش آمد. با غیرفعال کردن تاهوما در فانت بوک،‌ فانت‌ها تبدیل به تاهومای ملعون شدند. رفتم در فایندر و Tahomaها را حذف کردم و TahomaBuster را نگه داشتم و درست شد.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2143

پستتوسط AliGhz » 02 ژانویه 2023, 17:46

سلام به دوستان گرامی

نمی‌دانم این مشکل که خواهم گفت، احیانا از چه زمانی در سفاری ایجاد شده، چون تا پیش از این روی ال‌کپیتن بودم و نمایش فونت‌های دستکاری‌شده روی سفاری درست بود (یعنی مثلا با غیرفعال کردن تاهوما در فانت‌بوک، و نصب تاهوماباستر به جای آن، در تمام برنامه‌های مک از جمله سفاری، به جای تاهومای مرسوم، تاهومای دستکاری‌شده که شبیه جیزه است نمایش داده می‌شد. همچنین بود در مورد اریال و تایمز نیو رومن).

چند ماه پیش دستگاه جدید را خریدم و دیشب بالاخره حوصله کردم که دستی به سر و روی فونت‌ها بکشم. اما اتفاقی که افتاده این است که در همهٔ برنامه‌ها (از جمله Mail، گوگل کروم، واتساپ و…) این تغییر فونت‌ها عمل می‌کند، یعنی مثلا با غیرفعال کردن تایمز نیو رومن، فونت جیزه یا فونت دیگری جایگزین می‌شود، اما در مورد سفاری این‌گونه نیست.

چند بار کش سفاری را خالی کردم، سیستم را ریستارت کردم، با Onyx کش فونت‌ها را پاک کردم، دستگاه را در safe mode بالا آوردم، و… اما همه بی‌اثر بوده است. صفحهٔ وبی که فونت تاهوما دارد، در گوگل کروم با فونت جایگزین‌شده (تاهوماباستر) باز می‌شود ولی در سفاری با همان تاهومای زشت! عجیب اینکه گاهی، وقتی Reader view را در سفاری می‌زنم، نمایش فونت‌ها درست می‌شود. کلی جست‌وجو کردم اما راه‌حلی پیدا نکردم.

به نظر می‌رسد سفاری فونت‌های صفحات را از جایی لود می‌کند که اختصاصیِ خودش است و برای همین حتی با غیرفعال کردن یک فونت در Font Book، باز هم آن فونت را نمایش می‌دهد. ضمنا متوجه شده‌ام که در صفحات فارسی وب، فونت‌های reader view هم گاه نمایش درستی ندارند. مثلا دیده‌ام که فونت سانفرانسیسکو در یک صفحه در حالت reader view درست نمایش داده می‌شود، ولی در صفحهٔ دیگری به جایش یک فونت شبه نستعلیق نشان داده می‌شود!

احیانا شما به این مشکلات بر خورده‌اید و آیا راه‌حلی برایش سراغ دارید؟

macOS 12.6.2
Safari 16.2

نمونه:
https://www.newyorker.com/magazine/a-re ... ranslation

صفحه فوق در ابتدا، فونت تایمز نیو رومن را نمایش می‌دهد با اینکه این فونت در Font Book غیرفعال شده است:
Screen Shot 2023-01-02 at 4.37.28 PM.png

همان صفحه، در حالت reader view فونت سانفرانسیسکو را اشتباه نمایش می‌دهد (یک فونت شبه نستعلیق جایگزین شده است):
Screen Shot 2023-01-02 at 4.38.15 PM.png

اما به محض کلیک روی reader view، نحوه نمایش فونت در حالت عادی صفحه، درست شده است (به جای تایمز نیو رومن که غیرفعال شده، جیزه نمایش داده می‌شود):
Screen Shot 2023-01-02 at 4.38.57 PM.png
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2143

پاسخ: مشکلِ نمایش فارسی در سفاری بعد از آپگریدِ مک‌او‌اس

پستتوسط Ilia » 02 ژانویه 2023, 22:09

کامپیوتر جدید مبارک!‌

حالا که فعلا روی Monterey هستی. صبر که تا به ونچورا آپدیت کنی که اوضاع بدتر هم میشه! :-)
Screenshot 2023-01-02 at 12.10.05 PM.png

در ونچورا، اپل یک سری فانتهای وب، منجمله همین فانتهای مایکروسافت کذایی را گذاشته در یک فولدر بنام Supplimental و قفلشان هم کرده. فکر میکنم که تنها راه انگولک کردنشان هم از کار انداختن System Integrity Protection یا همان SIP باشد:
https://developer.apple.com/documentati ... protection
که اصلا توصیه نمیشود و بنظر من به خطرش نمی‌ارزد. شرح جزئیات بیشتر را اینجا میتوانی بخوانی:
http://www.jklstudios.com

کاری که من کرده‌ام این دو کار بوده؛ اول حساسیتم را در دیدن این فانت‌های نکبت کم کرده‌ام و قید حذفشان را زده‌ام. بعد برای دیدن سایت‌های فارسی‌ای که از این فانت‌ها استفاده میکنند، از فایرفاکس استفاده میکنم. در تنظیمات فایرفاکس میشود میزان کرد که فایرفاکس فانتی که شما میخواهید را به وب‌سایت‌ها تحمیل کند:
Screenshot 2023-01-02 at 12.26.04 PM.png

برای این کار، آن چکماک Allow pages to choose their own fonts, instead of your selections above را باید برداشت.
Screenshot 2023-01-02 at 12.28.27 PM.png

فانت ویکیپدیای فارسی مخصوصا برای من غیر قابل تحمل بود که با این روش با زر به نمایش می‌آید:
Screenshot 2023-01-02 at 12.34.03 PM.png

من کلا حوصلهٔ ریسک کردن خطر بالقوهٔ افزونه‌ها را ندارم، ولی اگر شما مثل من نیستی میتوانی این افزونهٔ فایرفاکس را هم چک کنی:
https://addons.mozilla.org/en-CA/firefo ... t-changer/
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6174

پاسخ: مشکلِ نمایش فارسی در سفاری بعد از آپگریدِ مک‌او‌اس

پستتوسط AliGhz » 03 ژانویه 2023, 15:58

ممنون ایلیا جان، هم بابت تبریک و هم توضیحات خوب و کامل مثل همیشه :blush:
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin