انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

تایپ فارسی در برنامه‌ی فاینال کات پرو

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

تایپ فارسی در برنامه‌ی فاینال کات پرو

پستتوسط aria1234 » 01 اکتبر 2013, 12:43

سلام دوستان
من تدوينگر هستم و نیاز مبرم به نوشتن با فونت فارسی در برنامه فاینال کت پرو 7 دارم
من زمانی که در فاینال کت فونتهای سری ایکس X رو استفاده میکنم حروف کاملا بدون مشکل و به هم چسپیده اند اما یکسری از فونتهای خودم رو که انتخاب میکنم حروف نوشته هایم از هم جدا میشوند (مثلا "مکینتاش" به اینصورت میشه "م ک ی ن ت ا ش" ) نمیدونم فونتهام رو چگونه Export کنم که این مشکل رفع بشه.
حتا فونتهام رو روی یکی از فونتهای سری ایکس کپی کردم اما موقع اکسپورت همه چی مثل اولش میشه.

ممنون میشم که بنده رو راهنمای کنید
پیشاپیش متشکرم
آریا
aria1234

پست‌ها : 2

پاسخ: تایپ فارسی در برنامه‌ی فاینال کات پرو

پستتوسط Arzhang » 01 اکتبر 2013, 14:30

من عنوان پست شما رو که غلط انداز بود، برای استفاده‌ی نفرات بعدی درست کردم.
احتمالاً‌ شما از فونت‌های برنا که با B شروع می‌شوند استفاده می‌کنی که در فاینال کات درست دیده نمی‌شوند و این مشکل را دارند. علتش یک موضوع فنی‌ست که از سواد من خارج است. اما راه حلش برای استفاده از همین فونت‌ها را نمی‌دانم. راه حل دیگرش استفاده از فونت‌های دیگری‌ست که با فاینال کات هم‌خوانی داشته باشند. یعنی همان سری X. خب این مشکل شما را حل نمی‌کند چون فونت‌های سری ایکس تنوع خیلی زیادی ندارند. شما می‌توانی از برنامه‌ی xMary استفاده کنی که معادل مریم در ویندوز است. در مورد این برنامه توی این تاپیک
viewtopic.php?f=39&t=1544&hilit=xmary
اطلاعات کامل هست. پس از دانلود و نصب برنامه، فونت‌های سری ‌F را در سیستم‌تان نصب کنید. متن فارسی را در برنامه تایپ کنید و در فاینال کات از فونت‌های سری F استفاده کنید.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ali.Rastegar » 02 اکتبر 2013, 02:15

اگر منظور از "فونتهای خودم" قلمی باشه که خودتون درست کردید و در نتیجه نه در سری ایکس و نه در قلمهای مریم پیدا نمیشه، باید پشتیبانی از AAT رو به قلم خودتون که احتمالا از نوع OpenType هست اضافه کنید.
بهنام که قلمهای سری ایکس رو درست کرده در این سالها توضیحاتی در مورد روند کار نوشته که فکر کنم در مباحث همین بخش خط، زبان و قلمسازی میتونید پیداشون کنید (یا اینکه مثلا همین AAT رو در قسمت جستجوی انجمن وارد کنید).
لازم به ذکره که از حدود شش سال پیش پشتیبانی از قلمهای فارسی OpenType به سیستم عامل مک اضافه شده و این اصافه کردن پشتییانی از AAT روز به روز کمتر ضروری میشه، اگرچه هنوز حسنهای خودش رو داره. اما هنوز همه برنامه ها این پشتیبانی رو اضافه نکردن. طبعا اگر برنامه جدیدتر باشه احتمال سازگاری بیشتره، ممکنه FinalCut Pro X این سازگاری رو داشته باشه که من چون امتحان نکردم نمیدونم.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط saeidk » 02 اکتبر 2013, 11:50

با یه تست سرسری که من کردم FinalCut Pro X هم از اپن تایپ پشتیبانی نمی‌کنه
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143