انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نرم‌افزار خوشنویسی «قلم برتر» برای مک

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پاسخ: نرم‌افزار خوشنویسی «قلم برتر» برای مک

پستتوسط taqia » 02 مارس 2016, 13:01

Ahmad نوشته است:[نمایش]
یکی از بہینہ‌سازیہای مہم در این اصدار امکان جابجا کردن حروف، نقاط و اعراب بطور ممتد در هنگام کلیک کردن روی پیکانہای مربوطہ است. قبل از این اصدار حرکت حروف، نقاط و اعراب بصورت یک کلیک یک جابجائی بود کہ این مسئلہ در این اصدار برطرف شده است. این امکان سرعت کار را بنحو چشمگیری افزایش می‌دهد.
احمد

باتشکر از شما
توضیحی در مورد نیم‌فاصله: کاراکتر نیم فاصله در مک، روی برنامه‌های ادوبی و Word که خوب مشکلی نداشت. در برنامه‌هایی که از موتور متن CoreText استفاده می‌کردند (مثل Pages و TextEdit) عمل نمی‌کرد که در قلم‌های جدید -ضمن حفظ کد قبلی - نیم فاصله روی کد جدیدی نیز تعریف شده است. در حال حاضر کاراکتر قبلی که با همان کلید shift+space درج می‌شود و نیم‌فاصله جدید با کلیدهای ctrl+shift+space درج می‌شود که البته در صورت تمایل می‌توان - در قسمت صفحه کلید - کلید دیگری را به آن نسبت داد. همچنین اگر احیانا کلید ctrl+shift+space عمل نکرد (در صورت آپگرید قلم برتر) باز به قسمت «صفحه کلید» مراجعه شود و کاراکتر مورد نظر (202F) روی ctrl+shift+space و یا هر کلید دیگری به دلخواه تعریف شود.

kbd.png
kbd.png (7.3 KiB) - بازدید 15798 بار
taqia

پست‌ها : 19

پستتوسط saeidk » 02 مارس 2016, 14:27

چرا خبر نسخه جدید را در خود سایتتان درج نمی‌کنید؟
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط sadeghi » 02 مارس 2016, 20:22

بعد از نصب نسخه جدید رجیستر برنامه ورد به هم خورد و امکان برقراری ارتباط با سرور مایکروسافت را هم از دست داد. به ناچار ورد را حذف و دوباره نصب کردم تا درست شد. در نسخه قبلی هم این مشکل بود اما اگر قلم برتر را بعد از ورد اجرا میکردیم مشکلی نبود.
ضمنا قلم های این برنامه در لیست فونت ها نیستند نه در ورد و نه در پیجز.
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط taqia » 05 مارس 2016, 19:27

sadeghi نوشته است:[نمایش]
بعد از نصب نسخه جدید رجیستر برنامه ورد به هم خورد و امکان برقراری ارتباط با سرور مایکروسافت را هم از دست داد. به ناچار ورد را حذف و دوباره نصب کردم تا درست شد. در نسخه قبلی هم این مشکل بود اما اگر قلم برتر را بعد از ورد اجرا میکردیم مشکلی نبود.
ضمنا قلم های این برنامه در لیست فونت ها نیستند نه در ورد و نه در پیجز.

جهت دریافت پشتیبانی ایمیل بزنید.
کد: انتخاب همهٔ
taghia@جیمیل
taqia

پست‌ها : 19

پستتوسط ShahabSiavash » 13 ژوئیه 2016, 17:47

با سلام به دوستان.

من همین الان عضو شدم. قبلن سر زده بودم و یکی دو باری هم مقاله‌های قدیمیم رو دوستان پست کرده بودن همین جا سالها پیش. راستش اولش بگم که من ویندوزی هستم و کلن به دلیل علاقه به اپل یا محصولاتش نیومدم. اگر این جزو قوانین هست که همه باید اپلی یا دوستدار اپل باشن لطفن اطلاع بدین. :)

اما در مورد قلم برتر یه سری مواردی هست که تو ذهنم بوده همیشه. اگر دیگر دوستان هم نظراتشون رو بدن خوشحال میشم. فعلن یکیش رو می‌نویسم:

می‌دونیم که مریم نرم‌افزار میرعماد رو داره با فکر کنم ۹ خط خوشنویسی به قیمت ۲۵۰۰۰ تومن.
بعد قلم برتر که فقط یک خط خوشنویسی داره هست ۱۰۰۰۰۰ تومن که خب البته دلیلش کارکردهای متفاوت این دو برنامه هست.
اما ماجرا جایی کمی عجیب میشه که همون خطوط خوشنویسی برای قلم برتر هم در فروشگاه قلم برتر ارائه شده و کاربر برای داشتن تمام قلم‌های میرعماد (که ۲۵۰۰۰ تومن هست) باید مبلغی نزدیک به ۳۰۰۰۰۰ تومن بپردازه!
دقیقن متوجه نمی‌شم که چطور به اون قیمتها رسیدن؟ خب کاربر، قلم برتر رو می‌خره و برای کارهای خوشنویسی هم میرعماد رو! چرا باید خطوط خوشنویسی رو با این مبلغ زیاد برای قلم برتر تهیه کنه؟ و چرا قیمت تنها یک قلم نستعلیق باید از کل میرعماد بیشتر باشه؟

همین چند ماه پیش سر امکان قرار دادن فونتهای خودم در قلم برتر با آقای آذرشب مکالمات ایمیلی مفصلی داشتیم. (فکر کنم ۲۰، ۳۰ ایمیلی شد) که گویا ایشان تمایل داشتن (یا موکول کردن به جلسه حضوری؟) که بنده راستش دقیق متوجه نشدم. غرض اینکه دیگه نخواستم دوباره در ایمیل به ایشون وقتشون رو بگیرم و اینجا مطرح کردم.

ارادت
ShahabSiavash

پست‌ها : 2

پستتوسط Ilia » 14 ژوئیه 2016, 21:20

به ایرماگ خوش آمدید. داشتن مک لازمهٔ عضو شدن در ایرماگ نیست.

در مورد سوالاتتان در مورد محصولات شرکت مریم و مخصوصا قیمت آنها درستش همان است که با خود همان شرکت تماس بگیرید.

اما من یک چیز کلی بگویم و آن این است که اگر آن فانتهای قدیمی میرعماد برای کار در داخل این برنامهٔ قلم برتر بهینه شده باشند، این مستلزم کار فوق‌العاده زیادیست که صد دلار انصافا برای انجامش اصلا پول زیادی نیست. راستش صد دلار فقط برای یک فانت نستعلیق درست و حسابی تنها، قیمت معقولی است. اما چون بازار ایران نمیکشد، مجبورند ارزان ارائه‌اش کنند.

درست کردن یک فانت پیچیده جدید، انرژی و وقت بسیاری میطلبد، اما نتیجه‌اش چندان به چشم نمی‌آید. لازم به توضیح نیست که من این را برای دفاع از شرکت مریم نمینویسم و آقای آذرشب را هم ندیده و نمیشناسم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط ShahabSiavash » 15 ژوئیه 2016, 02:42

سلام دوباره و ممنون از لطف شما.

من می‌خواستم نظر دوستان و همچنین آقای تقیا که در اینجا در حال پاسخگویی هستند رو بدونم. همچنین عرض کنم که این مسائل به نظرم نیاز به آسیب‌شناسی دارد. این که چرا کاربران کپی می‌کنند و چرا به حقوق اهمیتی نمی‌دهند و... این که به طور کلی باب گفتگو بسته شود به نظرم کمکی به جریان تولید کننده نرم‌افزار فارسی نخواهد کرد.

موافق نیستید که باید شرایط اقتصادی ایران را در نظر بگیریم؟ من با توجه به اینکه خودم طراحی فونت کرده‌ام، متوجه مسائل طراحی فونت و وقتی که می‌گیرد هستم اما ۱۰۰ دلار که شما می‌فرمایید چیزی نیست، مسلمن با شرایط خارج از کشور این طور هست. ما در ایران زندگی می‌کنیم جایی که ۱۰۰ دلار ۳۰۰٫۰۰۰ تومان می‌شود و خود بسته هم ۱۰۰٫۰۰۰ تومان. همچنین بحث «ارزش داشتن» یا نداشتن فونتها یا بسته نیست، بحث قیمتهای کاملن متفاوت هست.

عنایت دارید که بنده دو محصول یکسان از یک شرکت رو با هم مقایسه کردم. با نگاه مختصری که بنده داشتم هر دو دسته فونتهای خوشنویسی یکی هستند. و همچنین مطمئن نیستم که این فونت و همچنین دیگر فونتهای شرکت مریم (و هر شرکت فارسی‌ساز دیگری) به طور کامل اوریجینال و خریداری شده باشند.

در واقع کل فونتهای قلم برتر مانند بدر، هاسوب، هما، جلال، کودک، لوتوس، میترا، نازنین، رویا، تیتر، ترافیک، یاقوت، یکان و زر همگی طراحی‌های پیشین دیگران بوده‌اند و تنها اصلاح شده‌اند. همچنین موردی عجیبی که می‌خواستم به عنوان پرسش دوم بپرسم این هست که حالا همه به کنار که مدتهاست در حال کپی شدن هستند اما چرا دیگر فونت آدوبی‌عربیک رو با نام عزیز در بسته قرار دادند؟ بگذریم که حتا میترا و نازنین هم لایسنس مشخص دارند، اما آدوبی‌عربیک خب واقعن جدید هست.

بنابراین این سوالی هست که به نظرم منطقی هست پرسیدنش. اینکه کاربران عادی همان طور که دیده شده می‌پرسند که چطور است که رعایت کپی‌رایت و خرید لایسنس و حمایت از حقوق معنوی فقط مخصوص کاربران ایرانی آنهم درباره‌ی محصولات ایرانی می‌شود و نه شرکت‌های ایرانی در قبال دیگران؟

ارادت
ShahabSiavash

پست‌ها : 2

پستتوسط saeidk » 15 ژوئیه 2016, 12:22

این پرسش شما مثل این است که بگوییم با فوتوشاپ ۵ هم خیلی از کارها را می‌توان انجام داد حالا چرا باید برویم فوتوشاپ cc را بخریم!!!!
خب میرعماد هست قیمتش ارزان است و البته محدودیت فراوان دارد. برای مک نیست، برای ورد ۶۴ بیتی نیست، مستقیم در برنامه‌های ادوبی تایپ نمی‌کند.. برنامه‌نویسان رفته‌اند و وقت زیادی گذاشته‌اند و هزینه کرده‌اند و برنامه جدید نوشته‌اند که امکانات خیلی بیشتری دارد و طبیعی است که آن را گرانتر بفروشند و چون معمولاً بیشتر کاربران خوشنویسی را با نستعلیق می‌خواهند آنها هم فقط همین فونت را گذاشته‌اند تا محصول ارزان شود و اگر کاربر بقیه فونتها را خواست جداگانه بخرد. تازه آنها که فروش میرعماد را متوقف نکرده‌اند. پس مشکل چیست؟
امکانات کم قیمت کم
امکانات بیشتر قیمت بیشتر
------------
درباره فونتهای لاینوتایپ هم که می‌دانید ما تحریم هستیم و اصلاً آنها به ما نمی‌فروشند و پشتیبانی هم نمی‌کنند (برای نمونه به‌تازگی سایت اینتل هم به روی ایرانیان بسته شده است). این مشکلی است که بهنام عزیز هم داشته است و فقط نام فونت را تغییر داده است (نازنین به کیهان و لوتوس به نیلوفر) پس استفاده از فونتهای آنان چندان هم غیر معقول نیست تا زمانی که ایران به کپی‌رایت بپیوندد.
درباره فونتهای عربی هم که می‌دانید آنها کمابیش فارسی را پشتیبانی نمی‌کنند (پژگچ) و افزودن حروف فارسی به آنها که کار بدی نیست و بسیاری از آنها مثل هاسوب و... رایگان هستند. گاهی هم دیده‌ام که عربها فونتهای ایرانی را تغییر می‌دهند و حروف عربی (ي ك...) به آن اضافه می‌کنند. البته من هم به‌شدت با تغییر نام یک فونت مخالفم اگر فونتی واقعاً از اول اسمش ادوبی عربیک است که باید همان باشد.
------------
یک نکته نه‌چندان مرتبط با این بحث:
وقتی کسی نوشته شما را می‌خواند و می‌نویسید «کاملاً » او تک تک حروف را نمی خواند [یعنی ک ا م ل ا ً} بلکه این کلمه را به‌صورت یک تکه در ذهن دارد و تا ریخت کلی را می‌بیند کلمه را تشخیص می‌دهد و اگر شما به اشتباه بنویسید« گاملاً» باز هم خواننده به احتمال فراوان آن را همان کاملاً می‌خواند. چنانکه وقتی انگلیسی می‌نویسید enough هم به همین شکل اگر بنویسید enuogh بازهم کاربر همان املای درست را می‌خواند و می‌گذرد. این که شما به صورت من‌درآوردی می‌نویسید قبلن و کاملن و... جز هرج و مرج در فارسی نویسی چیز دیگری نیست و نه کمک به آسان خواندن متن شما می‌کند و نه کمک به زبان دیرینه فارسی. اگر هم دوست ندارید ترکیب عربی به‌کار ببرید خواهش می‌کنم کمی وقت بگذارید و جایگزین فارسی این کلمات را به کار ببرید: پیش از این به‌جای قبلاً - روی هَم رفته به‌جای کلاً - خواهش می‌کنم به‌جای لطفاً و...
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Ahmad » 30 اوت 2016, 20:55

با سلام،
اخیرا شرکت نرم‌افزاری مریم خط جدیدی را بہ خط‌های قابل استفاده در برنامۂ خوش‌نویسی قلم برتر اضافہ کرده است. این زیبا خط «مشتی» نام دارد و توسط خط ساز با استعداد آقای میلاد داداش‌زاده طراحی و ساختہ شده است.
از ویژگی این خط عدم تقلید از خط‌های موجود عربی فارسی و نوآوری در طراحی خط می‌باشد.

توضیح زیر برگرفتہ از سایت شرکت نرم‌افزاری مریم است.

:star: :star: :star:

برای طراحی قلم مشتی و یافتن شخصیت و ویژگی‌های فرمی این قلم سراغ عمومی‌ترین خطوط ایرانی-عربی (نستعلیق و رقعه) رفتم تا با استفاده از این خطوط، قلمی متناسب با فرهنگ ایرانی طراحی شود که در بافت شهری پاسخ‌گوی نیاز‌های بصری نوشتاری جامعه باشد؛ قلمی که بتواند قشری از مردم ایران را راضی به استفاده نماید که همیشه خط نستعلیق را در کوچه‌پس‌کوچه شهری نسبت به قلم‌های دیجیتالی ترجیح می‌دهند. از روحیات این قلم می‌توان نسبتا نستالژیک، بی‌آلایش، جوان و با انرژی را برشمرد و از ویژگی‌های فرمی به پر دور بودن، اندام درشت، قد متوسط، محدود نبودن به کرسی، نسبتا مایل و چشم‌های متوسط اشاره کرد.

قلم مشتی در مسابقه نخستین سالانه‌ی هنر طراحی کتاب ایران در سال ۹۴ شایسته‌ی تقدیر شناخته شد.

میلاد داداش‌زاده متولد ۱۳۶۷ اردبیل است وی کارشناس رشته ارتباط تصویری از دانشکده فنی انقلاب اسلامی | طراح گرافیک، طراح قلم و خوشنویس | مدیر هنری شرکت تبلیغاتی مان ۱۳۹۳ | طراح ارشد گرافیک اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۰ | چاپ آثار در کتابهای گرافیک ۳، ۵ و تایپوگرافی ایرانی | راه‌یابی اثر به نمایش‌گاه طراحی لوگوی همکاران سیستم ۱۳۸۷ | اولین نمایشگاه انفرادی لوگو و لوگوتایپ در سال ۱۳۹۰.

احمد
نمونہ خط مشتی
mashti.png

mashti2.png
پیوست‌ها
Mashti Catalog.pdf
کاتالوگ خط مشتی
(232.97 KiB) دانلود 385 بار
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ahmad » 17 سپتامبر 2016, 14:30

نظرسنجی نرم‌افزاری مریم درباره «صفر توخالی»

بسیاری از ناشران و طراحان ترجیح می‌دهند که عدد صفر را به‌صورت توخالی استفاده کنند. صفر توخالی به دلیل فرم خاص آن، باعث ایجاد ریتم منظم‌تری در متن می‌شود و هم‌چنین با نقطه اشتباه نمی‌شود.

اگر از قلم‌برتر استفاده کنید در برنامه‌ی ایندیزاین می‌توانید در پنجره‌ی کاراکتر، عدد صفر توخالی را جای‌گزین کنید؛ اما کاربرانی که از سایر برنامه‌ها مثل Word استفاده می‌کنند این امکان را ندارند.

با درخواست‌های مکرر در این زمینه به این فکر افتادیم که صفر توخالی را به‌طور کلی جایگزین صفر توپُر کنیم. نظر شما چیست؟ خواهشمندیم با شرکت در این نظر سنجی، ما را در ارایه بهتر خدمات یاری کنید.

http://maryamsoft.com/survey

احمد

mitra.jpg

nazanin.jpg

yaghot.jpg
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 17 سپتامبر 2016, 17:07

ممنون احمد جان
من آمدم این مطلب را بگذارم دیدم زحمتش را کشیده‌ای.
به نظر من اساساً صفر تو پر یک اشتباهی بوده که نمی‌دانم از کجا شروع شده (مثل جایگزینی اعداد فارسی بر انگلیسی در فونت‌های نازنین) که باید تغییر کند. یادم هست در مدرسه که بودیم کلیه‌ی کتاب‌های درسی‌مان صفر تو خالی داشت. الآنش هم در مدارس صفر تو خالی را درس می‌دهند ولی از آن‌جایی که بازار کار در ایران کلاً با محیط آکادمیک بیگانه است، این اشتباه ادامه‌دار خواهد بود.
از شرکت مریم بابت این احساس مسئولیت‌شان باید تشکر کرد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ahmad » 17 سپتامبر 2016, 20:06

ارژنگ عزیـــــز،
ممنون بابت اطلاعات در مورد آموزش صفر توخالی در مدارس ایران. من به دلیل اینکه دهه‌ها از ایران بدور بوده‌ام از این موضوع اطلاع نداشتم.
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 22 سپتامبر 2016, 19:57

اگر شکل صفر به همان گردی و نرمی تصاویر نمونه‌شان باشد، به نظرم با طراحی اصلی قلم‌ها یکدست نیست.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط saeidk » 23 سپتامبر 2016, 15:15

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
اگر شکل صفر به همان گردی و نرمی تصاویر نمونه‌شان باشد، به نظرم با طراحی اصلی قلم‌ها یکدست نیست.

من هم موافقم با علی رستگار. صفر توخالی شاید برای قلمهایی مثل یکان و ترافیک خوب باشد ولی یک لحظه آن را در قلم تیتر بگذارید و ببینید که چه اندازه زشت می‌شود.
البته در ایندیزاین می‌شود این را در یک stylish set گذاشت. ولی خب فقط در ایندیزان است . بقیه برنامه‌ها باید دستی عوض کرد.
---------------
نسخه جدید این نرم‌افزار هم آمد و همچنان ARABIC HAMZA ABOVE' (U+0654) در این قلمها نیست و وقتی می‌پرسی می‌گویند با 06C0 arabic letter heh with yeh above عوض کن. آخر مگر می‌شود یک کاراکتر پرکاربرد را در هرفایلی که برایت می‌آید عوض کرد. دوستان نظرات کاربران را کشک هم حساب نمی‌کنند :joy:
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Ilia » 23 سپتامبر 2016, 17:09

درستش این است که اشکال و نقص به این واضحی و بزرگی را برطرف کنند، هر چند برایشان زحمت داشته باشد.

برای شرکتی که فلسفهٔ وجودیش تولید فانت‌های پیشرفته و حرفه‌ایست، این واقعا قابل توجیه نیست. طراح فانت بایستی امکان تایپ درست را فراهم کند و اینکه بگوید این را با آن عوض کنید، اصلا معقول نیست.

کاش بجای اینکه این جواب را میدادند، زحمت کامل کردن فانت‌ها را در نسخهٔ آینده‌اش میدادند. این هم رفع اشکال واضحی را میکند، هم برای وجهه خودشان بعنوان شرکتی که فانت‌های حرفه‌ای تولید میکند، خوب است.

امیدوارم که تجدید نظر کنند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 13 مهمان