انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نرم‌افزار خوشنویسی «قلم برتر» برای مک

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

نرم‌افزار خوشنویسی «قلم برتر» برای مک

پستتوسط Ahmad » 10 دسامبر 2012, 17:58

با سلام،
از نرم افزارهایی که تاکنون واقعا جایش بروی پلاتفرم مک خالی بوده است و نیازش شدیدا از طرف کاربران فارسی زبان، عرب زبان و کرد زبان مک احساس می‌شود نرم افزار خوشنویسی فارسی است. نرم افزاری که بتوان توسط آن به خط زیبای نستعلیق فارسی، خط شکسته فارسی و ... در محیط مک نوشت و ظرایف آنرا را بکار برد و کلمه نوشته شده را طبق سلیقه و با تسلط به تمام ظرایف خوشنویسی ویرایش کرد. گرچه تا به حال یکی دو خط نستعلیق به فرمتی که بشود بدون نیاز به برنامه واسط در نرم افزارهای واژه پرداز، متن را با قلم نستعلیق نوشت ارائه شده است، اما اشکال اساسی این خط‌ها عدم امکان کنترل امکانات خوشنویسی مانند امکان بکاربردن «کشیدگی» و یا جابجائی «اعراب» و «نقطه‌ها» توسط کاربر می‌باشد.
بعنوان مثال می‌شود از خط ایران نستعلیق «شورای عالی اطلاع رسانی» نام برد. نیز امکان فوق العاده گران دیگر استفاده از نرم افزار «تصمیم» است که در واقع افزانه‌ای است برای برنامه «ادوبی ایندیزاین» نسخه خارمیانه. با وجودیکه افزونه «تصمیم» امکانات بسیار زیاد تایپوگرافی در اختیار کاربر می‌گزارد ولی بزرگترین مشکلش علاوه بر قیمت گران آن استفاده از خط نستعلیقی است که بر مبنای نستعلیق سبک اردو ساخته شده است و به هیچ وجه پاسخگوی ذوق ایرانی در این مورد نیست.
در حالی است که برای پلاتفرم «ویندوز» تعدادی برنامه‌ خوشنویسی توسط شرکتهای وطنی ارائه شده (بدون در نظر گرفتن کیفیت آنها) ولی کاربران مک تا به حال از امکان استفاده از اینگونه برنامه‌ها محروم بوده اند. شاید دلیل عمده این کار تعداد محدود کاربران مک در ایران و نیز تحریم محصولات آمریکایی باشد.
با گسترش استفاده از محصولات اپل در سرتاسر جهان و نیز افزایش چشمگیر کاربران مک در ایران، علیرغم دشواری خرید این محصولات، شرکت «نرم افزاری مریم» که نرم افزارهای بسیار مفید و مبتکرانه‌ای در زمینه خوشنویسی برای محیط ویندوز ارایه می‌دهد تصمیم گرفت که یکی از برنامه‌های خود را نیز برای محیط مکینتاش تهیه کرده و در اختیار دوست داران خوشنویسی در محیط مک قرار دهد.
کار نوشتن نسخه مک برنامه «قلم برتر» چند ماه پیش به نتیجه رسید و شرکت «نرم افزاری مریم» اولین نسخه بتای این برنامه را آماده کرده و آنرا جهت تست کردن در اختیار تعدادی از مدیران ایرماگ قرار داد. ما نیز برنامه را تست کردیم و تمام اشکالات اصدار بتای این برنامه را به سازنده آن گزارش نمودیم. نیز برای بهبودی ظاهر این برنامه و «مکی» کردن آن پیشنهاداتی مشخص و واضح ارائه نمودیم.
اهمیت کار شرکت «نرم افزاری مریم» در این است که گذشته از اینکه برای نخستین بار نرم‌افزار خوشنویسی را برای کاربران مک ارائه می‌دهد، نرم افزاری که در عین سادگی کار با آن و البته قیمت بسیار مناسبش، کاربر را ملزم به استفاده از نرم‌افزار خاصی نمی‌کند بلکه فرد می‌تواند در اکثر برنامه‌های واژه پرداز ، از برنامه ساده TextEdit گرفته تا برنامه حرفه‌ای«ادوبی فتوشاپ، ایندیزاین و ایلیستریتور» نسخه خارمیانه از امکانات خوشنویسی آن استفاده کند.

دیروز نامه‌ای از شرکت «نرم افزاری مریم» بدست بنده رسید که خبر از عرضه اصدار جدیدی از برنامه «قلم برتر» برای محیط مک و ویندوز می‌داد. این برنامه قرار است که در تاریخ ۲۹ آذر تا ۲ دیماه امسال در «نهمین نمایشگاه بین المللی تبلیغات و صنایع وابسته» در تهران عرضه شده و در اختیار علاقمندان قرار گیرد.

بنده بدین وسیله از کاربران مک علاقمند به فن خوشنویسی فارسی دعوت می‌کنم که از این نمایشگاه بازدید کنند و در آنجا از نزدیک با کار این برنامه آشنا شده و با تهیه کنندگان آن گفتگو نمایند. اینکار بدون شک تشویقی خواهد بود برای سازندگان برنامه «قلم برتر» نسخه مک و شاید باعث این شود که انگیزه شرکت «نرم افزاری مریم» در زمینه توسعه برنامه‌های مفید دیگر برای مک در آینده تقویت شود.

احمد
پیوست‌ها
Invite.jpg
قلم برتر در همین نمایشگاه بین المللی تبلیغات و صنایع وابسته، تهران
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

Re: نرم افزار خوش نویسی «قلم برتر» برای مک

پستتوسط نیما » 11 دسامبر 2012, 01:22

۵۰۰۰۰ تومان قیمتش هست.اگر تخفیف آنلاین بدن می خرم :-) تهران رفتنمان الان نمی‌آد.
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

Re: نرم افزار خوش نویسی «قلم برتر» برای مک

پستتوسط Ahmad » 20 دسامبر 2012, 02:13

با سلام،

یادآوری به دوستان ساکن در ایران و بویژه تهران در مورد بازدید از «نهمین نمایشگاه بین المللی تبلیغات و صنایع وابسته»، سالن ۸ و ۹ غرفه مربوط به شرکت «نرم افزاری مریم».

****** برای چند ساعت خبرنگار ویژه ایرماگ شوید! ******

خوشحال می‌شویم اگر که دوستان بازدیدکننده نسخه مک برنامه «قلم برتر» را در محل تست کنند و نتیجه را همینجا به اطلاع علاقمندان برسانند (مثلا با گرفتن چند عکس و ..). برای اطلاع بیشتر به پوستر بالا مراجعه شود.

با تشکر
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پاسخ: نرم افزار خوش نویسی «قلم برتر» برای مک

پستتوسط نیما » 20 اکتبر 2014, 18:08

سلام

من امروز قلم برتر رو برای کار‌های نگارشیم خریدم. شاید خیلی بلد نباشم باش کار کنم ولی فعلا تنها استفادش برام قلم هاش بوده.
من داخل لیبره‌آفیس دارم کار می‌کنم و قلم فعلی هم زر هست. مشکلی که فعلا دارم عدم وجود نیم‌فاصله هست (احتمالا هست و من نمی‌دونم کجاست، پشتیبانی هنوز جواب سوالم در مورد نیم‌فاصله رو نداده)

اون نشان‌گرهای جهت دار انگار داخل لیبره‌آفیس کار ندادن (کارهای تایپوگرافی اگر درست بگم)

این تصویر رو هم اضافه می‌کنم، اگر تستی خواستید بگید انجام بدم.
پیوست‌ها
Screen Shot 2014-10-20 at 5.30.18 PM.png
نماد کاربر
نیما

پستتوسط نیما » 20 اکتبر 2014, 18:44

من حس گردم قلم زر به درد شعر نوشتن نمی‌خوره و قلم تحریری رو خریدم .

و این شکلی شد (شاید از ناواردی من هست ولی واقعا چیزی تغییر نمی‌کرد)

پ.ن: قلم تحریری از قلم‌های خوشنویسی هست و کلاسش با قلم قبلی فرق داره، شاید فقط تو برنامه‌های گرافیکی باید استفاده کرد. البته توقع داشتم حداقل قابل خوندن باشه اینجا.
پیوست‌ها
Screen Shot 2014-10-20 at 5.41.07 PM.png
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط نیما در 20 اکتبر 2014, 23:27.
نماد کاربر
نیما

پستتوسط saeidk » 20 اکتبر 2014, 21:15

دوست عزیز امکانات خوشنویسی قلم برتر در ایندیزاین مک و ویندوز و مایکروسافت ورد ویندوز کار می کند و در لیبره آفیس درست کار نمی کند.
نیم فاصله در صفحه کلید خود سیستم عامل است و ربطی به برنامه ندارد.
اگر فقط می خواهید از خود فونتها و امکانات کامل آنها مانند کرنینگ و جای درست نقطه و... که در خود سایت نوشته استفاده کنید. خود برنامه کافی است و می توانید از این فونتها در تکست ادیت لیبره آفیس و برنامه های ادوبی استفاده کنید ولی امکانات خوشنویسی مثل کشیدگی را بهتر است در ایندیزاین (دست کم در نسخه آزمایشی) آزمایش کنید ضمن این که قلم نستعلیق با این همه امکانات و قیمت ده هزار تومان واقعاً مفت است
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط نیما » 20 اکتبر 2014, 21:41

من قصد کم اهمیت جلوه دادن نداشتم. بسیار هم ستودنی هستند. منظورم برای تست کردن قلم بود.

من این جا تصویر لیبره‌آفیس رو اضافه می‌کنم.
چیزی که من نوشتم این بوده:

زر قلم برتر
می‌پرم
می پرم

زر عادی
می‌پرم
می پرم
پیوست‌ها
Screen Shot 2014-10-20 at 8.40.34 PM.png
نماد کاربر
نیما

پستتوسط Ahmad » 20 اکتبر 2014, 22:55

نیمای گرامی با سلام،
چنانکہ دوستمان سعید نیز اشاره کرده‌است امکانات تایپوگرافی پیشرفتہ «قلم برتر» در محیط مک فقط در دو برنامہ TextEdit و ایندیزاین خاورمیانه فراهم است. این برنامه نہ با اپن آفیس سازگار است و نہ با لیبره آفیس کہ شما در کامپیوتر خود نصب کرده‌اید.

در هنگام نصب برنامۂ قلم برتر نسخہ‌ای قدیمی از برنامۂ TextEdit (اصدار ۱.۷) این برنامہ با نام QalamBartar TextEdit در پوشۂ برنامہ‌ها نصب می‌شود. در واقع این نسخہ‌ای از برنامۂ تکست ادیت است کہ برنامہ سازان شرکت نرم‌افزاری مریم آنرا با برنامۂ قلم‌برتر آزمایش کرده‌اند و از عمل کردش مطمئن هستند.

البتہ من امشب این برنامہ را تست کردم و مشاهده نمودم کہ در محیط یوسمیتی کاملا غیر قابل استفاده است و البتہ آنرا بہ شرکت مریم گزارش خواهم کرد. مطمئن هستم کہ اشکالات موجود بزودی حل خواهند شد و برنامہ قلم‌برتر مجددا در محیط یوسیمیتی نیز قابل استفاده خواهد بود

نمونہ‌های پایین را من در محیط سیستم عامل ماوریکس تست کرده‌ام و قابلیت‌های فوق‌العادهٔ این برنامہ را می‌شود در این نمونہ‌ها دید.

احمد
QB_Typography3.png

QB_Typography2.png

QB_Typography1.png
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط saeidk » 20 اکتبر 2014, 23:11

امروز در سايتشان نوشته اند كه نسخه جديد با سازگاري بوسميتي ارائه شده است
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط نیما » 20 اکتبر 2014, 23:13

ممنون احمد عزیز

نسخه جدید برای ۱۰.۱۰ فکر کنم دیروز اومده.

اما این مشکل نیم فاصله انگار تو اون تکست ادیتوری که گفتی هم هست. تصویر رو ببین:
پیوست‌ها
Screen Shot 2014-10-20 at 10.16.24 PM.png
نماد کاربر
نیما

پستتوسط Ahmad » 20 اکتبر 2014, 23:45

سعید جان،
نسخہ‌ای کہ من دارم نسخہ ۳.۵.۱ است در حالیکہ نسخۂ روی سایت نسخۂ ۳.۳.۱ می‌باشد.

نیما گرامی،
در مورد نیم فاصلہ نیز باید بگویم کہ این اشکالی است کہ همیشہ در قلم‌برتر وجود داشتہ است و من آنرا بہ شرکت مریم گزارش کرده‌ام. اصولا شاید طراحان این برنامہ فکر کرده‌اند کہ از آنجائیکہ در این برنامہ کاربر امکان جابجائی کلمات و حروف را طبق سلیقۂ خود دارد نیاز زیادی بہ وارد کردن نیم‌فاصلہ هنگام تایپ متن فارسی نیست. این حدس من است. ولی شما کہ در ایران هستید و کاربر جدید این برنامہ می‌باشید می‌توانید با شرکت مریم تماس تلفنی گرفتہ و با آنہا در مواردی کہ بہ مشکل برمی‌خوردید گفتگو نمایید.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پاسخ: مشکل با نگارش فارسی در مایکروسافت ورد — MS Word

پستتوسط Ahmad » 25 ژانویه 2016, 05:11

دوستان عزیز،
امشب من حامل خبر نسبتا خوبی برای شما هستم.
امروز نسخہ جدیدی از برنامہ قلم برتر را از سایت شرکت نرم‌افزاری مریم دریافت کردم و پس از نصب آن متوجہ شدم کہ پالت شناور جدیدی بہ این برنامہ اضافہ شده است. نام این پالت «جہت تایپ در برنامہ Microsoft Word » است. از آنجائیکہ برنامہ ورد در محیط ویندوز فارسی را بدون مشکل پشتیبانی می‌کند گنجاندن این امکان در برنامہ قلم برتر صرفا برای رفع مشکل تایپ فارسی در ورد و در محیط مک می‌باشد.
QB_RTL.png
QB_RTL.png (13.76 KiB) - بازدید 19280 بار

با راه انداختن دو برنامہ ورد و قلم ‌برتر اکنون امکان تعیین جہت متن در برنامہ ورد میسر است. تایپ متن فارسی بدرستی انجام می‌شود و جریان نوشتن از راست به چپ است و مکانما پس از رسیدن بہ آخر سطر بہ سطر دوم می‌رود در سمت راست صفحہ.
من برای نشان دادن این امکان فیلمی تهیہ کرده‌ام کہ این امکان را بدرستی نشان دهد. تنہا اشکال یا شاید یکی از اشکالات در هنگام کپی نمودن متن فارسی از جای دیگر و چسباندن آن در محیط ورد بروز می‌کند کہ اینرا حدس می‌زنم کہ آقای محمدحسین تقیا، کہ کار توسعہ نسخہ مک قلم‌برتر بعہده اوست، رفع کند.

من لازم می‌دانم کہ در همینجا از مدیر شرکت نرم‌افزاری مریم آقای ناصر آذرشب و همچنین مہندس برنامہ ساز آن آقای محمدحسین تقیا تشکر کنم. تشکر از اینکہ آنہا هم با عرضہ برنامہ قلم برتر امکان تایپوگرافی پیشرفتہ و نیز امکان تایپ بہ خط نسعلیق و شکستہ را در محیط مک فراهم نموده‌اند و اکنون نیز تلاش کرده‌اند کہ مشکل عدم پشتیبانی از زبان فارسی را در برنامہ ورد مایکروسافت را بنحوی حل کنند. من توصیہ می‌کنم کہ با خرید نسخہ‌ای از برنامہ بسیار عالی قلم برتر از تلاش مسئولین و دست اندرکاران این شرکت تشکر کنیم.

برای دیدن فیلم بہ لینک پایین مراجعہ شود!
http://irmug.com/files/film/QB_MSword_RTL.mp4
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط alireza3335 » 25 ژانویه 2016, 12:20

بسیار عالی
احمد جان دست شما درد نکنه
الان برای تهیه برنامه باید چه کار کنیم؟
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط alireza3335 » 25 ژانویه 2016, 12:23

alireza3335 نوشته است:[نمایش]
بسیار عالی
احمد جان دست شما درد نکنه
الان برای تهیه برنامه باید چه کار کنیم؟

پیدا کردم! ۱۰۰ هزار تومان برای من دانشجو کمی زیاد است. کاش برای دانشجویان تخفیفی در نظر می‌گرفتند. اینطوری فروششان هم بیشتر می‌شد و این امکان وجود دارد که ضرب تعداد محصول فروخته شده در حاشیه سود خیلی بیشتر از حالتی بشود که کلاً این محصول را با قیمت ثابت ۱۰۰ هزار تومان بفروشند.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط saeidk » 25 ژانویه 2016, 15:45

البته صد تومان برای دو کاربر یا دو کامپیوتر
نماد کاربر
saeidk

بعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی