انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نرم‌افزار خوشنویسی «قلم برتر» برای مک

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پاسخ: نرم افزار خوش نویسی «قلم برتر» برای مک

پستتوسط taqia » 03 فوریه 2016, 18:56

جناب ارژنگ عزیز سلام.

متاسفم که تجربه اول شما با قلم برتر موفقیت آمیز نبود.
در حال تلاش برای سازگاری بهتر و بیشتر قلم برتر با مک هستیم.
چنانچه مایلید تلاشی دوباره با قلم برتر به همراه Word داشته باشید.
برای Word حداقل نسخه 15.16توصیه می‌شود.
لطفا برای دریافت آخرین نسخه قلم برتر - که هنوز روی سایت نیست و بیشترین سازگاری را با Word دارد - ایمیل بزنید.
taghia.at.gmail.com
taqia

پست‌ها : 19

پستتوسط taqia » 03 فوریه 2016, 19:01

sadeghi نوشته است:[نمایش]
من این برنامه را خریدم و نصب کردم. روی ورد ۲۰۱۶ راست به چپ درست عمل می کند اما فونت ها اعمال نمی شوند. درواقع تغییر فونت در برنامه قلم برتر باعث تغییر آن در ورد نمی شود. راه حلی به ذهن شما می رسد؟

مشکل تغییر فونت مساله ای است که حتی در ویندوز نیز با آن مواجه هستیم و مربوط به عملکرد نادرست Word در این مورد می باشد. در نرم افزار Word تغییر قلمها به کمک لیست قلم ها انجام شود.
taqia

پستتوسط taqia » 03 فوریه 2016, 19:04

احمد آقا. شما چطور این برنامه را در تکست ادیت استفاده می کنی؟ برای من که کار نمی کند.

استفاده از تکست ادیت توصیه نمی شود. بهتر است از ادیتور خاص قلم برتر به نام «QalamBartar TextEdit» که همراه با قلم برتر نصب می شود استفاده شود.
لطفا برای دریافت آخرین نسخه قلم برتر - که هنوز روی سایت نیست و بیشترین سازگاری را با Word دارد - ایمیل بزنید.
taghia.at.gmail.com
taqia

پستتوسط taqia » 03 فوریه 2016, 19:06

alireza3335 نوشته است:[نمایش]
من تهیه کردم! همواره کرش میکند. اصلاً نمی‌توان دیگر Word 2016 را باز کرد. گفتم شاید مشکل از OS باشد روی InDesign CC 2015 هم امتحان کردم آنجا هم مشکل وجود داشت و هنگامی که قلم برتر باز است دیگر نمی‌توان InDesign را باز کرد و همواره کرش می‌کند.

taghia.at.gmail.com
taqia

پستتوسط taqia » 03 فوریه 2016, 19:10

Arzhang نوشته است:[نمایش]
احمد جان خیلی ممنون از زحمتی که کشیدی.
این خیلی خوب است که جامع عمل می‌کند.
من به سایت‌شان مراجعه کردم و دیدم که این برنامه برای ورژن‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ کار می‌کند.
من هم مثل دوستان دیگر این نرم‌افزار را خریدم.
ابتدائاً برای دانلود مشکل داشتم که حل شد.
اما متأسفانه روی نسخه‌ی ۲۰۱۱ که من دارم کار نمی‌کند.

لطفا از آخرین نسخه Word استفاده شود (حداقل ۱۵.۱۶)
taghia.at.gmail.com
taqia

پستتوسط taqia » 03 فوریه 2016, 19:17

Arzhang نوشته است:[نمایش]
احمد عزیز و گرامی
اگر از کلام من چنین برمی‌آمده که بنده تصور کرده‌ام که شما نفع مالی‌ای از این میان می‌بری، جداً عذر می‌خواهم. چنین منظوری به هیچ عنوان نداشته‌ام.
اما طبق فرمایش شما من هم شک کردم و به سایت مریم رفتم و دوباره مشخصات فنی قلم برتر را خواندم. همین طور که در اسکرین شات زیر می‌بینید، اعلام شده که قلم برتر نه تنها بین ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ کار می‌کند که نیز گفته شده در مجموعه‌ی آفیس کار می‌کند و نه فقط در وُرد.
image.jpeg

راستش من کار گرفیکی چندانی ندارم و همان قدری که دارم همان برنامه‌ی رایگان مداد کارم را راه می‌اندازد. علت این که این برنامه را خریدم صرفاً برای کار در وُرد بود که فعلاً برایم بلااستفاده شده است.
فردا زنگ می‌زنم پشتیبانی ببینم شاید فوت کوزه‌گری‌ای داشته باشد که من نمی‌دانم.

واقعا جناب مشرف عزیز خالصانه و بی‌چشمداشت با شرکت مریم همکاری می‌نمایند و با فیدبک‌های دقیق تاکنون کمک‌های بسیاری در جهت بهبود برنامه داشته‌اند و بنده صمیمانه از طرف خودم و شرکت مریم از ایشان تشکر می‌نمایم.

تصور می‌کنم این تکه از تصویر مربوط به ویندوز است و یا اینکه همکاران اشتباه نموده‌اند. در این مورد پی‌گیری خواهم کرد.
taqia

پستتوسط taqia » 03 فوریه 2016, 19:26

Ahmad نوشته است:[نمایش]
سعید عزیز ممنون بابت پاسخ
دلیل پرسش من این بود که اخیرا دوستی برنامه قلم‌برتر را برای مک خریده بود و از من خواست که شیوه کار این برنامه را به وی نشان دهم. من با نحوه کار این برنامه در TextEdit آشنا هستم و آنرا به او نشان دادم ولی وقتی خواستم کارکرد قلم‌برتر را در برنامه فتوشاپ نشان دهم متوجه شدم امکانات تایپوگرافی آن در فتوشاپ عمل نمی‌کند. از آنجائیکه شما در انجام اینگونه کارها خبره هستی فکر کردم این را با شما در میان بگذارم که اگر راهنمایی در اینمورد داری آنرا با ما در میان بگذاری.
ممنون از لطفت. در ضمن این دوست آخرین اصدار برنامه‌های ادوبی را، که همان creative cloud باشد، در اختیار دارد.
احمد

برنامه فوتوشاپ به دلیل برخی محدودیت‌ها امکان تایپوگرافی مستقیم ندارد. این مشکل هم در مک و هم ویندوز وجود دارد. برای انجام تایپوگرافی می‌توان از QalamBartar TextEdit که به همراه قلم برتر نصب می‌شود استفاده نمود و البته چه بهتر که تایپوگرافی در Ai و یا Id انجام شود و متن از آنجا به فوتوشاپ کپی شود به ۲ دلیل:
۱. متن با فرمت - اعم از فونت و رنگ - به فوتوشاپ منتقل می‌شود.
۲. موتور متن Adobe بنام Cooltype مورد استفاده قرار می‌گیرد که نسبت به CoreText با قلم برتر سازگارتر است و تایپوگرافی دقیق انجام خواهد شد.
taqia

پستتوسط saeidk » 03 فوریه 2016, 23:32

دوستان دقت کنند که ورد 2016 هیچ پیشرفتی در فارسی نویسی محیط مک نیست.
من آن را نصب کردم و کمی با آن وررفتم. این که با قلم برتر یا ابزار دیگر بشود یک پاراگراف را راست به چپ کرد که به دردی نمی خورد.
این برنامه اگرچه تطابق زیادی با نسخه ویندوز دارد اما دقت کنید که بازهم صددرصد نیست و اختلافات فاحشی در باز کردن فایلهای نسخه ویندوز دیده شد.
همین تطابق کامل نداشتن در پیجز و لیبره آفیس هم هست و ورد مایکروسافت چیز بیشتری ندارد.
و البته همانگونه که در مبحث دیگری گفتم امکان تعریف نوع عدد داخل متن و شماره صفحه و اینها وجود ندارد و امکان تراز کامل با کشیدگی و...
این است که فکر کنم بهتر است درباره قلم برتر و محصولات ادوبی یا تکست ادیت صحبت کنیم
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Ahmad » 04 فوریه 2016, 00:59

دوستان سلام،

قبل از هر چیز مایلم کہ بہ آقای تقیا، مسئول بخش مکینتاش شرکت نرم‌افزاری مریم، خوش آمد بگویم.
من وجود آقای تقیا را بہ فال نیک گرفتہ و امیدوار هستم کہ این گامی باشد برای همکاری بیشتر انجمن ایرماگ و اعضای آن با شرکت مریم و این منجر شود بہ بہینہ سازی برنامہ قلم‌برتر در محیط مک.
اکنون بنظر می‌رسد کہ تحریم‌های بین‌المللی اقتصادی و بانکی بر علیہ ج.ا در حال رفع است. دیروز خبر اتصال بانک مرکزی ج.ا بہ سیستم سویفت منتشر شد. این مسئلہ برای تولیدکنندگان محصولات مختلف، از جملہ نرم‌افزار، کہ مایل بوده اند محصولات خود را در سطح بین‌المللی عرضہ کنند دارای اهمیت حیاتی است. تا کنون این مشکل سد راه تولیدکنندگان داخلی کہ قصد توسعہ در خارج از چہارچوبہ ایران داشتہ‌اند بوده است. من امیدوارم کہ دست اندرکاران شرکت مریم نسبت بہ ایجاد حساب در فروشگاه ویژهٔ اپل App Store برای توزیع قلم‌برتر از آن طریق برای علاقمندان عرب، کرد و نیز ایرانیان خارج از کشور اقدام کنند.

من قبلاً هم بہ این موضوع اشاره کرده‌ام کہ موفقیت اقتصادی بخش مک شرکت مریم نہ تنہا بہ نفع دست اندکاران این شرکت است، کہ بنظر من این بخودی خود امر مبارکی است، بلکہ نتیجہ اینکار برای ما کاربران مک ضامن دسترسی بہ برنامہ‌ای بہتر با مشکلات کمتر خواهد بود.

همین قدر کہ آقای تقیا در سایت کاربران ایرانی مکینتاش ثبت‌ نام کرده‌اند و بہ سئوالات علاقمندان پاسخ می‌دهند و شخصا سعی در حل مشکلات کاربران برنامہ قلم‌برتر دارند امری مثبت است و من از ایشان کمال تشکر را دارم.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Arzhang » 04 فوریه 2016, 02:12

taqia نوشته است:[نمایش]
جناب ارژنگ عزیز سلام.

متاسفم که تجربه اول شما با قلم برتر موفقیت آمیز نبود.

جناب تقیا
بنده هم به زعم خودم ورود شما را به ایرماگ خوش‌آمد می‌گویم. فکر می‌کنم مهم‌تر از تجربه‌ی من با نرم‌افزار قلم برتر، حضور شما در این‌جا و نیز روش برخورد مشتری‌مدار شرکت متبوع شماست.
امیدوارم در مسیرتان هر روز موفق‌تر باشید و نیز امید دارم من هم بتوانم مثل دیگر دوستان در حد وسع، کمکتان کنم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط taqia » 04 فوریه 2016, 11:36

Ahmad نوشته است:[نمایش]
دوستان سلام،

قبل از هر چیز مایلم کہ بہ آقای تقیا، مسئول بخش مکینتاش شرکت نرم‌افزاری مریم، خوش آمد بگویم.
من وجود آقای تقیا را بہ فال نیک گرفتہ و امیدوار هستم کہ این گامی باشد برای همکاری بیشتر انجمن ایرماگ و اعضای آن و منجر شود بہ بہینہ سازی برنامہ قلم‌برتر در محیط مک.
اکنون بنظر می‌رسد کہ تحریم‌های بین‌المللی اقتصادی و بانکی بر علیہ ج.ا در حال رفع است. دیروز خبر اتصال بانک مرکزی ج.ا بہ سیستم سویفت منتشر شد. این مسئلہ برای تولیدکنندگان محصولات مختلف، از جملہ نرم‌افزار، کہ مایل بودند محصولات خود را در سطح بین‌المللی عرضہ کنند دارای اهمیت حیاتی است. تا کنون این مشکل سد راه تولیدکنندگان داخلی کہ قصد توسعہ در خارج از چہارچوبہ ایران داشتہ‌اند بوده است. من امیدوارم کہ دست اندرکاران شرکت مریم نسبت بہ ایجاد حساب در فروشگاه ویژهٔ اپل App Store برای توزیع قلم‌برتر برای علاقمندان عرب، کرد و نیز ایرانیان خارج از کشور اقدام کنند.

احمد

باسلام و سپاس خدمت جناب مشرف و بقیه دوستان
در صورتیکه رفع تحریم ها عملیاتی شود حتما برنامه را در معرض فروش در خارج کشور قرار خواهیم داد.
در مورد ۲۰۱۶ Word همانطور که تا حدودی اشاره شد هنوز نسخه رسمی برای زبان های فارسی/عربی ارائه نشده است و احتمالا توقع انجام کار حرفه‌ای با این نرم افزار واقع بینانه نباشد. اما می‌توان امیدوار بود که در آینده این اتفاق رخ دهد؛ ضمن اینکه همچنان برای انجام بسیاری از امور اعم از دانشجویی/دفتری/خانگی می‌توانید روی آن حساب کنید.
دو مورد کاستی در مورد Word هست که توسط قلم برتر رفع شده است. یکی همانطور که اشاره شد متن راست به چپ و دیگری اصلاح حرکت وارونه مکان‌نما می‌باشد. البته حرکت وارونه مکان‌نما در برنامه‌های ادوبی - Ai, Id, Ic, Ps - نیز وجود دارد و در آنها نیز این اصلاح صورت گرفته است.
اردتمند همگی.
taqia

پستتوسط saeidk » 04 فوریه 2016, 14:22

باسپاس از شما
حرکت معکوس مکان نما را در ایندیزاین و فقط ایندیزاین می‌توان درست کرد
preferences / right to left / cursor movement / visual
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط taqia » 04 فوریه 2016, 14:31

saeidk نوشته است:[نمایش]
باسپاس از شما
حرکت معکوس مکان نما را در ایندیزاین و فقط ایندیزاین می‌توان درست کرد
preferences / right to left / cursor movement / visual

البته توجه گردد این یک قابلیت ناقص در ایندیزاین است. چراکه حتی با فعال نمودن این Option، در صورت نگه داشتن Shift دوباره حرکت مکان‌نما وارونه خواهد شد. اما با قلم برتر در این مورد نیز مکان‌نما به درستی حرکت می‌نماید.
taqia

پستتوسط Ahmad » 04 فوریه 2016, 17:02

احمد آقا. شما چطور این برنامه را در تکست ادیت استفاده می کنی؟ برای من که کار نمی کند.

جناب صادقی،
من سعی می کنم که در تعطیلات آخر هفته، شنبه یا یکشنبه، راهنمای گام به گام چگونگی استفاده از قلم برتر در برنامه TextEdit بنویسم و آنرا در سایت قرار دهم.

یکی از پروژه هایی که مدتها است در فکر انجام آنم، ولی متاسفانه در انجامش تنبلی کرده ام، درست کردن فیلمی آموزشی از طرز کار قلم برتر در محیط مکینتاش است با متون توضیحی به زبانهای فارسی، عربی و انگلیسی و قرار دادن آن در سایت انجمن و شاید یوتیوب.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Arzhang » 04 فوریه 2016, 19:03

احمد جان اگر برای اصلاح تصویر این فیلم و تبدیل‌های آن، کمکی لازم داشتی من در خدمتم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان