انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکل نیم‌فاصله در شیرکوهی

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

مشکل نیم‌فاصله در شیرکوهی

پستتوسط Masiha » 01 اوت 2012, 18:36

دوستانی که به نسخه‌ی شیر کوهی، آپدیت کرده‌اند
همانگونه که مستحضرید، در حال حاضر این سیستم با نیم‌فاصله‌ها در فارسی مشکل دارد، به عنوان مثال:
اپلیکیشن Notes و بسیاری از صفحات وب

بهترین راه ممکن برای رفع آن، گزارش این باگ به توسعه‌دهندگان این سیستم عامل است
و هر چه تعداد این گزارشات بیشتر باشد، احتمال رفع آن سریعتر خواهد شد

دوستان، لطفا در این کار همکاری کنید،
برای این کار، کافیست به لینک زیر رفته و بعد از وارد شدن با اپل آی‌دی، آن را گزارش کنید:
http://bugreporter.apple.com

خواندن ادامه‌ی متن، اختیاری است و مراحل ثبت باگ را توضیح داده‌ام
تا هر چه سریعتر بتوانید آن را انجام دهید

در صفحه‌ای که ظاهر خواهد شد، روی New Problem کلیک کنید و گزینه‌ها را به این صورت انتخاب کنید
[نمایش]
Problem Report Title: non-joiner in Persian
Product: Mac OS X
Classification: UI/Usability
Version/Build Number: 10.8
Is It Reproducible?: Always

و Problem Details را بدین صورت پر کردم
[نمایش]
Summary:
non-join feature does not exist in Mountain Lion and it cause to disassemble test in every Persian words

Steps to Reproduce:
This problem appear in the Persian text

Expected Results:
We expected to read the the Persian text in suitable case (it is our right)

Actual Results:
annoying eyes and dissatisfaction in Mac users that reads Persian or Arabic

Regression:
This problem occurs in everywhere that exist Persian text like weblogs, forums, Notes App and etc

Notes:
for more information about non-join, see: http://en.wikipedia.org/wiki/Zero-width_non-joiner

و در مرحله‌ی آخر، روی Submit در انتهای صفحه کلیک کنید

هر کسی که انجام داد، لطفا در پاسخ این پست بنویسد تا آماری دراین زمینه داشته باشیم
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

Re: مشکل نیم‌فاصله در شیرکوهی

پستتوسط Ali.Rastegar » 01 اوت 2012, 19:45

کار خیلی خوبی کردید فقط توضیحاتتون باید یه مقدار اصلاح بشه که موضوع رو روشنتر بیان کنه. من الان عجله دارم اما در اولین فرصت متن رو اصلاح می‌کنم.
(غیر از برخی نکات نگارشی، مهمترین نکته اینه که این مشکل با برنامه‌هایی که از Webkit استفاده می‌کنن یعنی Safari, Notes, Mail و... رخ میده)
موفق باشید
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Ilia » 01 اوت 2012, 20:29

این جملهٔ (it is our right) را موردی ندارد که بنویسید. آن برنامه‌نویسی که روی این کار میکند، کاری به سیاست ندارد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Masiha » 01 اوت 2012, 20:57

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
کار خیلی خوبی کردید فقط توضیحاتتون باید یه مقدار اصلاح بشه که موضوع رو روشنتر بیان کنه. من الان عجله دارم اما در اولین فرصت متن رو اصلاح می‌کنم.
(غیر از برخی نکات نگارشی، مهمترین نکته اینه که این مشکل با برنامه‌هایی که از Webkit استفاده می‌کنن یعنی Safari, Notes, Mail و... رخ میده)
موفق باشید

Ilia نوشته است:[نمایش]
این جملهٔ (it is our right) را موردی ندارد که بنویسید. آن برنامه‌نویسی که روی این کار میکند، کاری به سیاست ندارد.

ممنون، من هم این رو سریع نوشتم، لطفا خودتون اصلاحش کنید،
در ضمن لزومی نداره همه‌ی درخواست‌ها شبیه به هم باشه ;-)
البته اگه بتونیم یک الگوی اولیه داشته باشیم، خیلی بهتره
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 01 اوت 2012, 21:53

بسیار کار خوبیه!

اما می‌شه یک عکس از مشکلش در Notes بنویسید؟ من الآن برای اولین بار برنامه رو باز کردم و با جیزه‌ش مشکلی ندارم:
پیوست‌ها
Screen Shot 2012-08-01 at 9.51.11 PM.png
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Pooria Azimi » 01 اوت 2012, 21:58

:-)

اشتباه از من بود. من همچنان در لاین از جیزهٔ لپرد استفاده می‌کردم (تاریخ ساخت قلم ۱۳ مه ۲۰۰۸ ـه). اما چون Clean Install نکرده بودم و شیر کوهی رو مستقیم روی لاین نصب کرده بودم، تصور می‌کردم سیستم جیزهٔ من رو با جیزهٔ گوژپشت اسنولپرد که الآن با نیم‌فاصله هم مشکل پیدا کرده جایگزین کرده‌ن... غافل از این که من قلم جیزهٔ لپرد رو در ~/Library//Fonts قرار داده بودم و هنگام آپدیت سیستم اونها تغییر داده نشده بودن...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 02 اوت 2012, 01:23

پس یعنی میشه به همین طریق (استفاده از جیزه‌ی اسنو لپرد) این مشکل رو حل کرد؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Masiha » 02 اوت 2012, 01:38

این تصویر رو هم اضافه کردم
و آن سه قلم پیشفرض که در تصویر مشخص شده‌اند، در iOS هم به کار رفته‌اند و با فارسی به خوبی کار می‌کنند
یعنی اگر همین نُت را با iCloud سینک کنم، در iOS به درستی نشان داده خواهد شد
پیوست‌ها
Screen Shot ۱۳۹۱-۰۵-۱۲ at ۱.۳۱.۵۹.png
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پستتوسط Masiha » 06 اوت 2012, 23:42

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]

... غافل از این که من قلم جیزهٔ لپرد رو در ~/Library//Fonts قرار داده بودم و هنگام آپدیت سیستم اونها تغییر داده نشده بودن...

مشکل نیم‌فاصله‌ی جیزه‌ی شیر‌کوهی همچنان پابرجاست
خیلی ممنون می‌شوم اگر جیزه‌ی لپرد (که گویا از جیزه‌ی اسنولپرد هم زیباتر است) و جیزه‌ی اسنو‌لپرد رو به اشتراک بذارین

اگر کلکسیون فونت‌های جیزه در صفحه‌ی ویکی قرار بگیرد، برای علاقه‌مندان مفید خواهد بود
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 07 اوت 2012, 01:19

ببخشید که اینقدر دیر به بحث بر می‌گردم.
چون این مشکل با هردوی Damascus وGeeza Pro رخ می‌داد من حدس می‌زدم اشکال تنها از Webkit باشه، اما با موضوعی که پوریا اشاره کرد ممکنه خود قلم‌ها هم مشکل داشته باشن. اگر امکانش بود که نسخه‌ای از قلم Geeza Pro که روی iOS 6 Beta این مشکل رو نداشته باشه تست کنیم مطمئن می‌شدیم.
---
همونطور که خودتون گفتید لازم نیست گزارش اشکال‌ها همه عین هم باشه اما من چند تا پیشنهاد دارم:
بد نیست محل اشکال و خود اشکال رو دقیقتر توضیح بدیم:
[نمایش]
Problem Report Title: Zero-width non-joiner bug in Webkit based applications

---
[نمایش]
Summary:
non-join feature does not exist in Mountain Lion and it cause to disassemble test in every Persian words

این درست نیست، نیم‌فاصله (که به قول دوستمون سعید معادل فارسی چندان مناسبی نیست) در شیر کوهی وجود داره و کار می‌کنه، مشکل اینه که با بعضی قلم‌ها(جیزه و دمشق رو تا الان پیدا کردیم) حرف قبل از ZWNJ از حرف ماقبل خودش هم جدا میشه که صحیح نیست.
پس خلاصهٔ مشکل میشه:
[نمایش]
Summary:
ZWNJ is not used correctly in Webkit based applications such as Safari, Notes and Mail with some fonts. Geeza Pro and Damascus are two fonts that show this bug.
When ZWNJ character is used between two letters, it should prevent the connection(joining) of those two letters.
The problem is Webkit in OS X 10.8 disconnects the first letter(the one before the ZWNJ) from the letter before it too.

می‌دونم خیلی واضح توضیح ندادم، نیاز به تصویر داره برای مشخص کردن مشکل. اگر کسی عبارات انگلیسی بهتری برای توضیح مشکل داره ممنون میشم اصلاح کنه.
---
نحوهٔ بازتولید مشکل:
[نمایش]
Steps to Reproduce:
Read or write Persian text with ZWNJ in Webkit based application such as Safari, Mail and Notes.
For example:
- Open ZWNJ page of Wikipedia in Safari:
http://en.wikipedia.org/wiki/Zero-width_non-joiner
- Compare the "Display" and "Picture" columns in Correct section of the table.

---
نتایج مورد انتظار:
[نمایش]
Expected Results:
It should only disconnect the letters before and after the ZWNJ character, not letters before or after those letters.

---
نتایج:
[نمایش]
Actual Results:
As you can see, the display column in the wikipedia article shows this bug. Webkit disconnects the letter before ZWNJ character from the letter before that letter.

---
[نمایش]
Regression:
Webkit based apps such as Safari, Mail and Notes have this bug in OS X 10.8. I have seen this bug with OS X 10.8 version of Geeza Pro and Damascus fonts so far.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Pooria Azimi » 07 اوت 2012, 02:06

[نمایش]
خیلی ممنون می‌شوم اگر جیزه‌ی لپرد (که گویا از جیزه‌ی اسنولپرد هم زیباتر است) و جیزه‌ی اسنو‌لپرد رو به اشتراک بذارین

من دو پارتیشن لپرد و اسنولپرد هم روی لپتاپم دارم، اما الآن که نگاه کردم در فولدر /Library/Fonts/ ـشون خبری از جیزه نبود! به هر حال، این فکر کنم جیزۀ لپرد باشه: viewtopic.php?p=21112#p21112

در ویکی فکر کنم گذاشتنش خیلی درست نباشه، چون قلم های آزاد نیستند و متعلق به اپل یا شرکتی که به سفارش اپل اینها رو ساخته هستند.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Masiha » 07 اوت 2012, 02:17

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
ببخشید که اینقدر دیر به بحث بر می‌گردم.
چون این مشکل با هردوی Damascus وGeeza Pro رخ می‌داد من حدس می‌زدم اشکال تنها از Webkit باشه، اما با موضوعی که پوریا اشاره کرد ممکنه خود قلم‌ها هم مشکل داشته باشن. اگر امکانش بود که نسخه‌ای از قلم Geeza Pro که روی iOS 6 Beta این مشکل رو نداشته باشه تست کنیم مطمئن می‌شدیم.
---

خواهش می‌کنم
بله، گویا خود قلم‌ها مشکل دارند،
برای رفع آن در بعضی اپلیکیشن‌ها می‌توان، قلم دیگری استفاده کرد، ولی در برخی دیگر از اپلیکیشن‌ها مثل Day One، انتخاب قلم، محدود به چند نوع است، قلم زیبا و پیش‌فرضش، Baskerville است و همان مشکل Geeza Pro را دارد

خیلی ممنون بابت وقتی که گذاشتین، هر چه گزارشات بیشتر باشه، در الویت بالاتری قرار می‌گیره، امیدوارم در به‌روز‌رسانی بعدی درست بشه

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
من دو پارتیشن لپرد و اسنولپرد هم روی لپتاپم دارم، اما الآن که نگاه کردم در فولدر /Library/Fonts/ ـشون خبری از جیزه نبود! به هر حال، این فکر کنم جیزۀ لپرد باشه: viewtopic.php?p=21112#p21112

در ویکی فکر کنم گذاشتنش خیلی درست نباشه، چون قلم های آزاد نیستند و متعلق به اپل یا شرکتی که به سفارش اپل اینها رو ساخته هستند.

مرسی :-)
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پستتوسط Behnam » 07 اوت 2012, 03:18

دوستان من شیر کوهی را نصب نکرده‌ام ولی روی همین شیر غیر کوهی نسخهٔ سفاری را به روز رسانده‌ام و با همین مشکل نیم‌فاصله روبرو هستم. در همهٔ صفحات وِب نه ولی در خیلی از آن‌ها (مثلاً در همین ایرماگ ظاهراً مشکلی ندارد). آیا این مشکل را در TextEdit هم تجربه کرده‌اید؟ آیا مطمئنید این به شیر کوهی مربوط می‌شود و نه مثلاً به سفاری یا WebKit؟
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Masiha » 07 اوت 2012, 13:11

Behnam نوشته است:[نمایش]
دوستان من شیر کوهی را نصب نکرده‌ام ولی روی همین شیر غیر کوهی نسخهٔ سفاری را به روز رسانده‌ام و با همین مشکل نیم‌فاصله روبرو هستم. در همهٔ صفحات وِب نه ولی در خیلی از آن‌ها (مثلاً در همین ایرماگ ظاهراً مشکلی ندارد). آیا این مشکل را در TextEdit هم تجربه کرده‌اید؟ آیا مطمئنید این به شیر کوهی مربوط می‌شود و نه مثلاً به سفاری یا WebKit؟

در TextEdit درست نمایش می‌دهد، تصویرش را ضمیمه کرده‌ام
در مرورگر گوگل‌کروم هم این مشکل وجود دارد،
آیا می‌توان نتیجه گرفت که مربوط به WebKit است؟
پیوست‌ها
Screen Shot ۱۳۹۱-۰۵-۱۷ at ۱۳.۰۴.۴۱.png
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پستتوسط alireza3335 » 07 اوت 2012, 15:38

سلام
راست می‌گویید مشکل از نیم‌فاصله‌ی شیر کوهی نیست. بلکه مشکل از سافاری است.
من هم به آن برخورده‌ام. نمونه‌اش همین متنی که در این باکس در حال تایپ کردن هستم همین اتفاق برایش می‌افتد. حتی در حین تایپ!

------
من روی لاین ۱۰.۷.۴ هستم و سافاری ۶ را تازه نصب کرده‌ام.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

بعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 15 مهمان