انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکل نیم‌فاصله در شیرکوهی

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

Re: مشکل نیم‌فاصله در شیرکوهی

پستتوسط alireza3335 » 07 اوت 2012, 15:39

باز جای شکر دارد که مشکل از سیستم عامل نیست. اما این خیلی بد است که مرورگر این مشکل را داشته باشد.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط Ali.Rastegar » 07 اوت 2012, 16:46

مشکل از نسخهٔ Webkit استفاده شده در Mountain Lion و همچنین Safari 6 در Lion است. اگر از نسخه‌های جدیدتر استفاده کنند حل می‌شود. جدیدترین نسخهٔ Webkit را همیشه می‌توان از http://nightly.webkit.org گرفت و آزمایش کرد.(اگر صفحه باز نمی‌شود با IP غیر ایرانی امتحان کنید.)
ضمنا این مشکل به دلایلی نامعلوم تنها با قلم‌های جیزه و دمشق قابل مشاهده است. اگر این مشکل را با قلم‌های دیگر می‌بینید دلیلش این است که آن قلم‌ها کاراکتر فارسی ندارند و خود سیستم در این مواقع از جیزه برای نمایش فارسی استفاده می‌کند.
پیوست‌ها
safari6-webkitnightly.jpg
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar در 07 اوت 2012, 16:55.
دلیل: اضافه کردن توضیح در مورد احتمال بسته بودن nightly.webkit.org با IPهای ایرانی
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

مشکل سافاری جدید با نیم فاصله

پستتوسط Problem » 07 اوت 2012, 22:44

سلام. از وقتی سافاری را به نسخه ۶ ارتقا داده‌ام با نیم‌فاصله دچار مشکل هستم. وقتی نیم‌فاصله (همان فاصلهٔ مجازی یا ZWNJ) را با زدن SHIFT+SPACE در متن فارسی اضافه می‌کنم، همچنان که در شکل زیر دیده می‌شود، دو حرف قبل از آن ناگهان از حالت متصل به حالت جدا تغییر می‌کنند. این مشکل همین الان در همین جعبه‌ای که دارم مبحث جدید را ایجاد می‌کنم هم وجود دارد.

کسی راه حل این مشکل را می‌داند؟

مثال: در مثال زیر، در سطر دوم فقط بعد از «می» یک فاصلهٔ مجازی اضافه کرده‌ام اما می‌بینید که متن به هم ریخته است.
TEST.png
TEST.png (1.91 KiB) - بازدید 13196 بار
Problem

پست‌ها : 7

پستتوسط Pooria Azimi » 07 اوت 2012, 22:57

پست شما رو به این مبحث منتقل کردم که دقیقاً در همین رابطه ست. از قرار مشکل از نسخۀ وب کیت بوده که با ارتقا به نسخۀ Nightly مشکل حل می شه، و طبیعتاً در آپدیتهای بعدی سافاری هم مشکل حل خواهد شد.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Behnam » 08 اوت 2012, 02:56

من که نسخهٔ شبانهٔ WebKit را نصب کردم و مشکلم حل شد.
http://nightly.webkit.org/
البته من روی شیر دشتی هستم و نه کوهی!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Problem » 08 اوت 2012, 07:54

ممنون بهنام عزیز
Problem

پست‌ها : 7

پستتوسط alireza3335 » 08 اوت 2012, 11:22

خیلی خوب شد دیگر، منتها نمی توان همین طوری دانلودش کرد.
:-)
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط Masiha » 08 اوت 2012, 14:47

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
مشکل از نسخهٔ Webkit استفاده شده در Mountain Lion و همچنین Safari 6 در Lion است. اگر از نسخه‌های جدیدتر استفاده کنند حل می‌شود. جدیدترین نسخهٔ Webkit را همیشه می‌توان از http://nightly.webkit.org گرفت و آزمایش کرد.
...

با تشکر از آقای رستگار،
برای مشاهده‌ی صفحات وب خوب است ولی مشکل اپلیکیشن‌های دیگر مثل Notes و Day One را حل نمی‌کند
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط Ali.Rastegar » 09 اوت 2012, 01:26

Masiha نوشته است:[نمایش]
با تشکر از آقای رستگار،
برای مشاهده‌ی صفحات وب خوب است ولی مشکل اپلیکیشن‌های دیگر مثل Notes و Day One را حل نمی‌کند

خواهش می‌کنم. برای اونها باید برای به‌روزرسانی ۱۰/۸/۱ صبر کرد.
البته شاید بشه با استفاده از frameworkهای همراه نسخهٔ Nightly مشکل رو حل کرد اما اگر اصلا کار کنه احتمالا کلی مشکل جدید به وجود میاره و این کار رو توصیه نمی‌کنم. اگر بخواین چیزی رو توی سیستمتون دستکاری کنین شاید منطقی‌تر باشه که فعلا از جیزهٔ Leopard استفاده کنین.
پیوست‌ها
frameworks.jpg
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Masiha » 09 اوت 2012, 02:21

خیلی ممنون
پس تا به‌روز رسانی بعدی صبر خواهم کرد
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط Ahmad » 24 اوت 2012, 20:23

با سلام،
من نیز این باگ را امروز گزارش کردم. متن زیر را برای توضیح مشکل نوشتم و تصویر ضمیمه را نیز ضمیمه گزارش نمودم. در مورد اینکه این باگ در webkit وجود دارد و به تمام برنامه‌هائی که از آن برای پردازش متن استفاده می نمایند سرایت می کند اندکی شک دارم چرا که همانطور که در گزارشم به آن اشاره نموده‌ام این باگ در Messages، Calendar و Reminder بروز نمی کند حتی با استفاده از خط جیزهٔ عرضه شده با سیستم ۱۰.۸ (مگر اینکه فرض کنیم این سه برنامه از webkit برای نمایش متن استفاده نمی‌کنند). از طرف دیگر نمی شود صرفا این باگ را به دو خط جیزه و دمشق نسبت داد چرا که این دو خط در برنامه تکست ادیت چنانکه باید عمل می کنند و در این برنامه هیچ مشکلی ندارند. به هرحال مشکل پیچیده و عجیبی است.

احمد
With release of OSX 10.8 a new bug in a couple of Arabic fonts when used in Mail app v6.0(1486), Notes app v. 1.0 (81) and Safari v. 6.0 (8536.25) has emerged.

When ZERO WIDTH NON-JOINER, U+200C, is inserted in between 2 characters, the joined characters before ZWNJ insertion point loses their cursivness and an isolate form will be displayed. This has created big problem for Arabic/Persian/Urdu and Kurdish users of Safari v.6 Mail and Notes app under 10.8.

This problem is related with using fonts Geeza Pro and Damascus in Mail App, Notes App and Safari. Using other included Arabic fonts with 10.8 will not cause this bug.

Fortunately in other Apps like TextEdit, Messages, Calendar and Reminder this problem dose not exist and they handle the ZWNJ as they should.

Steps to Reproduce: Start to type word می‌شود in Persian, insert ZWNJ between ی and ش, this will result in cursiveness of words می breaks into characters م and ی .

See the attached screen capture
پیوست‌ها
10.8_ZWNJ bug.png
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

مشکل فونت فارسی در دیکشنری mountain lion

پستتوسط miladgh » 28 اوت 2012, 12:48

از وقتی آپگرید کردم به mountain lion این مشکل به وجود اومده. نمیدونم چه طوری حلش کنم. یکی پیشنهاد آپدیت webkit داد که چیز خاصی نبود.. و درست نفهمیدم چیکار باید کرد..
تصویر
miladgh

پست‌ها : 3

Re: مشکل فونت فارسی در دیکشنری mountain lion

پستتوسط Ahmad » 28 اوت 2012, 14:53

miladgh نوشته است:[نمایش]
از وقتی آپگرید کردم به mountain lion این مشکل به وجود اومده. نمیدونم چه طوری حلش کنم. یکی پیشنهاد آپدیت webkit داد که چیز خاصی نبود.. و درست نفهمیدم چیکار باید کرد..

میلاد جان به ایرماگ خوش آمدی!

متاسفانه در اینمورد کار زیادی نمی‌شود کرد و باید منتظر ماند که اپل خودش این مشکل را حل کند. همانطور که از جوابهای بالا بر می‌آید تعدادی از دوستان مشکل را به اپل گزارش کرده‌اند و باید ببینیم که اپل کی ترتیب اثر خواهد داد.

اما آنچه که بسیار عجیب می‌نماید آن است که من در برنامه Dictionary این مشکل را ندارم و چنانکه در پست قبلیم به آن اشاره کرده‌ام این مشکل برای من فقط در برنامه‌های Safari، Mail و Note بروز می‌کند.

احمد
پیوست‌ها
Dictionary.png
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط miladgh » 28 اوت 2012, 18:09

دوستان این آپدیت webkit چه جوری انجام میشه؟
من فایل WebKit-SVN-r125269.dmg رو دانلود کردم. اما وقتی بازش میکنم فقط ۱ آیکن شبیه سافاری درش وجود داره.
فونت geeza هم رو سیستمم ندارم.
اگه چیزی به ذهنتون میرسه لطفا بگید.
miladgh

پستتوسط miladgh » 28 اوت 2012, 18:10

در ضمن لینکی که واسه report کردن توی پست اول وجود داره کار نمیکنه. من از طریق apple.com/feedback گزارش میدم.
miladgh

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 14 مهمان