انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مدیریت فانت‌ها — Fonts Management

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پاسخ: خطاطی و قلم‌سازی

پستتوسط saeidk » 30 ژوئیه 2016, 16:01

فکر کنم منظورش این است که شما در مک‌تان کالیبری ندارید و جایش هلوتیکا گذاشته است. حالا اگر کالیبری را نصب کنید و فایل را باز کنید درست می‌شود. البته مطمئن نیستم.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پاسخ: مدیریت فانت‌ها — Fonts Management

پستتوسط Ilia » 30 ژوئیه 2016, 19:26

برنامه دارد به شما میگوید که در اصل این فانت بایستی Calibri باشد (که در پرانتز است)، اما در نبودش هلوتیکا بجایش استفاده شده.

همانطور که سعید گفت، اگر Calibri را نصب کنید، دیگر از هلوتیکا استفاده نخواهد شد. راه دیگرش این است که همهٔ نوشته‌ها و استایل‌هایی که با فانت‌های مفقوده هستند را انتخاب و تبدیل به فانتی بکنید که دارید.

بدیهی است که اگر فانت جدید در ویندوز یا کامپیوتر دیگری موجود نباشد، دوباره شبیه این اتفاق در کامپیوتر بعدی خواهد افتاد. برای همین است که یا بایستی از فانت‌هایی استفاده کرد که معمولا در همهٔ کامپیوترها نصب هستند، یا فانت‌های استفاده شده در داکیومنت را به همراه آن برای نصب فرستاد (که البته همیشه ممکن نیست). برنامه‌های حرفه‌ای لی‌آوت مثل ایندیزاین، فرمانی برای باندل کردن فانت‌ها به همراه داکیومنت (برای فرستادن به پرینتر یا بایگانی کار) دارند که این کار را راحت میکند و با اخطار در مورد رعایت کپی‌رایت می‌آید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6174

پستتوسط alireza3335 » 30 ژوئیه 2016, 22:59

دست همگی دوستان درد نکند. بسیار ممنون
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط Ilia » 14 فوریه 2017, 21:21

مدتیست که بخاطر مشکل فایروال و پراکسی اجباری در اداره سفاری برای وصل شدن به اینترنت مشکل دارد. در نتیجه من از شروع به استفاده از اپرا کرده‌ام که راستش خیلی هم خوب جواب داده.

اما مدتیست که متوجه شدم که با اینکه من فانت آریال را حذف کرده بودم، اما اپرا همچنان آنرا بار و از آن استفاده میکند. گشتن معمولی این آریال کذایی را پیدا نمیکرد. در فولدرهای معمول فانت هم اثری از آن نبود.

این فانت آریال بقول معروف منفرداتش خوب است اما مرده شور ترکیبش را ببرد. (میگفتند که کسی رفت پیش آخوندی و پرسید: اگر من دستم را ببرم بالا و بچرخانم اشکال دارد؟ گفت نه. پرسید اکر کمرم را تکان بدهم اشکال دارد؟ گفت نه. پرسید گردنم چطور؟ گفت نه. بعد طرف پا شد و جلوی حاج آقا یک رقص بابا کرم کرد. آخونده دید بدجوری فتوای آزادی رقص را صادر کرده. گفت: منفرداتت خوب است، مرده‌شور ترکیبت را ببرد.) به تک‌تک حروف آریال نگاه میکنی، خیلی هم نسخ قشنگی است. اما دیدن ترکیبش برای من سخت است. مخصوصا که فانتی مثل جیزه پشتش آمادهٔ اجرای باباکرم باشد.

خلاصهٔ کلام، آخر آریال کذایی سر اینجا در آورد:
/System/Library/Assets/com_apple_MobileAsset_Font3

com_apple_MobileAsset_Font3.jpg

من سر کار از Suitcase Fusion 6 برای مدیریت فانت‌ها استفاده میکنم. نسخهٔ ۷ این برنامه الان در آمده ولی ما نصبش نداریم. نسخهٔ ۶ سوئیت‌کیس این فانت‌های داخل این فولدر را نشان نمیداد. خود فولدر هم که متعلق به سیستم است و بدون ناکار کردن امنیت مک نمیشود انگولکش کرد. اما خوشبختانه خود FontBook که با مک می‌آید، هم نشانش میداد و هم از کارش انداخت. حالا چرا من از اول سراغ فانت‌بوک نرفته بودم؟ علتش این بود که با داشتن سوئیت‌کیس، بخاطر ترس از کانفلیکت دو برنامهٔ مدیریت فانت، از فانت‌بوک استفاده نمیکردم.

این فانت‌هایی که در این فولدر MobileAssetهستند، در برنامه‌های معمولی بار نمیشوند. حالا نمیدانم که اینها را کدام براوزر دانلود و نصب کرده‌اند. اما گفتم که اینجا بنویسم، شاید دانستنش بدرد کس دیگری هم خورد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط saeidk » 14 فوریه 2017, 23:03

توی وبندوز یک روشی هست که می شود برنامه ها پرتابل باشند و هنگام اجرا هیچ تغییری در سیستم ندهند. ولی در مک ظاهرا اینگونه نیست و نمی‌شود نسخه ای داشت که هیچ چیز و مثلاً فونت در سیستم نریزد. به همین خاطر من حتی می ترسم نسخه جدید لیبره آفیس را آزمایش کنم.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Ilia » 11 دسامبر 2018, 18:15

این برنامهٔ مدیریت فانت تا دو روز آینده هشتاد در صد تخفیف خورده و به قیمت دو دلار بفروش میرسد:
Font Manager Deluxe by 128bit Technologies
https://itunes.apple.com/ca/app/font-ma ... 7499?mt=12
پیوست‌ها
EBB86015-2BA3-43AD-A6BE-FB20DF2C5D38.jpeg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 12 دسامبر 2018, 00:22

ممنون ایلیا جان،
من برنامہ را خریدم. متاسفانہ این برنامہ تمام خط‌های نصب شده در سیستم را نمی‌شناسد، حداقل خط‌های عربی/فارسی را. بہ شکل ضمیمہ توجہ شود. عکس سمت راست بخشی از فونت‌های نصب شده در کامپیوتر من است. با عکس سمت چپ کہ فونت‌هائی است کہ این برنامہ شناسائی کرده است مقایسہ شود.

احمد
پیوست‌ها
Skärmavbild 2018-12-11 kl. 20.47.40.png
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ilia » 12 دسامبر 2018, 01:23

من که هنوز سر کار هستم و نخریدمش. اما آنطور که از عکس شما میفهمم، آنهایی را که حروف عربی را دارند، درست نشان داده و هر جا که فانتی مثل فانت‌های لاتین یا ناقص عربی، حرف یا گلیفی را نداشته، بجایش جیزه را نشان داده (مانند کاری که موتور متن سیستم انجام میدهد).

اینکار (یعنی استفاده از جیزه یا فانت دیگر برای نشان دادن گلیف‌هایی که در فانت موجود نیستند)، معمولا کار راه انداز است. اما در برنامه‌ای که کارش مدیریت فانت است، کار درستی نیست، چون باعث همین سر در گمی و اشتباه میشود. Suitcase مثلا جای گلیف‌هایی که در فانت موجود نیستند هیچ چیز نشان نمیدهد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 12 دسامبر 2018, 04:20

من این را خریدم که تست کنم. تا اینجا که من دیدم، ارزش خریدن نداره. بیخود پولتان را هدرش ندهید!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 1 مهمان