انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مدیریت فانت‌ها — Fonts Management

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

Re: مشکل با فونت فارسی

پستتوسط iShahin » 07 اوت 2010, 12:24

میتونم بپرسم راهنمای نصب این فونت ها رو از کجا میتونم پیدا کنم؟

ممنون

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

Re: مشکل با فونت فارسی

پستتوسط Behnam » 07 اوت 2010, 19:11

iShahin نوشته است:[نمایش]
میتونم بپرسم راهنمای نصب این فونت ها رو از کجا میتونم پیدا کنم؟

از روی اطلاعات مشخصات کاربری شما حدس می‌زنم که این سوال رو در مورد مک می‌کنید. در این صورت پاسخ خیلی ساده است. روی فونتی که دانلود کرده‌اید دوبار کلیک کنید، FontBook باز می‌شه و از شما می‌پرسه که آیا می‌خواهید اون رو نصب کنید یا نه!
یک راه دیگه اینه که پوشهٔ فونت‌های دانلود شده رو خودتون دستی مستقیماً به پوشهٔ Fonts یوزر بکشید. ولی این کار را فقط در مورد فونت‌هایی بکنید که به کیفیت آنها اعتماد دارید. در غیر اینصورت بهتر است که کار رو به FontBook بسپارید که قبل از نصب قلم کیفیت قلم رو بررسی می‌کنه و اگر مناسب نباشه هشدار می‌ده.
روی ویندوز قضیه فرق می‌کنه و اگر به انگلیسی راهنما بخواهید کانی بابروف صفحهٔ خوبی تهیه کرده
http://sartre2.byu.edu/persian/persianword/fonts.htm
اگر در ایرماگ هم بگردید کلی در مورد فونت بحث شده. برای دانلود هم که در بالای صفحهٔ ایرماگ یک لینک یه قلم‌های فارسی وجود داره. آن ۳۰ نکته را هم دانلود کنید که از مرجع تقلید آمده است!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

Re: پرسش‌های کسی که تازه به مک مهاجرت کرده

پستتوسط Ilia » 17 نوامبر 2011, 21:38

در فولدر Applications یک برنامه هست بنام Font Book. آنرا باز کن و فانتهایی را که لازم نداری را از طریق آن و در آنجا disable کن.

فانتهایی هستند که اصلا نباید دیلیت بشوند. Helvetica را مثلا اگر پاکش کنید سیستم دوباره جایگزینش خواهد کرد.
فانتهایی که داخل این فولدر: Macintosh Hard Drive/System/Library/Fonts هستند را بهتر است بگذارید همانجا باشند.
همچنین به این فانتها را مطلقا نباید دست بزنید:

Keyboard.dfont
Geneva.dfont
LastResort.dfont
Monaco.dfont
LucidaGrande.dfont
Helvetica.dfont

این مقاله بسیار نوشتهٔ خوبیست در این باره'
http://www.jklstudios.com/misc/osxfonts.html

همینطور این مقالهٔ Mac World:
http://www.macworld.com/article/51630/2 ... fonts.html

در ضمن من به شما سفارش میکنم که این فانتهای بنظر چینی و ژاپنی که میبینید را هم به حال خودشان بگذارید. بعضی از اینها کاراکترهایی دارند که سیستم از آنها بجایش استفاده میکند. مثلا AquaKanaRegular.otf و نسخهٔ بولد آن.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6174

پستتوسط Ali.Tajik » 17 نوامبر 2011, 21:42

سلام
از داخل خود برنامه FontBook می توانید هم کل زیر شاخه یک قلم و یا یکی از تیپ های قلم، مثل Bold یا italic آن را حذف کنید.
راه دیگرش حذف کردن فایلهای آن قلم در این آدرس‌ها است (که قویاْ توصیه نمی‌شود!).
اگر قلم را برای تمام کاربران نصب کرده‌اید:
[نمایش]
/Library/Fonts

اگر قلم را برای کاربر خاص نصب کرده‌اید باید در داخل پوشه Library آن کاربر و با آدرسی به همان ترتیب فایل را حذف کنید. اگر نمی دانید که قلم مورد نظر برای چه کابرانی نصب شده در FontBook بر روی قلم Control+Click کنید و Show in Finder را انتخاب کنید.
البته بهتر است اگر هم قلمی را نیاز ندارید و نمی خواهید در برنامه هایی مثل فتوشاپ در آن منوی پایین افتان! دیده نشود، به جای حذف، غیر فعال‌اش بکنید. مرتب کردن قلم‌ها هم باز بسیار راحت است. در داخل FontBook با استفاده از آن بعلاوه کوچک پایین صفحه می توانید یک لیست جدید بسازید و قلم‌های مورد نظر را به داخل آن بیاندازید. درست مثل ساختن یک Playlist در آیتونز!

Screen Shot 1390-08-26 at 8.20.14 PM.png
ساختن یک لیست جدید

Screen Shot 1390-08-26 at 8.22.32 PM.png
حذف کردن و غیر فعال کردن یک قلم
MBAir 6.2
نماد کاربر
Ali.Tajik

پست‌ها : 142

پستتوسط Pooria Azimi » 17 نوامبر 2011, 21:47

عجب وضعی شده‌ها... تا اومدیم جواب بدیم ۲ تا جواب بهتر و کاملتر داده شد!! به‌هر حال منم جواب خودم رو می‌ذارم، هر چند چیز جدیدی علاوه بر اون که دوستان گفتند نداره.

-------

قلم‌ها رو می‌تونید از طریق FontBook ، غیرفعال (disable) کنید.

بعضی برنامه‌ها مثل فتوشاپ و ملل و احتمالاً برنامه‌های مایکروسافت هستند که از palette مخصوص انتخاب قلم (کامند+T) استفاده نمی‌کنن و به‌صورت لیست‌وار اقلام (!) رو نشون می‌دن. ولی اکثریت برنامه‌ها، از میل گرفته تا Pixelmator، پلت انتخاب رنگ و قلمشون مال سیستمه. در این پلت، شما می‌تونید یه سری favorite داشته باشید، مثل این شکل (که من برای قلم‌های فارسی‌م یه قسمت اختصاصی درست کرده‌م):

Screen Shot 2011-11-17 at 8.44.37 PM.png

این‌جوری می‌تونید نظمی به فهرست قلم‌هاتون بدید، هر چقدر هم که تعدادشون زیاد باشه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Pooria Azimi » 17 نوامبر 2011, 21:51

فقط یه نکتهٔ تکمیلی برای صحبت iwhite و آدرسی که داده: چون در لاین به‌صورت پیشفرض، Library ـها مخفی هستند، برای رفتن به آدرسی که داده، یا باید از کلید میان‌بر کامند+شیفت+G در فایندر استفاده کنید (در باکسی که باز می‌شه باید آدرسی که می‌خواید رو بزنید)، یا دو دستور زیر رو در ترمینال وارد کنید تا این دو پوشه نشون داده بشن و هر دفعه نیاز به Command+Shift+G نباشه:

sudo chflags nohidden /Library
chflags nohidden ~/Library

بعد از زدن دستور اول، باید پسوردتون رو وارد کنید و بعد کلید اینتر رو بزنید. فقط حواستون باشه که موقعی که دارید پسورد رو وارد می‌کنید، چیزی روی صفحه نشون داده نمی‌شه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط kaplan » 17 نوامبر 2011, 21:54

سپاس از دوستان برای جواب کاملتان
نماد کاربر
kaplan

پست‌ها : 20

پستتوسط Behnam » 18 نوامبر 2011, 03:45

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
فقط یه نکتهٔ تکمیلی برای صحبت iwhite و آدرسی که داده: چون در لاین به‌صورت پیشفرض، Library ـها مخفی هستند، برای رفتن به آدرسی که داده، یا باید از کلید میان‌بر کامند+شیفت+G در فایندر استفاده کنید (در باکسی که باز می‌شه باید آدرسی که می‌خواید رو بزنید)، یا دو دستور زیر رو در ترمینال وارد کنید تا این دو پوشه نشون داده بشن و هر دفعه نیاز به Command+Shift+G نباشه:
sudo chflags nohidden /Library
chflags nohidden ~/Library
بعد از زدن دستور اول، باید پسوردتون رو وارد کنید و بعد کلید اینتر رو بزنید. فقط حواستون باشه که موقعی که دارید پسورد رو وارد می‌کنید، چیزی روی صفحه نشون داده نمی‌شه.

منو باش که برای اپل باگ ریپورت فرستادم! فکر می‌کردم این بخاطر اینه که من هارددرایو یوزر رو جدا از هارد سیستم عامل انتخاب کرده‌ام و فکر می‌کردم ناپدید شدن فولدر لایبرری بخاطر این قضیه هست!
نمی‌دانی چه جفتک چارکشی زدم تا فولدر لایبرریم رو پیدا کنم و اون رو توی سایدبار بگذارم. تازه فقط تونسته بودم الیاس فولدر رو درست کنم!
دستت درد نکنه!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

مدیریت فانت‌ها — Fonts Management

پستتوسط Ilia » 28 فوریه 2012, 23:49

این موضوع به کررات در مباحث گوناگون در ایرماگ بحث شده اما سزاوار است که تاپیک خودش را داشته باشد.

من این نوشته را که جای دیگر نوشته بودم در اینجا تکرار میکنم که با انتقال آن، مبحث دیگر ناقص نشود.

Ilia نوشته است:[نمایش]
در OS X این فولدرها برای فونت وجود دارند:
۱- فولدر Fonts در فولدر Library در هارد درایو
۲- فولدر Fonts در فولدر Library در فولدر System
۳- فولدر Fonts در فولدر Library در فولدر شما در فولدر Users
4- فولدر Fonts در فولدر سیستم OS 9 (که این یکی آخری فقط در کامپیوترهای قدیمی‌تر که با سیستم ۹ هم می‌آمدند هست و در مک‌های جدید وجود ندارد)

- فولدر شماره ۳ خالیست و برای شما درست شده که هر فانتی که دارید را آنجا اینستال کنید. فونتی را که آنجا اینستال (کپی) کنید برای user های دیگر بار نخواهد شد.

- فولدر شماره ۲ متعلق به سیستم است. اگر بازش کنید قفل است. بعضی از برنامه‌ها فونت‌هایشان را اینجا اینستال میکنند. میشود قفلش را موقتا باز کرد و فونت‌هایی که نمیخواهید را از آنجا بردارید. با بعضی از فونتهایی که اینجا هست شوخی نمیشود کرد چون سیستم آنها را برای ابتداییترین کارهایش احتیاج دارد. بنابر این اینجا را حتی‌المقدور انگولک نکنید. اما اگر مثلا مطمئن هستید که مثلا فونت تاهومای آنجا را نمیخواهید میتوانید برش دارید. اما به این فونت‌ها دست نزنید:
Apple LiGothic Medium.dfont
AppleGothic.dfont
AquaKanaBold.otf
AquaKanaRegular.otf
Geneva.dfont
Keyboard.dfont
LastResort.dfont
LucidaGrande.dfont
Monaco.dfont
Hei.dfont
Helvetica.dfont

- فولدر شماره ۱ مثل فولدر شماره ۳ میماند با این تفاوت که هر فونتی را که اینجا کپی کنید برای همه یوزرها قابل استفاده خواهد بود و لود خواهد شد.

- فونت‌هایی که در فولدر شماره ۴ یعنی آن که متعلق به سیستم ۹ است باشند هم اتوماتیک برای همه userهای سیستم ۹ و ۱۰ لود میشود. اگر خواستید فونتی را برای سیستم ۹ اضافه کنید باید اینجا کپی کنید. هر فونتی ر اهم که خواستید از اینجا میتوانید پاک کنید بجز اینها:
Charcoal
Chicago
Geneva
Monaco
New York
اینها را سیستم ۹ لازم دارد.

این کل جاهاییست که شما بایست دنبال فونت خاطی‌تان بگردید. اگر فونتی را خودتان از محیط ویندوز به اینجاها کپی کرده‌اید احتمالا با مشابه مکشان تفاوت دارند. من توصیه میکنم که پاکشان کنید.

برنامه‌هایی هم هستند که برای مدیریت فونت‌ها درست شده‌اند مثلا Suitcase یا Linotype Font Explorer که من استفاده میکنم و پولیست یا همین Font Book که مجانی با سیستم ۱۰ می‌آید. خاصیت این برنامه‌ها این است که کار را قرار است برای شما آسان کنند. فونتها را از همه جای کامپیوتر برای شما لود کنند یا از کار بیندازند. نسخه‌های متفاوت فونت‌ها را میشناسند. به شما شکل آنها را نشان میدهند، کاتالوگ آنها را چاپ میکنند و الی آخر. اما پایهٔ کار همان است که من در اول گفتم. شما اگر کارتان مثل من چاپ نباشد چندان به این برنامه‌ها احتیاجی ندارید.

Linotype یکی از این برنامه‌ها را هنوز مجانی ارائه میکند بنام Linotype FontExplorer X 1.2.3 که آدرسش دریافتش این است:
http://fex.linotype.com/download/mac/Fo ... erX123.dmg

(اندازه فایل ۱۰ مگ است). آنها مدتیست که شروع به فروش نسخه پولیش کرده‌اند و معلوم نیست که تا کی این نسخه مجانی را ارائه کنند…

از آن موقع که من این را نوشتم، چند باز سیستم عامل مک بروز شده، اما هنوز این نسخهٔ مجانی فانت اکسپلورر لاینوتایپ را میشود داونلود کرد، اما من دیگر نمیدانم که چقدر با سیستم فعلی مک سازگار باشد.

در حال حاضر همان Font Book که با مک مجانی می‌آید بسیار نسبت به اوائلش بهتر شده و برای مدیریت فانت‌ها کفایت میکند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

Re: مدیریت فانت‌ها — Fonts Management

پستتوسط Ilia » 29 فوریه 2012, 01:15

خواندن این بلاگ Fontgeek که نویسنده‌اش شخصی بنام Scott Stoel و موضوعش در مورد فانت و مسائلش است بسیار برای من آموزنده بوده:
http://www.fontgeek.net/

این مطلب را در آن دیدم که برای من بسیار جالب بود. انجام آنرا به کسی توصیه نمیکنم و بقول نویسنده‌اش، مسئولیتش پای خودتان.

داستان این است که اپل چند سال است که Helvetica Neue را جزئی از فانتهای ضروری سیستم کرده است. یعنی حتی اگر بخواهید آنرا پاک کنید، سیستم درجا یکی بجایش کپی میکند. مشکل اینجاست که نسخهٔ هلوتیکای اپل تروتایپ است و طراحان حرفه‌ای کلا نسخهٔ پست اسکریپت فانت‌ها را ترجیح میدهند. همینطور احتمالش هست که اگر داکیومنتی که با نسخهٔ پست اسکریپت طراحی شده باشد، در صورت استفاده از نسخهٔ دیگری از فانت، مشکل reflow پیدا کند. یعنی که جایگزینی متن تغییر کند که مشکل آفرین خواهد بود.

علاوه بر این هلوتیکای اپل فقط با ۴ استایل فانت می‌آید ولی نسخهٔ کامل هلوتیکا شامل فانت‌های بیشتریست؛

تصویر

برای راه حل، نویسنده میگوید که؛
- یا از هلوتیکا نیو استفاده نکنید (که نمیشود)
- یا از نسخهٔ جدید اوپن تایپ هلوتیکا که اسمش با نسخهٔ قدیمی متفاوت است استفاده کنید.
http://www.linotype.com/1266/neuehelvet ... 2godCA44bA
- یا مکانیزم محافظت فانتها را توسط اپل (که دوباره آن فانت را در سیستم کپی میکند) را از کار بیندازید!

همهٔ این پست را من برای این روش آخر نوشتم، چون خیلی دوست داشتم بدانم که چطور میشود این کار را کرد. از قرار راهش این است (باز با مسئولیت خودتان):

[نمایش]
How to Disable Protected Fonts

We mentioned earlier that Mac OS X 10.5 up had a feature called Protected Fonts. To disable Protected Fonts for HelveticaNeue.ttc first need to navigate to the folder listed below:

/System/Library/Frameworks/ApplicationServices.framework/Versions/A/Frameworks/ATS.framework/Versions/A/Resources/ProtectedFonts/

and remove the HelveticaNeue.ttc font. I suggest archiving it in case you need to replace it in the future.

What you are doing is breaking the system’s ability to repair itself in the event System fonts become damaged or are deleted in error. This operation is not recommended by Apple.

Then drag the HelveticaNeue.dfont to the /System/Library/Fonts folder. You may receive an alert that the font conflicts with a font already installed. Allow the conflict.

Then remove HelveticaNeue.ttc font. You may receive an alert from the system that the font is necessary to the operation of the OS and that it will be restored. However, we have disabled this capability so it should not be able to do this.

I suggest that after doing this you clear your caches. This is not always necessary, but it might prevent another reboot if you have cache issues on restart.

To clear Snow Leopard system font caches, open Terminal (/Applications/Utilities/Terminal). Then copy and paste the line below into Terminal, then hit return.

sudo atsutil databases -removeUser

You will be prompted to enter your password. Type your password and hit return.

After the command has run, reboot.

These instructions are similar to what was done on System 10.5 to replace the Helvetica.dfont (and other system fonts) with a user preferred version, so this is not altogether uncharted territory. However, when you perform this you are doing so at your own peril.

The HelveticaNeue.dfont should be an adequate replacement for those apps that need it for their interface elements.

This does not solve the HelveticaNeue system font conflict, but from what I have seen, the environment will appear as it did in Leopard. And your Helvetica Neue PostScript fonts will be listed as they were in Leopard, at least when it comes to Adobe InDesign.

چند نکته:
- اگر مجبور نیستید این کار را نکنید.
- اگر این کار را کردید، حتما یک نسخهٔ پست اسکریپت هلوتیکا را بجایش در سیستم قرار دهید. این فانت واقعا مورد نیاز سیستم است و ممکن است که در نبودش دچار مشکل بشوید.
- نویسنده این را برای اسنولپرد نوشته. اینکه با نسخه‌های دیگر سیستم کار کند را من نمیدانم.

منبع اصلی این پست اینجاست:
http://www.fontgeek.net/blog/?p=253

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

Re: مدیریت فانت‌ها — Fonts Management

پستتوسط Ilia » 10 ژوئیه 2012, 22:35

این را من امروز اتفاقی دیدم:
http://hints.macworld.com/article.php?s ... 8022333618

با فانت‌بوک میشود نمونه خط یا حروف یک فانت را چاپ کرد. اینکار را من همیشه با برنامه‌های تجاری مدیریت فانت میکردم و اصلا خبر نداشتم که این فانت‌بوک مجانی اپل هم این کار را میکند!

FontBookPrintSnap.png
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پاسخ: خطاطی و قلم‌سازی

پستتوسط chitsaz » 24 فوریه 2015, 10:34

سلام دوستان
کسی نرم افزار فونت منیجری میشناسه که فونت فارسی و otf رو ساپورت کنه؟
نماد کاربر
chitsaz

پست‌ها : 72

پاسخ: مدیریت فانت‌ها — Fonts Management

پستتوسط Ilia » 24 فوریه 2015, 18:58

چند سالی هست که otf تبدیل شده به فرمت اصلی فانت‌ها و همهٔ برنامه‌های درست و حسابی مدیریت فانت آن را ساپورت میکنند و این برنامه‌ها کلا به زبانی که فانت برای آن ساخته شده کاری ندارند.

مشهورترین این برنامه‌ها Suitcase است. مثال خوب دیگرش Font Explorer است تا همین فانت بوک که با سیستم مجانی می‌آید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پاسخ: مدیریت فانت‌ها — Fonts Management

پستتوسط Ilia » 01 ژوئیه 2016, 00:23

مقالهٔ بسیار جامعی در مورد مدیریت فانت‌ها در مک:
http://www.jklstudios.com/misc/osxfonts.html
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پاسخ: خطاطی و قلم‌سازی

پستتوسط alireza3335 » 30 ژوئیه 2016, 15:21

ببخشید دوستان من یه فایل docx باز کردم فانت‌ها را تغییر داده و جلوی helvetica یک Calibri Light هم گذاشته. این همون Calibri  هست که در ویندوز استفاده می‌شود؟ اگر نه چطور من در جای دیگر در مک این را ندیده‌ام؟
ممنون
پیوست‌ها
Screen Shot 2016-07-30 at 3.18.53 PM.png
Screen Shot 2016-07-30 at 3.18.53 PM.png (18.8 KiB) - بازدید 17583 بار
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

بعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 2 مهمان