انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

رفتار فارسی در پلنگ برفی

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

Re: رفتار فارسی در پلنگ برفی

پستتوسط Behnam » 28 مه 2011, 21:13

ظاهراً حق با توست علی. من فقط در مورد Mail امتحان کردم که با صفحه‌کلید دست‌ساز خودم وقتی Reply می‌زنم پنجره با تنظیمات راست به چپ باز می‌شه. ولی وقتی با ISIRI 9147 می‌زنم، همون چپ به راست باز می‌شه.
کلاً وقتی روی هر صفحه‌کلیدی دکمهٔ ⌘ فشار داده بشه همهَ کلید‌های دیگر به چینش استاندارد برنامه‌نویسی کامپیوتر تبدیل می‌شوند. فشار دادن همزمان کلید فرمان ⌘ با دیگر کلیدهای modifier نباید در کُدهای کلیدهایی مانند آپشن (آلت) ⌥ یا کنترل ⌃ یا شیفت ⇧ یا دیگر کلیدها مانند ⇢⇡⇠⇣ تأثیری داشته باشد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط sadeghi » 28 مه 2011, 23:00

مساله اینجاست که اگر یکی از صفحه کلیدهای رسمی فارسی (یا عربی) اپل در لیست صفحه کلیدها تیک نخورده باشد اصلا آن میانبر کذایی فعال نمی شود. بنابراین اگر مثلا فقط صفحه کلید انگلیسی بعلاوه‌ی ۹۱۴۷ را داشته باشید آن میانبر کار نمی کند. اما اگر یکی از فارسی های اپل را اضافه کنید می توان آن میانبر را فعال کرد و در این حالت هر صفحه کلیدی که فعال باشد (انگلیسی - عربی - چینی - ....) آن ترکیب کار می کند.
مشکل این جاست که مک ۹۱۴۷ را به عنوان صفحه کلید چپ به راست می شناسد و اضافه کردن آن به سیستم باعث فعال شدن میانبرهای bi-directional نمی شود.
محسن
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Behnam » 28 مه 2011, 23:18

صادقی جان این فقط در اینترفیس Input Sources رخ می‌دهد. یعنی ۹۱۴۷ را صفحه‌کلید راست به چپ نمی‌شناسد ولی اگر یک صفحه‌کلید راست به چپ خود مک را فعال کنی، بعد use split cursor و نیز enable keyboards shortcuts را تیک بزنی. دیگر حتی اگر آن صفحه‌کلید را هم غیر فعال کنی و فقط ۹۱۴۷ را (که راست به چپ نمی‌شناسد) داشته باشی، بازهم آن میانبرها فعال باقی می‌مانند. دست‌کم این نتیجهٔ آزمایش من بود.
ولی راه حل اصولی این است که ببینم هرچه صفحه‌کلید دست‌ساز خودم دارد (که نمی‌دانم چیست!) در همان ۹۱۴۷ هم فعال کنم تا به عنوان صفحه‌کلید راست به چپ به رسمیت شناخته شود!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 29 مه 2011, 04:22

خب صادقی با ۹۱۴۷ مقداری وَر رفتم. از فرصت استفاده کردم و صفحه‌کلیدهای کردی و اردوی خودم رو هم به روز رساندم. مجموعه را زیپ گرفتم و در اینجا گذاشتم.Persian Keyboards for Mac را بگیر امتحان کن ببین مشکل حل شده یا نه. فکر کنم حل شده.
https://public.me.com/behnam
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط sadeghi » 29 مه 2011, 09:52

سلام بهنام جان
بسیار ممنونم از توجهت. بله مشکل حل شد و حالا ۹۱۴۷ عزیز هم مثل یک صفحه کلید تمام عیار راست به چپ عمل می‌کند.
راستی با چه برنامه‌ای صفحه کلیدها را می توان ویرایش کرد؟

بازهم ممنون
محسن
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Pooria Azimi » 29 مه 2011, 10:27

نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ali.Rastegar » 29 مه 2011, 20:42

مثل همیشه یک دنیا ممنون از زحمات بهنام.
همچنین ممنون از sadeghi که پیگیر بودن.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Behnam » 29 مه 2011, 21:50

زحمتی نبود دوستان. اتفاقاً فرصتی شد که چیز تازه‌ای در مورد سیستم Mac OS 10.5 به بعد کشف کنم! اگرچه لئوپارد هنوز فایل‌های XML صفحه‌کلید را که با اکستنشن keylayout. هستند ساپورت می‌کنه، ولی فورمت جدید صفحه‌کلیدهای سیستم مک دیگر قابل ویرایش نیستند و از فایل‌هایی استفاده می‌کنند که به اکستنشن dat. ختم می‌شوند. حتی Ukelele هم صفحه‌کلید را بر مبنای مختصات صفحه‌کلید در تایگر درست می‌کنه و مثلاً وقتی صفحه‌کلید را بخواهید بر مبنای صفحه‌کلید Persian بسازید و تغییر دهید، اطلاعات Ukelele به آن صفحه‌کلیدی محدود می‌شه که در تایگر وجود داشته و نه چیزی که در لئوپارد هست. پس اگر لئوپارد تغییری در یک صفحه‌کلید داده باشه Ukelele از اون خبر نداره. رفتم گشتم و این توضیح رو در سایت اپل پیدا کردم.

Warning: Please note that in Mac OS X 10.5 and onward, /System/Library/Keyboard Layouts/Unicode.bundle has been replaced by AppleKeyboardLayouts.bundle, which does not contain any user-readable XML keyboard layouts.

http://developer.apple.com/library/mac/ ... index.html
نماد کاربر
Behnam

قبلی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 16 مهمان