انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

رفتار فارسی در پلنگ برفی

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

Re: رفتار فارسی در پلنگ برفی

پستتوسط AliGhz » 04 مه 2011, 17:11

البته این‌که به این گیر برخوردم، ناشی از یک مشکل واقعی بود. یعنی داشتم نقشۀ یک سایت را می‌نوشتم و نیاز بود که جلوی کلمۀ فارسی، عبارتی همراه با اسلش داخل پرانتز بیاید و بعضی جاها عدد و کلمه و hyphen هم بود که همه چیز به هم می‌ریخت.

قاعدۀ طبیعی به‌نظر می‌رسد این است که وقتی صفحه‌کلید لاتین می‌شود، جهت متن هم به‌طور خودکار چپ-به-راست شود. کاری که TextEdit به‌طور طبیعی انجام می‌دهد یا مثلا Word 2007 در ویندوز. اما در مورد Mellel و NeoOffice اصلا چنین تنظیماتی را پیدا نکردم. در حالی که در TextEdit که یک برنامۀ ساده است، این تنظمیات به‌راحتی در دسترس است.
پیوست‌ها
Screen shot ۱۳۹۰-۰۲-۱۴ at ۱۶.۵۸.۴۸.png
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Ali.Rastegar » 04 مه 2011, 19:49

این امکان TextEdit که Direction را بتوان برای بخشی از متن علاوه بر کل پاراگراف تغییر داد از تازه‌های Snow Leopard بود برای همین هنوز به خیلی از برنامه‌ها نرسیده است.(وبه بعضی شاید هیچوقت نرسد.)
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط AliGhz » 22 مه 2011, 16:27

خب این ملل بیچاره می‌تواند جهت متنِ انتخابی را تغییر بدهد. امروز اتفاقی در بخش Character Appearance این را پیدا کردم.

البته همان‌طور که قبلا هم نوشته بودم، اگر جهت کلی پاراگراف راست-به-چپ باشد، به‌طور اتوماتیک و Default تکه‌های چپ-به-راستِ داخل متن را نمی‌تواند تشخیص بدهد؛ اما در هر حال این امکان هست که آن قسمت‌ها انتخاب و جهت مورد نظر بر آنها اعمال شود.
پیوست‌ها
Screen shot ۱۳۹۰-۰۳-۰۱ at ۱۵.۵۸.۱۱.png
Screen shot ۱۳۹۰-۰۳-۰۱ at ۱۵.۵۸.۱۱.png (38.82 KiB) - بازدید 13036 بار
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Behnam » 22 مه 2011, 17:34

ممنون از توضیحات. بله اگر بخشی از متن را انتخاب کنیم جهت نگارش را می‌توان تغییر داد. اما استانداردی که بتوان هنگام تایپ جهت نگارش را مشخص کرد و این جهت در تمام کپی کردن ها و نقل و انتقالات بی‌آسیب بماند وجود ندارد... یا من از آن خبر ندارم. با تایپ کُدهای تعیین جهت نگارش شاید بتوان کاری کرد و من در این زمینه مقداری کنجکاوی کرده‌ام ولی هنوز به استانداردی نرسیده‌ام.
چیزهایی در نگارش هست که قوانین BiDi یونیکد تعیین می‌کند و این رفتار یونیکدی قابل انتقال است. مثلاً همین که من وسط این متن فارسی وقتی تایپ می‌کنم B و سپس i، این امر که i در سمت راست B می‌نشیند و می‌شود Bi چیزی است که خلاف قاعدهٔ کلی تنظیمات کلی این متن راست به چپ است ولی رفتار طبیعی کارکتر و روش اصولی است که یونیکد آن را استاندارد کرده است. مشکل به ویژه در مورد کاراکترهایی پیش می‌آید که در هر دو جهت نگارش و در هر دو زبان کاربرد دارند. اینجاست که کاربر باید تعیین کند آیا با تایپ کردن فلان کاراکتر راست به چپ «اندیشیده» است یا چپ به راست.
این عمده مواردی است که در ملل و دیگر نرم‌افزارها توسط کاربر تعیین می‌شوند ولی لزوماً قابل انتقال نیستند و باید راه حلی پیدا کرد که این موارد را نیز قابل انتقال کند. من هنوز نمی‌دانم این section در تکست‌ادیت جدید (پلنگ برفی) چه منطقی را برای تعیین جهت نگارش بکار می‌برد. ولی به احتمال زیاد مانند تعیین جهت در ملل و دیگر برنامه‌ها، تابع استاندارد واحدی نیست که آن را قابل انتقال کند.
در پلنگ برفی چه در TextEdit و چه در Mail با انتخاب صفحه‌کلید، جهت کلی پاراگراف هم بطور خودکار تعیین می‌شود و تراز صفحه هم مطابق آن تنظیم می‌شود. این چیز تازه‌ای در سیستم مک هست و خیلی به درد بخور. اما این رفتار خودکار تأثیر خاصی بر مشکل اصلی ما، یعنی استاندارد کردن تعیین جهت نگارشی که «اندیشه» می‌کنیم ندارد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط sadeghi » 23 مه 2011, 16:18

سلام
در پلنگ برفی امکانی هست که میانبر ctrl+alt+cmd+-> را برای تغییر جهت نوشتن پاراگراف در سطح سیستم عامل تعریف کرد. اما این انتخاب فقط در صورت استفاده از آرایش کی بردهایی غیر از آرایش جدید ISIRI 9147 فعال می شود. به عبارت دیگر گویا سیستم عامل این صفحه کلید را به عنوان یک صفحه کلید راست به چپ نمی‌شناسد. به نظر شما مشکل از کجاست؟
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط AliGhz » 23 مه 2011, 16:28

من الان روی مک نیستم؛ اما فکر می‌کنم با همان صفحه کلید، و میان‌بر ctrl+cmd+-> جهت متن به‌راحتی عوض می‌شود.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط sadeghi » 24 مه 2011, 11:31

نه ببینید برای این که این میانبر فعال شود باید حداقل یک صفحه کلید راست به چپ روی سیستم فعال باشد مثلا عربی یا فارسی. اما نکته این جاست که اگر فقط صفحه کلید ۹۱۴۷ را در کنار انگلیسی فعال کنید آن میانبر کار نمی کند و اصلا گزینه‌ی مربوط به آن ظاهر نمی شود. یعنی ظاهرا سیستم صفحه کلید ۹۱۴۷ را یک صفحه کلید راست به چپ نمی شناسد. شاید آقا بهنام بدانند که چه چیزی در ساخت یا تنظیمات این صفحه کلید جا افتاده که این مشکل را پیش می آورد.

Grab1.jpg

(گزینه های مربوط به bidirectional text در صورت استفاده از ۹۱۴۷ به عنوان تنها صفحه کلید راست به چپ، فعال نمی‌شوند)
sadeghi

پستتوسط eysun » 24 مه 2011, 20:30

دوستان من مدتی است که با این مشکل مواجه هستم، منتهی با آن مدارا کردم اما دیگر طاقتم تمام شده گفتم راهنمایی بگیرم از شما ...
زیاد هم از درست بودن مکان مطرح کردن این سوال مطمئن نیستم اما نزدیکترین جایی که پیدا کردم همین جا بود.
خدمت شما عرض شود مدتی است در سفاری گاهی نوشته های فارسی در صفحات وب به طرز عجیبی جدا جدا و به هم ریخته نمایش داده میشوند. البته نه در همه جا.
به عنوان مثال در صفحه اول سایت تابناک این مشکل فقط در منوی سمت چپ سر خط خبرها بروز می کند.

Screen shot 2011-05-24 at 8.17.21 PM.png

فکر می کنم این مشکل از وقتی شروع شد که پوریا فانت تاهوما رو از روی سیستم من سر به نیست کرد :دی البته مطمئن نیستم...

یک مسا له دیگری هم که جلب است و برای من پیش می آید در همین ایرماگ است. آن هم در نوشته های احمد پدیدار می شود. در تصویر زیر، «ه»های چسبان را ببینید :
Screen shot 2011-05-24 at 8.26.55 PM.png

به نظر شما مشکل از کجاست و من چه کنم؟
با تشکر
احسان
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

پستتوسط Pooria Azimi » 25 مه 2011, 16:18

من هر موقع این مشکل جداجدا شدن در سافاری برام پیش اومده، یک بار cache فونت‌ها رو خالی کرده‌م، و احیاناً ریستارت کرده‌م، و مشکل درست شده. دلیل فنی این اتفاق رو هنوز که هنوزه نفهمیده‌م!

Onyx -> Cleaning -> Fonts

مسألهٔ دوم هم فکر کنم به‌خاطر اینه که احمد، از «ہ» به‌جای «ه» استفاده می‌کنه؛ که نتیجه‌ش می‌شه «ہمان، مہدی، کہ» به‌جای «همان، مهدی، که».
من از این نوع «ہ» خیلی خوشم می‌آد (مگر کاربردش در اول کلمات «ہمان»)، و چند وقت پیش در فکر این بودم که اکستنشنی برای سافاری بنویسم که تمام «ه»ـهای عادی رو به همچین «ه» ـی تبدیل بکنه...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 25 مه 2011, 17:28

قبلش بگرديد و فانتهاى arial، Times new roman و Tahoma را كلا از سيستمتان پاك كنيد.
قبلا من ميگفتم كه ميشود از نسخه قديمى اين فانتها استفاده كرد، اما اخيرا متوجه شدم كه سيستمم حتى با آن فانتهاى قديمى هم مشكل جدا جدا شدن را پيدا ميكند.

ايليا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Pooria Azimi » 25 مه 2011, 17:42

من مطمئن بودم که تاهوما و آریال و تایمز مایکروسافتی رو از سیستمم پاک کرده‌م. اما برای اطمینان گفتم یک بار دیگه چک بکنم این بار، از سرچ استفاده کردم و متوجه شدم مایکروسافت موذی، فونت‌هاش رو نه در پوشهٔ Macintosh HD/Library/Fonts، بلکه در پوشهٔ Macintosh HD/Library/Fonts/Microsoft قرار می‌ده!! و من تمام این سالها، هنوز تاهوما رو (به لطف مایکروسافت) روی سیستمم داشته‌م...

دوستان دقت کنند که باید پوشهٔ Microsoft در قسمت فونت‌ها رو هم برای پیدا کردن فونت‌های مشکل‌ساز بگردند...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 25 مه 2011, 17:49

از مايكروسافت هيچ چيز بعيد نيست. چه بسا كه سر آپديت بعديش يا حتى اجراى بعديش بدون كوچكترين اخطارى آنها را برشان گرداند.

خنده دار اينجاست كه الان خود اپل كامپيوترش را با اين فانتهاى نصب شده بيرون ميدهد و اين مشكلش را حل نميكند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Behnam » 26 مه 2011, 02:54

sadeghi نوشته است:[نمایش]
نه ببینید برای این که این میانبر فعال شود باید حداقل یک صفحه کلید راست به چپ روی سیستم فعال باشد مثلا عربی یا فارسی. اما نکته این جاست که اگر فقط صفحه کلید ۹۱۴۷ را در کنار انگلیسی فعال کنید آن میانبر کار نمی کند و اصلا گزینه‌ی مربوط به آن ظاهر نمی شود. یعنی ظاهرا سیستم صفحه کلید ۹۱۴۷ را یک صفحه کلید راست به چپ نمی شناسد. شاید آقا بهنام بدانند که چه چیزی در ساخت یا تنظیمات این صفحه کلید جا افتاده که این مشکل را پیش می آورد.

Grab1.jpg

(گزینه های مربوط به bidirectional text در صورت استفاده از ۹۱۴۷ به عنوان تنها صفحه کلید راست به چپ، فعال نمی‌شوند)

راستش نمی‌دانم! من خودم از یک صفحه‌کلید طرح خودم استفاده می‌کنم و با آن هم مشکلی ندارم. اتفاقاً‌ چندی پیش به علی رستگار می‌گفتم که نمی‌دانم Mail از کجا تشخیص می‌دهد که صفحه‌کلید دست‌ساخت من برای زبان راست به چپ است چون هروقت فعال باشد و برای یک ایمیل دکمهٔ reply را بزنم یک پنجره با تنظیمات راست به چپ باز می‌شود!
ولی با ۹۱۴۷ امتحان کردم و آن مشکل را داشت. سر فرصت آن را با Ukelele باز می‌کنم و تنظیماتش را کمی بالا پایین می‌کنم ببنیم توفیری می‌کند یا نه.
ضمناً برای دوستانی که نمی‌دانند ما از چه صحبت می‌کنیم، من توضیحات help مک را در این مورد کپی کرده‌ام.

To use bidirectional keyboard shortcuts:
    To change the text direction of a paragraph to right-to-left, press Command-Control-Left Arrow.
    To change the text direction of a paragraph to left-to-right, press Command-Control-Right Arrow.
    To change the text direction of a paragraph to the default direction, press Command-Control-Down Arrow.
    To change the text direction of selected text to right-to-left, select the text, and then press Command-Control-Option-Left Arrow.
    To change the text direction of selected text to left-to-right, select the text, and then press Command-Control-Option-Right Arrow.
    To change the text direction of selected text to the default direction, select the text, and then press Command-Control-Option-Down Arrow.
    To type the Arabic date in the order it’s displayed, using slashes, press Control-Slash to enter each slash.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط sadeghi » 26 مه 2011, 20:07

ممنونم بهنام جان
امیدوارم این مشکل حل شود چون ۹۱۴۷ چینش خوبی است اما نبود میانبرها استفاده از آن را سخت می کند.

محسن
sadeghi

پستتوسط Ali.Rastegar » 28 مه 2011, 19:42

تا جایی که من می‌دونم فعال و غیر فعال کردن صفحه‌کلیدهای فارسی رسمی اپل فقط امکان دسترسی به تنظیم Bidirectional Text رو فراهم می‌کنه و غیر فعال کردن صفحه‌کلید رسمی، میانبرها رو غیر فعال نمی‌کنه. مثلاً امتحان کنید همون میانبرها رو در حالتی که هیچ صفحه‌کلید فارسی رسمی اپل فعال نیست.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 13 مهمان