انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فونتهای فارسی جدا جدا شده!

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

Re: فونتهای فارسی جدا جدا شده!

پستتوسط aamir » 05 فوریه 2011, 21:56

من چند وقتی است که یک سری مشکل دارم شبیه مشکل مطرح شده در صفحه اول و نمیدونم چرا مطرحش نمیکردم تا اینکه امشب وارد سایت شدم و دیدم جزو مطالب صفحه اوله، به هر حال من هم همیجا مشکلاتم رو مطرح میکنم
یکی اینکه مشکلی مشابه مشکل دوستمون دارم که بعضی جاها فانت‌ ها جدا جدا میشوند ولی به طور کل مشکل جدی نیست و فقط در نمایش اش برای من دچار نقصان شده!
مشکل بعدی اینه که مثلا در یک برازر (فکر میکنم فایرفوکس بود) و در یک سایت واحد مثل فیس بوک(بیشتر) زمانی که تایپ میکنم بعضی حروف بعد تایپ میشه یا حتی بالا پایین میرود( مثلا فرض کنید در کلمه ای مثل 'چرا' حرف ر از چ بالاتر از خط کرسی قرار میگرد ) و یا اینکه اساسا جدا جدا تایپ میشوند!
مشکل بعدی اینکه چند روزی نرم افزار dictionary سیستم عامل که بنا بر کارم تقریبا دوروز باز مانده بود بعد از این دوروز سردرد گرفت انگار و دیگر نمایش حروف را درست نشان نمیداد و حروف را جدا جدا میکرد. یک بار بستم و دوباره بازش کردم که حل شد!
اما سوالم این است که این بهم ریختگی فانت های سیستم که بعضی هاشون با پاک کردن cache حل میشود اساسا از کجا نشات میگیرد ؟
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

پستتوسط Behnam » 05 فوریه 2011, 22:37

aamir نوشته است:[نمایش]
اما سوالم این است که این بهم ریختگی فانت های سیستم که بعضی هاشون با پاک کردن cache حل میشود اساسا از کجا نشات میگیرد ؟

فکر کنم قدم اول غیر فعال کردن Automatic font activation در Preferences فانت‌ بوک (Font Book) باشه.
در مورد بالا و پایین رفتن واژه‌ها از سطح کرسی، من این موضوع رو در مورد قلم‌هایی که از تکنیک جایگزاری اِعراب روی حروف استفاده می‌کنند، و در مواقعی که حرکت در بالای حروف در چارچوب فاصلهٔ خط با خط بالا (یا ارتفاع جعبهٔ نگارش) جا کم می‌آورد مشاهده کرده‌ام. اما مورد شما را نمی‌دانم. بهرحال قدم اول همان غیر فعال کردن آن فیچر در فانت بوک است تا دست‌کم بدانید که هر مشکلی هست، از قلم‌های موجود در پوشهٔ فانت‌ها ریشه می‌گیرد.
پیوست‌ها
FontBook Preferences.jpg
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط javadkh65 » 06 فوریه 2011, 00:19

sadeghi نوشته است:[نمایش]
کاری که من علاوه بر آنچه جوادآقا گفت کرده ام این است که یک فایل ورد فارسی را که در ویندوز درست شده در مک بازکرده‌ام. همه‌ی نوشته‌ها را پاک کردم و آن را به صورت یک تمپلیت ذخیره کردم. در این صورت در هنگام بازکردن ورد یا انتخاب new میتوان با انتخاب این تمپلیت یک صفحه‌ی خالی با امکان تایپ فارسی داشت.

صادقی جان بسیار ایده ی جالبی بود. من هم باید همین کار رو بکنم. در مجموع من ورد ۲۰۱۱ رو روی مک به امثال NeoOffice و OpenOffice و نرم افزارهای وحشتناکی مثل Nisus و Mellel ترجیح می‌دم! در عین حال که مشکل زیاد داره اما باز هم چون ورد نرم افزار فراگیری هستش بنظرم می ارزه چون الان من فایل های ورد که از دوستانم می گیرم رو براحتی می تونم ویرایش کنم اما با نرم افزارهای دیگه ساختار فایل کاملا بهم می ریخت.
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط AmiN.D » 18 فوریه 2011, 21:43

راستی دوستان پیرو اون بحث فونت و آفیس باید اعلام کنم که فقط و فقط ورد مشکل داره در ۲۰۱۱ و سایر برنامه ها اعمم از پاور پوینت و اکسل بدون مشکل با فارسی کار میکنند.البته مشکل ورد و هم به قوله دوستان به کلک زدن و سیو یه تمپ حله!
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

چرافونت فارسی؟

پستتوسط hanoo » 30 ژوئیه 2011, 18:31

من در مک کاملا مبتدی هستم ولی وقتی مطالب سایت را واسه اینکه چیزی یاد بگیرم میخونم یک سوال برام پیش میاد مک که خودش iwork را داره و لاقل از word ویندوز کم نداره و در ضمن برنامه نیوافیس هم هست پس چرا دوستان فونتها را عوض میکنند یا بعضی وقتها از ئشتیبانی اپل از زبان فارسی گله مند هستند؟
hanoo

پست‌ها : 77

Re: چرافونت فارسی؟

پستتوسط Mehdi.y » 30 ژوئیه 2011, 19:30

با سلام
دوست عزیز iWork در نمایش دادن فارسی ضعیف است یعنی حروف فارسی را جدا از هم نشان می‌دهد و نکته دیگر، برنامه آفیس ماکروسافت هم همینجور است و حتی اگر مشکل در ‌iWork حل شود بخاطر اینکه محصولات ماکروسافت فقط با خودشان همپوشانی دارند متن های تایپ شده در دیگر برنامه ها در آن به همان شکل نشان داده نمی‌شود پس اگر متنی را در مک تایپ کردید فقط در مک به همان صورت است و در ویندوز تنظیمات آن بهم می‌خورد.
موفق باشید
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط ehs.ehsan » 30 ژوئیه 2011, 20:23

hanoo نوشته است:[نمایش]
من در مک کاملا مبتدی هستم ولی وقتی مطالب سایت را واسه اینکه چیزی یاد بگیرم میخونم یک سوال برام پیش میاد مک که خودش iwork را داره و لاقل از word ویندوز کم نداره و در ضمن برنامه نیوافیس هم هست پس چرا دوستان فونتها را عوض میکنند یا بعضی وقتها از ئشتیبانی اپل از زبان فارسی گله مند هستند؟

انشالله با iwork کار کردین متوجه میشید ما چی میگیم! البته مشکل msoffice در این حد نیست و شما اگر از منوی tools گزینه language، زبان عربی را انتخاب کنید می‌توانید به‌راحتی فارسی تایپ کنید، البته exel استثناء است و در این مورد کلا شرمنده شما می‌شود.
اینها تا زمانیست که می‌خواهید فایل‌هایتان را در مک نمایش دهید. من دو هفته قبل یک powerpoint برای پایان‌نامه یکی از دوستان در مک بدون هیچ مشکلی آماده کردم و وقتی فایل را به ویندوز بردم در بیشتر صفحات همه چیز به هم ریخته بود(خوشبختانه این مساله را پیشبینی می‌کردم و چند ساعت قبل از دفاع در ویندوز درستش کردم). شما باید با این نرم‌افزارها یک کار سنگین انجام دهید و کم‌کم روال کار دستتان بیاید تا در مواقع ضروری مشکلات غیر قابل پیشبینی گریبانتان را نگیرد.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط ehs.ehsan در 31 ژوئیه 2011, 02:38.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط Ilia » 31 ژوئیه 2011, 01:37

hanoo نوشته است:[نمایش]

من پست شما را به این بحث منتقل کردم. اگر این بحث و همچنین مبحث‌های زیر را بخوانید کلی چیزها برایتان روشن میشوند:
viewtopic.php?f=7&t=1678
و
viewtopic.php?f=3&t=1084
و
viewtopic.php?f=3&t=2699

باز هم مطلب هست اگر بگردید.

اما بطور خلاصه داستان این است که بنای فارسی از بیخ و بن کج گذاشته شده است. یعنی اینکه فانت‌هایی که در الان برای فارسی مرسوم هستند مخصوصا در دنیای ویندوز بسیاریشان مطابق استاندارد نیستند. از آن طرف برنامهٔ معروف مایکروسافت ورد که خودش معیار و ابزار اصلی نوشتن فارسی شده است، حتی در نسخهٔ ویندوزش هم از استانداردهای درست استفاده نمیکند. اما با آن فانتهای کج و کوله با ترفندهای غیر استاندارد و نامتعارف فارسی‌ای تحویل میدهد که در حقیقت میتواند درست نباشد اما در ظاهر درست بنظر می‌آید. اما از جایی که همین برنامهٔ مخرب خودش‌شده است استاندارد (!) فارسی نوشتن ایرانیان، همه چیز بر مبنای آن محک زده میشود. یعنی اگر چیزی روی آن عیب داشته باشد، لابد اشکال هر چه هست از ورد نیست.

فانتهایی که بسیاری در ایران از آن بطور معمول استفاده میکنند، فانتهای غیر استانداردی هستند. مثلا فاقد خیلی از کاراکترهای لازم هستند. حتی بعضی از آنها عددهای فارسی را هم ندارند. کیبوردی هم که بسیاری هنوز در ویندوز استفاده میکنند، مبتنی بر کیبورد عربیست، اما وقتی با تمام این چیزهای غلط و نارسا روی ورد ویندوز فارسی مینویسید، بخوبی برایتان مینویسد، مثلا ي عربی را به شما ی فارسی نشان میدهد یا 1234 را ۱۲۳۴ و غیره. این حسن ورد فارسی نیست. بجای لاپوشانی، بایستی فانت و کیبورد را درست میکردند. اما پایه را کج گذاشته‌اند و از جایی که اکثریت از آن سیستم استفاده میکنند، این سیستم غلط شده است استاندارد من در آوردی مایکروسافت.

ورد نسخهٔ مکینتاش، کلا هنوز هم فارسی را درست وحسابی رسما پشتیبانی نمیکند. و از جایی که مایکروسافت مطابقت با نسخهٔ ویندوزش برایش ارجح است، مسلما ترجیح میدهد که برنامه‌ٔ مکش هم با ویندوز درست کار کند تا اینکه از استاندارد‌ها و قواعد پشتیبانی کند.

Pages مکینتاش هم هنوز پشتیبانی درست و حسابی‌ای برای فارسی ندارد. آنچه که میکند هر چه هست فعلا جدی نیست تا بعدا ببینیم که از این بابت فرجی خواهد شد یا نه.

اما اگر شما فانت‌هایی را که دوستمان بهنام زحمت کشیده و درستشان کرده است را از همین سایت بگیرید و با آنها با برنامه‌های خوبی مثل نئوآفیس یا مشابهاتش یا Mellel فارسی بنویسید. متنی که مینویسید استاندارد است. اما اینکه این روی ورد ویندوز درست باز شود یا نه، بیشتر به ورد و تبدیل فرمتش مربوط است تا اشکال از متن فارسی باشد.

امیدوارم که اگر جایی را غلط نوشته بودم، دوستان خاطر نشان کنند.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Behnam » 31 ژوئیه 2011, 16:23

Ilia نوشته است:[نمایش]
ورد نسخهٔ مکینتاش، کلا هنوز هم فارسی را درست وحسابی رسما پشتیبانی نمیکند. و از جایی که مایکروسافت مطابقت با نسخهٔ ویندوزش برایش ارجح است، مسلما ترجیح میدهد که برنامه‌ٔ مکش هم با ویندوز درست کار کند تا اینکه از استاندارد‌ها و قواعد پشتیبانی کند.

این نکتهٔ جالبی است. اصل مشکل آفیس مایکروسافت برای مک هم در همینجاست! زمانی که گروه پر شوری از برنامه نویسان مایکروسافت توسعهٔ آفیس برای مک را در دستور کار قرار دادند، آن را بهتر از نسخهٔ اصل نوشتند! کُدهای آن را با استانداردهای پیشرفتهٔ مک تطبیق دادند و این زیربنای ناهمخوانی آن با آفیس ویندوز در عرصهٔ نگارش راست به چپ شد. اینکه متون فارسی آفیس ویندوز در همه جا 1234 نمایش می‌دهد بجز خود آفیس، اینکه در همه جا ي عربی نمایش می‌دهد بجز خود آفیس، نشانگر آن است که تمام پشتیبانی آفیس از فارسی بر پایهٔ یک مشت hack در نمایش کُدها (بعد از عمل) استوار است که البته این استاندارد نیست. در گفتگویی با یکی از دست اندر کاران پروژهٔ آفیس برای مک که در آن اوایل کار داشتم، او گفت که مشکل پشتیبانی آفیس مک با سیستم نگارش راست به چپ قابل اصلاح نیست چون از ابتدا کُد نویسی آفیس زمینهٔ آن را فراهم نکرده است. این زبان دیپلماتیک گفتن این است که ما در پروژهٔ آفیس برای مک گند و گُه آفیس ویندوز را تکرار نکرده‌ایم! در آن زمان او امیدوار بود که پروژهٔ بازنویسی longhorn مایکروسافت برای ویندوز به جایی برسد (که ظاهراً نرسید) که در این صورت خود آفیس برای ویندوز هم باید از اول نو نویسی می‌شد که در آن شرایط آفیس مک هم به تبع آن نو نویسی می‌شد و اینبار مسائل پشتیبانی از نگارش راست به چپ در هر دو پلاتفرم بطور هماهنگ برطرف می‌شد.
مایکروسافت به اعتراف پالمر قرون وسطایی بودن کُدهای آفیس را یک امتیاز برای در انحصار نگه داشتن و حفاظت از بازار خودش می‌داند که حقاً از نظر تجاری بیراهه نگفته است.
حالا در چارچوب وضع موجود هم حتماً این امکان وجود دارد که کُدهای قرون وسطایی آفیس ویندوز را برای پشتیبانی از نگارش راست به چپ به گونه‌ای در آفیس مک وارد کرد. ولی لازمهٔ آن یک کار پر وقت و پر هزینه است که احتمالاً مایکروسافت انگیزه‌ای برای انجام آن را برای یک بازار عمدتاً مفت‌خور هنوز ندیده است.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط amirsalar7 » 22 سپتامبر 2011, 21:45

من در spotlight مشکلی ندارم.
مشکل توی آفیس هست. کاملاجدا جدا می نویسه.
لطفا راهنمایی کنید
amirsalar7

پست‌ها : 19

پستتوسط Ilia » 22 سپتامبر 2011, 22:06

لطفا این مبحث را بخوانید:
viewtopic.php?f=3&t=1542
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط amirsalar7 » 23 سپتامبر 2011, 19:47

Ilia نوشته است:[نمایش]
لطفا این مبحث را بخوانید:
viewtopic.php?f=3&t=1542

مشکل ورد آفیس حل شدنی نیست...
خوشبختانه پاور پوین مشکلی نداره
amirsalar7

پست‌ها : 19

پاسخ: فونتهای فارسی جدا جدا شده!

پستتوسط Hamed Dehghani » 03 نوامبر 2013, 01:56

جالبه من فایلهایی که در اکسل ویندوز ساخته بودم در نامبرز مک نشون میده

ولی کلمه جدید فارسی که می خوام تایپ کنم جدا جدا نشون میده

تصویر

اون قسمتهایی که می بینید سر هم و صحیح هست قبلاْ در ویندوز نوشتم ولی اون جلمه جدا جدا رو در نامبرز مک

روشی برای حل مشکل تایپ فارسی در نامبرز نیست ؟
نماد کاربر
Hamed Dehghani

پست‌ها : 65

پستتوسط saeidk » 03 نوامبر 2013, 11:33

توی عکس فونت نوشته معلوم نیست
ولی فکر کنم اگر از فونتهای سری x استفاده کنی حل می شه
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Amir_S » 03 نوامبر 2013, 19:02

از شمایل نوار ابزار ها پیداست که نسخه قدیمی (مربوط به iwork 09) رو دارید استفاده می کنید؛
من اون قدیم ها یک بار numbers رو برای متن فارسی استفاه کردم (با فونت های سری X) و مشکلی نبود، ولی خوب پشتیبانی رسمی از زبان های راست به چپ نداشت.
اما الان که با نسخه جدید امتحان کردم، با هیچکدوم از فونتهای فارسی که داشتم (سری B، سری A، سری X و چند فونت دیگه) مشکلی وجود نداشت.
حروف اختصاصی فارسی رو هم امتحان کردم و تنها مشکلی که بود برای فونت های عربی بود که این کاراکتر ها رو نداشتند و از یک فونت دیگه می‌آوردند (که البته این مشکل اون فونت هاست نه مشکل Numbers)
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2