انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فونت فارسی در پلنگ برفی

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

Re: فونت فارسی در پلنگ برفی

پستتوسط Ahmad » 17 آوریل 2011, 20:35

دوستان سلام،

پس از بحثی کہ در مورد دندانۂ اضافۂ ترکیب س+ی (و تعدادی دیگر حروف + ی چسبان آخر) در خط جیزه پرو و در این دو روزهٔ اخیر داشتیم، من ایمیلی بہ یکی از آشنایان عرب خود در امارات/دبی کہ در ضمن متخصص فتوشاپ است و نیز کاربر مک، نوشتم و موارد مورد بحث را با او درمیان نہادم. پاسخ وی این بود کہ این خط توسط شخصی متوفی‌ای بنام «والتر تریسی» طراحی شده و اینکار وی بہ زمان قبل از خطوط کامپیوتری برمی‌گردد. وی گفت کہ در مثالہائی کہ من برایش ارسال داشتہ‌ بودم آنی کہ توسط خط Arabic Typsetting نوشتہ شده صحیح است و نمونۂ نوشتہ شده توسط خط جیزه پرو ناصحیح می‌باشد. با این جواب، من نامہ‌ای بہ شرکت دیوان خواهم نوشت و این مسئلہ را بہ آنہا گوشزد خواهم کرد. نیز با شخص مسئول فانت در شرکت اپل این موضوع را در میان خواهم نہاد.
در ضمن از دوستمان ایلیا نیز معذرت می‌خواهم کہ بہ ناحق از گفتۂ ایشان در مورد اشکال در خط جیزه انتقاد نمودم.

با احترام،
احمد

در مورد «والتر تریسی»:
http://en.wikipedia.org/wiki/Walter_Tracy

SinTeeth .png

SinTeeth2.png
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط AliGhz » 18 آوریل 2011, 01:19

pooriaazimi نوشته است:[نمایش]
...اما درصد بسیار بسیار زیادی از این "نسل" محترم، به فینگلیش نوشتن عشق می ورزن و عاشق فونت تاهوما هستند (این رو بارها از دوستانم شنیده م، که چقدر تاهوما فونت قشنگیه و خدا پدر و مادر طراحش رو بیامرزه :-( ). به لطف ویندوز و مایکروسافت، "ی" گوژپشت الآن کوچکترینِ مشکلاته... (من اگر تمام گناهان بیشمار مایکروسافت رو ببخشم، بلایی که با تاهوما بر سر حس زیبایی شناسی مردم در استفاده از رسم الخط فارسی آورده رو نخواهم بخشید).

شاید دویست بار تا به حال در پرینتر سایت دانشکده مون دیده م که دانشجوها، تکلیفها یا گزارش هاشون رو با فونت تاهوما پرینت کرده ن... آخرین دفعه، یک نفر گزارش کارش رو با فونت بولد تاهوما و با اندازۀ ۲۲ پرینت کرده بود؛ با دیدنش خواستم خودم رو حلق آویز کنم.

تا همین اواخر من از تاهوما (فقط در حالت نازک و برای صفحات وب - آن هم در مقابل امثال تایمز و آریال) خوشم می‌آمد اما بعدا فهمیدم که چقدر فونت بدی است :-) [یک دلیلش هم حس نوستالژیک نسبت به آن بود چرا که در سال ۱۳۸۰ که تولد وبلاگستان فارسی بود من وبلاگ‌های فارسی را با این فونت شناختم و اولین وبلاگم هم با همین فونت بود.] دلیل این خوش آمدن و استفادۀ گسترده -که برخی مواردش را پوریا نوشته- می‌تواند متعدد باشد اما قطعا یکی از آنها ناآگاهی است. یعنی هیچ کس نیامده به خیل عظیم کاربران کامپیوتر در مورد زیبایی‌شناسی فونت‌ها و... بگوید.

برای همین از دوستان صاحب‌نظری که اینجا هستند و خدا را شکر دست به قلم همه‌شان هم خوب است و زیبا و روان می‌نویسند، خواهش می‌کنم هر کدام از دید خود، یک مقاله (از ۱۰۰۰ تا نهایتا ۳۰۰۰ کلمه) بنویسند و در مورد تفاوت دست‌نوشته با فونت کامپیوتری، تاریخچه، تجربه در زبان‌های دیگر، دلیل بدی تاهوما، محدودیت‌ها و امکانات فنی، و... موضوع را باز کنند (پایۀ مقاله علمی و فنی باشد و البته به مباحث هنری و زیبایی‌شناختی هم پرداخته شود). من این مقاله‌ها را به نام خودتان در مجله‌ای که سردبیرش هستم منتشر می‌کنم و مطمئن باشید که اثر خودش را خواهد داشت. چرا که بخش عمدۀ مخاطبان این مجله (با ۳۲۰۰۰ تیراژ) همین "نسل" هستند. در مورد موضوع کپی‌رایت نرم‌افزارها هم سلسله مطالبی را شروع کرده‌ایم چرا که ناآگاهی در آن مورد هم بسیار بسیار زیاد است.

مخصوصا امیدوارم که دوستان عزیز:
ایلیا
بهنام
احمد
پوریا
در مورد این موضوع بنویسند و هر کس دیگری که این نوشته را می‌خواند و می‌تواند در این مورد بنویسد، خوشحال می‌شوم که این کار را انجام بدهد. لطفا مقاله‌هایتان را به ghazvini-at-gmail-dot-com بفرستید.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Ilia » 18 آوریل 2011, 03:03

احمد جان، این حرفها چیست؟ من ارادتمند شما هستم و خیلی هم از همتت ممنون که دنبال این قضیه بوده‌ای. اگر ما کمی از همت شما و بهنام را داشتیم خیلی خوب میشد.

علی‌جان، منکه تقریبا هر چه در این باره یاد گرفته‌ام از همین صحبت‌های ایرماگ و بهنام بوده. اما وقت کردم از لحاظ گرافیکیش را شاید بتوانم چیزی بنویسم.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Behnam » 18 آوریل 2011, 03:24

اولاً گمان می‌کنم این گفتگو دارد از موضوع تاپیک دور می‌شود و شاید بهتر باشد به تاپیک «خطاطی و قلم‌سازی» منتقل شود.
ثانیاً علی جان من فکر می‌کنم به استثنای ایلیا که در خوشنویسی تعلیم دیده است، هیچکدام از ما به آن صورت که فکر می‌کنی «صاحب نظر» نیستیم. علاقه‌مند و کنجکاو چرا، ولی صاحب‌نظر نه. پس مقالهٔ هزار کلمه‌ای بنده بیشتر حول تجارب شخصی و علائق شخصی خواهد گشت و لزوماً چیز آموزنده‌ای برای دیگران ندارد.
چیزی که هست این است که من به نسلی تعلق دارم که هنوز پدر بزرگم، و تا حدودی پدرم، با قلم درشت و قلم ریز و مرکب و لیقه و نور و دود چراغ نفتی درس می‌خواندند و مشق می‌نوشتند. به همان روشی که فردوسی و سعدی و حافظ و و و.... درس می‌خواندند و مشق می‌نوشتند. سنتی از اصول و هنر نوشتار فارسی هنوز نسل به نسل منتقل می‌شد.
این سنت را کامپیوتر نشکست. بسیار پیش از آن، صنعت چاپ شکست. اما فراگیری کامپیوتر، به اضافهٔ نزول کیفیت فانت مصرفی در کامپیوتر که به مراتب بدتر از دوران چاپ مکانیکی بود، تأثیری تصاعدی داشته است.
امروزه، همان کامپیوتر که در تخریب خط فارسی تأثیری تصاعدی داشته است، قابلیت‌هایی دارد که نه تنها این خرابی‌های خودش، بلکه خرابی‌های صنعت چاپ را هم جبران کند. اما از این قابلیت‌ها به گونه‌ای فراگیر، هدفمند و پایدار استفاده نشده است.
اما به رسم این قول که یک عکس گویاتر از هزار واژه است، من به پیوست عکس دفتر حساب یک دانش‌آموز یازده سالهٔ ایرانی را تقدیم می‌کنم. تاریخ آن هم در بالای صفحه ثبت است. ۷۷ سال پیش... و یازده سال سن.
ضمناً اگر زورت رسید این مسئلهٔ‌ حساب را هم حل کن!
پیوست‌ها
hesaab.jpg
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط a.koochmeshgi » 07 مه 2011, 01:50

سلام به همه ی دوستان عزیز
بسیار شرمنده شدم که منهم از فونت تاهوما استفاده میکنم و ازش خوشم میاد... خیلی سعی کردم دلیل اینکه باید شرمنده باشم رو بفهمم ولی با اینکه کل این مبحث رو خوندم درست متوجه نشدم....
البته قبول دارم که فونت تاهوما اصلا زیبا نیست ولی قابلیتی که نسبت به سایر فونتهای پیش فرض دارد این است که آرامش بخش است درصورتی که این فونتهای پیش فرض که توی ویندوز آریال بیشتر از همه استفاده میشود خیلی روی اعصاب است ... البته دلیلش را نمیدانم...
کاش کمی بیشتر راجع به بد بودن تاهوما توضیح دهید...
من حدود یکماه است که صاحب مک شدم (سالها ارادت داشتم ولی جرات نداشتم) و خب الان خیلی مشکلات دارم که سعی میکنم دونه دونه حلشون کنم... یکیش فونته.... که جالبه از وقتی به مک اومدم از این فونت تاهوما استفاده نکردم...
a.koochmeshgi

پست‌ها : 1

پستتوسط Ilia » 07 مه 2011, 09:26

این یک موضوع معرکه است برای پایان‌نامهٔ رشتهٔ گرافیک.

شما که مک خریده‌ای مجبور نیستی که از تاهوما بدت بیاید. :-) آدم به هر چه که چشمش عادت بکند، بنظرش زیبا خواهد آمد.

Beauty.jpg
Beauty.jpg (6.84 KiB) - بازدید 13577 بار

آنکه زیبایی چیست، یکی از قدیمی‌ترین بحث‌هاست. این شخص که عکسش این بالاست کلی تلاش کرده که خودش را زیبا کند. و احتمالا در نظر دیگر افراد قبیلهٔ خودش یکی از زیباترین‌ زنها باشد. چشم شما هر چه را به آن عادت کند همان معیارش میشود.

تاهوما و بقیهٔ فانت‌های ساخت مایکروسافت هم علتی دارد که اینطوری شده‌اند. اقتضای نیاز زمانشان، طراحیشان را اینطوری کرده است. وگرنه علتش بدسلیقگی یا بلد نبودن طراحانش نبوده. طراحان آن آنچه را که از آنها خواسته‌اند انجام داده‌اند.

اگر وقت کنم حتما بعدا یک توضیحی تا آنجا که سوادم برسد در این باره خواهم داد. بحث جالبیست.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط farhadv » 12 مه 2011, 22:45

‎سلام دوستان !
‎یه مشکل عجیب برای من پیش اومد ! به ناگهان فونت فارسی من در فیس بوک عوض شده ! از براوزر فایر فاکس استفاده می کنم و این تغییر در صفحات دیگه مثل اینجا مشاهده نمی شه !!!!! می شه کمکم کنید لطفن ؟
MacBook Pro 2.33GHz Intel Core 2 Duo , OS X 10.6.2 , ADSL+2
نماد کاربر
farhadv

پست‌ها : 81

پستتوسط Ahmad » 12 مه 2011, 23:20

سلام فرهاد،

یک عکس از آن صفحه بگیر (بخش کوچکی از آن) و اینجا بگذار تا ببینیم چه پیش آمده و چگونه باید حلش کرد.
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Microsoft24 » 13 مه 2011, 08:51

farhadv نوشته است:[نمایش]
‎سلام دوستان !
‎یه مشکل عجیب برای من پیش اومد ! به ناگهان فونت فارسی من در فیس بوک عوض شده ! از براوزر فایر فاکس استفاده می کنم و این تغییر در صفحات دیگه مثل اینجا مشاهده نمی شه !!!!! می شه کمکم کنید لطفن ؟

سافاری رو ریست کن درست میشه !
از کجا باید شروع کرد ، درد دل که گفتنی نیست ، قصه ی من خیلی وقته که دیگه شنیدنی نیست .
نماد کاربر
Microsoft24

پست‌ها : 349

پستتوسط Arzhang » 13 مه 2011, 08:56

Ilia نوشته است:[نمایش]

اگر وقت کنم حتما بعدا یک توضیحی تا آنجا که سوادم برسد در این باره خواهم داد. بحث جالبیست.

ایلیا

من یک نفر که خیلی علاقه دارم این بحث ادامه پیدا کند ولی دم نقداً بگویم که به نظر من یکی از دلایلی که تاهوما در ویندوز کاربرد زیادی پیدا کرده شاید امکانش در خواندنِ سهل و آسان متن بوده است، مثل قلم ترافیک. به عبارتی سوای بحث زیبایی‌شناسانه، کارکرد خوبی داشته است. من موقعی که در ویندوز کار می‌کردم، خیلی دوست داشتم مثلاً برای وبلاگم فونت نازنین بگذارم ولی همیشه نتیجه، متنِ پر از سیخ سیخ و زشتی می‌شد که از خیرش می‌گذشتم. تاهوما را نهایتاً به این دلیل انتخاب کردم که با خطوط منحنی بسیارش، هم از خشکی خطی مثل ‌آریال مبری بود و هم این خطوط منحنی با ایجاد فضاهای منفی زیاد، مسبب خواناتر شدن این قلم شده بودند. اما در مک، دیگر با این مشکل رو به رو نبوده‌ام که نمی‌دانم از نظر فنی به چه مربوط است. به عنوان شاهد مثال مدعای من، هیچ تا به حال «ایرماگ» را از یک پی سی دیده‌اید؟ گریه‌تان می‌گیرد! :-D
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Mehdi.y » 13 مه 2011, 09:22

[نمایش]
به عنوان شاهد مثال مدعای من، هیچ تا به حال «ایرماگ» را از یک پی سی دیده‌اید؟ گریه‌تان می‌گیرد!

متاسفانه بنده هم همین نظر را دارم سایتی مثل ایرماگ که نمی‌توان آن را با تاهوما نشان داد در ویندوز حسابی ازار دهنده هستند البته چون ایرماگ سایتی در مورد مک هست کمتر از ویندوز مشاهده می‌شود اما تا این مورد وجود دارد و همچنین تعداد زیاد سهم پی‌سی داران نباید انتظار داشت فونت‌های زیبا در وب گسترشی پیدا کند و به نسبت در کارهای چاپی البته قدم‌های خوبی برداشته شده است اما کافی و همه‌گیر نیست.
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط farhadv » 13 مه 2011, 14:07

ممنون دوستان از همکاری
ماکروسافت عزیز : مشکل من با فایرفاکس بود ولی سافاری رو ریست کردم و درست نشد و عجیب اینجاست که فایر فاکس ریست نمی شه !!!
احمد عزیز: قصد ارسال تصویر به پیوست را داشتم ولی این پیام آمد !
Sorry, the board attachment quota has been reached.
MacBook Pro 2.33GHz Intel Core 2 Duo , OS X 10.6.2 , ADSL+2
نماد کاربر
farhadv

پست‌ها : 81

پستتوسط AliGhz » 13 مه 2011, 18:41

arzhang نوشته است:[نمایش]
...به نظر من یکی از دلایلی که تاهوما در ویندوز کاربرد زیادی پیدا کرده شاید امکانش در خواندنِ سهل و آسان متن بوده است.

کاملا موافقم. تاهوما در ویندوز فونت خوش‌خوانی است (نمی‌دانم به کیفیت رزولوشن و... برمی‌گردد یا چی)، ولی در مک اصلا آن خوش‌خوانی را ندارد. -و برعکس؛ مثلا همین "زر" در مک عالی دیده می‌شود اما در ویندوز "رنجه‌دار" است.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

قبلی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان