انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

xMary ! معادل مریم در MacOSX !

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پستتوسط Ali.Samadi » 28 آوریل 2009, 20:47

جوبیین عزیز لطف کنید و تصاویری که میفرستید کمی کوچکتر کنید که در مونیتورهای کوچک هم بشه آنها را دید. من با اجازهٰ شما آنها را کمی کوچک تر کردم.

ٰعلیرضای عزیز،
با تشکرات فراوان برای زحمتی که کشیدید. واقعا خیلی برنامهٔ عالی شده و حتما به درد خیلی ها خواهد خورد. خسته نباشید!
فقط دو تا پیشنهاد داشتم:
به نظر من حرف احمد بجاست. خیلی خوب میشد که برای استفاده از متن کپی شده لازم نمیبود که ما کیبورد رو از فارسی به لاتین تبدیل میکردم.
دوم اینکه، خیلی عالی میشد اگر برنامه این امکان رو میداد که متنهایی رو که ما از برنامه‌های دیگر کپی کردیم رو هم تبدیل کنیم.
بطور مثال من یک متن از اینترنت به Xmary کپی کردم ولی امکان استفاده از آن را نداشتم
باز هم از زحمتتان تشکر کرده و آرزوی موفقیت برایتان دارم.
MacBookPro 15inch/ 2.66/ 4GB Ram
PearC/ i7 4x3,06/ 6GB Ram/ 6TB HD :-)
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط Jubeen » 28 آوریل 2009, 20:51

ممنون علی جان،
چشم حتماً عکسها رو کوچکتر میگذارم.
Jubeen

پست‌ها : 25

پستتوسط goldingname » 28 آوریل 2009, 21:04

فوق العاده متشکرم. دوستان متخصص در زمینه فانت اگر نظری دارند بگند.
منم میرم دنبالش ببینم دلیل این اتفاق چی میتونه باشه!

Ali.Samadi نوشته است:[نمایش]
جوبیین عزیز لطف کنید و تصاویری که میفرستید کمی کوچکتر کنید که در مونیتورهای کوچک هم بشه آنها را دید. من با اجازهٰ شما آنها را کمی کوچک تر کردم.

ٰعلیرضای عزیز،
با تشکرات فراوان برای زحمتی که کشیدید. واقعا خیلی برنامهٔ عالی شده و حتما به درد خیلی ها خواهد خورد. خسته نباشید!
فقط دو تا پیشنهاد داشتم:
به نظر من حرف احمد بجاست. خیلی خوب میشد که برای استفاده از متن کپی شده لازم نمیبود که ما کیبورد رو از فارسی به لاتین تبدیل میکردم.
دوم اینکه، خیلی عالی میشد اگر برنامه این امکان رو میداد که متنهایی رو که ما از برنامه‌های دیگر کپی کردیم رو هم تبدیل کنیم.
بطور مثال من یک متن از اینترنت به Xmary کپی کردم ولی امکان استفاده از آن را نداشتم
باز هم از زحمتتان تشکر کرده و آرزوی موفقیت برایتان دارم.

متشکرم.
من فکر نمیکنم دیگه لازم باشه. حدس زدم که شاید مشکل از اون باشه. چون قبلا اینطوری بود
ولی وقتی برنامه را از اول نوشتم دیگه این مشکل توش نبود. هیچ کس هم یادمه نتونست یک دلیل
منطقی برای اون رخداد بیاره! برای همین اگر دوباره پیش بیاد من جدا نمیدونم از کجاست!

بله من قابلیت کپی به داخل برنامه را از بین بردم.
چشم در بتای بعدی حتما این قابلیت را اضافه میکنم.
باز هم متشکرم
تصویر
تصویر
تصویر
نماد کاربر
goldingname

پست‌ها : 122

پستتوسط Behnam » 29 آوریل 2009, 03:11

فکر می‌کنم کل این پروژه به خاطر این است که یک شکل گرافیک از متن فارسی را در نرم‌افزارهایی که از متن فارسی پشتیبانی نمی‌کنند تولید کند. به عبارت دیگر کل ماجرا بر این اساس است که صفحه‌کلید فارسی و encoding یونیکدی روی این نرم‌افزارها کار نمی‌کند. حروف قلم‌های مریم هم روی حروف انگلیسی کُدبندی شده‌اند تا با صفحه‌کلید انگلیسی در دسترس باشند. به عبارت دیگر کُدهای متن یونیکدی فارسی از جایی کپی می‌شوند و از یک جای ماشین علیرضا وارد می‌شوند و جای دیگر آن ماشین بصورت یک متن انگلیسی (متنی کُد بندی شده با حروف انگلیسی) خارج می‌شوند و آنگاه، و تنها آنگاه است که نرم‌افزار آن را می‌فهمد. البته فارسی نما و قلم‌های مریم کارهای دیگری هم روی کُدها و نظم آنها می‌کنند تا سامانهٔ فارسی را در چارچوب ساختار انگلیسی متن ممکن سازد ولی اصل قضیه این است که یک متن فارسی سازگار با صفحه‌کلید فارسی را به یک متن ناسازگار با صفحه‌کلید فارسی تبدیل می‌کند. اگر بخواهد روی یک برنامهٔ انگلیسی کار کند، جز این هم نمی‌تواند باشد.
هیچ اشکالی هم ندارد به شرط اینکه فراموش نشود که این متن فارسی نیست. گرافیک فارسی نماست.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط goldingname » 29 آوریل 2009, 20:26

Behnam نوشته است:[نمایش]
فکر می‌کنم کل این پروژه به خاطر این است که یک شکل گرافیک از متن فارسی را در نرم‌افزارهایی که از متن فارسی پشتیبانی نمی‌کنند تولید کند. به عبارت دیگر کل ماجرا بر این اساس است که صفحه‌کلید فارسی و encoding یونیکدی روی این نرم‌افزارها کار نمی‌کند. حروف قلم‌های مریم هم روی حروف انگلیسی کُدبندی شده‌اند تا با صفحه‌کلید انگلیسی در دسترس باشند. به عبارت دیگر کُدهای متن یونیکدی فارسی از جایی کپی می‌شوند و از یک جای ماشین علیرضا وارد می‌شوند و جای دیگر آن ماشین بصورت یک متن انگلیسی (متنی کُد بندی شده با حروف انگلیسی) خارج می‌شوند و آنگاه، و تنها آنگاه است که نرم‌افزار آن را می‌فهمد. البته فارسی نما و قلم‌های مریم کارهای دیگری هم روی کُدها و نظم آنها می‌کنند تا سامانهٔ فارسی را در چارچوب ساختار انگلیسی متن ممکن سازد ولی اصل قضیه این است که یک متن فارسی سازگار با صفحه‌کلید فارسی را به یک متن ناسازگار با صفحه‌کلید فارسی تبدیل می‌کند. اگر بخواهد روی یک برنامهٔ انگلیسی کار کند، جز این هم نمی‌تواند باشد.
هیچ اشکالی هم ندارد به شرط اینکه فراموش نشود که این متن فارسی نیست. گرافیک فارسی نماست.

یک نکته بود. به طور دقیق تر حروف فارسی روی کدهای اسکی استاندارد Map میشن.
بعد چون همه ی برنامه ها میتونن کد های اسکی را نشون بدن از نظر تئوری مشکل اینطوری حل میشه.
(تقریبا ۱۲۰ تا کاراکتر لازمه. حروف انگلیسی ماکسیموم ۶۰ تاست)
تصویر
تصویر
تصویر
نماد کاربر
goldingname

پستتوسط ayunamir » 06 مه 2009, 22:19

ممنون که منو به تاپیک درست راهنمایی کردی - من برنامه آخرت رو (0.6) روی CS4 تست زدم - اولش ف و ح رو درست نزد ولی بعد از نصب فونت هایی سری آخر درست شد.

در کل کارت عالیه - دستت درد نکنه
ayunamir

پست‌ها : 15

s

پستتوسط madjid » 07 مه 2009, 19:10

i like this

bedard khord
tanx
نماد کاربر
madjid

پست‌ها : 4

پستتوسط tedhunter » 23 ژوئن 2009, 16:56

سلام. من هنوز نرم افزارت رو نصب نکردم ولی پیش پیش میگم دستت درد نکنه. دو هفته ای بود که یک مک خریده بودم و داشتم از همسرم بخاطر مشکلاتش سرکوفت میشیدم. مارو نجات دادی
tedhunter

پست‌ها : 3

پستتوسط tedhunter » 24 ژوئن 2009, 11:44

سلام آقای برنامه نویس عزیز. یا بهتر بگم ناجی افسانه ای. چرا؟ ماجرا از این قراره :
چند هفته پیش به دلیل نیاز همسرم به یک کامپیوتر سریعتر بعد از اینکه کلی با هم مشورت کردیم تصمیم گرفتیم که یک دستگاه رومیزی سازگار با ای بی ام بخریم. فرداش بلند شدم و رفتم بازار برای خرید ولی بعد از کمی گردش چشمم افتاد به یه I-Mac که با اون قیافه جذابش هوش و هواسم رو برد و خلاصه نفهمیدم که چطوری شد که با یک I-Mac زیر بغلم وارد خونه شدم!!!
قیافه همسرم از دیدن این دستگاه قابل وصف نیست همینقدر بگم که از اون روز جنگ بین ما بر سر اینکه این دستگاه در ایران ساپورت نداره و از این حرفها شروع شد. خوشبختانه همیشه من برنده شدم و تونستن نرم افزارهای مورد نیاز همسرم رو براش تهیه کنم تا اینکه صحبت از فارسی نویسی در Flash CS4 پیش آمد. نزدیک به دو هفته زیر سرکوفتهای رگباری همسرم بمباردمان شدم تا آنجا که تصمیم گرفتم برم برنامه نویسی یاد بگیرم و یه مریم برای مک بنویسم. نمیدونم چطوری شد که دو روز پیش سایت شما رو پیدا کردم ولی خدا رو شکر میکنم که با شما و X-Marry نازنین آشنا شدم. به هر حال بسیار سپاسگذارم. راستی من MBA دارم و همسرم هم گرافیسته اگه کمکی از دست ما برای این سایت و خصوصا" شما بر میاد بگین
tedhunter

پستتوسط goldingname » 24 ژوئن 2009, 19:35

tedhunter نوشته است:[نمایش]
سلام آقای برنامه نویس عزیز. یا بهتر بگم ناجی افسانه ای. چرا؟ ماجرا از این قراره :
چند هفته پیش به دلیل نیاز همسرم به یک کامپیوتر سریعتر بعد از اینکه کلی با هم مشورت کردیم تصمیم گرفتیم که یک دستگاه رومیزی سازگار با ای بی ام بخریم. فرداش بلند شدم و رفتم بازار برای خرید ولی بعد از کمی گردش چشمم افتاد به یه I-Mac که با اون قیافه جذابش هوش و هواسم رو برد و خلاصه نفهمیدم که چطوری شد که با یک I-Mac زیر بغلم وارد خونه شدم!!!
قیافه همسرم از دیدن این دستگاه قابل وصف نیست همینقدر بگم که از اون روز جنگ بین ما بر سر اینکه این دستگاه در ایران ساپورت نداره و از این حرفها شروع شد. خوشبختانه همیشه من برنده شدم و تونستن نرم افزارهای مورد نیاز همسرم رو براش تهیه کنم تا اینکه صحبت از فارسی نویسی در Flash CS4 پیش آمد. نزدیک به دو هفته زیر سرکوفتهای رگباری همسرم بمباردمان شدم تا آنجا که تصمیم گرفتم برم برنامه نویسی یاد بگیرم و یه مریم برای مک بنویسم. نمیدونم چطوری شد که دو روز پیش سایت شما رو پیدا کردم ولی خدا رو شکر میکنم که با شما و X-Marry نازنین آشنا شدم. به هر حال بسیار سپاسگذارم. راستی من MBA دارم و همسرم هم گرافیسته اگه کمکی از دست ما برای این سایت و خصوصا" شما بر میاد بگین

:-D
خیلی خوشحال شدم که دیدم تونستم قسمتی از مشکلتون را حل کنم!
در آمد MBA توی ایران مثل همه جای دنیاست؟
تصویر
تصویر
تصویر
نماد کاربر
goldingname

پستتوسط arminmac » 25 ژوئن 2009, 09:52

سلام
قبل از هر چیزی می خوام از این دوست عزیزمون بابت این برنامه عالی تشکر کنم.
من یه سوالی برام پیش اومد امروز و اونم اینه که در یرنامه نسخه ۰.۲ وقتی تو برنامه شروع به نوشتن می کردی خود برنامه اگه زبانت انگلیسی بود فارسی می نوشت اما تو نسخه ۰.۶ این جوری نیست.
می خواستم ببینم نوع کدهاتون عوض کردید یا اینکه با نسخه ۱۰.۶ مک سازگار نیست.
نماد کاربر
arminmac

پست‌ها : 16

پستتوسط arminmac » 25 ژوئن 2009, 09:57

آهان اینو یادم رفت بگم وقتی که کیبورد رو فارسی می کنی تو برنامه شروع به فارسی نوشتن می کنه.
Teaching MAC OSX AND MAC OSX Server
MCSE 2003 - MCP - MCTs
Teaching VMware
نماد کاربر
arminmac

پستتوسط goldingname » 25 ژوئن 2009, 14:15

arminmac نوشته است:[نمایش]
آهان اینو یادم رفت بگم وقتی که کیبورد رو فارسی می کنی تو برنامه شروع به فارسی نوشتن می کنه.

اون قابلیت توی نسخه ی ۰.۶ حذف شد. دلیلش هم غیر استاندارد روش بود. مشکلاتی از قبیل تفاوت آرایش کیبورد و ... پیدا میکرد.
در عوض هر متنی که به صورت فارسی با کیبورد فارسی مک تایپ کنید دقیقا به همون شکل
موقع کپی کردن در کلیپبوردتون قرار میگیره!
میتونید هم از حالت quickType استفاده کنید. در اون حالت کافیه که متنتون را بزنید
خودش اتوماتیک کپی میکنه توی کلیپبورد. با زدن اینتر هم ورودی را خالی میکنه.

Snow Leopard که هنوز ریلیز نشده که!
تصویر
تصویر
تصویر
نماد کاربر
goldingname

پستتوسط arminmac » 09 ژوئیه 2009, 18:29

خوب من که از دوستانم ان ور آب عوض اپل دولوپرها هست یه نسخه ازبتای snow leopard شو به منم داده تا روش کار کنم
در هر صورت مرسی از جوابتون
Teaching MAC OSX AND MAC OSX Server
MCSE 2003 - MCP - MCTs
Teaching VMware
نماد کاربر
arminmac

پستتوسط tedhunter » 14 ژوئیه 2009, 10:45

سلام دوست خوبم. چند وقت بود که دسترسی به کامپیوتر و اینترنت نداشتم. درمورد درآمد MBA باید بگم بطور کلی سیستم کارکردن در ایران مثل تمام چیزهای دیگش مخصوص خودشه. شما در ازای کاری که انجام میدی ارزشیابی نمیشی بلکه ارزش کسی بیشتره که چرب زبانتره و مدت زیادتری کتش روی جالباسی شرکت آویزونه؟!!!!
به حر حال باید بگم که نه دوست خوبم درآمد خوبی در ایران نداره. برای مثال من تو آمریکا سالی 118000 دلار حقوق میگرفتم ولی اینجا حقوق من ماهی 1200000 تومن است. حالا خودت مقایسه کن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
tedhunter

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 6 مهمان