انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

باگ فارسی در لئوپارد

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پستتوسط GK » 23 دسامبر 2007, 15:38

احمد جان
تمام اینکارها انجام شده. و بی نتیجه. پیام در disk utility این است : دیسک خراب خراب !! عوضش کن . در ضمن verify & repaire هیچکدام فعال نیستند. چونکه دی وی دی دیسک را قبول ندارد پس نصب سیستم نیز ممکن نیست.
چیزی را که نمی فهمم اینکه چرا مک من دیسک های خارجی من به یو اس بی و فایروایر را که در آن یک osx نصب شده دارم نمی شناسد (روشن کردن با دگمه alt)
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Behnam » 23 دسامبر 2007, 18:26

quality control اپل کجایی؟!
من یک Power Macintosh 6500 / 275 Mhz دارم که مال سال ۱۹۹۶ است و هنوز خم به ابرویش نیامده. البته امروزه از سرعت تایپ من عقب می‌ماند ولی اگر بخواهی برایت می‌فرستمش! :lol:
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط GK » 23 دسامبر 2007, 22:15

روی کامپیوتر جدید مید این چاینای made in China اپل من !!!!!
فقط می شود ویندووووووووووز نصب کرد :lol: :lol:
بگمانم دیگر آخر زمان نزدیک است !!!!
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Behnam » 23 دسامبر 2007, 22:52

خب فعلاً از متن راست به چپ RSS ایرماگ در IE7 استفاده کن چون آن هم نفس‌های آخرش را می‌کشد!
من در یونیکد این نکته را مطرح کردم که تنها کسی که مجاز است جهت نگارش متن را تعیین کند نویسنده است و بس. این حق یونیکدی من است که وقتی یک پاراگراف راست به چپ می‌نویسم، و این پاراگراف از یک نرم‌افزاری سر در می‌آورد که از راست به چپ پشتیبانی نمی‌کند، و سپس از آن نرم‌افزار به نرم‌افزار دیگری منتقل می‌شود که از راست به چپ پشتیبانی می‌کند، این پاراگراف باید خود بخود بصورت راست به چپ نمایش داده شود. همانطور که کُدهای حروف در متن طبق قوانین یونیکد دست نخورده باقی می‌مانند، جهت نوشتار هم باید به همراه نوشته به هرجایی که میرود برود.
نکته‌ای که من مطرح کردم مطابق قواعد یونیکد است و مغایر تکنیک‌های مرسوم در HTML، RSS، و تقریباً همهٔ برنامه‌های مایکروسافت.
بخاطر اشتباه فاحشی که در اعمال متون راست به چپ در این محیط‌ها وجود دارد، انتظار تحول فوری نداشته باش ولی مشکل مزمن متون راست به چپ در بالاترین مرجع به وضوح مطرح شده و به وضوح فهمیده شده است.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Reza.Y » 24 دسامبر 2007, 23:25

بهنام جان این قضیه به مایکروسافت ربطی ندارد تا جایی که من می‌دانم.
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط Behnam » 25 دسامبر 2007, 01:32

این که من برای یونیکد نوشتم؟ نه ربط مستقیمی به مایکروسافت نداره. بیشتر مشکل HTML و کل قضایای online هست. ولی مایکروسافت هم جهت نگارش rtl رو باتگ زبان و اسکریپت مخلوط کرده. اگرنه IE7 هم مثل سفاری نسبت به تگ >fa< باید بی تفاوت می‌ماند. حالا اگر اولویت به کُد rtl در پارگراف داده شده باشه چندان مسئله‌ای نیست، ولی تجربهٔ مکاتبات ایمیلی من با ویندوز من رو در این مورد مشکوک کرده. مسئلهٔ اساسی اینه که کُد rtl پاراگراف با پاراگراف به هر جایی بره. مثلاً در همین ایرماگ خودمان، آیا متن راست به چپ به این دلیل راست به چپ دیده می‌شه که در پاراگراف کُد rtl داره یا اینکه کل صفحه به عنوان rtl مشخص شده و پاراگراف از لحظه‌ای که از ایرماگ به جای دیگری بره دیگه هویت rtl به همراه نداره؟ این مهمترین مشکل فارسی هست. نکتهٔ دیگه اینه که کُد rtl پاراگراف دست نخورده باقی بمونه و در هر محیطی نسبت به پیشفرض‌های آن محیط اولویت داشته باشه.
ما کلاً باید به مرحله‌ای برسیم که اصلاً در مورد جهت نگارش صحبتی نداشته باشیم. نه در تنظیمات صفحه نه هیچ جای دیگر. از لحظه‌ای که من یک پاراگراف راست به چپ نوشتم، هویت جهت نگارش را در درون متن ثبت کرده‌ام و یا متن به جایی نمی‌رود، با اگر برود با این هویت می‌رود. حال اگر نرم‌افزار آن را به اجرا بگذارد یا نگذارد چندان اهمیت ندارد مهم این است که آن را دستکاری نکند. اگر این نرم‌افزار کار نکرد، نرم‌افزار دیگری کار خواهد کرد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Reza.Y » 25 دسامبر 2007, 21:11

خوب خلاء implementation است. یعنی کلا جهت متن با متن منتقل نمی‌شود و همانطور که در ایمیل‌های خودت هم هست فعلا امیدی نیست (بس که جماعت راست به چپ نویس فعالیم!-- البته من از عبری متعجبم) خوب IE7 هم یک trick زده و نمی‌توان این‌جا خیلی مایکروسافت را کوبید (گرچه بدم نمی‌آید ولی منصف باشیم!) متن راست به چپ در ایرماگ به این جهت درست دیده می‌شود که تگ‌های html دارای direction style هستند یا اینکه خود تگ‌ها یک attribute برای جهت دارند. یعنی مستقل از خود متن است. این حرف تو را قبول دارم ولی می‌بینی که کلا directionality را همیشه در قالب style دیده‌اند نه یک خاصیت جداناشدنی متن راست به چپ. فعلا هم که خلاء قانونی! داریم :-(
Reza.Y

پستتوسط Behnam » 25 دسامبر 2007, 21:48

حق با توست ولی من کلاً به گردن دادن به این راه حل‌های ماستمالی شده حساسیت دارم.
حالا ما در مورد RSS ایرماگ در سفاری برای اپل چی بنویسیم؟ بنویسیم که آقا جان این تگ <fa> را به عنوان نشانه‌ای از rtl بودن متن به رسمیت بشناس؟ در اینکه اصولاً اپل زیر بار این راه حل‌های غیر استاندارد برود تردید دارم. ولی اگر هم برود بجای اینکه امر ما را پیش برده باشد پس می‌برد. چون در این صورت پیام ما در مورد استاندارد شدن directionality پاراگراف به جایی نخواهد رسید و مثلاً اپل می‌گوید شما که حالا RSS راست به چپ دارید دیگر خفه شید!
حالا من دارم یک مطلب دیگه برای جماعت یونیکد تهیه می‌کنم. بد نیست تو هم ایده‌هایت را برایم بفرستی. یا اصلاً خودت می‌تونی در لیست یونیکد عضو بشی و پیام بفرستی.
اینبار می‌خواهم به زبان ltr باهاشون صحبت کنم. می‌خوام بگم آقاجان من در HTML که top level rtl directionality tag داره می‌خوام یک پیام پست کنم که متن آن فارسی است ولی عنوان آن انگلیسی. این عنوان انگلیسی هم وسطش دو تا کلمهٔ عبری داره. خب اگر من کنترلی روی جهت نگارش نداشته باشم که پدر این عنوان انگلیسی در میاد! همانطور که در ایرماگ فعلی در میاد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Reza.Y » 26 دسامبر 2007, 01:27

من هم با ماستمالی مخالفم. اما قضیه یکم فلسفیه که این‌ها باور کنند این جهت‌داری خاصیت جدانشدنی متن است. می‌دانی مثلا در css دلیل این که جهت متن را یک style در نظر گرفته‌اند قابل درک است. تو از روزبه پورنادر خبری داری؟ به کمک او هم نیاز داریم.
Reza.Y

پستتوسط Behnam » 26 دسامبر 2007, 02:03

روزبه سخنگوی ایران در یونیکد هست ولی نه از او خبری ندارم. گمان نکنم قضیه فلسفی باشه. این قبلاً در یونیکد تعریف شده. چیزی که هست سابقهٔ یونیکد هست که آنها رو قاطی کرده. قبل از bidi algorithm هویت اسکریپت و زبان و این چیزها نقش مهمی در تعریف جهت نگارش داشت. حالا آن تعاریف در bidi جذب شده و تنها چیزی که میمونه انتخاب جهت نگارش توسط نویسنده هست. منتها مغز چپ به راستی اکثریت جماعت یونیکدی متوجه این نکته نمی‌شه که bidi فقط مشکل اونها رو حل کرده و بدون دسترسی کاربر به انتخاب جهت نگارش، مشکل راست به چپی ها به قوت خود باقی‌است.
کل این تگ های راست به چپ و زبانی و اسکریپتی متعلق به دوران قبل از bidi algorithm هستند. در css هم در حالت ایده‌آل، جهت DEFAULT متن تعیین میشه و در هر شرایطی کاربر باید امکان انتخاب جهت نگارش خودش رو داشته باشه. ما باید بین اموری که باعث تسهیل جهت نگارش می‌شوند با امری که باعث تعیین جهت نگارش میشه تفاوت قائل بشیم. دومی فقط و فقط نویسنده است.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Reza.Y » 26 دسامبر 2007, 02:34

بهنام جان باید با هم حرف بزنیم. من هم کمی تحقیق بکنم. لطفا skype یا AIM خودت رو به من ایمیل کن.
Reza.Y

قبلی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 16 مهمان