انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

باگ فارسی در لئوپارد

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پستتوسط Reza.Y » 13 دسامبر 2007, 19:35

[نمایش]
البته در مورد مشکلات در آی چت، من نامه‌ای به دوستان مدیریت ایرماگ فرستادم و نتیجهٔ مکاتبات خود را با اپل به اطلاع رساندم
من آن موقع developer seed لئوپارد را نداشتم. راستش تازه نصب کرده‌ام. قلی جان قول می‌دهم که برای تصحیح وضعیت فارسی با تو، احمد، بهنام و دیگر دوستان بیشتر همکاری کنم. اپل حاضر است که یک حساب ADC مجانی برای ما جهان سومی‌های بیچاره جفت و جور کند؟
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط Reza.Y » 13 دسامبر 2007, 19:43

من در Mail RSS هم همین مشکل را دارم. به نظر مشکل Webkit است. گویا iChat از webkit استفاده نمی‌کند.
Reza.Y

پستتوسط Ahmad » 13 دسامبر 2007, 21:26

Reza.Yeganeh نوشته است:[نمایش]
[نمایش]
اپل حاضر است که یک حساب ADC مجانی برای ما جهان سومی‌های بیچاره جفت و جور کند؟

رضا جان شما نیز این امکان را دارید که به عضویت ADC بطور مجانی در آیید فقط به آدرس زیر مراجعه کرده و فرم را پر کنید. من خودم سالها است که عضو مجانی ADC هستم. در ضمن جهان سومی نیز هستم.
http://developer.apple.com/products/online.html
احمد
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Ahmad در 13 دسامبر 2007, 21:54.
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ahmad » 13 دسامبر 2007, 21:40

دوستان با سلام،

در مورد RSS Reader نیز من امروز این مسئله را روی ویندوز اکس پی و فایرفاکس، سفاری و نیز اینترنت اکسپلورر تست کردم. فایرفاکس و سفاری تراز متن راست به چپ را اشتباه نشان می‌دهند مثل سفاری و فایرفاکس در مک ولی IE7 آر اس اس فارسی را درست نمایش می‌دهد. همین طور که بهنام نیز اشاره کرده RSS Reader باید تگ های HTML را بدرستی کشف کرده و مراعات کند بدون هیچ دخالتی چنانکه RSS Reader در IE7 نیز همین کار را بدرستی تمام انجام می‌دهد و سفاری و فایرفاکس هم در محیط مک و هم در محیط ویندوز از انجامش عاجز است. به عکس ضمیمه توجه شود.

علی کل حال من امروز این بحث عاملی شد که این باگ را نیز هم به ADC و هم به وب کیت گزارش کنم. شمارهٔ باگ ADC در این مورد ۵۶۴۵۴۹۴ و شمارهٔ باگ در وب کیت ۱۶۴۱۸ است.

احمد

پیوست‌ها
Persian RSS_IE7_IRMUG_XP.png
Persian RSS_IE7_IRMUG_XP.png (132.7 KiB) - بازدید 11616 بار
Persian RSS_IE7_BBC_XP.png
Persian RSS_IE7_BBC_XP.png (142.44 KiB) - بازدید 11616 بار
Persian RSS_FireFox_BBC_XP.png
Persian RSS_FireFox_BBC_XP.png (100.54 KiB) - بازدید 11616 بار
آخرین ویرایش توسط Ahmad on 13 دسامبر 2007, 21:50, ویرایش شده در 2.
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 13 دسامبر 2007, 21:43

از تیم وب کیت همین الان جواب پایین را دریافت کردم.
[left]Safari RSS and Mail RSS are not part of the WebKit Open Source Project. They are Apple applications. Please file bugs with Apple using[/left]
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Reza.Y » 13 دسامبر 2007, 22:06

احمد جان منظورم select membership بود قربونت! در مورد باگ Webkit به نظر هم من مربوط به آن نیست. چون شاید باید container بر اساس همان چیزی که گفتم (چگالی) تشخیص دهد. در ضمن rss تگی برای مشخص کردن راست به چپ ندارد. در فایرفاکس می‌توانید دستی جهت صفحه را عوض کنید. در مورد IE
http://blogs.msdn.com/rssteam/archive/2 ... order.aspx
من rss ایرماگ را دستکاری کرده‌ام و زبان را fa-IR گذاشته‌ام پس rtl بودن را تشخیص می‌دهد. من نمی‌دانم iChat چکار می‌کند. کسی توضیحی دارد؟
Reza.Y

پستتوسط Ahmad » 13 دسامبر 2007, 22:07

GK نوشته است:[نمایش]
احمد عزیز
این حساسیتی که تو به نیم‌فاصله در آی‌چت نشان داده و دنبال می‌گیری ( که کاملا به جاست، و کلی سپاس و تشکر ) اگر برای نوشتار فارسی در iWork نشان می‌دادی؛ و با این پشتکاری که داری، تمام مشکلات و دردسرها و وابستگی ما به ویندوز و وورد برطرف می‌شد !!!! :lol: :lol:
به هر حال، زنده باشی و سبز !

GKجان،

فرستادن گزارش در مورد اشکالات کوچک به مهندسین اپل یک چیز است و وادار کردن اپل به انجام تغییر عمده در یک نرم ‌افزار چیز دیگر. برای اینکه اپل تصمیم به پشتیبانی از RTL در Iwork را بگیرد باید این تصمیم در سطح مدیریت سطح بالای شرکت گرفته شود و برای ترغیب آنها به اینکار باید انگیزه‌های مالی در شرکت وجود داشته باشد. البته به نظر من تصمیم آنها در عدم پشتیبانی از RTL غلط است و کمکی به بازاریابی محصولات اپل در خاورمیانه (جهان عرب) نمی‌کند و بالمأل گسترش user base و من این مسئله را طی نامه‌های متعددی برای کسانی که آدرسان‌شان را داشته‌ام ارسال کرده‌ام. من مدتی کارم همین بود که آدرس مدیران و تصمیم گیران اپل را پیدا کنم و نامه‌ای که از قبل آماده کرده بودم به همهٔ آنها پست نمایم ولی تا به حال در این مورد خاص نتیجه‌ای حاصل نشده متاسفانه ولی این یک کار لابی‌گری طولانی مدت است و باید خستگی ناپذیر ادامه یابد تا حصول نتیجهٔ مورد نظر.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 13 دسامبر 2007, 22:33

Reza.Yeganeh نوشته است:[نمایش]
من rss ایرماگ را دستکاری کرده‌ام و زبان را fa-IR گذاشته‌ام پس rtl بودن را تشخیص می‌دهد.

رضا ممنون بابت توضیح. من اطلاعات موجود در لینکی که داده بودی را خواندم خیلی جالب بود ولی هنوز نیز نمی فهمم که چرا باوجودی که شما اطلاعات مربوط به زبان را در rss ایرماگ تغییر داده اید، rss reader سفاری قادر به تشخیصش نیست. این در مورد تمام صفحات عربی/فارسی صدق می کند IE7 محتوی این صفحات را درست نمایش می‌دهد(بدون نیاز به تغییر جهت کل صفحه) ولی فایرفاکس و سفاری نه.

در مورد عضویت ADC نیز متوجه نشدم قصدتان چیست. یعنی شما بدلیل ایرانی بودن امکان عضویت را ندارید؟ یا اینکه در بخش online و مجانی می‌توانید عضو شوید و در select نه.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط GK » 13 دسامبر 2007, 22:40

احمد جان
ممنون بابت پیگیری هایت برای iWork. می دانم که به این سادگی‌ها نیست. من نیز مدت‌هاست سرشان داد می زنم ولی خب...
به گمانم منظور رضا از «جهان سومی و ایرانی» بودن شوخی بود !!!! ADC معمولا برای همه باز و گشوده ست و اگر هم، رضا، نیاز داشت من id و اسم عبور خودم در adc را برایش می دهم تا استفاده کند.
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Reza.Y » 14 دسامبر 2007, 01:17

خوب سافاری از کجا بفهمد؟ IE در واقع trick می‌زند و از زبان ست شده در rss حدس می‌زند که راست به چپ است. اما سافاری این را لحاظ نمی‌کند.
در مورد ADC select هم http://developer.apple.com/products/select.html. عزیزان سالی ۴۹۹ دلار آب می‌خوره! اگر بخواهم developer seedها را دریافت کنم و هزار چیز حرفه‌ای دیگر باید select member باشم.
Reza.Y

پستتوسط Behnam » 14 دسامبر 2007, 04:23

خب سفاری هم باید روشی برای فهمیدن آن اتخاذ کند. یا همان تگ زبانی را از مایکروسافت قرض کند، یا اگر استانداردی برای این امر وجود دارد آن را بکار گیرد و صاحبان سایت‌ها هم آن تگ‌های استاندارد را در سایت‌ها مراعات کنند و یا اپل هم مانند مایکروسافت یک کلک من در آوردی خودش را اختراع کند.
امیدوارم که در این امر استانداردی وجود داشته باشد چون متن راست به چپ باید هویت راست به چپ خود را به هر جایی با خود ببرد. این واضح تر از آن است که از دید بزرگان فن پوشیده مانده باشد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Behnam » 14 دسامبر 2007, 04:53

GK نوشته است:[نمایش]
آخرین نسخه‌ی Nisus Writer Pro 1.02 بد نیست. با لئو هم نیز سازگار است؛ بدون تمام ایرادات مذکور در پست‌های بالا. دو عیب دارد :
- در انتقال به ویندوز، وورد زبان متن را نه فارسی بلکه عربی می‌گیرد
- یک کلید ۴۹ دلاری می‌خواهد که من ندارم !!!!!!

البته اگر به Nisus اطلاع داده شود شاید راهی برای این بیابد. ولی کلاً این داستان‌هاست که مرا بیش از پیش از مایکروسافت و زورگویی‌هایش بیزار می‌کند.
language tag تنها یک نیاز مایکروسافتی است و آن هم صرفا بخاطر backward compatibility با خود مایکروسافت! تو در TextEdit تنها جهت متن را انتخاب می‌کنی. راست به چپ یا چپ به راست. وقتی راست به چپ را انتخاب کردی، دیگر فارسی یا عربی یا عبری تایپ کردن علی‌السویه است. RSS هم اگر بخاطر مایکروسافت نبود به اینهمه تگ زبانی نیاز نداشت. یک تگ rtl کفایت می‌کرد. احتمالاً استانداردی هم برای این وجود دارد ولی چون امورات مایکروسافت را نمی‌گذاراند بلااستفاده مانده است!
من که می‌گویم باید doc. را بایکوت کرد!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط GK » 14 دسامبر 2007, 14:05

راستی : آیا هیچ می‌دانید که این خط عمودی نیم‌فاصله روی سایت‌های فارسی زبان ساخته شده با مک.... موجود نیست !!!؟؟؟
حال قلم چه زر باشد چه آریال !
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Reza.Y » 15 دسامبر 2007, 12:12

[نمایش]
راستی : آیا هیچ می‌دانید که این خط عمودی نیم‌فاصله روی سایت‌های فارسی زبان ساخته شده با مک.... موجود نیست
مثالی دارید؟ تجربه من خلاف این را نشان می‌دهد. (اگر منظورتان تفاوت LF یا CRLF است بعید می‌دانم ربطی داشته باشد)
[نمایش]
RSS هم اگر بخاطر مایکروسافت نبود به اینهمه تگ زبانی نیاز نداشت

بهنام جان استاندارد rss به مایکروسافت مربوط نیست. محتوای تگهای استاندارد فایل xml که با RSS namespace سازگار است باید خام باشد (مثلا نمی‌توان از تگ html استفاده کرد) و اصلا attribute برای مثلا description راست به چپ پیش‌بینی نشده است. IE اتفاقا اینجا کار باحالی کرده.
راستی کسی اینجا ADC select member هست؟
Reza.Y

پستتوسط GK » 15 دسامبر 2007, 13:01

رضا
در مورد نمایش بدون خطوط عمودی اشتباه می‌کردم. دیروز با احمد تست کردیم : بستگی دارد به آن قلم آریال دستکاری شده‌ی قدیمی... اگر نصب باشد خطوط نمایش داده نمی‌شوند، و برعکس.
برای نمونه‌ی سایت، قصدم آگهی و تبلیغات شخصی نیست اما، چونکه از سایت‌های دیگر مطمئن نیستم، این یکی ۱۰۰ در ۱۰۰ روی مک ساخته شده است. یکبار با نصب آن قلم معروف و یکبار بدون آن آزمایش کن :
http://fil6919.free.fr/
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 16 مهمان