انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فارسی در ویکیپدیا

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

فارسی در ویکیپدیا

پستتوسط سورنا » 14 نوامبر 2007, 20:24

من اخیرا لئوپارد را اینستال کردم و با این که با مشکلات زیادی مواجه نشدم همچین هم ازش راضی نیستم.
به هر حال در کار فارسی باهاش مشکلی نداشتم تا امروز که متوجه شدم در ویکیپدیا ی فارسی رو دیگه درست نمی بینم. (تصاویر ویکیپدیا ی فارسی رو در سه مرورگر مختلف اینجا ببینید. تنها فایرفاکس به نظر تا حدی درست میرسد.) آیا این مشکل مربوط به ویکیپدیا ست یا لئوپارد؟ وب سایت های دیگه فارسی تا اونجایی که من می بینم مشکلی ندارند.
پیوست‌ها
wikipedia_opera_171 copy.png
wikipedia_opera_171 copy.png (205.86 KiB) - بازدید 4704 بار
wikipedia_firefox_390 copy.png
wikipedia_firefox_390 copy.png (193.7 KiB) - بازدید 4704 بار
wikipedia_01_105 copy.png
wikipedia_01_105 copy.png (220.94 KiB) - بازدید 4704 بار
نماد کاربر
سورنا

پست‌ها : 118

پاسخ: فارسی در ویکیپدیا

پستتوسط Behnam » 15 نوامبر 2007, 03:43

این مشکل تنها یک مقصر ندارد. عوامل گوناگونی چون لئوپارد، موتور متن مرورگر (بجز در مورد سفاری) و قلم‌های نصب شده دست در دست هم داده‌اند.
۱ـ در سفاری، قلم پیشفرض ویکی‌پدیا یعنی تاهومای مایکروسافت مورد استفاده قرار گرفته است که در کامپیوترت نصب است. اشکالات موجود هم به موتور متن OpenType نورسیدهٔ لئوپارد قاعدتاً مربوط باید باشد. مگر اینکه سفاری برای قلم‌هایی که AAT ندارند از موتور متنی سوای لئوپارد استفاده می‌کند (این شیوه هم جزو برنامه‌های توسعهٔ سفاری در گذشته در نظر گرفته شده بود)
۲ـ در فایرفاکس، قلم XB Zar قلم پیشفرض مرورگر انتخاب شده است که قلم پیشفرض سایت‌ها را نادیده می‌گیرد. این قلم هم طفلکی در هر شرایطی خوب عمل می‌کند. فایرفاکس روی مک قادر به استفاده از ویژگی‌های تایپوگرافی قلم نیست و ظریف‌کاری‌ها نادیده گرفته می‌شوند ولی در کل حروفچینی درست انجام می‌گیرد. اگر در متن نمونه حرف همزه (ء) موجود بود، احتمالاً با علامت سؤال روبرو می‌شد!
۳ـ اُپرا از عجایب روزگار است. من نمی‌دانم قلم «ثلث» را به چه مناسبتی برای ویکیپدیا انتخاب کرده است و به چه مناسبتی قادر به حروفچینی آن نیست.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali.Rastegar » 15 نوامبر 2007, 23:07

آیا شما قلم رویا(و نه X Roya) روی مک خود نصب کرده‌اید؟ به نظرم Safari مخلوطی از رویا و Tahoma نمایش میدهد. Opera هم احتمالا یکی از fontهای OpenType نصب شده در سیستم شما را استفاده میکند اما نمیتواند از آن به درستی استفاده کند.
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط سورنا » 15 نوامبر 2007, 23:56

خیلی عجیب است. امروز دوباره ویکیپدیا ی فارسی را روی سفری باز کردم و دیدم بدون این که من تغییری در چیزی بدهم همه چیز درست شده و سفری ویکیپدیا ی فارسی را با جیزه نشان می دهد.
Mac Pro - Using OS X (10.5.5) - Processor 2 x 2.66 GHz Dual-Core Intel Xenon
Memory 2 GB 667 MHz

http://sourena.net/fa/
نماد کاربر
سورنا

پست‌ها : 118

Re: پاسخ: فارسی در ویکیپدیا

پستتوسط Behnam » 16 نوامبر 2007, 16:01

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
Opera هم احتمالا یکی از fontهای OpenType نصب شده در سیستم شما را استفاده میکند اما نمیتواند از آن به درستی استفاده کند.

مشکل سورنا که خودبخود حل شد ولی این قضیه خیلی عجیب بود. بله این قلم ’ثلث‘ (Thuluth) است که OT است. ظاهراً Opera هنوز از پس اینگونه قلم‌ها بر نمی‌آید. ولی نکتهٔ عجیب‌تر این است که اصلاً به چه مناسبت این قلم ظاهر شده بود!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پاسخ: Re: پاسخ: فارسی در ویکیپدیا

پستتوسط Ali.Rastegar » 16 نوامبر 2007, 19:21

احتمالا یکی از برنامه‌ها ثلث را درخواست کرده بوده و موقتا فعال شده بوده و Opera به مشکل خورده.
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 5 مهمان