انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

خطاطی و قلم‌سازی

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

Re: خطاطی و قلم‌سازی

پستتوسط Behnam » 23 ژوئیه 2011, 04:46

ممنون علی جان از زحمات.
حالا اگر می‌شد ترتیبی بدی که کلمه‌های فارسی لینک ویکی به فارسی هم وارد لینک بشن خیلی خوب می‌شه.
من با دادن این لینک خیلی جاها مشکل داشته‌ام و منحصر به اینجا نیست.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali.Rastegar » 23 ژوئیه 2011, 14:03

بهنام جان زحمات را که خودت می‌کشی :-)
برای لینک فارسی یا باید مشابه پست بالا که الان آن را ویرایش کردم عمل کنی. که برای forumها می‌شود:
کد: انتخاب همهٔ
[url=http://wiki.irmug.com/index.php/%D9%82%D9%84%D9%85%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%B3%D8%B1%DB%8C_%D8%A7%DB%8C%DA%A9%D8%B3_%D9%86%D8%B3%D8%AE%D9%87%D9%94_%DB%B2]قلمهای سری ایکس، نسخهٔ ۲[/url]

در سایت‌هایی هم که امکان وارد کردن کد html دارند:
<a href="http://wiki.irmug.com/index.php/%D9%82%D9%84%D9%85%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%B3%D8%B1%DB%8C_%D8%A7%DB%8C%DA%A9%D8%B3_%D9%86%D8%B3%D8%AE%D9%87%D9%94_%DB%B2">قلم‌های سری ایکس، نسخهٔ دوم</a>

یا اینکه از این لینک ساده هرجا خواستی استفاده کن که redirect می‌شود به همان صفحه مربوطه در ویکی:
http://irmug.com/downloads/dl.php?id=25
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط saeidk » 22 اوت 2011, 16:44

بهنام عزیز دو تا سوال
اول این که آن موضوع قلم پایه (تمپلیت) که ساده باشد و برای کدهای مشابه (مثل انواع ی) فقط یک گلیف داشته باشد و به صورت vfb باشد که ما بتوانیم گلیف فونتهای قدیمی را در آن جایگرین کنیم و بعد فونت بسازیم. آیا قابل اجرا است یا نه چون مثلاً قلم نیلوفر قلم بسیار پیچیده‌ای است. کاری شبیه به همان تمپلیت برای قلم w.

دوم این که آیا راهی هست که از یک فونت فقط بخشی از جدول اپن تایپ را پاک کرد. مثلاً در فونتهای لاینو تایپ لیگچرهای زیادی برای ترکیبهای م+ت+ن یا م+ی+ن است که اگر در جدول لیگچر آنها را حذف کنیم و بعد دوباره فونت را در فونت لب بسازیم در حالت بایناری این کار انجام نمی‌شود و در حالت کامپایلد هم این ارور را می دهد
Pair positioning rule must specify only a single metric
خیلی ممنون
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Behnam » 23 اوت 2011, 03:05

مشکل استفاده از یک گلیف برای کُدهای مشابه اینه که ساختنش در vtb آسونه ولی به صورت تمپلیت در نمیاد. یعنی وقتی روش از یک قلم دیگه یک گلیف میندازی، همهٔ کُدهای دیگه رو از دست می‌ده. بعد دوباره باید روی آن گلیف کُدهای دیگه رو اضافه کنی. مشکل از این جهت هست که فانت‌لب برای اینجور کارها طراحی نشده. ولی در نفسش مشکلی نیست. تو از همون تمپلیت سری W می‌تونی برای هر فانتی استفاده کنی. منتها اون فانت‌ها مثل فانت ‌های سری W با اون نظم خاص باز نمی‌شن و باید گلیف‌ها رو دانه دانه به خانهٔ مشابهش روی تمپلیت بکشی. یک کاری که کمک می‌کنه اینه که ابتدا گلیف‌های تمپلیت رو select all کنی و راست‌کلیک کنی و همشون رو مثلاً قرمز کنی. وقتی که از فانت مرجع گلیف می‌کشی روی گلیف تمپلیت، آن گلیف به سفید تبدیل می‌شه و می‌فهمی چه گلیفی رو درست کرده‌ای و چه چیزی باقی مونده.
اگر یک مجموعه قلم داری که برای گلیف‌های مشابه نام مشابه دارن، می‌تونی براشون یک encoding درست کنی. یک فایل plaintext ساده هست با اکستنشن enc.
باید اونو توی پوشهٔ Encoding فانت‌لب در Application Support لایبریت بگذاری. یک نمونه رو از فایل های enc. خود فانت‌لب توی فایندر یا توی راهنماش پیدا کن، همونجوری اسم ها رو در فایل ردیف کن و براش اسم و header بگذار. گلیف ها به همان نظم در codepage مربوطه (در بخش Name و نه Codepage) ظاهر میشه.
برای اینکه لیست اسم گلیف‌ها رو بدون اشتباه داشته باشی، می‌تونی دوباره گلیف‌ها رو Select All کنی و بکشی توی یک Class توی فانت‌لب. لیست اسامی در قسمت پایین پنجره ظاهر می‌شه. در اون لیست اسم هر گلیف با یک فاصله از اسم دیگر جدا شده. اگر کل لیست رو کپی پیست کنی توی تکست‌ادیت، اون فاصله رو می‌تونی به یک «سر خط» تبدیل کنی تا به تو یک ستون از اسامی رو بده.

در حالت باینری اون لیگاتورها قبلاً ثبت شده‌اند و کاری نمی‌شه کرد. در حالت کمپایل، فکر کنم مشکل تو جای دیگه هست. ظاهراً فانت تو فیچرهایی برای GPOS داره که فانت‌لب ازشون پشتیبانی نمی‌کنه و نمی‌تونه کمپایل کنه. این به نظرم ربطی به بخش liga یا rlig نداره.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط saeidk » 24 اوت 2011, 18:48

خیلی ممنون
مشکل از GPOS نبود که اصلاً این رو نداشت ولی وقتی kern و mark رو حذف کردم تونست کامپایل کنه
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط saeidk » 02 سپتامبر 2011, 15:13

در تکمیل بحث:
فونت لب اگر فچری را پشتیبانی نکند آن را به رنگ خاکستری درمی‌آورد مثل این شکل
notsupport.png

و اگر آن فچر را کلاً اصلاح یا حذف شود مشکل حل می‌شود. به امید این که در نسخه‌های جدیدتر همه این ها پشتیبانی شوند.

درباره کرنینگ که چند وقت پیش در همین مطلب در صفحات قبل مطرح شد. من هم هرچه کردم نشد و در فونت لب در پنجره پیش نمایش هم (مثل عکس پیوست) کرنینگ درست عمل می‌شد ولی وقتی فونت را می‌سازی در برنامه‌های دیگر تاثیری ندارد. به هرحال بهنام عزیز اگر راهی هست که این مشکل برطرف شود من را راهنمایی کن.
خیلی ممنون
kerning.png

این هم یک راهنمای خوب برای ساخت کرنینگ در فونت لب. به راستی که دوصد «نوشته» چو نیم «ویدئو» نیست
http://www.youtube.com/watch?v=UhDMmIJE-BQ
http://www.youtube.com/watch?v=P0C4oVSBOQg
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط saeidk » 02 سپتامبر 2011, 18:30

ببخشید که اینجا را زیاد شلوغ کردم.
در اوج ناامیدی تصمیم گرفتم که از خود بخش metric فونت لب که جزو اپن‌تایپ نیست برای ساخت کرنینگ استفاده کنم شاید فقط در ایندیزاین به درد بخورد
در عین ناباوری فونت لب بدون هیچ توضیحی آن را تبدیل به فچر کرد یا یک همچین چیزی چون این کرنینگها در همه برنامه از ورد تا تکست ادیت اجرا می‌شود.
پیوست‌ها
Amir-kern-notfeature.zip
(53.16 KiB) دانلود 298 بار
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Behnam » 03 سپتامبر 2011, 02:04

اگر اشتباه نکرده باشم فانت‌لب فقط کلاس «ر» و کلاس «ا» را در ردهٔ کلاس‌های «کرنینگ» (و نه متریک) ثبت کرده است. این هنگام کمپایل کردن هیچ نقشی نخواهد داشت و در فانت نهایی وجود نخواهد داشت.
در بخش فیچرها یک + بزن تا فیچر تازه‌ای بوجود بیاد، بعد همهٔ نوشته‌های آن را پاک کن و جای آن این را بگذار ببن چه می‌شود.

feature kern { # Kerning
script arab; # Arabic
lookup kern0 {
lookupflag RightToLeft;
pos @kern_Reh @kern_Alef -50;
} kern0;
} kern;
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط saeidk » 03 سپتامبر 2011, 17:50

ببخشید منظورم همان کرنینگ بود نه متریک. آنچه گفته بودی آزمایش کردم نشد. ضمن این که فونت هم پیوست همینجا است. خلاصه این که گیج شدم
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Behnam » 03 سپتامبر 2011, 20:58

البته من یک «_» در اول نام کرنینگ کلاس از قلم انداخته بودم. باید
@_kern_Reh
باشد. ولی مشکل فراسوی این چیزهاست. متأسفانه من فعلاً وقت ندارم که بررسی کنم و با این نسخهٔ ۵ فانت‌لب هم چندان کار نکرده‌ام. با نسخهٔ ۴ کار ساده‌تر به نظر می‌آمد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط saeidk » 16 سپتامبر 2011, 14:55

برای تکمیل مطالب این بحث:
راهنمای ساخت فونت عربی :
http://www.khtt.net/page/31753/en?logon=31895تصویر
از اینجا هم می‌شود گرفت:
http://zakdesign.net/index.php?app=core ... ach_id=489
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط chitsaz » 21 سپتامبر 2011, 13:32

chitsaz نوشته است:[نمایش]

کرنینگ اعمال میشه ولی جای خودش نیست
نمونه تست اسکریپتی که بهنام جان زحمتش رو کشیده بود رو ببین
به جای اینکه فاصله بین " ر " و " خ " ایجاد بشه بین حرف " ر " و حروف ماقبل خودش ایجاد میشه
توشکل پایین space رو با رنگ زرد و کرنینگ ایجاد شده رو با رنگ سبز نشون دادم
تصویر
////////////////////////////////////////////////////////
تصویر

سلام
من هم قبلا کرنینگ رو امتحان کردم، اعمال هم میشه ولی سر جای خودش نیست .
توی برنامه های fontcreator و word هم فونت نصب شده رو تست کردم باز هم این اتفاق می افته . به قول بهنام مشکل فراتر از این حرفاست .
به نظر میرسه که فاصله ای که در نظر گرفته میشه برای ترکیب دو حرف که بینشون قرار بگیره، به صورت چپ به راست اعمال میشه (به دلیل باگ نرم افزار یا هر علت ناشناخته دیگه) و در حروف راست به چپ ، چپ به راست عمل میکنه و در نتیجه فاصله با حرف ما قبل حرف اول ایجاد میشه.
من اینو روی چند حرف تست کردم
مثلا ترکیب "مرآ". وقتی بین "ـر" و "آ" 1000 واحد فاصله ایجا کردم به جایی که نوشته بشه "مر آ " ترکیب به این صورت شد " مـ ـرآ"
نماد کاربر
chitsaz

پست‌ها : 72

پستتوسط saeidk » 21 سپتامبر 2011, 15:27

ظاهراً با volt می‌شود کرنینگ راست به چپ درست کرد. طبق راهنمای پست قبلی که من در حال کار روی آن هستم و حتماً نتیجه را اینجا می‌نویسم
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط saeidk » 21 سپتامبر 2011, 20:29

بالاخره موفق شدم. طبق راهنمای بالا اول فونت را در فونت لب طراحی می‌کنیم بعد فچرها را در بخش فچر فونت لب با فرمت مناسب برای volt ذخیره می‌کنیم. بعد با volt (که البته فقط برای ویندوز است ولی با یک پارالل ساده می‌شود در مک آن را اجرا کرد) فونت را باز می‌کنیم فچرها را در بخش import/project از فونت‌لب وارد می‌کنیم و طبق عکس فچر کرنینگ را به آن اضافه می‌کنیم. نام گلیفها را هم از پنجره Edit glyphs به دست می‌آوریم.
در آخر هم فونت را ذخیره می‌کنیم. تمام شد.
Volt-Kern.png
پیوست‌ها
ID-kerning.png
ID-kerning.png (11.72 KiB) - بازدید 10738 بار
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Behnam » 22 سپتامبر 2011, 03:42

زنده باد!
حالا سر فرصت ازت توضیحات مفصل‌تری خواهم خواست. فعلاً که وقت ندارم. ولی اگر بشود همه‌چیز را در فانت‌لب نوشت بعد در ولت کمپایل کرد که عالی می‌شود.
نماد کاربر
Behnam

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 16 مهمان