انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

خطاطی و قلم‌سازی

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

Re: خطاطی و قلم‌سازی

پستتوسط Nyaiesh » 07 دسامبر 2011, 01:22

از کتاب هنر قلم.
پیوست‌ها
چکیده‌.jpg
چکیده ۲.jpg
چکیده ۳.jpg
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط AliGhz » 12 دسامبر 2011, 02:40

دهها زبان مهجور دنیا دنبال راههایی برای ایجاد یک نظام نوشتاری هستند، و تکنولوژی در این زمینه بیشتر از همیشه به کمک آمده. هرچند، تلفن همراه که موثرترین وسیله برای کمک به گسترش و بقای فرم نوشتاری زبانهاست، مانعی نیز در این راه هست؛ چون تولیدکنندگان اصلا علاقه ای به سرمایه گذاری در این زمینه ندارند! مقاله‌ای است جالب برای کسانی که به مبحث خط و الفبا و... علاقه‌مندند.

http://nyti.ms/sPBfMj
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Ilia » 18 دسامبر 2011, 08:13

مقاله‌ای در بارهٔ تعویض اخیر فانت‌های آی‌بوکز iOS و بررسی آنها:
http://boingboing.net/2011/12/12/ibooks.html
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط chitsaz » 30 دسامبر 2011, 13:47

Scanahand 3.1

نرم افزار تبدیل دستخط به فونت
تصویر
محصول شرکت: high-logic
تاریخ رونمایی : March 18, 2010
سیستم های پستیبانی: Windows 2000, XP, Vista, 7, 8 (32/64 bit)
http://www.high-logic.com/font-generator/scanahand.html

این نرم افزار فرمی رو حاوی کاراکتر های مورد نیاز در اختیارتون قرار میده که می تونید دست خط خودتون رو با توجه به کاراکتر های فرار داده شده در فرم طراحی کنید و پس از قرار دادن فرم در نرم افزار کاراکتر های نوشته شده رو تبدیل به فرمت برداری کرده و پس از تنضیمات لازم به فونت تبدیل کرده و در اختیار کاربر قرار میده
نکته جالب توجهی که در این نرم افزار قابل مشاهده است امکان شخصی سازی فرم است که به کاربر اجازه میده کاراکتر هایی رو که میخواد به فرم اضافه و یا از فرم حذف کنه
ولی متاسفانه طبق معمول نرمافزار های فونت سازی از خط فارسی - عربی پشتیبانی نمیکنه
کاراکتر هارو ایجاد میکنه ولی در پیکربندی فونت قرار نمیده

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر
نماد کاربر
chitsaz

پست‌ها : 72

پستتوسط chitsaz » 30 دسامبر 2011, 14:58

House Industries’ lead letterer Ken Barber will conduct a two-day workshop exploring the creative process of hand-lettering and the application of illustrative letterforms in contemporary graphic design. Sharing some of the studio’s best-kept secrets, Ken will introduce participants to letter-drawing basics, various production techniques utilized to create sophisticated letterforms, and an instructional demonstration on how to digitize and vectorize analog lettering. Participants will take what they've learned and apply these hands-on techniques to design their own custom wordmarks.

نماد کاربر
chitsaz

پست‌ها : 72

پستتوسط Ahmad » 31 دسامبر 2011, 01:39

دوستان عزیز سعید ک. و آقای چیتساز،

من مدتی پیش سعی کردم کہ بعضی از خط‌های قدیمی شرکت نویسا را تبدیل بہ فرمتی کہ بروی سیستم عامل جدید مک قابل استفاده باشد تبدیل کنم ولی متاسفانہ موفق بہ اینکار نشدم. این خط‌های بصورت FreeWare سالہا است کہ توسط شرکت نویسا و حتی قبل از آن توسط ایرماگ ۱(علی عظیمی و دوستانشان) برای استفادهٔ در اختیار عموم گذاشتہ شده است. از آنجائیکہ تعدادی از این خطوط واقعا زیبا بوده و هم برای نمایش متن بروی اینترنت(خط آذین ایرانیک مثلا) و هم برای چاپ متن بسیار مناسب هستند، من تصمیم گرفتم کہ این درخواست را در درجۂ اول خطاب بہ شما کہ در کار فونت متبحر هستید و در درجۂ دوم تمام دوستانی کہ در این مورد اطلاعات یا توانی دارند، در اینجا طرح کنم. بنظر بنده حیف است کہ این خطوط زیبا در اثر عدم تطابق آنہا بہ تکنیک جدید یونیکد و عدم استفادهٔ آنہا اینگونہ از یاد بروند.

امیدوارم کہ این درخواست برای احیای این خطوط مورد توجہ شما و دیگر دوستان قرار گیرد.
خط آبان، خط آذین، خط بسیار زیبای آذین ایرانیک، خط آسمان، خط ایران، خط رامسر، خط سازه، خط ظریف، خط نسخ، خط مینا، خط نگار

احمد
http://www.nevisa.com/products/sysfont.html
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط saeidk » 31 دسامبر 2011, 21:11

تبدیلشون به یونیکد خیلی سخت نیست و خیلی ها شون هم پراکنده انجام شدند ولی برای aat در مک نیاز به خط فرمان هست که فقط بهنام بلد است
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Nyaiesh » 31 دسامبر 2011, 21:15

بله من هم خیلی‌هایشان را با نام‌های دیگر دیده‌ام.
نماد کاربر
Nyaiesh

پستتوسط Ahmad » 31 دسامبر 2011, 23:59

saeidk نوشته است:[نمایش]
تبدیلشون به یونیکد خیلی سخت نیست و خیلی ها شون هم پراکنده انجام شدند ولی برای aat در مک نیاز به خط فرمان هست که فقط بهنام بلد است

سعید جان ممنون بابت پاسخ،

من فکر می‌کنم کہ هیچ نیازی نیست کہ بہ فرمت AAT باشد، چنانکہ می‌دانی از اصدار ۱۰.۵ بہ بعد از آنجائیکہ سیستم عامل از تروتایپ ساده و اپن تایپ پشتیبانی می‌کند الزامی نیست کہ خط حتما بہ فرمت AAT باشد. در مورد خطوط فارسی/عربی اصولا استفادهٔ کمی از تکنیک AAT می‌شود.
من مدتی پیش کہ سعی کردم این خطوط را با برنامۂ FontLab اصدار ۵ باز کنم حتی نتوانستم کہ فایلہا را در این برنامہ باز کنم. فکر من این بود کہ خطی از سری x را بعنوان template داشتہ باشم و سپس کاراکترهائی از خطوط نویسا را کپی کرده و در آن بچسابانم و سپس آنرا با نام جدید حفظ کنم.
از آنجائیکہ نوشتہ‌اید تبدیل این خطوط بہ یونیکد کاری ساده است، آیا می‌توانید اینکار را انجام دهید؟ اگر اینکار را انجام دهید مطمئنا کمک بزرگی است در احیای این خطوط و کاربران فارسی زبان.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Behnam » 01 ژانویه 2012, 01:14

saeidk نوشته است:[نمایش]

همانطور که احمد جان گفت، فانت‌های فارسی مجهز به OT در مک پشتیبانی می‌شوند و قاعدتاً نیازی به AAT نباید داشته باشند. بهرحال ابزار AAT و راهنمای آن را می‌توان از اینجا دانلود کرد.
http://developer.apple.com/fonts/
چیزی که این در این راهنما چندان به آن پرداخته نشده است، اصل قضیه است، یعنی حروفچینی فارسی!
کلاً شما یک تکست فایل درست می‌کنید با اکستنشن MIF. در این فایل تمام لیگاتورها و ویژگی‌های تایپوگرافی قلم را وارد می‌کنید. بخش کلیدی برای حروفچینی فارسی دستورالعمل نسبتاً پیچیده‌ای دارد. (نسبتاً نه، خیلی پیچیده!) برای این بخش خود ابزار اپل یک چیز ناقص‌الخلقه‌ای تولید می‌کند (باید راهنما را خواند و با کار با فرمان‌های تولید فایل‌های مختلف آشنا شد) ولی من اینجا یک MIF ساده برای حروفچینی یک فانت فارسی را ضمیمه می‌کنم. در این MIF بخش پیچیدهٔ آن از قبل حل و فصل شده است و نباید به آن دست زد. بخش «خرکاری» آن باقی مانده که برای هر فانت می‌بایست نام گلیف‌های مربوطه را در بخش‌های مربوطه (بدون اشتباه) اضافه کرد. MIF نمونه که ضمیمه می‌شود، تنها حروفچینی را برای دو حرف الف و ب نوشته است. ضمناً حروف دیگری که در حروفچینی نقش خاصی دارند (مثل کشیده) و یا نقشی نباید داشته باشند (مثل اِعراب) نیز اضافه شده‌اند ولی باید با نام گلیف‌هایی که در فانت مربوطه وجود دارند تطبیق داده شوند. من نام یونیکدی را گذاشته‌ام که راحت‌تر قابل تشخیص باشد. بهر حال برای تشخیص کاراکترهای یونیکد این جواهر را فراموش نکنید:
http://earthlingsoft.net/UnicodeChecker/
پس از نصب ابزار قلم اپل و ساختن قلم TTF و نیز کامل کردن MIF قلم مربوطه، آنها را در یک پوشه کنار هم بگذارید و در ترمینال به آن دایرکتوری بروید (پوشه را به ترمینال درگ کنید) و بعد در ترمینال این فرمان را بنویسید:
ftxenhancer -Fvm 'Master_MIF' 'Master_ttf'
که در آن Master_MIF نام کامل MIF است و Master_ttf نام کامل فایل فانت مربوطه.
MIF نمونه را نتوانستم ضمیمه کنم. می‌توانید آن را از اینجا بگیرید:
http://dl.dropbox.com/u/53665400/Sample ... 20file.MIF
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

ساختن فونت-خیلی فوری

پستتوسط Raha » 20 ژانویه 2012, 14:27

سلام دوستان
من اخیراً به مشکلی در رابطه با فونت BBadr برخوردم در یک انتشارات
که برای نوشتن متن عربی در کتاب با قرار دادن اعراب بر روی همزه و ... روی هم می افتند
نرم‌افزار Font Creator رو پیدا کردم برای ایجاد یک فونت با کاراکتر های BBadr ولی باید ویرایشش کنم
مشکلی که دارم این هست که اول از همه نمیدونم چطور باید کاراکتر ها رو Map کنم,راهی رو که انجام میدم نمیدونم درست هست یا نه
و این که به Caption در هر کاراکتر چطور رنگ بدم(آبی,قرمز و ...)
و بعد از Instal کردن هم نمیتونم از فونت استفاده کنم,توی ورد میتونم ببینم اسمش رو ولی وقتی کیبورد رو فارسی میکنم نمیتونم ازش استفاده کنم
و الان یک هفته هست که به نتیجه نرسیدم
ممنون میشم راهنماییم کنید
Raha

پست‌ها : 4

Re: ساختن فونت-خیلی فوری

پستتوسط Nyaiesh » 20 ژانویه 2012, 18:26

اگر از قلم‌های xb استفاده کنید احتمالا مشکل روی هم افتادن از میان برود.
نماد کاربر
Nyaiesh

پستتوسط Raha » 20 ژانویه 2012, 21:03

مشکل در ویندوز هست
‌XB در ویندوز هم میشه استفاده کرد؟؟
میشه در ساختن و ویرایش یک فونت در ویندوز راهنماییم کنین؟
اصلا FontCreator به درد میخوره؟؟
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Raha در 20 ژانویه 2012, 21:25.
Raha

پست‌ها : 4

پستتوسط Ilia » 20 ژانویه 2012, 21:18

دست بهنام درد نکنه. بخوبی کار میکنه. لینکش بالای همین سایت خودمان است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Nyaiesh » 21 ژانویه 2012, 01:40

ببینید من ساخت قلم بلد نیستم ولی همین نرم افزار که گفتید از بهترین و ساده‌ترین هاست و من همیشه ازش استفاده می‌کنم ولی ساخت قلم فارسی آسان نیست و طراحی و اجرایش کاری نیست که در یک هفته انجام بگیرد و بهتر است از همان قلم‌های ایکس که در ویندوز و مک کار می‌کنند بهره برید اگر جایگذاری اعراب را خیلی مهم می‌دانید توصیه می‌کنم از قلم‌های برتر یا فارسی‌سازهای دیگر نرم افزاری مریم بهره برید.
نماد کاربر
Nyaiesh

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 33 مهمان