انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

خواندن نوشته‌های خوشنویسی

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پاسخ: خواندن نوشته‌های خوشنویسی

پستتوسط Ilia » 13 آوریل 2018, 21:06

WP_20171001_17_20_02_Pro_Cr.jpg

Setareh نوشته است:[نمایش]
بخشهایی از آن را خوانده ام ولی چون برای نخستین بار است که بانوشته های اینچنینی روبرو میشوم بهتردیدم آنچه خواندم را ننویسم.بر اساس طغرای فرمان که آنرانیزتازه شناختم میگویم دربارعبدالحمید شاید آن رانیز درست شناسایی نکرده باشم.به هرروی سپاسگزارخواهم بود در خواندنش یاریم کنید.

وقتی که ستاره این پست را زده بود، من سرم خیلی شلوغ بود و وقت نداشتم که با آن سر و کله بزنم. اما بسیار بنظرم جالب آمد. امروز یک مقداری سعی کردم آنرا بخوانم. نمیدانم که چقدرش را درست خوندم. نوشته به خط رقعه است که چندان برایم آشنا نیست.

بهر حال درست و غلط این متنی است که من تا اینجا در آورده ام:

دولت علیهٔ ایرانیه وزرای عضامند آن سردار اکرم عبدالله خان دام اجرا که لذا حائز اولی یغی فربایند مقبو و خصائل ممدوحه ایجانبجه حقنده حاصل اودوان اعتبار و توجه شاهانه مزبور ؟
ولیت علنیسی! اولمق اوزره شرف افزای سنوح و حدور ادووان آرای سنیه شهریارانه من منظومه عالیسی اوزره جانبی مسنی الجود نبی ملوکانه بران مشارالیه نشان عامه ؟ ؟
برنجی مرتبه مسندن بر قطعه سی اعطا! ؟ متضمن استو برا؟ت مکارم ابا؟ت شهریارانه من احدار! او؟ حرر فی الیوم الثانی من شهر ذی القعده الشریفه سنه تسع عشر و ؟ ولها

بنظر حدس میزنم حکم اعطای یک نشان به سردار اکرم عبدالله خان است. اما مطمئنم که خیلی از کلماتی که من نوشتم غلط است. اما نوشتم تا شاید کمکی کند به دوستان دیگری که قصد ادامهٔ خواندن این را دارند.

-----
اما یک هدیه به ارژنگ:
همزه را میبینی! :-)
Hamza.png
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 5752

پستتوسط Behnam » 14 آوریل 2018, 04:08

آن هم چه همزه‌ای! خودمانیم من هم شورش را در آورده بودم! این شکل «ی» کوچک با خط نسخ اصلاً جور در نمی‌آید. شاید شکل دیگری ( غیر از همزهٔ عربی) جور در بیاید ولی این طرحی که من گذاشته‌ام جور در نمی‌آید. البته از اول هم متوجه قضیه بودم ولی استدلالم این بود که چون همیشه همزهٔ عربی به خورد ما داده شده چشممان عادت ندارد.
ارژنگ شاید این داستان را نداند که یکی از دلایل عمده‌ای که مرا به این ماجرای فانت سازی کشاند این بود که دنبال همزه‌ام می‌گشتم!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3491

پستتوسط Ilia » 14 آوریل 2018, 07:33

چرا بهنام، ما که اینقدر به آن عادت کرده‌ایم که شکلش را طور دیگه‌ای نمیتونیم تصور کنیم.:-)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 14 آوریل 2018, 13:29

Ilia نوشته است:[نمایش]
اما یک هدیه به ارژنگ:
همزه را میبینی! :-)

خب ما که مفصلاً‌ پیش از این بحث کرده‌ایم و من توضیح داده‌ام که اگر آن همزه را باید دید، خیلی چیزهای دیگر را هم باید دید. آیا ما هنوز می‌نویسیم دولت علیه؟ یا مثلاً‌ «دولت» را «دولة» می‌نویسیم؟ یا کلمات دیگری مثل «طبیعتةً» که امروزه شکل «طبیعتاً» آن به کار می‌رود؟ این که دلیل نشد که چون در متون قدیمی چیزی را به شکلی می‌نوشته‌اند، امروزه درست باشد. ما توی صحبت‌هایی که با هم نوشتیم نهایتاً‌ به یک موضوع زیبایی‌شناسی رسیدیم. شما و دیگر دوستانِ موافقِ همزه، به این اعتقاد دارید که گذاشتن «ی» برای مضاف و مضاف‌الیه و یا صفت و موصوف «قشنگ» نیست. خب این نظر شماست. به نظر من قشنگ است. وقتی به این‌جا برسیم بحث مختومه است. اما قبلش درباره‌ی این موضوع این پرسش را مطرح کرده بودم که چه دلیلی دارد ما صرفاً‌ برای علامت اضافه‌ی دو کلمه به هم،‌ یک علامت را به زبان فارسی اضافه کنیم که اصلاً‌ توی الفبایش ثبت نیست؟ با این کار به پیچیدگی‌های الفبای زبان، یک پیچیدگی دیگر می‌افزاییم. و بعد پاسخ شما این است که این همزه نیست، یک «ی» کوچک است که برای زیبایی رفته است آن بالا. و به این ترتیب بحث ما دور باطی می‌گیرد...

این را خلاصه نوشتم برای علاقه‌مندانی که پشت هدیه‌ی ایلیا به من را نمی‌دانند. :)
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1208

پستتوسط Ilia » 15 آوریل 2018, 00:53

یادش بخیر، داستانش اینجاست:
http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f=39&t=3718#p43635
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط panel123 » 15 آوریل 2018, 00:55

واقعا تبریک میگم خوب میتونید کار ترمیم و بازیابی رو انجام بدید من که اصلا استعدادش رو ندارم اصلا نتونستم کلمات رو از هم تفکیک کنم مگر اینکه دیگه خیلی زوم کنم و خیره بشم تا بعضی جاهاش رو متوجه بشم اونها هم بخش اصلاح شده هستن
panel123

پست‌ها : 13

قبلی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان