انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

mac software

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

mac software

پستتوسط soroush » 04 ژانویه 2007, 17:46

آیا کد نرم افزارهایی که برای mac روی pc نوشته میشود بر روی لینوکس کامپایل میشود.چگونه.از کجا بدانم که یک نرم افزار مک برای pc است. :P
soroush

پست‌ها : 7

Re: mac software

پستتوسط GK » 04 ژانویه 2007, 22:29

soroush نوشته است:[نمایش]
آیا کد نرم افزارهایی که برای mac روی pc نوشته میشود بر روی لینوکس کامپایل میشود.چگونه.از کجا بدانم که یک نرم افزار مک برای pc است. :P

سلام سروش
برخی از نرم افزارهای مک ممکن است نه بر روی لینوکس بلکه بر اساس نطفه‌ای لینوکس کومپایل بشوند. یک نرم افزار مک معمولا برای مک است نه پی سی. ولیکن برنامه هایی از جانب اپل برای سیستم پی سی نیز ساخته شده. مثلاً : QuickTime.
اگر فایل برنامه ای برای مک باشد غالبا با این تمام می شود : dmg. یا app. و اگر برای پی سی باشد : exe. یا setup

به گمان من شما دنبال سیستم عامل مکی هستید که بتوانید روی یک پی سی بزنید، نه؟ در این صورت قبلاً باید سازگاری سخت افزاری خود را دقیقا کنترل کرده و بعد آن osx تحریف شده را گیر بیاورید. و تازه اینجا شروع انواع مشکلات و دردسرهایتان خواهد بود. دادن آدرس این نوع سایت های مکروح(':lol:') با اینکه در سنت ایرماگ نیست، پیشنهاد می کنم بروید طرف های osx86 project سری بزنید.
خیلی ها ، بعد از این که خرید و تعویض سخت افزارهای سازگار با osx پی سی را حساب و کتاب می کنند، به این نتیجه می رسند که خریدن و داشتن یک مک ارزانتر و راحت تر می باشد. حالا خود دانید، از ما گفتن...
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Ali.Rastegar » 06 ژانویه 2007, 18:38

soroush نوشته است:[نمایش]
آیا کد نرم افزارهایی که برای mac روی pc نوشته میشود بر روی لینوکس کامپایل میشود.چگونه.از کجا بدانم که یک نرم افزار مک برای pc است.

شما دنیال این هستید که برنامه‌های Open Source مک را بر روی لینوکس کامپایل و استفاده کنید؟ یا کلا هر برنامه‌ی مک را؟
این موضوع کاملا به نحوه‌ی برنامه نویسی بستگی داره. در مک روشهای رایج برنامه نویسی استفاده از Cocoa و Carbon هست که این frameworkها برای لینوکس موجود نیستند. اما چیزی شبیه به Cocoa تحت عنوان GNUStep وجود دارد. اگر برنامه‌ای در مک با توجه به قابلیتهای یونیکس(FreeBSD) و محیط گرافیکی X11 نوشته شده باشد امکان انتقال آن بیشتر است، اما انتقال برنامه‌های Cocoa و Carbon باز هم سختتر میشه. اما برعکس این موضوع ممکنتره، کامپایل و استفاده از اکثر نرم‌افزارهای Open source لینوکس در مک وجود داره.
اگر منظورتون برنامه‌های از پیش کامپایل شده‌ی x86 برای مک هست، در لینوکس اجرا نمیشه. چون Mac OS X از Mach-O Binary استفاده میکنه و لینوکس از ELF Binay.
اگر میخواهید به معماری پردازنده‌ی Binaryها پی ببرید کافیه فایل اصلی اجرایی(معمولا در Appname.app/Contents/MacOS قرار دارد) را با دستور file در Terminal بررسی کنید.
اگر کاربر مک هستید از Get info میتونید بفهمید که برنامه مخصوص PowerPC یا x86(Intel) یا مخصوص هردو(Universal) هست.
اگر علاقه مند باشید برای این مسائلی که گفتم منابعی برای مطالعه‌ی بیشتر معرفی کنم.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط soroush » 12 ژانویه 2007, 15:18

از لطف شما سپاس گزارم.
اگر منابع بیشتر معرفی کنید بهتر است.
soroush

پست‌ها : 7

پستتوسط Ali.Rastegar » 15 ژانویه 2007, 18:28

خواهش میکنم.
بهترین منبعی که شاید درمورد همه‌ی این مسایل توضیح بده کتاب Mac OS X Internals: A Systems Approach از Amit Singh باشد.
ههچنین سایت kernelthread از همان فرد:
http://www.kernelthread.com/
جستجوی اصطلاحات به کار رفته در wikipedia هم نتایج مفیدی دارد.
برای GNUSTEP هم سایت رسمی را ببینید:
http://gnustep.org/
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 45 مهمان