انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

برنامه‌های چاپ رومیزی

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

برنامه‌های چاپ رومیزی

پستتوسط navux » 03 ژانویه 2007, 19:20

سلام
درباره‌ی برنامه‌های نشر رومیزی مثل Quark و ... یه چیزهایی توی مجله‌ی Mac World خوندم، خوب اغلب امکانات بسیار جالبی دارند، اما این که با فارسی سازگارند و از راست به چپ می‌شه استفاده کرد یا نه در بررسی‌های هیچ مجله‌ای مشاهده نکردم.

کسی تا به حال از این برنامه‌ها استفاده کرده؟
اسم برنامه چی بوده؟
اگر می‌تونید بگید وسعت کار چقدر بوده خیلی خوب می‌شه.
آیا برای کار صفحه بندی با فارسی مشکلاتی داشتید؟ اگر بله چه مشکلاتی؟

و اگر کسی بتونه یه راهنمایی درباره‌ی برنامه‌های نشر رو میزی Mac OS بکنه که خیلی عالی می‌شه اصلا یه لیستی از اون‌ها یا مقاله‌ای که اون‌ها رو با هم مقایسه میکنه و اطلاعاتی از این قبیل.

راستی من کتاب۳۰ نکته برای کاربران ایرانی مکرو که توی قسمت دانلودها هست مطالعه کردم، اولا علی‌جان دستت درد نکنه ثانیا اگر اون رو یکمی تخصصی‌تر کنی یا شاید بگم صنعتی‌تر کنی تا بشه برای کارهای چاپ و نشر هم استفاده کرد خیلی عالی می‌شه.
نماد کاربر
navux

پست‌ها : 8

پستتوسط saeidk » 03 ژانویه 2007, 20:19

محصولات ادوبی نسخه me کاملاْ با فارسی سازگار هستند و مجلات زیادی با ایندیزاین me در ایران طراحی می شوند که خبر و جزییات آن در همین سایت است اگر بگردید پیدا می‌کنید. و بین پی سی و مک هم در این مجموعه فرقی نیست.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط navux » 03 ژانویه 2007, 22:15

ممنون بابت پاسختون.
راستش من هم توی کارهای چاپ اغلب با In Design شرکت Adobe روبرو می‌شم اما همین برنامه هم مشکلات فراوانی با صفحه بندی حرفه‌ای فارسی داره، من درباره‌ي Quirk زیاد شنیده‌ام که قبل از خریدنش خیلی دلم می‌خواد اول مطمئن بشم بعدا بخرمش.
نماد کاربر
navux

پست‌ها : 8

پستتوسط Ahmad » 03 ژانویه 2007, 23:16

navux نوشته است:[نمایش]
ممنون بابت پاسختون.
راستش من هم توی کارهای چاپ اغلب با In Design شرکت Adobe روبرو می‌شم اما همین برنامه هم مشکلات فراوانی با صفحه بندی حرفه‌ای فارسی داره، من درباره‌ي Quirk زیاد شنیده‌ام که قبل از خریدنش خیلی دلم می‌خواد اول مطمئن بشم بعدا بخرمش.

با سلام؛

البته نسخهٔ عربی شده کوارک نیز وجود دارد ولی بزرگترین اشکال آن پشتیبانی از فارسی است. تا آنجا که من می‌دانم پشتیبانی آن از سیستم نوشتاری عربی نه بر اساس درست بلکه نوعی هک می‌باشد که فقط با خط‌هائی که خودشان درست کرده‌اند ممکن گردیده است (وارونه کردن حروف عربی موجود در خط‌ها) در مورد فارسی فقط تعدادی از خط‌هایشان از حروف فارسی پشتیبانی می‌کند که این یک محدودیت است. پشتیبانی کوارک عربی/فارسی از طریق یک برامهٔ plug-in است و برای اینکه این پشتیبانی عمل نماید به دانگلی که توسط همین شرکت عرضه می‌شود احتیاج خواهید داشت. برای اینکه این دانگل و برنامهٔ مربوطه را به شما بفروشند شما باید ثابت کنید که نسخهٔ اصلی برنامه کوارک را خریده‌اید و نسخهٔ شما نسخهٔ کپی نباید باشد و گرنه اصلا نمی‌توانید آنرا بخرید.
پشتیبانی از عربی در ایندیزاین سی اس ۲ از نسخهٔ ۱ آن بهتر شده است(البته من خودم سی اس ۲ را تست نکرده‌ام ولی راجع به آن در سایتهای عربی خوانده‌ام) . برای کارهای سنگین انتشاراتی و طراحی حرفه‌ای شرکت وین سافت برنامهٔ پلاگ-این «تصمیم» را عرضه کرده که به کاربر امکانات بسیار پیچیده‌ای در نشر روی میزی را می‌دهد ولی گویا قیمت این پلاگ -این چندبرابر قیمت خود برنامهٔ ایندیزاین است. ایندیزاین در زمینه پشتیبانی از عربي و فارسی مرتب در حال پیشرفت است و شرکت وین سوفت در این مورد بسیار فعال است. انتظار می رود که این پشیبانی در سی اس ۳ باهم بهتر شود.
شرکت وین سافت:
http://www.winsoft.eu

شرکت «لای اوت»:
http://www.layoutltd.com/arabicxt.php

برنامهٔ سومی نیز وجود دارد که در حال حاظر می‌توانید آنرا بطور مجانی تست کنید. نام این برنامه «ارکسترا» است .
http://www.orxtra.com/home.html

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط saeidk » 04 ژانویه 2007, 11:24

ایندیزاین هیچ مشکلی با فارسی ندارد. نمی‌دانم مشکلات مورد نظر شما چیست. لطفاً بنویسید تا بگویم. برای مثال روزنامه همشهری تا سالها با پیج میکر me طراحی می‌شد که چند ماهی است تمام روزنامه را با ایندیزاین ‌me صفحه‌آرایی می‌کنند (البته با نسخه ۳.۰ که آپدیت نشده و کپی شده است) برای کوارک هم در ایران نرم‌افزار فارسی‌ساز به صورت پلاگ‌این و با قلمهای برعکس شده وجود دارد ولی نیاز به قفل دارد و به راحتی ایندیزاین نیست. و البته امکانات ایندیزاین را ندارد.
البته برای کار با این برنامه باید با مفاهیمی مثل یونیکد، راست به چپ و چپ به راست،‌ pdf، PS، masterpage و... آشنا باشید.
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط saeidk » 04 ژانویه 2007, 13:53

orxtra را هم آزمایش کردم. خیلی شبیه کوارک است. امکانات فارسی اش هم خوب است ولی خیلی با ایندیزاین فاصله دارد. به طور کلی در زمینه امکانات فارسی ورد ویندوز و ایندیزاین از همه بهترند که در بعضی نکات ریز ورد بهتر است و در بعضی نکات ایندیزاین.
اگر از این برنامه‌ها برای صفحه‌آرایی مجلات استفاده شود فکر نمی‌کنم پرداخت چند صد دلار بیشتر برای صاحبان نشریات مهم باشد در عوض امکانات بسیار زیادی در اختیارشان قرار می‌گیرد.
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Ahmad » 04 ژانویه 2007, 17:57

navux نوشته است:[نمایش]
با In Design شرکت Adobe روبرو می‌شم اما همین برنامه هم مشکلات فراوانی با صفحه بندی حرفه‌ای فارسی داره.

با سلام

من هم مثل صادق خیلی کنجکاو هستم که چندتا از این مشکلات فراوان را در اینجا ذکر کنید هم برای اطلاع دیگر کاربران از آنها و هم برای اینکه اگر کسی راه حلی برای بعضی از این مشکلات داشته باشد در همینجا به آن بپردازد که کمکی باشد به همه.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 72 مهمان