انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

macbook و firefox

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

macbook و firefox

پستتوسط armeen » 12 سپتامبر 2006, 23:23

سلام دوستان. اخیرا از ibook به macbook مهاجرت نموده و در firefox حروف ک گ در سایتهای فارسی بصورت ؟ امده.

ایا راه حلی هست؟
نماد کاربر
armeen

پست‌ها : 101

پستتوسط Behnam » 13 سپتامبر 2006, 06:07

این احتمالاً به فانتی مربوط می‌شود که FireFox مورد استفاده قرار داده است. در Preferences آن به بخش فانت رفته و یک فانت کامل مثل جیزه انتخاب کن. من در مورد XW Zar در مک های اینتلی هنوز مطمئن نشده ام که قابل استفاده باشد. اگر وقت کردی و آن را هم امتحان کردی (روی سفاری) بد نیست.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali.Rastegar » 13 سپتامبر 2006, 09:47

بهنام جان این باگ عجیب Firefox و Camino بر روی مکهای اینتلی وجود دارد و من با همکاری دو نفر از دوستان صاحب مکهای اینتلی به بررسی و ساخت گزارش اشکال پرداختیم اما نتونستیم منشا مشکل رو پیدا کنیم همچنین در reproduce هم مشکل داریم چون رویه‌ی ثابتی نداره. به عنوان مثال یکی از تست کننده‌ها وقتی XW Zar رو نصب کرد در حالی که صفحات همچنان با فونت قبلی(جیزه یا lucida) دیده میشدن مشکل اکثر علامت سوالها حل شد!! از اونجایی که برنامه‌های مذکور در صورت اجرا با Rosetta این مشکلو ندارن احتمالا مشکل از نسخه‌ی اینتل برنامه‌ها هست اما قبل از گزارش اشکال باید بیشتر از عوامل تولید این مشکل مطلع شویم.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط armeen » 13 سپتامبر 2006, 19:57

سلام. مشکل از انجا شروع شد که در firefox حروف انگلیسی و فارسی با تاخیر بر روی صفحه آمده و سایتهای فارسی حروفهای ک - گ - و را بصورت ؟ نشان داده. شایان ذکر است که macbook از طریق fire wire cable و در target mode تمام اطلاعات خود را از ibook دریافت کرده. در ضمن این مشکل منحصرآ در firefox بوده و safari هیچیک از این مشکلاها را نداشت!

بعد از چند روز کلنجار مشکل تاخییر حل شد. ایراد, دوبله بودن فانتها در font book بود که بعد از پاک کردن فانتهای دوبله دیگر تاخیری در نمایش حروف نبود.

اما مشکل صفحات فارسی کاملا بطور اتفاقی تا اندازه ای حل شد. وقتی که office 2004 test drive را بصورت کاملا اتفاقی باز کردم فانتهای microsoft از جمله tahoma, arial, times new roman مجداد نصب شده و صفحات فارسی در firefox به حالت عادی برگشته! ولی متاسفانه safari صفحات فارسی را جدا از هم نشان داده. بعد از پاک کردن tahoma, arial, times new roman صفحات فارسی در safari به حالت اول برگشته ولی متاسفانه firefox مجدادا حروفهای ک - گ - و را بصورت ؟ نشان داده.

بهنام جان در firefox فانت را به geeza pro تغییر دادم ولی فایده ای نداشت! آیا راه حل دیگری به فکر شما میرسد؟

روز خوش.
نماد کاربر
armeen

پستتوسط Behnam » 14 سپتامبر 2006, 01:55

در preferences فایرفاکس برو به content و advanced رو کلیک کن و در font for>Arabic جیزه رو انتخاب کن و مهمتر از همه، allow pages to choose their own fonts را deselect کن تا جیزه اجباری شود ببین چه می‌شود.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط armeen » 14 سپتامبر 2006, 06:33

سلام بهنام جان. طبغ راهنمایی های شما تغییرات لازم را انجام داده ولی متاسفانه اثزی نداشت! این مشکل خیلی کبافم کرده!

روز خوش.
نماد کاربر
armeen

پستتوسط Ali.Rastegar » 14 سپتامبر 2006, 14:14

آرمین جان Firefox را در حالت Rosetta اجرا کن ببین مشکل همچنان هست یا نه. اگر مشکل حل شد مشکل شما دقیقا مثل همون موردیه که در پست بالا گفتم.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط armeen » 15 سپتامبر 2006, 00:39

سلام علی جان. دقیقا حرف شما درسته. وقتی که firefox را در حالت rosetta اجرا میکنم مشکل حل میشه. در ضمن منظور شما از مشکل در reprocude چی هستش؟ راستی وقتی که firefox را در حالت rosetta اجرا میکنم keyboard viewer بصورت فارسی نشان داده نمیشه!

روز خوش.
نماد کاربر
armeen

پستتوسط Ali.Rastegar » 15 سپتامبر 2006, 13:34

منظورم اینه که ما وقتی میخوایم گزارش بدیم باید بگیم دقیقا چطور شد که این اتفاق افتاد. اما گاهی مسائلی پیش میاد که باعث میشه نتونیم با اطمینان صحبت کنیم. مثلا نصب XW Zar و انتخاب اون یاعث میشه ظاهر صفحات عوض نشه اما تعدادی از علامت سوالها درست بشه. این نیاز به تست دقیق داره که آیا در این حالت فونت عوض شده مثلا از Lucida به Geeza؟ تا به حال مشکل این بود که هیچکدام از مدیران ایرماگ مک اینتلی نداشتن که دقیقتر بررسی کنیم اما حالا که آرمین جان اینتلی شدن میتونیم با بررسی دقیقتر به نتیجه برسیم و گزارش اشکال بدیم.
راستی آرمین جان لطفا تست کن که آیا میتونی از فونت XW Zar یا یکی دیگر از فونتهای مجتمع OpenType و AAT در TextEdit و Safari به درستی استفاده کنی؟ منظورم اینه که حروف جدا نشن. اگر هنوز درست نشده باشه اینم باید گزارش کنیم.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط armeen » 15 سپتامبر 2006, 19:47

علی جان سلام. به روی چشم. گزارش را در اولین فرصت تهیه میکنم.

روز خوش.
نماد کاربر
armeen

پستتوسط Ali.Rastegar » 15 سپتامبر 2006, 21:03

خیلی ممنون از همکاری و توجهت آرمین جان.
موفق باشی
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

بازگشت به برنامه‌های مک