انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نرم‌افزارهاى جالب و مفيد

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

نرم‌افزارهاى جالب و مفيد

پستتوسط Ahmad » 19 ژوئیه 2004, 15:27

دوستان گرامى؛

از اين پس من تصميم دارم كه هر از چند گاهى در اين قسمت به معرفى نرم‌افزارهاى جالب و مفيد براى ما كاربران فارسى زبان مكينتاش بپردازم. اصلى كه من در اين معرفى به آن توجه خواهم كرد رابطه اين نرم‌افزارها با ويرايش حروف فارسى خواهد بود. فكر من اين بود كه اين معرفى توام با تصاويرى باشد كه امكانات نرم‌افزارهاى مذبور را نمايش دهد ولى متاسفانه در حال حاضر امكان پيوست كردن تصاوير در اين انجمن وجود ندارد. دوستمان على رستگار در حال بررسى امكان پيوست نمودن فايلهات تصويرى بر روى اين سايت است.
٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭
FolderBrander

اولين نرم‌افزارى را كه مى‌خواهم معرفى كنم برنامه‌اى است بنامFolderBrander . كار اين برنامه كوچک اين است كه به شما امكان اين را مى‌دهد كه بر روى جلد پوشه‌هايتان ( Folder  ) كلماتى را حک كنيد. اين كلمات را سپس مى‌توانيد با كمک موش‌واره و يا ابزارهاى ساده خود نرم‌افزار به هر سمتى كه بخواهيد بچرخانيد. اين نرم‌افزار نگارش حروف را به فارسى پشتيبانى مى‌كند و از اين نظر هيچ مشكلى را ندارد. اين نرم‌افزار مى‌تواند در امر نظم و ترتيب پوشه‌ها و نيز طبقه‌بندى و پيدا كردن اين پوشه‌ها در هنگام نياز بسيار مفيد باشد. از آنجائيكه اين برنامه از مكانيسم سيستم عامل براى ويرايش متن استفاده مى‌كند در نتيجه كاربر مى‌تواند پارامترهائى از قبيل نوع خط، اندازه خط و نيز رنگ خط را به دلخواه خود تغيير دهد. همچنين مى‌توانيد رنگ پوشه‌هارا به دلخواه خود عوض كنيد. اين نرم‌افزار را كه به صورت ShareWare عرضه مى‌شود را مى‌توانيد از آدرس پايين به كامپيوتر خود منتقل نماييد.
http://yellowmug.com/folderbrander

٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭
BusinessCard Composer

دوستان عزيز؛

نمى‌دانم كه چند نفر از شما  Businessman هستيد ولى حتى اگر اينكاره نيز نباشيد شايد بعضى وقتها به اين فكر افتاده باشيد كه يک BusinessCard را به نحو حرفه‌اى براى خود درست كنيد. البته مى‌شود هميشه از نرم‌افزارهاى گرافيكى به اين منظور استفاده كنيد ولى من به شما قول مى‌دهم كه اينكار وقت‌گيرى خواهد. با برنامهBusinessCard Composer اينكار را مى‌توانيد به نحو بسيار ساده و به بطور حرفه‌اى انجام دهيد. اين برنامه نيز از مكانيسم سيستم عامل براى پردازش متون استفاده مى‌كند امرى كه در وحله اول به معنى پشتيبانى از سيستم نگارش "راست ـ به ـ چپ" است. اين برنامه به طور اتوماتيک از بقيه سرويسهاى سيستم عامل نيز مى‌تواند استفاده كند مانند استفاده از اطلاعات ذخيره شده در AdressBook سيستم عامل براى درست كردن كارت براى تمامى اسامى موجود در AdressBookو يا اينكه شما مى‌توانيد ابتدا كارت را طراحى كنيد (اندازه كارت، زمينه كارت، عكس و يا لوگو، …) و سپس از دستور File و آنگاه Print for Several Peopleاستفاده كنيد و يک طرح واحد را براى تعداد زيادى از افراد بكار بريد.

در قسمت سمت چپ برنامه ستونى وجود دارد كه محتواى آن مى‌تواند دو نوع باشد. براى تغيير محتواى اين ستون دكمه‌اى در پايين همين ستون وجود دارد بنام Collection Switch كار اين دكمه همانطور كه گفته شد تغيير محتواى ستون سمت چپ از تصاوير مناسب براى زمينه به سمبل‌هاى گرافيكى ClipArtمتنوع مى‌باشد. در هنگام سويچ كردن به زمينه به موضوعات مختلفى از قبيل مكينتاش گرفته تا طبيعت، حيوانات گونه‌گون و غيره دسترسى داريد. يادتان باشد كه هميشه دستور Show Properties را در زير منوى Windowsفعال نگهداريد چرا كه اين پنجره امكانات ويرايش بسيار زيادى را به شما مى‌دهد. نيز زير منوى Fileدستور Card Propertiesوجود دارد كه دهها فرمت گوناگون كه براى اين گونه كارتها وجود دارند را براى شما مهيا كرده‌اند.

منوى Propertiesفعال محتويش بسته به اينكه شما چه ابزارى را انتخاب مى‌كنيد عوض مى‌شود، مثلا اگر شما ابزار متن را با كليک كردن روى سمبل متن Tرا انتخاب كنيد بلافاصله مشاهده خواهيد كرد كه محتواى پنجره Properties نيز تغيير خواهد كرد و امكان ويرايش متن رااز قبيل تراز در سمت راست يا چپ و يا وسط را به شما مى‌دهد. در اينجا به شما توصيه مى‌كنم كه از ابزار سايه زنى نيز كه در همين پنجره ظهور خواهد كرد استفاده كنيد.

شايد لازم به گفتن نباشد كه از همين پنجره مى‌توانيد نوع خط، رنگ خط، زمينه خط، اندازه خط و سايه زنى خط را انتخاب كنيد.
براى عدم تطويل كلام فقط بايد بگويم كه امكانات اين برنامه در ايجاد كارت ويزيت بسيار است. در پايان آدرس شركتى را كه اين نرم‌افزار را عرضه مى‌كند برايتان ذكر مى‌كنم.

http://www.belightsoft.com
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Ahmad در 20 ژوئیه 2004, 16:57.
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ali.Rastegar » 20 ژوئیه 2004, 11:20

سلام.
خیلی ممنون که این تاپیک رو ساختید و امیدوارم معرفی برنامه ها رو ادامه بدین ;-)
درمورد امکان Upload تصاویر متاسفانه ما هنوز به وضعیت عادی برنگشتیم که من بخوام برنامه ای نصب کنم :-(
موفق باشید.
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 28 مهمان