انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

تغییر سایز پارتیشن ؟

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

تغییر سایز پارتیشن ؟

پستتوسط huge » 30 ژوئیه 2006, 14:48

سلام
من میخواهم سایز پارتیشن اول کامپیوترم رو تغییر بدم بدون اینکه اطلاعاتمو از دست بدم چون توش OSX نصبه و حالا که میخوام upgrade کنم جا کم دارم .
یه برنامه مثل partition magic پی سی ولی نه به اون حماقت که اطلاعاتمو از دست بدم

با تشکر
huge

پست‌ها : 107

پستتوسط Behnam » 30 ژوئیه 2006, 18:09

تغییر سایز پارتیشن بدون ایجاد یک backup کامل کار خیلی ریسکی‌ای هست و اگر قرار باشد که آدم یک backup کامل بکند، دیگر چرا اصلاً دیسک یوتیلیتی خود مک را استفاده نکنیم و پارتیشن های تر و تازه درست نکنیم. این دست کم برای منِ ترسو همیشه بهترین راه بوده است... البته خیلی وقت‌گیر.
اما من در version tracker واژهٔ partition را تایپ کردم و چند نرم‌افزار بیرون داد که توصیفات کاربران را در زیر هریک خواندم و به نظر می‌رسد که iPartition از همه بهتر است.
http://www.versiontracker.com/dyn/moreinfo/macosx/23828
اگر جرأت کردی آن را آزمایش کن. البته نسخهٔ کارای آن پولی است و حدود ۴۵ دلار است. در همان گفتگوها (شاید در مورد یکی دیگر از نرم‌افزارها) یکی می‌گفت که در کنار یک پارتیشن ساز، یک defragmenter خوب هم لازم است. ظاهراً iPartition آن را هم دارد.
چه کامپیوتر تو باشد و چه کامپیوتر پرهام، من در به خطر انداختن کامپیوترهای دیگران خیلی دست و دلبازم!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط huge » 30 ژوئیه 2006, 18:40

نظر لطف شماست ولی من هم حاظر به ریسک نیستم و میرم تا کمی سنجد پیدا کنم تصویر
huge

پستتوسط Parham » 30 ژوئیه 2006, 20:25

[نمایش]
چه کامپیوتر تو باشد و چه کامپیوتر پرهام، من در به خطر انداختن کامپیوترهای دیگران خیلی دست و دلبازم!

بله، اینو من هم مدتیست متوجه شده ام! :shock: :-)
نماد کاربر
Parham

پست‌ها : 841

پستتوسط Mahmood » 11 نوامبر 2006, 10:56

البته iPartition برای کسانی که mac intel استفاده میکنند مفید نیست بخاطر اینکه روی پارتیشن osX تغییرات نمیده کسانی هم که از boot camp استفاده میکنند یک پارتیشن بیشتر نمی تونند داشته باشندمن نسخه کامل iPartition رو تست کردم کاملا کار میکنه
Mahmood

پست‌ها : 8

پستتوسط Ali.Rastegar » 11 نوامبر 2006, 13:12

من دیروز با نسخه‌ی Boot CD از Drive Genius 1.5.1 که بر روی هردوی PowerPC و اینتل قابل بوت و استفاده است اول Partition Table رو repair کردم و بعد Defrag کردم و در آخر پارتیشن Mac OS X رو resize کردم و اطلاعاتم همگی حفظ شدند. اما به هرحال پشتیبان گرفتن کار واجبیه!
---
راستی کاربرهای مکهای اینتلی با ابزار diskutil در Terminal هم میتونن پارتیشنها رو resize کنن.
---
Drive Genius قابلیت resizeکردن پارتیشنهای ساخته شده توسط Bootcamp رو هم داره اما پارتیشن ویندوز باوجود حفظ تمام اطلاعات قابل بوت نخواهد بود.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Mahmood » 15 نوامبر 2006, 10:26

لطف میکنی بیشتر توضیح بدی در مورد diskutil . در مورد drive genius هم اگر ممکنه لینک دانلود بزار .

ممنون
Mahmood

پست‌ها : 8

پستتوسط Ali.Rastegar » 15 نوامبر 2006, 14:57

diskutil نسخه‌ی متنی(commandline) از Disk Utility هست.
درمورد Drive Genius هم براتون پیغام میفرستم.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط huge » 15 نوامبر 2006, 18:10

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
diskutil نسخه‌ی متنی(commandline) از Disk Utility هست.
درمورد Drive Genius هم براتون پیغام میفرستم.
موفق باشید

اینجا خصوصی مصوصی ممنوعه
هر چی میدونی بیار وسط
huge

پستتوسط armeen » 17 نوامبر 2006, 11:14

terminal را باز کنید و این دستور را تایپ کنید diskutil list ببینید که identifier پارتیشن شما چیه. به عنوان مثال مال من disk0s2 هستش. بعد این دستور را تایپ کنید تا سایز دقیق بیاد دستنون diskutil resizeVolume disk0s2 limits و حالا بعد از حساب اینکه سایز جدید مورد نظرتون چیه این دستور را تایپ کنید - به عنوان مثال سایز جدید مورد نظر من 50 gb هستش diskutil resizeVolume disk0s2 50G

بعد از اینکار احتیاج به reboot دارین. در نظر داشته باشین که دستور بالا منحصرا مربوط به resize کردن هست ونه partition کردن. در ضمن من هم مثل بهنام عزیز در به خطر انداختن کامپیوترهای دیگران خیلی دست و دلبازم. حتما backup داشته باشین.

روز خوش.
نماد کاربر
armeen

پست‌ها : 101

پستتوسط Ali.Rastegar » 17 نوامبر 2006, 17:26

huge نوشته است:[نمایش]
اینجا خصوصی مصوصی ممنوعه
هر چی میدونی بیار وسط

بهروز جان اینجا بحثهای ضد کپی رایت ممنوعه برای همین پیغام فرستادم :-)
---
آرمین جان خیلی ممنون از توضیحاتت.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 31 مهمان