انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

XFonts و مشكل نمايش ليگاتور

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

XFonts و مشكل نمايش ليگاتور

پستتوسط Ahmad » 04 ژوئیه 2004, 22:22

بهنام گرامى؛

اخيرا من مشكلى را در خطوط X را كشف نمودم كه عبارت از نمايش FCD3 به جاى نمايش FCD2 است. يعنى اينكه اگر شما در TextEdit كلمه "زنجير" را بنويسيد و سپس ليگاتور را فعال نمائيد كلمه "زنجير" تبديل به كلمه "زنحير " مى‌شود. به عبارت ديگر حـ جاى جـ را مى‌گيرد كه البته اين درست نيست. من فكر مى‌كنم كه شما در هنگام كار تبديل اين خطوط جاى گليف نجـ يعنى FCD2 را با گليف نحـ يعنى FCD3 را اشتباها با هم عوض كرده‌ايد.

براى آزمايش صحت اين موضوع همين كلمه زنجير را در TextEdit بنويسيد و سپس از منوى Format دستور Font -----> Show Fonts را انتخاب كنيد. حال يک اندازه بزرگ را براى نمايش اين كلمه را انتخاب كنيد، مثلا ۲۸۸ نقطه را و نيز يكى از خطوط X را مثلا خط "بم" را. حالا در همين پنجره از زير علامت "چرخ‌دنده " Typography را انتخاب كنيد. انگاه دكمه دستور Common Ligatures را فعال و غير فعال نمائيد و در صفحه TextEdit نتيجه را ملاحظه نمائيد.

از آنجائيكه من فكر كردم توجه نمودن به اين نكات براى رفع اشكال خطوط X و بهينه سازى آنها ضرورت دارد من به عوض ارسال اين گزارش به صورت خصوصى براى شما آنرا دراين تالار درج مى‌نمايم، باشد كه تعداد بيشترى از دوستان جوانب ديگر اين خطها راو نيز گليفهاى ديگر موجود در اين خطها را آزمايش كنند تا بشود اشكالات آنها را رفع كرد.

ارادتمند، احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

Re: XFonts و مشكل نمايش ليگاتور

پستتوسط Behnam » 05 ژوئیه 2004, 06:17

احمد نوشته است:[نمایش]
بهنام گرامى؛

اخيرا من مشكلى را در خطوط X را كشف نمودم كه عبارت از نمايش FCD3 به جاى نمايش FCD2 است. يعنى اينكه اگر شما در TextEdit كلمه "زنجير" را بنويسيد و سپس ليگاتور را فعال نمائيد كلمه "زنجير" تبديل به كلمه "زنحير " مى‌شود. به عبارت ديگر حـ جاى جـ را مى‌گيرد كه البته اين درست نيست. من فكر مى‌كنم كه شما در هنگام كار تبديل اين خطوط جاى گليف نجـ يعنى FCD2 را با گليف نحـ يعنى FCD3 را اشتباها با هم عوض كرده‌ايد.

براى آزمايش صحت اين موضوع همين كلمه زنجير را در TextEdit بنويسيد و سپس از منوى Format دستور Font -----> Show Fonts را انتخاب كنيد. حال يک اندازه بزرگ را براى نمايش اين كلمه را انتخاب كنيد، مثلا ۲۸۸ نقطه را و نيز يكى از خطوط X را مثلا خط "بم" را. حالا در همين پنجره از زير علامت "چرخ‌دنده " Typography را انتخاب كنيد. انگاه دكمه دستور Common Ligatures را فعال و غير فعال نمائيد و در صفحه TextEdit نتيجه را ملاحظه نمائيد.

از آنجائيكه من فكر كردم توجه نمودن به اين نكات براى رفع اشكال خطوط X و بهينه سازى آنها ضرورت دارد من به عوض ارسال اين گزارش به صورت خصوصى براى شما آنرا دراين تالار درج مى‌نمايم، باشد كه تعداد بيشترى از دوستان جوانب ديگر اين خطها راو نيز گليفهاى ديگر موجود در اين خطها را آزمايش كنند تا بشود اشكالات آنها را رفع كرد.

ارادتمند، احمد

احمد عزیز،

حق با شماست. من این اشکال را کمی دیر متوجه شدم ولی اشکال اساسی در خط Geeza Pro است که من خط های خود را بر پایه آن درست کرده ام!

کد یونیکد لیگاتور مربوطه در Geeza اشتباه است و درست آن در سری خط های X وارد شده است. منتها علی رغم اشتباه در یونیکد، برنامه AAT در خط Geeza به درستی این لیگاتور را برای ترکیب حروف مربوطه جایگزین میکند. من هنگام اصلاح کد این لیگاتور در سری X به این نکته بی توجه بودم که از آنجا که من تغییری در کدهای AAT نداده ام، ترکیب آن حروف کماکان همان یونیکد را که در واقع لیگاتور ترکیب ن و ح است پدید می آورد.

البته اگر من هنگام ساختن سری X حواس درست و حسابی داشتم، این مشکل قابل رفع بود ولی حالا خیلی دیر است که آن را اصلاح کنم.

تنها خبر خوبی که میتوانم بدهم این است که من مشغول تهیه نسخه جدیدی از خط های سری X هستم. این کلی وقت خواهد برد ولی اگر موفق شوم، خط های فوق به جدول های OpenType و AAT مجهز خواهند شد. منظورم جدول هايی است که بطور مخصوص برای این خط ها نوشته شده اند و نه اینکه کورکورانه از Geeza کپی شده باشند. علاوه بر آن، این خط ها به Kerning نیز آراسته خواهند شد. (اگر واژه «آگاه» را با خط های X بنویسید، متوجه اهمیت Kerning خواهید شد)

من خیلی خوشحالم که این مشکل را در بخش عمومی انجمن مطرح کردید و امیدوارم دیگران هم اگر اشکالی در خط های X میبینند مطرح کنند.

از فرصت استفاده میکنم و موضوعی را به نظر خواهی می گذارم:
من خیال دارم که در نسخه جدید سری X بطور کلی لیگاتورها را حذف کنم جون معمولا در فارسی مصرفی ندارند. آیا با این ایده موافقید؟
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali.Samadi » 05 ژوئیه 2004, 12:43

سلام به شما،
متونه کسی به من بگه که لیگناتور یعنی چی؟
در ضمن بهنام میشه بهت کمک کرد؟ و میشه پیشنهاد قلم هم داد؟ من از قلم نصف خیلی خوشم میآد ولی اون تو قلمهای X نیست نه؟
با درود علی
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط Behnam » 05 ژوئیه 2004, 13:45

علی صمدی نوشته است:[نمایش]
سلام به شما،
متونه کسی به من بگه که لیگناتور یعنی چی؟
در ضمن بهنام میشه بهت کمک کرد؟ و میشه پیشنهاد قلم هم داد؟ من از قلم نصف خیلی خوشم میآد ولی اون تو قلمهای X نیست نه؟
با درود علی

لیگاتور علائمی هستند که جایگزین ترکیب بخصوصی از حروف میشوند. بعضی از آن ها در یونیکد اجباری هست مثل ترکیب بخصوص «لا» که جایگزین ترکیب حروف لام و الف میشوند. بعضی دیگر اجباری نیست ولی بهتر است که وجود داشته باشد. مانند لیگاتور «لله» و برخی دیگر بیشتر در نوشته های عربی مورد مصرف دارند مانند «نج» «لم» «لهم» که البته اگر phpBB از لیگاتور پشتیبانی نکند، در این نوشته قابل تشخیص نیست. نظر خواهی من مربوط به آن گروه از لیگاتورها میشود که مصرف صرفا عربی دارند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Samadi » 05 ژوئیه 2004, 14:03

خوب من نمی دانم که حالا آیا عربها هم از Xfonts استفاده میکنن یا نه؟
اگر نه که اون موقع لازم به این لیگناتورها نیست ولی اگه مورد استفاده کاربران عرب هم قرار گیرند و تو این لیگناتورها رو در اونها قرار ندی حتما کاربران عرب به مشکل بر خواهند خورد.

‌با سلام های گرم علی
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط Behnam » 05 ژوئیه 2004, 14:22

من هم از ابتدا با توجه به نیاز نوشته های عربی هرچه لیگاتور پیدا کردم در فانت گذاشتم ولی این قضیه دو مشکل دارد. یکی اینکه از آنجا که این لیگاتور ها در فانت اصلی وجود ندارند، من باید آنها را خودم درست کنم و متاسفانه خطاط خوبی نیستم. احمد گمان میکنم متوجه این نکته شده باشد!
نکته دوم این است که در نرم افزارها استاندارد عمومی در مورد پشتیبانی از لیگاتورها وجود ندارد. مثلا در TextEdit میتوان آن را فعال (برای عربی) و غیر فعال (برای فارسی) کرد ولی در Safari این امر ممکن نیست و لیگاتور همیشه فعال است. به همین دلیل است که صفحات فارسی در سفری با خط Geeza ظاهری بیشتر عربی پیدا میکنند.
من اگر در مورد داشتن کنترل در فعال و غیرفعال کردن لیگاتورها در نرم افزارهای گوناگون اطمینان خاطر بیشتری داشتم مشکل اول را نادیده میگرفتم چون به هر حال کاربر میتوانست که اگر از ظاهر لیگاتورهای دست پخت من دل خوشی نداشت، آن را خاموش کند ولی اگر مانند سفری کنترل نداشته باشد، آنگاه این مشکلی جدی میشود.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ahmad » 05 ژوئیه 2004, 15:06

بهنام عزيز؛

اجازه بدهيد كه من با شما در مورد حذف گليفهاى موجود در خطوط xمخالف باشم. درست است كه در نگارش فارسى روزمره معمولا ليگاتور بكار نمى‌رود ولى استثناهائى در اين مورد وجود دارد مثلا در هنگام درست كردن برگه‌هاى تبليغاتى كه ممكن است فرد بخواهد امكانات تزيينى و aesthetic موجود در يک خط (در اين مورد خطوط X ) را مورد كاوش و استفاده قرار دهد. يا اينكه همانطور كه دوستمان على ذكر نموده‌اند بسيار محتمل است كه عربها از اين خطوط استفاده كنند (كه من مطمئن هستم كه اين كار را مى‌كنند) در اين صورت خطوط X تبديل خواهد شد به شير بدون يال و دم كه البته پس از آنهمه زحمتهائى كه شما در راه بهينه سازى اين خطها كشيده‌ايد امرى جايز نمى‌باشد. نكته سوم در مورد استفاده از ليگاتور و گليفهاى مختلف در هنگام نگارش به شيوه نستعليق و شكسته است كه ليگاتور و گليفها نقش عمده و اساسى را دارند. لذا من اكيدا به شما توصيه مى‌كنم كه از حذف گليفهائى كه شايد در نظر اول بلا استتفاده بنظر آيند شديدا صرف نظر نمائيد باشد كه از اين طريق كامل بودن اين خطها حفظ شود و البته پس از اضافه كردن جداول ويژه AAT و خصوصا OpenType اين خطها به صورت كامل ترين و بهترين خطوط موجود بر روى سيستم عامل مكينتاش در آيند. اين كار شما خدمتى تاريخى است به كاربران مكينتاش در خاورميانه كه هميشه به ياد خواهد ماند و مورد سپاس كاربران اين سيستم خواهد بود. من به هرحال آماده‌ام كه اگر كمكى از من بر آيد دريغ نكنم.

على عزيز؛

در مورد ليگاتور نيز من مدركى بصورت PDF درست مى‌كنم و به آدرس پست الكترونيت برايت ارسال مى‌كنم. در آنجا سعى مىكنم كه بطور واضح مسئله ليگاتور و گليفها را توضيح دهم. اميدوارم كه دوست عزيزمان آقاى رستگار بتواند مسئله upload كردن فايلهاى تصويرى و نيز فايلهاى pdf را به نحوى حل كند تا همه بتوانند مسائل مختلف را به شيوه موثرترى بر روى تالار اين انجمن توضيح دهند.

ارادتمند، ااحمد

[نمایش]
از فرصت استفاده میکنم و موضوعی را به نظر خواهی می گذارم:
من خیال دارم که در نسخه جدید سری X بطور کلی لیگاتورها را حذف کنم جون معمولا در فارسی مصرفی ندارند. آیا با این ایده موافقید؟
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 05 ژوئیه 2004, 17:08

اميدوارم كه دوست عزيزمان آقاى رستگار بتواند مسئله upload كردن فايلهاى تصويرى و نيز فايلهاى pdf را به نحوى حل كند تا همه بتوانند مسائل مختلف را به شيوه موثرترى بر روى تالار اين انجمن توضيح دهند.

والا من فکر می کنم از طریق mod ها بشه کاری کرد اما خوب وقتی PostNuke نصب بشه خودش امکانات زیادی برای download/upload فایل داره ولی اگر بازم به نتیجه نرسیم همین phpbb2 رو تغییر میدم.
موفق باشید.
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Ahmad » 05 ژوئیه 2004, 21:30

على عزيز؛

من مطمئن هستم كه همه ما شديدا از زحمات شما در راه‌اندازى صفحات اين انجمن به صورت حرفه‌اى وجالب قدردانى مى‌كنيم. من واقعا به شما دست‌مريزاد مى‌گويم.

ارادتمند، احمد

[نمایش]
والا من فکر می کنم از طریق mod ها بشه کاری کرد اما خوب وقتی PostNuke نصب بشه خودش امکانات زیادی برای download/upload فایل داره ولی اگر بازم به نتیجه نرسیم همین phpbb2 رو تغییر میدم.
موفق باشید.
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Behnam » 06 ژوئیه 2004, 05:33

بهنام عزيز؛

اجازه بدهيد كه من با شما در مورد حذف گليفهاى موجود در خطوط xمخالف باشم. درست است كه در نگارش فارسى روزمره معمولا ليگاتور بكار نمى‌رود ولى استثناهائى در اين مورد وجود دارد مثلا در هنگام درست كردن برگه‌هاى تبليغاتى كه ممكن است فرد بخواهد امكانات تزيينى و aesthetic موجود در يک خط (در اين مورد خطوط X ) را مورد كاوش و استفاده قرار دهد. يا اينكه همانطور كه دوستمان على ذكر نموده‌اند بسيار محتمل است كه عربها از اين خطوط استفاده كنند (كه من مطمئن هستم كه اين كار را مى‌كنند) در اين صورت خطوط X تبديل خواهد شد به شير بدون يال و دم كه البته پس از آنهمه زحمتهائى كه شما در راه بهينه سازى اين خطها كشيده‌ايد امرى جايز نمى‌باشد. نكته سوم در مورد استفاده از ليگاتور و گليفهاى مختلف در هنگام نگارش به شيوه نستعليق و شكسته است كه ليگاتور و گليفها نقش عمده و اساسى را دارند. لذا من اكيدا به شما توصيه مى‌كنم كه از حذف گليفهائى كه شايد در نظر اول بلا استتفاده بنظر آيند شديدا صرف نظر نمائيد باشد كه از اين طريق كامل بودن اين خطها حفظ شود و البته پس از اضافه كردن جداول ويژه AAT و خصوصا OpenType اين خطها به صورت كامل ترين و بهترين خطوط موجود بر روى سيستم عامل مكينتاش در آيند. اين كار شما خدمتى تاريخى است به كاربران مكينتاش در خاورميانه كه هميشه به ياد خواهد ماند و مورد سپاس كاربران اين سيستم خواهد بود. من به هرحال آماده‌ام كه اگر كمكى از من بر آيد دريغ نكنم.

راستش را بخواهید من آنقدر برای همین لیگاتورهای بد شکل و قیافه وقت صرف کرده ام که خیلی سختم است که آنها راحذف کنم. ضمنا حفظ آنها در خط این امید را زنده نگاه میدارد که روز و روزگاری یک خطاط واقعی گلایف های خوش سیمائی را جایگزین این لیگاتورها کند. اما این لیگاتورها به شکل کنونی خود گمان نمیکنم که کاربرد aesthetic چندانی داشته باشند! میبینید که من بزرگترین منتقد خودم هستم!
اما موضوع لیگاتور در خط نستعلیق موضوعی کاملا متفاوت است. خطوط X Fonts همگی از شکل بندی واژه ها با اصول مدون در یونیکد پیروی میکنند ولی نستعلیق با پیروی ساده این اصول ممکن نیست. در X Fonts هر حرف، حرکت، لیگاتور و علامتی که در یکی از این خط ها وجود داشته باشد، در مابقی خط ها نیز وجود دارد. در نستعلیق بسیاری از گلایف ها هویت یونیکد ندارند و صرفا از طریق جداول OT بکار گرفته میشوند. یک خط نستعلیق منحصربه فرد است و نمیتوان مانند X Fonts یک سری خطوط نستعلیق با مشخصات فنی یکسان تهیه کرد.
گوش من هنوز برای شنیدن نظرات دوستان در مورد بودن یا نبودن لیگاتور باز است ولی فعلا ترازو به نفع حفظ لیگاتورها سنگینی میکند. خواندن نوشته احمد عزیز دلگرم کننده بود که شاید وقت و تلاشی که برای تهیه این لیگاتورها صرف شده است به بطالت نبوده است. اما من هنوز از کار خودم راضی نیستم!
در مورد کمک، اگر چیز مشخصی به ذهنم رسید در انجمن مطرح خواهم کرد. هنوز راه درازی در پیش روست و من دقیقا نمیدانم چکار باید کرد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Rastegar » 06 ژوئیه 2004, 10:08

على عزيز؛

من مطمئن هستم كه همه ما شديدا از زحمات شما در راه‌اندازى صفحات اين انجمن به صورت حرفه‌اى وجالب قدردانى مى‌كنيم. من واقعا به شما دست‌مريزاد مى‌گويم.

ارادتمند، احمد

احمد عزیز شما و سایر دوستان خیلی لطف دارید :blush: ;-)
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Behnam » 10 ژوئیه 2004, 21:07

من گلیف ها را نگاه داشتم. از آنجا که این لیگاتورها عربی هستند، برای حروف ویزه برای پیدایش این لیگاتورها حروف فارسی در نظر گرفته نشده اند. مشکل این شرایط این است که در واژه نگار، شما میتوانید لیگاتورها را فعال یا غیرفعال کنید ولی اگر لیگاتور برای یک متن فارسی فعال شده باشد، «بر» به صورت لیگاتور نمایش داده خواهد شد و «پر» به صورت ساده. «جمال» از لیگاتور استفاده خواهد کرد و «چماق» نه. این باعث ناهمگونی در ظاهر متون فارسی با لیگاتور خواهد شد.
به همین دلیل من گلیف های لیگاتور با حروف فارسی را بهX Fonts اضافه کردم. مجموعا ۲۰ گلیف شد!
حالا نظر خواهی دیگری دارم:
این فونت ها دارند بزرگ و بزرگتر میشوند. نظرتان چیست که حروف انگلیسی را بردارم؟
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط علی » 13 ژوئیه 2004, 13:31

سلام بهنام جان،
والا بنظر من میتونی حروف لاتین را بگذاریە کنار. من که هنگام نوشتن حروف لاتەن از قلمهای دیگه استفاده میکنم. چون مثلا حروف آلمانی در XFonts وجود ندارند. با درود علی
علی

پستتوسط Ahmad » 19 ژوئیه 2004, 14:03

بهنام نوشته است:[نمایش]
حالا نظر خواهی دیگری دارم:
این فونت ها دارند بزرگ و بزرگتر میشوند. نظرتان چیست که حروف انگلیسی را بردارم؟

بهنام گرامى؛

قبل از اينكه به حذف حروف لاتين اقدام كنى شايد لازم باشد به نكات زير توجه نمائى:

۱ـ با حذف اين حروف تا چه اندازه از حجم اين خط‌ها كاسته خواهد شد؟ من فكر نمى‌كنم كه اين كاهش قابل توجه باشد.
۲ـ در صورت حذف حروف لاتين، در متونى كه شامل كلمات لاتين هستند، اين كلمات بصورت مربع‌هاى توخالى نمايش داده‌خواهند شد. البته در نرم‌افزارى مانند "ملل" اين مسئله مشكلى را ايجاد نخواهد كرد چرا كه "ملل" به كاربر امكان تعيين خط دوم را مى‌دهد ولى در نرم‌افزارهاى ديگر اين مسئله باعث دردسر خواهد شد. اين را من از تجربه خود از خطوط نويسا (كوارتز سابق) مى‌گويم.
۳ـ باتوجه به موارد ذكر شده در بالا، من راى خود را به عدم حذف حروف لاتين مى‌دهم. البته من با دوستمان على در مورد حروف آلمانى كاملا موافق هستم، اين مشكل حتى براى من كه اغلب از متن سوئدى توام با فارسى استفاده مى‌كنم هم هست ولى در مواردى كه انگليسى با فارسى/عربى توام است وجود حروف لاتين در اين خطوط باعث تسهيل كار مى‌شود.

ارادتمند، احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Behnam » 20 ژوئیه 2004, 02:05

چشم، حروف انگلیسی را هم نگه می دارم! راستش را بخواهید مسئلهٔ بزرگ شدن فونت‌ها برای کامپیوترهای امروزی که بسیار سریع هستند آنقدرها مسئله‌ای نیست. من میخواهم بهانه‌ای برای تنبلی خودم بیاورم چون هر گلیفی که در فونت قرار میگیرد، باید تر و خشک شود و این وقت می‌برد! مثلاً قاعدتاً زبانهای آلمانی و فرانسوی و سوئدی نباید مشکلی با بخش انگلیسی این فونت ها داشته باشند اگر - و این یک اگر بزرگ است - فونت به درستی نوشته شده باشد و اکسنت های مکمل این زبانها را داشته باشد.
من سعی میکنم آن را برای زبانهای دیگر هم قابل استفاده کنم. البته این فونت ها برای نوشتن به لاتین، چه انگلیسی و چه غیر آن، مناسب نیستند. علت وجودی آنها خصوصاً برای نمایش صحیح صفحات وِب است.
صفحات وِب لزوماً فارسی و انگلیسی نیستند. میتوانند فارسی و فرانسوی، آلمانی، سوئدی و اسپانیائی باشند. من سعی میکنم آنها را دست کم برای "Western Roman" قابل استفاده کنم. اما قولی نمیدهم!
نماد کاربر
Behnam

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 12 مهمان