انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

پشتیبانی سیستم مک از کردی

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پشتیبانی سیستم مک از کردی

پستتوسط مهمان » 13 ژوئن 2006, 03:30

سلام دوستان،
میخواستم بدونم که آیا شما اطلاعاتی در مورد پشتیبانی سیستم ۱۰ از زبان کردی دارید. قلم، صفحه‌کلید...
مرسی
مهمان

پستتوسط Behnam » 13 ژوئن 2006, 05:10

سیستم ۱۰ به همان اندازه که از فارسی و عربی پشتیبانی می‌کند، از کردی هم پشتیبانی می‌کند زیرا همهٔ این زبانها از نوشتار (script) عربی ریشه می‌گیرند که در OS 10 پشتیبانی شده است.
محدودیت شما روی مک، تعداد فانت‌های قابل استفاده برای زبان کردی است که به تکنولوژی فانت اپل مجهز شده باشند. در حال حاضر تنها فانتی که من می‌شناسم X Zar و XW Zar است (که در واقع یکی است ولی XW Zar برای ایرماگ مورد استفاده قرار گرفته است)
در آیندهٔ نه چندان دور نسخهٔ دوم فانت‌های سری X که در دست تهیه دارم آماده خواهند شد (که X Zar نمونه ای از این سری است) که همگی از حروف کردی پشتیبانی می‌کنند (و پشتو و اردو) فعلاً X Zar و XW Zar را از بخش «دریافت‌ ها» ی ایرماگ می‌توانید دانلود کنید.
هنگامی که این سری کامل شد، خیال دارم که صفحه‌کلید کردی را هم به آیکون و مخلفات مجهز کنم و به آن بسته اضافه کنم.
تا آن زمان، می‌توانید از صفحه کلید کردی که در آدرس زیر (به ترتیب حروف الفبا) در دسترس است با آیکون ژنریک استفاده کنید و اگر کم و کاستی دارد به من و تام گوئچی (سازندهٔ این صفحه‌کلید) خبر دهید.
http://homepage.mac.com/WebObjects/File ... US&lang=en
لازم به تذکر است که محدودیتی که در مورد فانت‌های کردی برای مک مطرح کردم در مورد برنامه‌هائی صادق است که از موتور متن خود سیستم عامل مکینتاش و یا تکنولوژی مشابه آن استفاده می‌کنند.
برای برنامه‌هائی نظیر واژه پرداز Mellel که برای مک ساخته شده است ولی از تکنولوژی فانت ادوبی و مایکروسافت استفاده می‌کند، هر فانت کردی که روی ویندوز قابل استفاده است را می‌توان استفاده کرد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط مهمان » 13 ژوئن 2006, 09:18

با تشکر از محبتتان
مهمان

پستتوسط Behnam » 14 ژوئن 2006, 01:11

فراموش کردم که بگویم که دو فانت از Sil International به نام‌های شهرزاد و لطیف هم موجودند که از همهٔ زبانهای ثبت شده در یونیکد برای نگارش عربی - منجمله کردی - پشتیبانی می‌کنند.
http://scripts.sil.org/cms/scripts/page ... rabicFonts
هریک از این فانت‌ها در دو نوع AAT (برای مک) و OT (برای غیر مک) بطور مجزا تهیه شده‌اند که کاربران مک خوب است که هردو نوع را نصب کنند تا در محیط AAT مانند TextEdit و Nisus و همچنین در محیط OT مانند Mellel و InDesign ME قابل استفاده باشند.
حسن X Zar این است که هردو تکنولوژی را در آن واحد داراست و کاربر نباید نگران باشد که آن را در چه محیطی استفاده می‌کند. حسن دیگر - و بزرگتر - آن این است که اگر در وب مانند ایرماگ مورد استفاده قرار بگیرد، چه کاربران ویندوز و چه کاربران مکینتاش می‌توانند صفحهٔ وب را با آن فانت بدون اشکال مشاهده کنند.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 22 مهمان